Wypadek :/

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wypadek :/

Postprzez bu » czwartek 13 września 2007, 11:14

Wczoraj miała miejsce następująca przykra sytuacja: wymusiłem pierszeństwo na skrzyzowaniu i uderzyłem w auto - moja wina, mam prawko nie cały miesiąc, auta rozwalone, ja cały, kolega który jechał ze mną też cały, gość który jechał w drugim aucie ma lekko rozcięte czoło, ale tylko z tego powodu, że nie miał zapiętych pasów i walnął głową w lusterko. Mimo tego zabrała go karetka. Policja przyjechała zobaczyła sytuację, zabrali mi prawko i powiedzieli, że sąd zadecyduje czy będę je miał dalej czy mi zabiorą, podpisałem tylko kwit od testu alkomatem i kwit zatrzymania dowodu rejestracyjnego, nic więcej nie kazali podpisywać, żadnego opisu sytuacji.
Czy policja mogła mi w takim wypadku zabrać prawo jazdy ?? I jeśli tak to czemu ?? Nie dostałem też żadnego kwotu informującego o tym ze zabrali mi to prawko.
bu
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 13 września 2007, 11:05

Postprzez pi0trek » czwartek 13 września 2007, 13:38

Jest to mój pierwszy post na forum ale ja to widze tak:
Rozdział 3

Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami

Art. 135. 1. Policjant:
1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:
a) stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
d) gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
e) gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
f) gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
g) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
h) przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
2) może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
2. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b)-d) oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.


Jeżeli miał podejżenie że za to przewinienie może zostać orzeczony zakaz prowadznie pojazdu to mógł ci ten dokument zatrzymać.
Uważam jednak że powinien wydać ci pokwitowanie uprawniające do kierowania pojazdu przez 7 dni.
Ale to moja opinia i moge sie mylić. Jezeli sie myle wyprowadźcie mnie z bledu. pozdrawiam
pi0trek
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 02 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: Łańcut

Postprzez cman » czwartek 13 września 2007, 14:51

Jak wyżej, policjant miał prawo zatrzymać prawo jazdy, bo teoretycznie może być za to orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast pokwitowanie dostaje się zawsze, niezależnie od tego, czy uprawnia ono do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni, czy nie.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez cwaniakzpekaesu » sobota 15 września 2007, 19:11

Bu:
gość który jechał w drugim aucie ma lekko rozcięte czoło, ale tylko z tego powodu, że nie miał zapiętych pasów i walnął głową w lusterko


przypilnuj zdecydowanie tej sprawy... (już na etapie postępowania przygotowawczego, czy czynności wyjaśniających, nawet możesz wnieść o opinię biegłego). W zależności od skutków zdarzenia postawiony Ci zostanie zarzut :
1/. z art. 177 par. 1 kk (to gorzej) , lub
2/. z art. 86 par. 1 kw (lepiej - to "tylko" wykroczenie")

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku - jeśli uda Ci się wykazać, że skutek w postaci rozcięcia skóry na czole pokrzywdzonego nastąpił wskutek nieużywania pasów (no chyba że był zwolniony z obowiązku ich używania) - możesz liczyć na mniej dotkliwe konsekwencje. Oczywiście w przypadku naruszenia obowiązku używania pasów bezpieczeństwa pajda należy sie i kierującemu, i pasażerowi). Zadbaj o to, by sprawiedliwość zadziałała w obu kierunkach... i nie daj się "wyciąć" towarzystwu ubezpieczeniowemu :D
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości