Wyprzedzanie tramwaju z lewej strony

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie tramwaju z lewej strony

Postprzez ivytomek » poniedziałek 26 lutego 2007, 17:07

Witam,

Pytanie mam następujące:

art. 24 pkt 4 PRD wyraźnie mówi, że mogę wyprzedzać pojazd szynowy z lewej strony, jeśli położenie torów uniemożliwia wyprzedzanie z prawej strony (mowa o drodze dwukierunkowej oczywiście).

Jeśli jadę ul. Rakowicką, gdzie ułożenie torów uniemożliwia wyprzedzenie tramwaju z prawej strony (chociaż przyznam, że przeprowadziłem kiedyś ten manewr z prawej strony fiatem 126p:)) ), to mogę go tam wyprzedzić z lewej.

Dodam jeszcze, że domyślam się, że ustawodawca miał na myśli ułożenie torów poza jezdnią, kiedy jego wyprzedzenie jest fizycznie niemożliwe z prawej strony.
Ale na Rakowickiej (przynajmniej przed remontem, nie jestem pewien, jak tam jest teraz) prócz motocykla i ew. fiata 126p żaden pojazd nie zmieści się między krawężnikiem a tramwajem.

Jak jest Waszym zdaniem?
Avatar użytkownika
ivytomek
 
Posty: 235
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 01:09
Lokalizacja: Kraków

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 26 lutego 2007, 20:55

Nie za bardzo rozumiem, w czym problem. Skoro nie ma możliwości z prawej, to trzeba wyprzedzać z lewej - wynika to właśnie z artykułu, który przywołałeś. ;) Nie dotyczy on wcale torów poza jezdnią, tylko np. takiej właśnie sytuacji.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ivytomek » poniedziałek 26 lutego 2007, 21:21

Rozumiem, że Twoim zdaniem mogę wyprzedzać tramwaj w Krakowie na Karmelickiej
http://luktom.forall.pl/lo/image.php?fi ... quality=80
http://www.komunikacja.krakow.pl/tramwa ... =570&y=400

Nie jestem jednak tego taki pewien, bo gdyby nawet Karmelicka była mało ruchliwa, był środek nocy (nocny tramwaj :D ) a skrzyżowań byłoby zdecydowanie mniej, to i tak ciekawe, kto odważyłby się wyprzedzać 3-wagonowy tramwaj.
Ale zawsze mógłby się znaleźć ktoś, kto tak dosłownie rozumie ten zapis i w podobnej sytuacji jednak postanowi wyprzedzić 40-metrowy pojazd. Życzę powodzenia.

Moim zdaniem ustawodawca po to dodał wyjątek dot. jezdni 1-kierunkowej, żeby wyeliminować wyprzedzanie tramwaju po pasie przeznaczonym do jazdy w kierunku przeciwnym. Pisząc o ułożeniu torów miał na myśli tory biegnące obok jezdni.
Tak samo możesz wyprzedzać pociąg, jadący wzdłuż jezdni. A to, że jest to tak zapisane, to niedopatrzenie autora ustawy i powinno to być doprecyzowane.
Takie jest moje zdanie.
Avatar użytkownika
ivytomek
 
Posty: 235
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 01:09
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Pawlak » poniedziałek 26 lutego 2007, 22:54

Ogolnie te Wasze Krakowskie tramwaje to jakis ewenement na skale swiatowa jest, szczegolnie w centrum ;)

Moze malo widzialem, ale jesszcze nigdzie indziej nie widzialem, tramwaju skrecajacego w prawie ze osiedlowa uliczke :P
Pawlak
 
Posty: 25
Dołączył(a): niedziela 18 września 2005, 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez ivytomek » poniedziałek 26 lutego 2007, 23:31

mnie się w Gdańsku podoba, że 13tka jedzie nad morze, a nie do Nowego Bieżanowa....
Avatar użytkownika
ivytomek
 
Posty: 235
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 01:09
Lokalizacja: Kraków

Postprzez BOReK » wtorek 27 lutego 2007, 00:12

W Łodzi przed skrzyżowaniem Przybyszewskiego i Kilińskiego (jadąc tą pierwszą ulicą w stronę centrum) jest niemal identyczna sytuacja jak na drugim zdjęciu - tylko "cwaniaki" tam wyprzedzają tramwaj po lewej. Pomiędzy tramwajem a krawężnikiem nawet motocykl się bezpiecznie chyba nie zmieści.
Wg mnie w takim przypadku nie wolno wyprzedzać z lewej, trzeba karnie wlec się za przecinakiem :P.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez scorpio44 » wtorek 27 lutego 2007, 01:07

BOReK napisał(a):Wg mnie w takim przypadku nie wolno wyprzedzać z lewej, trzeba karnie wlec się za przecinakiem :P.

Z przepisów wynika jednak, że można. I nie sądzę, żeby to było niedopatrzenie. Przecież przy wyprzedzaniu zawsze wymagana jest szczególna ostrożność i wyprzedzać można tylko wtedy, kiedy są do tego warunki. A zatem kiedy w danym momencie wyprzedzenie kilkuwagonowego dajmy na to tramwaju będzie bezpieczne, to można go wprzedzić.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 46 gości