Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicjach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez JAKUB » sobota 22 października 2016, 08:51

Same przyczepy się nie poruszają.
Są w zespole z pojazdem samochodowym, a ten może.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez LeszkoII » sobota 22 października 2016, 16:50

Nie zgodzę się. W niektórych przepisach ustawodawca wyraźnie odróżnia pojazd od zespołu pojazdów. Jest to zatem bubel prawny.
zespół pojazdów – pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość; nie dotyczy to pojazdów złączonych w celu holowania

Pierwsze z brzegu:
kierujący – osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów
Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach(...)
Z tego wynika, że kierowanie zespołem pojazdów to nie to samo, co kierowanie pojazdem. Kierujący zespołem pojazdów kieruje dwoma pojazdami jednocześnie. Przyczepa nawet nie jest pojazdem silnikowym, więc nie może być samochodowym, więc zgodnie z def. autostrady takie pojazdy nie mają prawa się po niej poruszać.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez waw » sobota 22 października 2016, 17:53

Wykrył kolega bubla roku :D w PoRD. Ciekaw jestem co na ten temat twierdziłyby odpowiedzialne instytucje typu Ministerstwo.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez LeszkoII » sobota 22 października 2016, 20:56

Jak ustala się pierwszeństwo między tramwajem a zespołem pojazdów???
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez waw » sobota 22 października 2016, 21:11

Na drodze ekspresowej nie ma tramwajów.

EDIT
Już wiem o o co koledze chodzi. W PoRD brakuje zapisu:
"Dla kierującego zespołem pojazdów zapisy art. 16 stosuje się odpowiednio".
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez szerszon » sobota 22 października 2016, 23:40

LeszkoII napisał(a):Jak ustala się pierwszeństwo między tramwajem a zespołem pojazdów???
Przyczepa nie musi ustępować. Tylko sam pojazd.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez sankila » niedziela 23 października 2016, 01:42

LeszkoII napisał(a):Nie zgodzę się. W niektórych przepisach ustawodawca wyraźnie odróżnia pojazd od zespołu pojazdów.
Owszem, odróżnia wszędzie tam, gdzie jest istotne, czy mamy do czynienia z pojazdem, czy z zespołem pojazdów. Podobnie jak w niektórych przepisach ustawodawca odróżnia pojazd poruszany siłą mięśni od pojazdu poruszanego silnikiem, pojazd ciężarowy od osobowego, autobus od autobusu szkolnego czy drogę od jezdni.

Nie bez powodu art 2 PoRD zaczyna się od słów "określenia UŻYTE w ustawie, oznaczają...". UŻYTE!!!
Przepisy, w których UŻYTO określenia "autobus szkolny" dotyczą wyłącznie autobusu szkolnego, natomiast przepisy, w których UŻYTO określenia "autobus" dotyczą każdego autobusu, w tym również szkolnego (który może mieć te przepisy zmodyfikowane przepisami szczególnymi). Przepisy, w których UŻYTO określenia "droga ekspresowa", dotyczą wyłącznie drogi ekspresowej, natomiast przepisy, w których UŻYTO określenia "droga" - dotyczą każdej drogi, w tym również ekspresowej (na której mogą być zmodyfikowane przepisami szczególnymi).
Przepisy o ciężarówkach dotyczą wyłącznie ciężarówek, natomiast przepisy o pojazdach samochodowych dotyczą i ciężarówek, i osobówek, i autobusów, i autobusów szkolnych, i pojazdów z naczepą i pojazdów z przyczepą.
Kierujący zespołem pojazdów kieruje dwoma pojazdami jednocześnie. Przyczepa nawet nie jest pojazdem silnikowym, więc nie może być samochodowym
Kierujący zespołem pojazdów kieruje pojazdem, połączonym z innym pojazdem, z którym stanowią całość (zespołu).
Def. pojazdu samochodowego podaje warunek: pojazd silnikowego, którego konstrukcja umożliwia jazdę pow 25/h. Sama przyczepa pojazdem samochodowym nie jest - natomiast sprzężona z ciągnącym ją pojazdem silnikowym - spełnia tę def.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez szerszon » niedziela 23 października 2016, 07:50

sankila napisał(a):
Przepisy, w których UŻYTO określenia "droga ekspresowa", dotyczą wyłącznie drogi ekspresowej, natomiast przepisy, w których UŻYTO określenia "droga" - dotyczą każdej drogi, w tym również ekspresowej (na której mogą być zmodyfikowane przepisami szczególnymi).
.
Czyli po co ten wzbudzający ubaw wątek ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez LeszkoII » niedziela 23 października 2016, 08:24

sankila napisał(a):Sama przyczepa pojazdem samochodowym nie jest - natomiast sprzężona z ciągnącym ją pojazdem silnikowym - spełnia tę def.
Przyczepa nigdy nie jest pojazdem samochodowym i to bez znaczenia czy stoi, jest sprzęgnięta z rowerem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem samochodowym.

Kierujący kieruje zespołem pojazdów i powinien wiedzieć jaka jest prędkość dopuszczalna w związku z tym. Nie kieruje on pojazdem, ponieważ zespół pojazdów nie jest pojazdem.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez mp0011 » niedziela 23 października 2016, 09:24

Jakby literalnie czytać wszystkie definicje, okazuje się że przejazdy dla rowerów są (równorzędnymi) skrzyżowaniami, choć nikt (ani kierowcy, ani policja, ani sądy, ani rowerzyści) ich w taki sposób nie traktuje.

skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię (...).

Czy DdR jest drogą?
droga dla rowerów – droga lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów (...).

Czy DdR ma jezdnię?
jezdnia – część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów (...).

Czy rower jest pojazdem?
rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m (...).
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez waw » niedziela 23 października 2016, 14:15

mp0011 napisał(a):Jakby literalnie czytać wszystkie definicje, okazuje się że przejazdy dla rowerów są (równorzędnymi) skrzyżowaniami, choć nikt (ani kierowcy, ani policja, ani sądy, ani rowerzyści) ich w taki sposób nie traktuje.

skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię (...).

O nie zgodzę się. Byli kiedyś jacyś artyści-aktywiści którzy próbowali to udowadniać...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez szerszon » niedziela 23 października 2016, 18:28

mp0011 napisał(a):
Czy DdR ma jezdnię?
jezdnia – część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów (...).

Polecam definicję drogi...ale tak poważnie ...ze zrozumieniem. Mamy już tu śmieszków pod dostatkiem.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez sankila » niedziela 23 października 2016, 18:56

mp0011 napisał(a):Jakby literalnie czytać wszystkie definicje, okazuje się że przejazdy dla rowerów są (równorzędnymi) skrzyżowaniami, choć nikt (ani kierowcy, ani policja, ani sądy, ani rowerzyści) ich w taki sposób nie traktuje.
Po kolei: droga dla rowerów i przejazd dla rowerów to dwie różne definicje (podobnie jak chodnik i przejście dla pieszych). "Droga" i "droga dla rowerów" to również odrębne definicje, których nie można używać zamiennie.
DdR ma jezdnię, ale ta jezdnia nie ma pasów ruchu, wystarczających do ruchu pojazdów wielośladowych i nie jest przeznaczona dla pojazdów (jak w def. podstawowej), tylko dla pojazdów rowerowych. Zatem pojęcia tych jezdni nie jest równoważne, podobnie jak pasa ruchu i pasa ruchu dla rowerów.

Przecięcie dwóch DdR jest skrzyżowaniem dróg równorzędnych, ale przecięcie DdR z drogą jest przejazdem dla rowerów, osobno zdefiniowanym i mającym odrębne przepisy.
Definicje trzeba czytać literalnie (i dokładnie!).

LeszkoII napisał(a):Kierujący kieruje zespołem pojazdów i powinien wiedzieć jaka jest prędkość dopuszczalna w związku z tym.
No i wie, bo ma osobny przepis o prędkości dla zespołu pojazdów.
Nie kieruje on pojazdem, ponieważ zespół pojazdów nie jest pojazdem.
Czyli jadąc po jezdni nie jadę po drodze, ponieważ jezdnia nie jest drogą? Gdzieś to już słyszałam.
W rzeczywistości kierowca kieruje pojazdem, a przyczepa jedzie zgodnie z prawami fizyki. "Zespół pojazdów" to czysto teoretyczne pojęcie.

Jeszcze raz: ustawodawca odróżnia zespół pojazdów od pojazdu, ale zaznacza to pojęcie wyłącznie w przepisach, które mają inne dyspozycje dla zespołu pojazdów niż dla pozostałych pojazdów - jak np. ograniczenie prędkości czy uprawnienia kierującego. Natomiast nie musi go osobno wymieniać w każdym przepisie, skoro spełnia def. nadrzędną.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez LeszkoII » niedziela 23 października 2016, 19:37

sankila napisał(a):Czyli jadąc po jezdni nie jadę po drodze, ponieważ jezdnia nie jest drogą? Gdzieś to już słyszałam.
No bo jezdnia nie jest drogą :) I dlatego drogi nie możesz nazwać jezdnią ani na odwrót, a w pewnym przymulastym wątku liczącym sobie już blisko 500 stron starasz się zrobić coś niemożliwego - dowodzić tego przy każdej nadarzającej się okazji.

Jeżeli kieruję zespołem pojazdów, to fałszem będzie stwierdzenie, iż kieruję pojazdem. Czynności te mają inny charakter prawny, co wynika z definicji legalnych kierującego i zespołu pojazdów oraz zasady racjonalności ustawodawcy.

P.S. Az mi się przypomniał szymon i jego teksty o piciu piwa :lol:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy każda droga jst drogą ekspresową - czyli o definicj

Postprzez sankila » poniedziałek 24 października 2016, 02:05

LeszkoII napisał(a):No bo jezdnia nie jest drogą :) I dlatego drogi nie możesz nazwać jezdnią ani na odwrót,
Aaa, już rozumiem:
- jak jestem na jezdni to nie jestem na drodze bo jezdnia nie jest drogą,
- jak jestem na poboczu to nie jestem na drodze, bo pobocze nie jest drogą
- jak jestem na chodniku to nie jestem na drodze, bo chodnik nie jest drogą,
- jak jestem na PdP to nie jestem na drodze, bo PdP nie jest drogą,

Doprawdy, jesteś wielki! Ciekawa jestem tylko, jak jedziesz po drodze, NIE jadąc po jezdni, poboczu, chodniku, itd...
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości