Pytanie o pierwszeństwo przy skręcie w lewo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pytanie o pierwszeństwo przy skręcie w lewo

Postprzez Zbyniu2008 » piątek 27 czerwca 2008, 23:44

Witam,
Posiadam prawo jazdy od 2 tygodni lecz sam jechałem może z 5 razy góra, a na kursie gościu nie do końca wyjaśnił mi tą sytuację więc postanowiłem spytać doświadczonych kierowców z forum ;)
No więc zamieszczam tu taką sytuację Obrazek
Oba pojazdy chcą skręcić w lewo czyli oba mają pierwszeństwo więc oba mogą jechać jednocześnie ale jak to się ma w praktyce, chodzi mi o to jak to wykonać, czy mają się one przejechać tak jak na rysunku poprzednim czy tym
Obrazek
Załóżmy że ten zielony to ja i chciałem wjechać na ten parking po lewej i nie wiedziałem czy mam jechać czy nie gościu też ciągle stał w miejscu i tak czekaliśmy kto pierwszy wymięknie ale w końcu się zdenerwowałem i pojechałem przed siebie i zawróciłem na następnej okazji. Czy mógłby mi to ktoś jasno wytłumaczyć a najlepiej narysować jak powinno wyglądać takie wykonanie manewru. Jeszcze mam podobną sytuację Obrazek
Tak samo nie wiedziałem kto ma jechać więc kiwnąłęm żeby gościu pierwszy przejechał. Bardzo proszę o pomoc, na kursie uczono mnie, że tu chodzi o kulturę kierowców mimo że oba mogą jechać jednocześnie to jednak zawsze ktoś kogoś puści. Niestety nie miałem tego zaszczytu.
Zbyniu2008
 
Posty: 35
Dołączył(a): piątek 27 czerwca 2008, 23:27

Postprzez cfk » sobota 28 czerwca 2008, 01:58

temat wałkowany na forum.
Z tego co ja sie doczytałem to chyba przepisy tego nie ujednolicają, z tym że wiekszosc jezdzi bezkolizyjnie znaczy ze sie rozmijacie jak na 1 rysunku.
Jednak jesli ty bedziesz chcial bezkolizyjnie a ktos z naprzeciwka kolizyjnie to wina raczej spadnie na Ciebie, zakladajac ze byles juz nie na swoim pasie ruchu. I to jest wlasnie podstawa do obciazenia Ciebie za spowodowanie wypadku, gdyż w chwili uderzenia przebywałes na przeciwnym pasie ruchu.

Jesli cos pomyliłem, niech ktos kumaty mnie poprawi.
Uprawnienie na kat: B
w planach: A, C, C+E =)
cfk
 
Posty: 99
Dołączył(a): wtorek 04 września 2007, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Zbyniu2008 » sobota 28 czerwca 2008, 12:35

czy może to ktoś dokładnie zweryfikować bo już sam nie wiem jak to ma wyglądać :(
Zbyniu2008
 
Posty: 35
Dołączył(a): piątek 27 czerwca 2008, 23:27

Postprzez DEXiu » sobota 28 czerwca 2008, 15:01

To ma wyglądać tak, żebyście się nie zderzyli - proste :? Większość jeździ jak na rysunku 1, ale tak jak już cfk napisał - w przypadku "niezrozumienia" wzajemnych intencji (kiedy jeden pojedzie jak na 1. a drugi będzie chciał jechać jak na 2.) niestety bardziej prawdopodobne jest, że za winnego kolizji zostanie uznany ten pierwszy. Podobnie na skrzyżowaniach - jak jest możliwość to najlepiej jechać na na rys. 1. Ale jak skrzyżowanie jest małe, to niech jeden puści drugiego i będzie git
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez karol11b » sobota 28 czerwca 2008, 15:53

Powinno sie jechac jak na rys1. chyba ze znak wskazuje tak jak na rysunku nr2 to wtedy zastosujemy sie do znaku. W praktyce jezdzimy jak na rysunku 1
karol11b
 
Posty: 43
Dołączył(a): środa 25 czerwca 2008, 17:53

Postprzez DEXiu » sobota 28 czerwca 2008, 15:56

karol11b napisał(a):Powinno sie jechac jak na rys1. chyba ze znak wskazuje tak jak na rysunku nr2 to wtedy zastosujemy sie do znaku. W praktyce jezdzimy jak na rysunku 1

Jakaś podstawa prawna? Przepis?
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez karol11b » sobota 28 czerwca 2008, 16:04

Przy skrzyzowaniu jak na rysunku tory jazdy pojazdow w lewo sie ze sobą nie kolidują.
karol11b
 
Posty: 43
Dołączył(a): środa 25 czerwca 2008, 17:53

Postprzez maciekn » sobota 28 czerwca 2008, 18:43

Obydwa sposoby sa wlasciwe. Jednak znacznie prostszy do wykonania jest sposob 1, czyli bezkolizyjny. Jesli chodzi o sposob 2, czy 3 to powinno byc tak, ze ty po dojechaniu do srodka skrzyzowania i probie skretu powinienes ustapic pierwszenstwa temu drugiemu pojazdowi, gdyz bedziesz mial go po prawej stronie. Sposob bezkolizyjny jest o tyle lepszy, ze w sytuacji, gdy z przeciwka skreca wiecej niz jeden pojazd, pojazdy te nie utrudniaja sobie jazdy. Oczywiscie wszystko zalezy od sytacji na drodze, od rodzaju skrzyzowania itp. A jak nestepnym razem tak bedziesz z kims sie probowal kto pierwszy wymieknie to proponuje poprostu wykonac ostroznie jakis ruch i tym samym pokazac gosciowi z przeciwka w jaki sposb zamierzasz skrecac, a on powinien sie do tego dostosowac i miniecie sie bez problemow.
maciekn
 
Posty: 20
Dołączył(a): poniedziałek 02 czerwca 2008, 21:31

Postprzez kamiles » sobota 28 czerwca 2008, 19:04

DEXiu napisał(a):
karol11b napisał(a):Powinno sie jechac jak na rys1. chyba ze znak wskazuje tak jak na rysunku nr2 to wtedy zastosujemy sie do znaku. W praktyce jezdzimy jak na rysunku 1

Jakaś podstawa prawna? Przepis?

karol11b napisał(a):Przy skrzyzowaniu jak na rysunku tory jazdy pojazdow w lewo sie ze sobą nie kolidują.

I to wg Ciebie jest podstawa prawna?
kamiles
 
Posty: 1044
Dołączył(a): piątek 01 września 2006, 23:13
Lokalizacja: Ustka

Postprzez Brunet » sobota 28 czerwca 2008, 19:11

Jak należy się zachować na skrzyżowaniu regujują przepisy.
Skręcając w lewo należy ustąpić pojazdom nadjeżdżającym z prawej i dodatkowo jakącym z przeciwka przez skrzyżowanie na wprost lub skręcającym w prawo (ich prawo).
Nie ma więc mowy o ustępowaniu jadącym z przeciwka i skręcającym w lewo.
Jeżeli więc znaki nie stanowią inaczej i wielkość skrzyżowania na to pozwala to najlepiej aby pojazdy minęły się bezkolizyjnie. A więc tak aby ich tory ruchu nie przecinały się.

Mam pytanie do autora: czy na pierwszym i drugim rysunku wymalowana jest linia podwójna ciągła, czy może jest to pas oddzielający jezdnie?
Avatar użytkownika
Brunet
 
Posty: 61
Dołączył(a): środa 29 marca 2006, 18:29
Lokalizacja: Ruda Śl.

Postprzez Zbyniu2008 » niedziela 29 czerwca 2008, 10:51

jest to podwójna ciągła gdyż po stronie lewej tak gdzie jest parking są 2 pasy ale pewności nie mam bo jechałem tam dopiero raz ;)
Zbyniu2008
 
Posty: 35
Dołączył(a): piątek 27 czerwca 2008, 23:27

Postprzez Brunet » niedziela 29 czerwca 2008, 20:07

Najlepiej więc minąć się bezkolizyjnie. Tak będzie bezpieczniej.
Avatar użytkownika
Brunet
 
Posty: 61
Dołączył(a): środa 29 marca 2006, 18:29
Lokalizacja: Ruda Śl.


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości