Pierwszeństwo łamane-kto pierwszy

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postprzez wxr » sobota 08 grudnia 2007, 02:37

witam
[podlacze sie pod watek. samochód A chce jechać na wprost, B chce skręcić w lewo- który z nich będzie miał pierwszeństwo?(rozumiem że A m iałby pierwszeństwo gdyby skręcał w lewo ale w tej sytuacji?)

Obrazek
wxr
 
Posty: 3
Dołączył(a): sobota 08 grudnia 2007, 01:18

Postprzez AgaG » sobota 08 grudnia 2007, 09:55

Mi się wydaje,że A ma pierwszeństwo bo mimo,że jedzie prosto to jest na drodze ze znakiem pierwszeństwa a B na drodze podporządkowanej :?
AgaG
 
Posty: 204
Dołączył(a): wtorek 04 grudnia 2007, 20:27
Lokalizacja: k/krakowa

Postprzez DEXiu » sobota 08 grudnia 2007, 13:27

wxr, proszę, powiedz że jeszcze nie przerabialiście na kursie zasad pierwszeństwa, albo że jesteś jeszcze przed kursem :roll:
Pierwszeństwo ma pojazd A, bo w takich sytuacjach pierwszeństwo ustala się w momencie wjazdu na skrzyżowanie, czyli ważne jest skąd (z jakiej drogi pod względem pierwszeństwa) dany pojazd nadjeżdża, a nie na jaką drogę chce wjechać.
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez Axelf » sobota 08 grudnia 2007, 16:45

a nie powinno się tego interpretowac w taki sposób , że A ma pierwszeństwo tylko w lewo więc jak chce jechać prosto to musi przepuścić pojazd b ponieważ ma go po prawej stronie ?
Axelf
 
Posty: 44
Dołączył(a): czwartek 21 czerwca 2007, 22:16
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez martix » sobota 08 grudnia 2007, 16:50

nie, DEXiu dobrze powiedział.
martix
 
Posty: 67
Dołączył(a): niedziela 29 kwietnia 2007, 18:51
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ella » sobota 08 grudnia 2007, 17:33

Axelf napisał(a):a nie powinno się tego interpretowac w taki sposób , że A ma pierwszeństwo tylko w lewo więc jak chce jechać prosto to musi przepuścić pojazd b ponieważ ma go po prawej stronie ?

Axlef, sorry ale podobno posiadasz juz prawko....zasady pierwszeństwo bardzo dobrze opisał DEXiu.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Axelf » sobota 08 grudnia 2007, 19:00

dexiu a czy w tej sytuacji pojazd B nie powienien posiadać znaku ustąp pierszeństwa z tabliczką które drogi są główne ?Obrazek

Czyli mam rozumieć że tylko wtedy mam kogoś przepuścić jeśli jest po mojej prawej stronie ale będzie na drodze z pierwszeństwem, jeśli jest na drodze podporządkowanej to mimo to że mam go po prawej stronie to mogę jechać ??
Axelf
 
Posty: 44
Dołączył(a): czwartek 21 czerwca 2007, 22:16
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez wiesniak » sobota 08 grudnia 2007, 19:27

Axelf, pomysl troche, po co ustanawianoby jedna droge jako z pierwszenstwem, jesliby i tak ustepowalo sie tym z prawej? Sorry, ale zadajesz pytania jakbys jeszcze kursu nie zaczal...
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez DEXiu » sobota 08 grudnia 2007, 23:47

Axelf ==> Owszem, pojazd B powinien mieć taki znak jak podałeś, ale chyba po prostu autor wątku pominął ten szczegół, bo uznał za mało istotny :wink: Niemniej jednak normalnie znak powinien tam stać.
A masz rozumieć tak: jeśli jesteś na drodze podporządkowanej to ustępujesz wszystkim, którzy nadjeżdżają drogą z pierwszeństwem - niezależnie od tego gdzie chcą skręcić i po której ich masz stronie. Jeśli jedziesz drogą główną - nie ustępujesz nikomu, chyba, że chcesz opuścić drogę z pierwszeństwem w sposób kolidujący z innymi jadącymi tą drogą (w przykładzie z pierwszego postu akurat nie ma takiej możliwości, ale gdyby np. droga z pierwszeństwem przebiegała prosto, a Ty chciałbyś skręcić w lewo, to ustępujesz tylko jadącym z naprzeciwka; gdyby natomiast droga z pierwszeństwem skręcała w prawo, to ustępujesz jadącym nią kiedy chcesz skręcić w lewo lub jechać prosto). Natomiast kierowcy na drodze podporządkowanej oprócz konieczności ustąpienia wszystkim na drodze głównej stosują jeszcze standardowe przepisy regulując pierwszeństwo w odniesieniu do innych kierowców na drogach podporządkowanych
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 43 gości