Przekleci rowerzysci/sposoby na rowerzystow

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postprzez AgaA » sobota 15 września 2007, 15:23

przepisu nie wskażę, ale pamiętam, ze mnie tak uczyli na kursie na kartę rowerową. ;) nawet w książeczce mam to opisane :D
dodam, ze szkoda, że wiele rowerzystów nie umie skręcać w lewo.
AgaA
 
Posty: 73
Dołączył(a): sobota 30 czerwca 2007, 13:24
Lokalizacja: WPR

Postprzez DEXiu » sobota 15 września 2007, 15:41

tom634 ==> Bezpośrednio nakazującego podniesienie ręki CHYBA nie ma (czyli jeśli posiadasz rower z kierunkowskazami to możesz ich używać :wink: ), ale obowiązek sygnalizowania w JAKIŚ sposób oczywiście jest.
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez AgaA » sobota 15 września 2007, 15:43

w nocy używać pomarańczowej latarki :P żeby kierowcy widzieli zamiar skrętu :P
AgaA
 
Posty: 73
Dołączył(a): sobota 30 czerwca 2007, 13:24
Lokalizacja: WPR

Postprzez tom634 » sobota 15 września 2007, 15:53

AgaA napisał(a):dodam, ze szkoda, że wiele rowerzystów nie umie skręcać w lewo.
(...)
nie wyobrażam sobie puścić kierownicy i cały czas skręcając w lewo trzymać w powietrzu lewą rączkę

To trzeba umieć. Z dużą prędkością pokonać ostry zakręt trzymając jedną ręką kierownicę, ewentualnie dohamowywać ręką, którą trzymasz kierownicę. Szczególnie trzeba uważać przy hamowaniu trzymając kierownicę jedną ręką. To jest bardzo niebezpieczne nawet na równej, poziomej jezdni przy jeździe prosto- sam kilka razy w ten sposób trochę się potłukłem :) Najlepiej potrenować na placu. No i polecam wybrać się na jakiś tor przeszkód z wieloma spadkami i wzniesieniami, odpowiedni dla rowerów - można się wiele nauczyć ;)
Weteran dróg
Na co dzień jeżdżę GL500 V8 388KM
tom634
 
Posty: 546
Dołączył(a): wtorek 29 maja 2007, 21:55

Postprzez AgaA » sobota 15 września 2007, 16:02

jeszcze zależy od stanu technicznego roweru ;)

tom634, cytując mnie zmieszałeś dwie wypowiedzi, co inni czytający mogą źle zinterpretować. pierwsze zacytowane zdanie jest o zwykłym skręcaniu na drodze/skrzyżowaniu, drugie o rondzie. co jest sporą różnicą na jednośladzie.
AgaA
 
Posty: 73
Dołączył(a): sobota 30 czerwca 2007, 13:24
Lokalizacja: WPR

Postprzez scorpio44 » sobota 15 września 2007, 17:33

tom634 napisał(a):Szczególnie trzeba uważać przy hamowaniu trzymając kierownicę jedną ręką.

A jeszcze szczególniej, kiedy będzie to akurat hamulec przedni. ;)

A co do tego sygnalizowania, to, Tom634, odpowiem Ci tak: jeżeli znasz inny sposób na czytelne sygnalizowanie manewrów na rowerze, niż wystawiona ręka, to jak najbardzej możesz go stosować. :D (bo przepis mówi tylko o sygnalizowaniu, i dotyczy i samochodów, i rowerów, i wszystkich innych pojazdów). Ja nie znam.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez cman » sobota 15 września 2007, 21:25

A jak ktoś chce kierunkowskazy do roweru to proszę bardzo: http://www.allegro.pl/search.php?string ... gory=16414
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez scorpio44 » sobota 15 września 2007, 22:15

Dziękuję bardzo. Kiedyś zanabyłem drogą kupna (:D) takie cudo i stwierdziłem, że to guzik warte. Przede wszystkim w dzień taki "kierunkowskaz" był w ogóle niewidoczny. A sposób mrugania taki, że i wieczorem wyglądało to bardziej jak pulsujące światełko pozycyjne niż kierunek.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez DEXiu » niedziela 16 września 2007, 00:34

Dokładnie tak jak pisze scorpio44. Na dodatek te mrygadełka są tak blisko siebie, że z odległości większej niż kilka metrów ciężko chyba będzie rozróżnić który kierunek jest wskazywany :lol:
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez KUBA_1 » niedziela 16 września 2007, 09:08

Ja uważam - i tak uczę - że podczas skrętu np. w lewo obie ręce spoczywają na kierownicy.
A wykonujemy to tak:
1- wyrażnie odwracam głowę i paczę czy mogę wytknąc rękę ( bo zahaczę np. o linki plandeki jakiegoś TIR-a)
2- sygnalizuję wytkniękiem ręki zamiar wykonania manewru zmiany pasa ruchu(trzymam ręke przez kilka sekund)
3- jeszcze raz sie odwracam (lusterka to lipa , a i tak nie są obowiązkowa) i oburącz wykonuję zmianę pasa ruchu do osi jezdni (jak w lewo).
4- jade owdważnie przy osi jezdni z 20-50m ( z tym co młodsi rowerzyści mają problem)
5- wyrażnie odwracam głowę i paczę czy mogę wytknąć rękę - sygnalizuję wytkniękiem ręki zamiar wykonania manewru zmiany kierunku ruchu (trzymam ręke przez kilka sekund)
6- oburącz wykonuję zmianę kierunki ruchu roweru.

Taka postawa rowerzysty wyrażnie daje sygnały - nie tylko ręka- , ale też ogladaniem się (wierceniem kierunkowym), czy zajęciem odpowiednio miejsca na drodze (przy osi) innym uczestnikom ruchu więc i kierowcom co do zamiaru wykonania manewru.
Machanie wyłącznie rękoma jest mało czytelne i może doprowadzić do wjechania pod pojazd wyprzedzający rowerzystę ,
Kierowca po zachowaniu sie rowerzysty może ocenić kunszt jego jazdy (jakie wychylenia ma przy jezdzie na wprost z wyraźnym odwracaniem głowy) i dla bezpieczeństwa zwiększy odstęp lub zaniecha manewru wyprzedzania.

<ZAWSZE JAZDA MUSI BYĆ CZYTELNA DLA INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO>
Widziałem dziś ciekawy spór,
Jak z głową dyskutował mur,
KUBA_1
 
Posty: 387
Dołączył(a): piątek 02 lutego 2007, 22:03
Lokalizacja: mars

Postprzez scorpio44 » niedziela 16 września 2007, 14:48

Ja również uważam, że dużo bezpieczniej jest, kiedy na rowerze podczas wykonywania już manewru obie ręce są na kierownicy. Bo istotą sprawy jest czytelne zasygnalizowanie zamiaru (zresztą podczas jazdy również, z czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, ale to inna bajka).. Tylko że TEORETYCZNIE jest to błędem. ;) :D Bo w świetle przepisów należy sygnalizować i zamiar, i sam manewr.

Żeby wszyscy rowerzyści...co ja mówię wszyscy... żeby chociaż połowa, a może i 1/4 podczas skręcania zachowywała się tak, jak to opisuje Kuba. To by był istny raj na ziemi. Fakt, że zdarzają się rowerzyści sygnalizujący ręką (choć i to zbyt rzadko), ale wśród nich najwięcej jest takich, którzy myślą, że właśnie samo to machnięcie rączką załatwia sprawę i nie trzeba nic więcej. Nieraz nawet jeden z drugim, będąc przy prawej krawędzi, wystawi lewą rączkę i z tej pozycji zaczyna skręcać w lewo.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości