Nietypowa sytuacja

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postprzez scorpio44 » sobota 07 kwietnia 2007, 23:30

Jak najbardziej rację ma Kopan i wydaje mi się, że to akurat nie podlega żadnej dyskusji - króko mówiąc: jeden znak zaprzecza drugiemu. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez bruno666 » sobota 07 kwietnia 2007, 23:38

Jednak narysowałem większość osiedla. :)

Sytuacja:
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 08 kwietnia 2007, 13:15 przez bruno666, łącznie zmieniany 1 raz
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez pcuryllo » sobota 07 kwietnia 2007, 23:49

fajnie to wyglada :D

ja bym jednak jechał tam w miarę ostrożnie i chyba zalożyłbym z góry, że są to skrzyżowania równorzędne.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez bruno666 » sobota 07 kwietnia 2007, 23:53

Czyli kto ma pierwszeństwo? Bo regułą jest, że zarówno A jak i B stoja jak kołki. :D
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez pcuryllo » sobota 07 kwietnia 2007, 23:57

dlaczego ? pojazd B ma po swojej prawej stronie pojazd A wiec mu ustępuje, pojazd A ma wolną prawą stronę więc jedzie. Byc moze sie cos myle, co do tych skrzyzowan rownorzednych, jednak jest to moje prywatne zdanie.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez kopan » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:00

No tak jak narysowałeś to sytuacja się częściowo wyjaśniła bo przed tym omawianym skrzyżowaniem nie ma znaku D-48 więc pojazd B ma pierwszeństwo, bo A jest włączającym się do ruchu.

Chociaż dalej to skrzyżowanie jest błędnie oznakowane.

Ale, ale taka sprzeczna możliwa do zaistnienia sytuacja występuje na rysunku na skrzyżowaniu poniżej uśmiechu.
Też błąd w oznakowaniu.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez bruno666 » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:00

pcuryllo napisał(a):dlaczego ? pojazd B ma po swojej prawej stronie pojazd A wiec mu ustępuje, pojazd A ma wolną prawą stronę więc jedzie. Byc moze sie cos myle, co do tych skrzyzowan rownorzednych, jednak jest to moje prywatne zdanie.

A co z artykułem 17 PORD?



EDIT:
kopan napisał(a):No tak jak narysowałeś to sytuacja się częściowo wyjaśniła bo przed tym omawianym skrzyżowaniem nie ma znaku D-48 więc pojazd B ma pierwszeństwo, bo A jest włączającym się do ruchu.

OK. Tak też uważam, ale B niestety nie wie, że A włacza się do ruchu, bo niby skąd? :wink:


kopan napisał(a):Chociaż dalej to skrzyżowanie jest błędnie oznakowane.

Co dokładnie masz na myśli?
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:03

Art. 17. 1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi nie będącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania,
2) na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej,
3) na jezdnię z pobocza lub innej części drogi, z pasa ruchu dla pojazdów powolnych lub z drogi (ścieżki) dla rowerów,
4) pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.


no tak, tylko jezeli jest skrzyżowanie równorzędne to stosujemy regułę prawej dłoni, a to ze samochód A wyjezdza ze strefy to jest mało ważne w tym momencie.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez ella » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:06

Gdyby nie było znaku D-48 to B miałby pierwszeństwo bo on jedzie drogą główną a pojazd A wyjezdza ze strefy zamieszkania. Wyjeżdżający ze strefy zamieszkania jest zawsze włączającym się do ruchu.
Natomiast znak D-48 zmienia tą organizację ruchu i drogi są równorzędne. Więc A ma pierwszeństwo.

Ale po co tak kombinować.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bruno666 » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:07

pcuryllo napisał(a):no tak, tylko jezeli jest skrzyżowanie równorzędne to stosujemy regułę prawej dłoni, a to ze samochód A wyjezdza ze strefy to jest mało ważne w tym momencie.

Czyli kiedy jest ważne, że wyjeżdżamy ze strefy? Przecież gdyby na drodze którą jedzie B byłyby znaki D-1 to nie byłoby dyskusji.



EDIT:
ella, czyli D-48 jest ważniejszy od D-41? Ja naprawdę juz zgłupiałem, a jest to najprawdziwsza na swiecie sytuacja.
Ostatnio zmieniony niedziela 08 kwietnia 2007, 00:10 przez bruno666, łącznie zmieniany 1 raz
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:10

Ella dała odpowiedz :D
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez disaster » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:14

Ad_aM napisał(a):
disaster napisał(a):Gdyby B miał pierwszeństwo, to na uliczce byłby stał znak D-1, bo skąd niby kierowca B ma wiedzieć, że dojeżdzą do wyjazdu ze strefy zamieszkanej..
Skoro stoi tam znak skrzyżowanie dróg równorzędnych, to znaczy że jest to skrzyżowanie dróg równorzednych.



To powinni oznaczać wszystkie wloty dróg gruntowych, wyjazdów z parkingów etc.??

Po prostu tak jak mówi Kopan - idiotyzm i brak znajomości przepisów zarządu drogi


W praktyce na prawie wszystkich tych dróżkach stoi A-7. W Łodzi nie widziałem wyjazdu ze strefy zamieszkanej przy którym by nie stał znak A-7.

Poza tym gdy mamy skrzyżowanie z drogą gruntową to zazwyczaj widać, że jest to droga gruntowa, tak samo z parkingiem.

Na tym obrazku kierowca B widzi tylko tył tablicy "koniec strefy zamieszkanej", a taki tył równie dobrze może mieć tablica informująca, że owa droga została wybudowana dzięki pieniądzom z funduszu strukturalnego UE.
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Postprzez ella » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:17

czyli D-48 jest ważniejszy od D-41? Ja naprawdę juz zgłupiałem, a jest to najprawdziwsza na swiecie sytuacja.

Wyglada na to, że tak. Wszystkie te drogi osiedlowe (razem z drogami zamieszkania) są traktowane jednakowo.

Ale to tylko moje zdanie i wcale nie twierdzę, że się nie mylę :)
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:23

bruno666 napisał(a):czyli D-48 jest ważniejszy od D-41? Ja naprawdę juz zgłupiałem, a jest to najprawdziwsza na swiecie sytuacja.


zmiana organizacji ruchu jest chyba doś ważnym "wydarzeniem" na drodze, takze wydaje mi sie ze jest wazniejszy ten znak. Bo w sumie to co, koniec stefy (d-41) jest "normalnym" znakiem. Konczy sie stefa, trzeba na ogół ustąpić pierwszeństwa. Jesteśmy włączającymi sie do ruchu. (Pisze ogolnie, nie w tym konkretnym przypadku).


PODSUMOWUJĄC:

Według mnie,
pojazd B ustępuje pierwszeństwa pojazdowi A.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez ella » niedziela 08 kwietnia 2007, 00:40

....bo przed tym omawianym skrzyżowaniem nie ma znaku D-48 więc pojazd B ma pierwszeństwo, bo A jest włączającym się do ruchu.

A czy ten znak D-48 nie odwołuje pierwszeństwa na wszystkich skrzyżowaniach na tej drodze z drogami ze strefy zamieszkania ? Podobnie jak na innych drogach osiedlowych.
Czyli D-48 zmienia całą organizacje ruch na tym osiedlu.
Sam Bruno napisał, że są umieszczone przed wjazden na to osiedle.
bruno666 napisał(a):Ja umieściłem D-48 bezpośredno przed skrzyżowaniem. Tak naprawdę jest on dużo wcześniej, przy wlocie do osiedla. I takie znaki są przy każdym wlocie więc na całym osiedlu są skrzyżowania równorzędne. Nie ma tam żadnej drogi głównej.

Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 95 gości