skrzyżowanie w lewo na światłach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

skrzyżowanie w lewo na światłach

Postprzez iwcia » czwartek 12 kwietnia 2007, 19:50

Dzień Dobry,

mam taki problem:
na skrzyzowaniu z sygnalizacją świetlną mam zielone a chcę skręcić w lewo.
Wiem że jadący z przeciwka przez to skrzyżowanie też mają w tym czasie zielone i muszę ich puścić , bo przy skręcie bedę miała ich po prawej.
Ale gdzie stanąć- w którym miejscu na skrzyżowaniu , żeby puścić tych z przeciwka na zielonym, zwłaszcza że ci z tyłu za mna chcą jechać prosto i nie chcę im zablokować pasa.

Łatwo mi się skręca w lewo, gdy jest na jezdni jest wyznaczona wysepka do oczekiwania na taki skręt, zjężdżam na wysepkę, migam czekając na moment
Bez wyznaczonej wysepki, wstyd się przyznać, ale się gubię i bardzo denerwuję (prawko mam od jesieni). :cry:

Jeśli macie Państwo namiary na jakieś rysunki (jestem wzrokowcem) w tym temacie i fachowe wyjaśnienia, będę wdzięczna. :D
Pozdrawiam
Iwcia
iwcia
 
Posty: 11
Dołączył(a): niedziela 21 stycznia 2007, 20:31
Lokalizacja: 3miasto

Postprzez marcij » czwartek 12 kwietnia 2007, 21:35

Rysunki sa , bo temat wielokrotnie walkowany , wiec poszukaj dokladniej na forum. Tak slownie to stajesz na wyczucie , tak zeby jak najmniej przeszkadzac innym , nie mozesz oczywiscie zadna czescia samochodu wystawac na pas tych jadacych z przeciwka i w zasadzie tyle.
Obrazek
marcij
 
Posty: 1120
Dołączył(a): środa 02 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez studi » czwartek 12 kwietnia 2007, 22:11

Generalnie jeśli znaki nie nakazują inaczej skrzyżowanie podczas manewru skrętu w lewo można opuścić dwojako:
- w sposób bezkolizyjny
- w sposób kolizyjny

Oba sposoby są poprawne i prawidłowe, z tym, że sposób pokonywania skrzyżowania wyznacza pierwsza osoba, która na nie wjedzie, tzn. jeśli osoba z przeciwka zaczęła wykonywać manewr w sposób bezkolizyjny to ty też powinieneś tak to robić, a jeśli w sposób kolizyjny to ty również też tak to robisz.

Z kolei z praktycznego punktu widzenia sposób bezkolizyjny jest lepszy dla małych skrzyżowań, a sposób kolizyjny dla dużych rozbudowanych i wynika to z ilości samochodów jakie mogą dokonać w ten sposób tego manewru w jednym cyklu świateł (w sposób kolizyjny mieści się ich po prostu więcej).

Istnieją skrzyżowania gdzie pod znakami odpowiednio A-7 i D-1 dodana jest tabliczka pokazująca sposób pokonywania skrzyżowania, kiedyś takie były umieszczone na warszawskim skrzyżowaniu Towarowa/Al. Solidarności/Okopowa *nie wiem czy jeszcze tam są), która nakazywała jadąc od strony Towarowej lub Okopowiej i skręcając w Al. Solidarności jechać w sposób bezkolizyjny, a jadąc Al. Solidarności i skręcając w Okopową/Towarową jechać w sposób kolizyjny.

Pozdrawiam
ObrazekObrazek

No i jestem dwuliterowy AB ;-)
Avatar użytkownika
studi
 
Posty: 52
Dołączył(a): poniedziałek 22 stycznia 2007, 02:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » czwartek 12 kwietnia 2007, 22:58

Studi, popełniłeś setny wywód na jeden z tematów wielokrotnie na forum wałkowanych i w zasadzie do końca nierozstrzygniętych, a Iwcia w ogóle nie o to pytała...
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez KUBA_1 » niedziela 15 kwietnia 2007, 11:11

Nie dawaj się innym poganiać, Niech sobie postoją, a jak będzie problem to drogowcy pobudują Twoja ulubioną wysepkę. Ty masz cieszyć się jazdą, a nie stresować nadpobudliwościom innych kierowców lub opieszałosiom inżynierów drogownictwa
Widziałem dziś ciekawy spór,
Jak z głową dyskutował mur,
KUBA_1
 
Posty: 387
Dołączył(a): piątek 02 lutego 2007, 22:03
Lokalizacja: mars

Postprzez studi » niedziela 15 kwietnia 2007, 11:30

scorpio44 napisał(a):Studi, popełniłeś setny wywód ... a Iwcia w ogóle nie o to pytała...

Na pewno masz racje, że to kolejny wywód na temat sposobu wykonywania lewoskrętu, dokładnie tak samo jak sposób pokonywania ronda, ale Iwcia napisała:
... i fachowe wyjaśnienia, będę wdzięczna.

więc wydawało mi się, że napisałem to zgodnie z zapytaniem, ale jeśli uważasz, że nie to po prostu można tego posta usunąć (to prośba do elli jako moda tego wątku) jako nie wnoszącego nic merytorycznego w dyskusji, nie mam nic przeciwko utrzymywaniu porządku na forum, wręcz przeciwnie, jestem ZA.

Pozdrawiam
ObrazekObrazek

No i jestem dwuliterowy AB ;-)
Avatar użytkownika
studi
 
Posty: 52
Dołączył(a): poniedziałek 22 stycznia 2007, 02:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » niedziela 15 kwietnia 2007, 13:20

Studi, Iwcia po prostu pytała ogólnie, w którym miejscu przy skręcie w lewo na skrzyżowaniu należy się zatrzymać w celu przepuszczenia jadących z przeciwka. Nie chodziło o sposób mijania się ze skręcającymi w lewo z przeciwka. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości