Pierwszeństwo tramwaju?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez LeszkoII » wtorek 23 stycznia 2018, 12:52

mp0011 napisał(a):Otrzymałem odpowiedź z ZDM
Nie wpadłbym na taką podstawę prawną :help:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez mp0011 » wtorek 23 stycznia 2018, 13:20

Popraw mnie jeżeli się mylę - "ustępowanie miejsca" nie jest równoznaczne z "ustępowaniem pierwszeństwa"?

Z tego co ja rozumiem, dotyczy to bardziej sytuacji, że jak tramwaj jedzie za mną, to mam zjechać z drogi i nie ma wiele wspólnego ze skrzyżowaniem, znakami i pierwszeństwem na nim?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez waw » wtorek 23 stycznia 2018, 20:04

mp0011 napisał(a):Popraw mnie jeżeli się mylę - "ustępowanie miejsca" nie jest równoznaczne z "ustępowaniem pierwszeństwa"?

Pojęcie ustępowania miejsca występuje w PoRD też gdy mówi się o pieszych idących jezdnią lub DDR, gdy nie ma chodnika.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez LeszkoII » wtorek 23 stycznia 2018, 21:48

mp0011 napisał(a):Popraw mnie jeżeli się mylę - "ustępowanie miejsca" nie jest równoznaczne z "ustępowaniem pierwszeństwa"?
Def. ustąpienia pierwszeństwa nie obejmuje ustępowania miejsca, bo przepis na ten temat milczy praz brak definicji określającej czym jest "ustępowanie miejsca".

Pytałeś o pierwszeństwo (ustąpienie pierwszeństwa) w przypadku kolizji toru ruchu. Podali Ci zupełnie inną kwalifikację - z jednostki strukturalnej ustawy: Ruch pojazdów/Zasady ogólne a nie Ruch pojazdów/Przecinanie się kierunków ruchu lub ewentualnie normy wynikające ze znaków i sygnałów ALBO kontratypów, które nie dotyczą tramwajów w opisanym problemie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez mp0011 » czwartek 25 stycznia 2018, 09:55

Obrazek
Obrazek
Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez szerszon » czwartek 25 stycznia 2018, 19:39

Czyli tramwajarze powinni otworzyć wesołe miasteczko i karuzelą kręcić. Do tego się jedynie nadają.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez waw » niedziela 28 stycznia 2018, 12:37

A ZDM myślisz że lepszy?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez mp0011 » czwartek 15 lutego 2018, 12:49

Dzisiejsza odpowiedź z ZDM...

ZDM napisał(a):Dziękujemy za zgłoszenie o treści:
mp0011 napisał(a):Otrzymałem odpowiedź na moje zgłoszenie, o następującej treści:
ZDM napisał(a):"Zgłoszenie o numerze 444012/17 aktualnie znajduje się w statusie: Zamknięte - Ruch pojazdów, art. 16: Zasady ogólne 6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu."

Po pierwsze, nakaz ustąpienia miejsca tramwajowi, wyrażony w Art. 16, nie jest równoznaczny z ustąpieniem pierwszeństwa w przypadku przecinania kierunków ruchu, ale oznacza konieczność np. zjechania na inny pas i nie blokowania tramwaju jadącego np. z tyłu/z przodu. Pierwszeństwo tramwaju w przypadku przecięcia kierunków ruchu określa Art. 25.2, który jednak nie ma zastosowania na tym skrzyżowaniu, gdyż to jest regulowane przez znaki drogowe.
Czy Państwa zdaniem kierowca jadący przez skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa tramwajowi?


Zarząd Dróg Miejskich uprzejmie informuje, że podtrzymuje wcześniej wyrażoną odpowiedź.


Tacy ludzie odpowiadają za bezpieczeństwo na drogach...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez waw » czwartek 15 lutego 2018, 16:27

mp0011 napisał(a):Tacy ludzie odpowiadają za bezpieczeństwo na drogach...

W statystykach to widać...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez SnowRider » czwartek 22 lutego 2018, 01:04

Jak dla mnie prosta sprawa. Jest znak uwaga tramwaj a pierwszeństwo przejazdu dopiero za torami. Poza tym łatwiej chyba zatrzymać samochód niż tramwaj, także nawet mając pierwszeństwo w takiej sytuacji to chyba bym się nie pchał na tory
SnowRider
 
Posty: 10
Dołączył(a): wtorek 30 stycznia 2018, 20:39

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez waw » czwartek 22 lutego 2018, 20:00

Mówisz o przypadku z Katowic czy Warszawy? Bo w tym temacie dwa omawiano.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo tramwaju?

Postprzez mp0011 » czwartek 22 lutego 2018, 21:55

SnowRider napisał(a):(...). Poza tym łatwiej chyba zatrzymać samochód niż tramwaj, także nawet mając pierwszeństwo w takiej sytuacji to chyba bym się nie pchał na tory


Nie, nie, nie, nie, nie. Nie ma w Polsce prawa silniejszego i większego, są konkretne przepisy.
A "konkretne przepisy" zabraniają zatrzymywania się na skrzyżowaniu i przed nim, jeżeli nie wynika to z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Oczywiście, jeżeli tramwaj już jedzie i widzisz że się nie zatrzyma, to ok, ale nigdy "z uprzejmości".
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości