Rondo wielopasmowe

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Rondo wielopasmowe

Postprzez wojtrat » wtorek 18 marca 2008, 01:43

Witam. Niewiem czy ten temat byl poruszany ale zaryzykuje bo jest to dla mnie bardzo wazne.
Sprawa wygląda tak jak na rysunku.

Obrazek

Jadę samochodem i chcę skręcić na tym rondzie w lewo. Moje pytanie brzmi nastepująco:

1. Czy wjeżdżając na pas 2 lub 3 robię to bezpośrednio na lewym kierunkowskazie? A może najpierw
muszę wjechać na pas 1 a później z uzyciem prawego kierunkowskazu na pas 2?

2. Ta sama sytuacja w przypaku gdy chcę zawrócić na tym rondzie i czekam na pasie 1 az bedzie wolne.
Czy nastepnie mogę bezpośrednio wjechać na pas 5 ne lewym kierunkowskazie?

3. Czy przy zjeździe z tego ronda muszę używać prawego kierunkowskazu?

Mój instruktor uczył mnie że przy takim rondzie nie musimy uzywac wogóle prawego kierunkowskazu
gdy jedziemy prosto, w lewo lub zawracamy.Po prostu mamy włączony lewy kierunkowskaz i wyłączamy go gdy już znajdziemy się na odpowiednim do zjazdu.
Jeśli to cos da to zdaję w Poznaniu :)
Avatar użytkownika
wojtrat
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 24 lutego 2008, 05:17

Postprzez disaster » wtorek 18 marca 2008, 01:52

hehe, takiego ronda nie spotkasz.
Albo będą na całym wymalowane strzałki, albo nie będzie strzałek wogóle.
Takie pół na pół to jakaś paranoja...
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Postprzez wojtrat » wtorek 18 marca 2008, 02:00

disaster napisał(a):hehe, takiego ronda nie spotkasz.
Albo będą na całym wymalowane strzałki, albo nie będzie strzałek wogóle.
Takie pół na pół to jakaś paranoja...


ale mi nie chodzi o strzałki tylko o kierunkowskazy. wiem ze pas 2 i 3 sa do jazdy na wprost...
Avatar użytkownika
wojtrat
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 24 lutego 2008, 05:17

Postprzez dariex » wtorek 18 marca 2008, 02:16

Nie rozumiem jaki byłby sens wjeżdzania na pas nr.1( w tym przypadku do zawracania) ,a następnie zmienianie go na pas nr.2 lub 3 ,skoro chcesz skręcić w lewo?
W ogole straszliwie motasz pojęcia skręcania,zawracania,zajęcia pasa.
Jeśli zawracasz,to jedziesz pasem najbliżej środka,przy włączonym lewym kierunkowskazie.Następnie zajmujesz pas nr.5 i nie włączasz prawego kierunku bo przecież zajmujesz pas,a nie go zmieniasz...
Nie włączasz prawego kierunku przy wyjeździe z tego skrzyżowania.W jakim celu miałbyś to zrobić? Sygnalizowałbyś tak wyjazd ze skrzyżowania tylko wtedy gdybyś na nim skręcał w prawo.
Avatar użytkownika
dariex
 
Posty: 1226
Dołączył(a): niedziela 20 stycznia 2008, 01:14
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Paloma » wtorek 18 marca 2008, 09:25

W Anglii co prawda jest ruch lewostronny, ale moge Ci powiedzic jak to tutaj wyglada. Takie ronda tutaj to normalka . Cos czuje , ze na nich polegne na egzaminie :wink: Zgodnie z zasadami dajesz kierunkowskaz na lewo dojezdzajac do ronda i wjezdzasz na pas drugi, jak tylko miniesz zjazd "na prosto" to dajesz kierunkowskaz na prawo i zalatwione.
Paloma
 
Posty: 64
Dołączył(a): środa 20 lutego 2008, 22:05
Lokalizacja: GB

Re: Rondo wielopasmowe

Postprzez And1@ » wtorek 18 marca 2008, 10:27

1. Robisz to bezpośrednio na lewym kierunkowskazie i wybierasz pas który chcesz

2. Tak możesz wjechac bezpośrednio na pas nr. 5 a gdy na nim się znajdziesz wyłączasz lewy kierunkowskaz

3. Gdy skręcasz w prawo na takim rondzie włączasz prawy przed wjazdem i wyłączasz tuż po zjeździe z ronda...

Mój instruktor uczył mnie że przy takim rondzie nie musimy uzywac wogóle prawego kierunkowskazu
gdy jedziemy prosto, w lewo lub zawracamy.Po prostu mamy włączony lewy kierunkowskaz i wyłączamy go gdy już znajdziemy się na odpowiednim do zjazdu.
Jeśli to cos da to zdaję w Poznaniu :)


Tego to w ogóle nie rozumiem. Jak skręcasz w prawo na rondzie to dajesz prawy. Jak w lewo lub zawracasz to lewy i wyłączasz jak znajdziesz się już na swoim pasie. Jak prosto to oczywiście nie dajesz żadnego.

Poza tym to jest normalne rondo jakich w Polsce mnóstwo - więc nie wiem jaki w nim problem
Avatar użytkownika
And1@
 
Posty: 128
Dołączył(a): wtorek 05 grudnia 2006, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bambi » wtorek 18 marca 2008, 15:20

odrazu zajmujesz pas używając lewego kierunku, natomiast zjeżdżając z ronda nie używasz prawego kierunku bo stajesz na pasie z którego masz możliwość tylko jazdy na wprost.
Chociaż widziałam w Poznaniu jak niektóre L-ki migały prawym, bynajmniej ja nie używałam i zdałam.

P.S. To rondo, o które Ci chodzi ma tylko dwa pasy ruchu.
kto powiedział, że 13-sty jest pechowy???
egzamin zdany 13,02,2008
prawko w kieszeni!!!!!!!!
Avatar użytkownika
bambi
 
Posty: 111
Dołączył(a): czwartek 18 października 2007, 09:24
Lokalizacja: wielkopolska

Postprzez wojtrat » wtorek 18 marca 2008, 16:57

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi ;) teraz juz jestem pewien jak mam sie zachowac na takim rondzie. Pozdrawiam! :)
Avatar użytkownika
wojtrat
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 24 lutego 2008, 05:17


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 127 gości