jednokierunkowa, wyprzedzanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 11 stycznia 2020, 02:37

Tak w sumie myślałem i do takich wniosków doszedłem, chociaż chciałem się upewnić, by w razie czego nie być "zawalidroga".

Jeszcze pytania:
Czy cofając z wykorzystaniem infranstruktury i stoimy w wyjeździe, bo jest samochód na drodze i zbliża się pieszy, który po chwili nie może przejść - dochodzi do wymuszenia?
Czy można parkować na swoim własnym przejeździe? Czy zakaz dotyczy tylko czyiś?
Czy można wyjść z włączonego auta, by otworzyć bramę? Z zamknięciem to już jest na terenie prywatnym. Z czego czytałem to pod zostawienie samochodu zalicza się nawet samo wyjście z niego, gdy silnik jest włączony.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 11 stycznia 2020, 21:45

Marcel2727 napisał(a):Czy cofając z wykorzystaniem infranstruktury i stoimy w wyjeździe, bo jest samochód na drodze i zbliża się pieszy, który po chwili nie może przejść - dochodzi do wymuszenia?
może obejść z tyłu auta, przecież to nie jest tak, że go widziałeś i specjalnie przed niego wjechałeś (chyba ;) )

Marcel2727 napisał(a):Czy można parkować na swoim własnym przejeździe? Czy zakaz dotyczy tylko czyiś?
jaki zakaz?

Marcel2727 napisał(a):Czy można wyjść z włączonego auta, by otworzyć bramę? Z zamknięciem to już jest na terenie prywatnym. Z czego czytałem to pod zostawienie samochodu zalicza się nawet samo wyjście z niego, gdy silnik jest włączony.
Z tego co się orientuję to w kodeksie drogowym wyraźnie jest napisane, że przepisy dotyczą dróg publicznych, a nie terenu prywatnego. Nawet jak masz parking osiedlowy i masz tabliczkę "teren prywatny jakiejś tam spółdzielni" to jesteś na terenie prywatnym i kodeks drogowy obowiązuje tylko:

2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:
1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;
2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

Zostawiając auto "na chodzie" zagrażasz bezpieczeństwu osób? a może jakiś znak lub sygnał drogowy łamiesz?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 11 stycznia 2020, 22:01

Nim wjadę muszę też przepuścić pieszych, bo inaczej wymuszenie?

Zabrania się postoju na:
- podjeździe

Czytałem raz wywiad z policjantem, że jak wychodzisz z auta to się od niego oddalasz co jest zabronione.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » poniedziałek 13 stycznia 2020, 15:54

Marcel2727 napisał(a):Nim wjadę muszę też przepuścić pieszych, bo inaczej wymuszenie?
raczej kultura jazdy :spoko:

Marcel2727 napisał(a):Zabrania się postoju na:
- podjeździe
a to coś nowego wskażesz w którym punkcie tak jest napisane?:
2. Zabrania się postoju:
1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Marcel2727 napisał(a):Czytałem raz wywiad z policjantem, że jak wychodzisz z auta to się od niego oddalasz co jest zabronione.
To jest interpretacja policjanta który musi wyrobić normy i mandaty, przepis mówi wyraźnie
2. Zabrania się kierującemu:
1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
i
3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Ale jak już ci wyżej pisałem, a widzę nie zrozumiałeś:
Henq napisał(a):Z tego co się orientuję to w kodeksie drogowym wyraźnie jest napisane, że przepisy dotyczą dróg publicznych, a nie terenu prywatnego...
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » środa 15 stycznia 2020, 19:06

Henq mowa o podjeździe, coś ala domek i dorobiony kawałek chodnika, by tam wjechać, a nie teren prywatny już za bramą.

Jeszcze następne pytanie, jest linia podwójna ciągła i jest grubsza linia przerywana, można w takim miejscu zawrócić na raz lub z wykorzystaniem infranstruktury? Zadawałem chyba kiedyś takie pytanie, ale poszło w niepamięć.

Co do poprzedniego pytania o omijaniu na pasach to sporo kierowców po prostu znacząco zwalnia lub się zatrzymuje i jedzie dalej, a tamten kierowca dalej jeszcze przepuszcza pieszego, doszło do złamania przepisów?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » czwartek 16 stycznia 2020, 00:06

Marcel2727 napisał(a):Henq mowa o podjeździe, coś ala domek i dorobiony kawałek chodnika, by tam wjechać, a nie teren prywatny już za bramą.
no więc jaki przepis zabrania postoju na takowym?
pytałeś o postój i "podjazd" więc zacytowałem przepisy dotyczące postoju - nadal nie mam bladego pojęcia jak przypisałeś "podjazd" pod zakaz postoju, więc proszę o wskazanie który pkt. zabrania postoju na "podjeździe" - może czegoś nie doczytałeś?

Marcel2727 napisał(a):Jeszcze następne pytanie, jest linia podwójna ciągła i jest grubsza linia przerywana, można w takim miejscu zawrócić na raz lub z wykorzystaniem infranstruktury? Zadawałem chyba kiedyś takie pytanie, ale poszło w niepamięć.
ja pierniczę, ale trzeba puzzle składać z twoich chaotycznych wypowiedzi, podwójna ciągła? - zapewne na jezdni oddzielająca kierunki jazdy, grubsza przerywana gdzie (na pasie ruchu?) zapewne na krawędzi jezdni czyli linia krawędziowa, bo nie sądzę, że trafiłeś na podwójną ciągła i w niej kawałek grubej przerywanej :eek2: a tak można wywnioskować z twoich wypowiedzi :help:
Nie!!!, jak masz podwójną ciągłą to zawrócić nie możesz!!! nie ważne na ile razy!!!
Z wykorzystaniem infrastruktury? JAKIEJ! skrzyżowania czy bramy?
Podwójnej ciągłej nie można przekraczać!!! Na skrzyżowaniu może być przerywana można zawrócić! - no prościej się nie da!

Marcel2727 napisał(a):Co do poprzedniego pytania o omijaniu na pasach to sporo kierowców po prostu znacząco zwalnia lub się zatrzymuje i jedzie dalej, a tamten kierowca dalej jeszcze przepuszcza pieszego, doszło do złamania przepisów?
Ja pier*%&#ole!!! Czy ty czytasz to co się pisze do ciebie?!!!
Henq napisał(a):Nie, nie można , nadal to jest omijanie pojazdu który jechał w tym samym kierunku,

No i co z tego, że sporo kierowców tak robi?
Sporo kierowców wsiada pod wpływem alkoholu - więc ty też wsiadaj!
Sporo kierowców jedzie na "późnym" żółtym - więc ty też jedź!
Sporo kierowców na parkingu supermarketu jedzie bo prosto - więc ty też jedź!
:dumb: a nóż się uda :wall:
Dziwne, że za granicą nie słyszy się by Polak złamał przepisy drogowe bo "sporo kierowców" tak robi :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez yorki » czwartek 16 stycznia 2020, 11:07

Henq napisał(a):podwójna ciągła? - zapewne na jezdni oddzielająca kierunki jazdy, grubsza przerywana gdzie (na pasie ruchu?) zapewne na krawędzi jezdni czyli linia krawędziowa, bo nie sądzę, że trafiłeś na podwójną ciągła i w niej kawałek grubej przerywanej :eek2: a tak można wywnioskować z twoich wypowiedzi :help:

Chyba ci się linia P-1e gdzieś zapodziała. :?:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » czwartek 16 stycznia 2020, 13:57

Henq nigdzie nie piszę o skrzyżowaniu tylko o prostej drodze, jest podwójna linia ciągła i po chwili są takie chwilowe, przerywane i grubsze linie, by wjechać gdzieś lub wyjechać. Niepotrzebnie się buzujesz :D
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » czwartek 16 stycznia 2020, 16:52

Chodzi ci np o taką sytuację:
https://www.google.pl/maps/@52.2413529, ... 384!8i8192
tak wolno zawrócić, to są normalne linie przekraczalne. Tylko linie ciągłe i podwójne ciągłe są liniami nieprzekraczalnymi wyjątek stanowi stanowisko osób niepełnosprawnych które jak wiemy wyznaczone jest kopertą liniami ciągłym dookoła i "x" w środku.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » czwartek 16 stycznia 2020, 23:03

I jeszcze pytanie - kto ma pierwszeństwo przy zawracaniu? Ten co wjeżdża tyłem skręcając w prawo czy przodem w lewo? A cofając w lewo i jadąc do przodu w prawo? Czy w obu przypadkach cofajacy ustępuje pierwszeństwa?

Czy cofając na drodze z pierwszeństwem przepuszczamy tego na drodze podporządkowanej?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » piątek 17 stycznia 2020, 22:44

Marcel2727 napisał(a):I jeszcze pytanie - kto ma pierwszeństwo przy zawracaniu?
ty zacznij malować swoje przemyślenia, w windows taki magiczny programik PAINT i na prawdę dużo nam ułatwi :spoko:

Marcel2727 napisał(a):Ten co wjeżdża tyłem skręcając w prawo czy przodem w lewo?
Art 23.1.3 co mówi?

Marcel2727 napisał(a): A cofając w lewo i jadąc do przodu w prawo?
kolego PAINT i maluj swoje wizje bo już nawet mnie przerosło wróżenie z fusów

Marcel2727 napisał(a): Czy w obu przypadkach cofajacy ustępuje pierwszeństwa?
a może włączający się do ruchu? :thumb2: Chcesz zadać konkretne pytanie: pokaż konkretną sytuację!

Marcel2727 napisał(a):Czy cofając na drodze z pierwszeństwem przepuszczamy tego na drodze podporządkowanej?
definicja znaku drogi podporządkowanej i będziesz wiedział.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 18 stycznia 2020, 19:17

Jest skrzyżowanie, auto na drodze z pierwszeństwem po przejechaniu tego skrzyżowania cofa znowu na to skrzyżowanie. Jest również auto na drodze podporządkowanej, kto musi ustąpić pierwszeństwa?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 18 stycznia 2020, 19:23

Henq napisał(a):definicja znaku drogi podporządkowanej i będziesz wiedział.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez gumik » sobota 18 stycznia 2020, 20:05

Marcel2727 napisał(a):Jest skrzyżowanie, auto na drodze z pierwszeństwem po przejechaniu tego skrzyżowania cofa znowu na to skrzyżowanie. Jest również auto na drodze podporządkowanej, kto musi ustąpić pierwszeństwa?


"1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność,(...):"

No i jak rozstrzygnąć taką kolizję norm?
Może to pomoże.

"a w szczególności:
sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,"
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 18 stycznia 2020, 21:05

na drodze podporządkowanej przepisy regulują znaki drogowe a nie ustawa!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości