Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździć.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez papadrive » niedziela 25 września 2016, 20:40

Blacksmith napisał(a):Co za dziecinna dyskusja. Będzie kolejnych 500 stron na temat znaku C-12 i jaki kierunek jazdy wyznacza.

Też zachodzę w głowę, po co wdaję się wciągać w tę dyskusję? Przecież znak C-12 nie wyznacza kierunku jazdy... chociaż nie, wróć.
Podawany był okrężny kierunek jazdy, był też wzdłużny i poprzeczny. Zgodny lub niezgodny ze wskazaniami znaku lub wskazówek zegara, tylko nic konkretnego z tego nie wychodzi :? .
P.S- Proponuje założenie wątku: "Co było pierwsze, jajko czy kura?"

Na to pytanie też jest krótka i prosta odpowiedź: jajko. Uzasadnienie mogę podać, dla zainteresowanych, w jednym zdaniu.
sankila napisał(a):Tak się składa, że to definicje skrzyżowania, podobnie jak definicja motocykla i roweru jest definicją pojazdu jednośladowego. Ale nie o te definicje pytałam, tylko o TE:
- z rozp. 430, §3,9;
- z UoDP, art 4.9.a,b;
- z UoRD, art 2.10
To które odrzucamy i dlaczego?

Ja wiem, że masz problem z definicją skrzyżowania i nie wiesz którą wybrać. Zapoznaj się z tą, która obowiązuje kierujących. Jest jedna, jak dla psa. A przy okazji z definicją drogi i jezdni.
Ale netykieta nakazuje umiarkowanie, a 12 emotek w jednym poście to już lekkie przegięcie.

Przykro mi, że te obrazeczki nie pozwalają Ci się skupić na tym co się pisze, ale prosisz i masz. Wiesz dobrze, że ja dla Ciebie wszystko. Boso przez pustynię bym przeszedł, w najgłębszą przepaść mogę skoczyć, przepłynąć wpław Atlantyk, ale nie zakazuj mi używać tych symboli emocji. W drodze wyjątku zobowiązuję się w stosunku do Ciebie nie używać ich więcej niż 3 (trzy) w jednym poście. Zgoda? (Brak ikonki)
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez Henq » niedziela 25 września 2016, 21:22

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):czemu ma do wyboru?
Temu, że o takich kierunkach jazdy mowa w ustawie; dodatkowo wchodzi w grę jeszcze zawracanie. Natomiast wyprzedzanie czy omijanie z prawej strony nie ma związku z kierunkiem jazdy w sensie art. 22.

Tak a w której ustawie? Rozumiem że definicję tych kierunków również są w ustawie? :eek2: i jesteś w stanie je przytoczyć :lol:
LeszkoII napisał(a):Objeżdżasz wyspę, wysepkę, plac - z prawej strony w ruchu prawostronnym albo z lewej strony w ruchu lewostronnym, co też symbolizują strzałeczki na znaku C-12.

Bzdura nie to mówi definicja znaku C-12 :eek2: objeżdżasz wyspę, wysepkę, plac w kierunku wskazanym na znaku! - ot definicja tak brzmi trzymaj się definicji.
LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):C-12 - oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.
No i jaki to kierunek? Na wprost, w prawo a może w lewo - a może okrężny, odśrodkowy, faktyczny, chwilowy, rzeczywisty, bo widać na rys. E?

Na pewno nie z prawej strony czy lewej strony :eek2: jak wyżej chcesz wciskać :lol: bo ci zaraz wyjdzie że prawostronny może być objeżdżany tylko w prawą stronę a lewostronny w lewą, a nie czekaj chyba odwrotnie jest :hmm: :eek2:
LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):no to jaki kierunek jest wskazany na znaku zgodny czy przeciwny do ruchu wskazówek zegara?
A co mnie obchodzi kierunek zegara. Interesuje mnie prawoskręt, lewoskręt lub jazda na wprost bez liczenia kątów skręceń kierownicą z zachowaniem znaku +/-.

Po raz kolejny dlaczego tylko te trzy cię interesują? wskaż definicję tych trzech, wskaż chociaż że tylko te trzy są użyte w ustawie :eek2:
Przypomnę, że chociażby definicje znaku C-12 i A-8 przeczą twoim wymysłom, a i cofanie o którym sam wspominasz również :eek2:
---

O to chodzi, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może być rozpatrywane jako przecięcie się dróg, trzeba je rozpatrywać w świetle obwodu koła i poruszaniu się po tym obwodzie, albo innej figury: kwadratu, romba, trapezu, prostokąta; ale nadal poruszaniu się po obwodzie tych figur, więc zaczynając od dowolnego punktu na obwodzie jakiejkolwiek z tych figur nie pojedziesz w prawo czy lewo (przekątne, średnice, itp - jak na zwykłym skrzyżowaniu), pojedziesz zgodnie z ruchem wskazówek zegara albo przeciwnie i to znak C-12 jak i A-8 chcą ci uświadomić, widać z mizernym skutkiem w którym kierunku masz jechać. :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez LeszkoII » niedziela 25 września 2016, 22:07

Henq napisał(a):Rozumiem że definicję tych kierunków również są w ustawie?
Na szczęście technika legislacyjna wyklucza definiowanie tak oczywistych pojęć jak "w prawo". Znaczenie "kierunków jazdy" wyprowadza się naturalnie z treści przepisów ustawy (u ujęciu wykładni systemowej, tzn. rozpatrując znaczenie całościowo, analizując tekst prawny w poszukiwaniu wspólnych, wzajemnych zależności różnych norm) oraz analogicznie i dodatkowo z dyspozycji znaków i sygnałów drogowych odnoszących się do kierunku jazdy.

Masz ten sam problem co szymon1977. Kompletnie nie znasz podstaw wykładni systemowej, wewnętrznej, i domagasz się żeby albo coś było zdefiniowane w ustawie albo w przeciwnym razie jedynym ratunkiem staje się słownik PWN. Tak naprawdę, Twój problem to problem nieznajomości przepisów jako całość, toteż nie rozumiesz że w miejscu przecinania się kierunków ruchu ( o czym mowa np. w art. 25 ust. 1) ustawodawca przewidział następujące kierunki: na wprost, w lewo i w prawo. To wszystko masz w jednym ustępie.
Henq napisał(a):Bzdura nie to mówi definicja znaku C-12 objeżdżasz wyspę, wysepkę, plac w kierunku wskazanym na znaku! - ot definicja tak brzmi trzymaj się definicji.
Czyli z prawej strony: nie z prawej? Mylę się twierdząc, że z prawej strony?

Ponowię pytanie: jaki kierunek wskazano na C-12, do wyboru 3 możliwości (jak w powyższych postach). Nazwij go używając określeń zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. To że coś wspomniałeś o zegarku, może poświadczyć jedynie, że kierunek z C-12 jest przypisany do wyspy a nie do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu zmieniam sobie kierunek jazdy dowolnie przy równoczesnym honorowaniu kierunku ruchu prawostronnego w stosunku do wyspy (tutaj nakazanego znakiem). Wynika to z treści § 36 ust. 1.
Henq napisał(a):Przypomnę, że chociażby definicje znaku
A tak przy okazji - to nie są definicje, tylko dyspozycje lub normy - konkretnie paragrafy. Definicje masz na początku rozporządzenia.
Henq napisał(a):definicje znaku C-12 i A-8 przeczą twoim wymysłom
Mówią cokolwiek o tym, że nie da się skręcić w lewo ani zawrócić? Podobno wymyślam twierdząc, że na skrzyżowaniu oznaczonym C-12 da się skręcić w lewo :lol:
Henq napisał(a):O to chodzi, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może być rozpatrywane jako przecięcie się dróg
Dlaczego nie może? Nie widzę problemu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez JAKUB » niedziela 25 września 2016, 22:15

Zdajecie sobie sprawę jak to prawo jest "PRODUKOWANE"?
"Twórcy" z ministerstwa piszą nie konsultując się między sobą co do ostatecznego kształtu. Termin goni to na prędzce sklejają co kto ma i ";bubel" gotowy. Tak pracują (za pieniądze) do dziś, a Wy tu "sapiecie " sobie (gratis).
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez szerszon » niedziela 25 września 2016, 22:54

Ania26 napisał(a):
Kierunek jazdy to kierunek wskazany na znaku C-12, a nie ruch - mącicielu nie umiejący przeczytać zdania.
Czytając paragraf 36 nie mogę znaleźć nic o kierunku jazdy..może pomożesz ?
Jeszcze raz zadam pytanie. Niewidomy jesteś? Skoro nie wiesz jaki kierunek wskazano na znaku C-12 to po co udzielasz się w dyskusji?
No nie widzę i nie wiem. Dlatego się pytam. Potrafisz w końcu odpowiedzieć ?
No przecież i jamnik i owczarek niemiecki to są psy. Według ciebie są identyczne, bo przecież i jeden i drugi pasuje do definicji psa.
Nie ma to jak merytoryczna odpowiedź. Nie są identyczne, ale posiadają wspólne cechy, które nie pozwalają twierdzić ,że to dwa odmienne gatunki. Cztery łapy są ? Są. Merdający ogon jest ? Jest. Szczeka to to ? Szczeka.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez Henq » poniedziałek 26 września 2016, 00:54

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):Rozumiem że definicję tych kierunków również są w ustawie?
Na szczęście technika legislacyjna wyklucza definiowanie tak oczywistych pojęć jak "w prawo".
oczywistych dla kogo? bo jak widać na załączonych +/- 500 stron nie dla ciebie :eek2: (co mnie dziwi) i innych móndrych (w ogóle nie dziwi)...

LeszkoII napisał(a):Znaczenie "kierunków jazdy" wyprowadza się naturalnie z treści przepisów ustawy (u ujęciu wykładni systemowej, tzn. rozpatrując znaczenie całościowo, analizując tekst prawny w poszukiwaniu wspólnych, wzajemnych zależności różnych norm) oraz analogicznie i dodatkowo z dyspozycji znaków i sygnałów drogowych odnoszących się do kierunku jazdy.

No więc, dlaczegóż to nie chcesz się stosować do dyspozycji znaków drogowych odnoszących się do kierunku jazdy? Czyżby C-12 nie był jasno i wyraźnie czytelny?

LeszkoII napisał(a):Masz ten sam problem co szymon1977. Kompletnie nie znasz podstaw wykładni systemowej, wewnętrznej, i domagasz się żeby albo coś było zdefiniowane w ustawie albo w przeciwnym razie jedynym ratunkiem staje się słownik PWN.

o przepraszam; to ty twierdzisz, że są tylko trzy kierunki ruchu, więc chciałbym się dowiedzieć skąd takie móndrości?

LeszkoII napisał(a): Tak naprawdę, Twój problem to problem nieznajomości przepisów jako całość, toteż nie rozumiesz że w miejscu przecinania się kierunków ruchu ( o czym mowa np. w art. 25 ust. 1) ustawodawca przewidział następujące kierunki: na wprost, w lewo i w prawo.

:wow: rozumiem że twoje postrzeganie art 25.1 nie obejmuje łącznic dwóch dróg :eek2: więc jaki kierunek ruchu ma pojazd jadący na łuku drogi? ->
prawo?
lewo?
prosto?
:eek2:

LeszkoII napisał(a): To wszystko masz w jednym ustępie.

nie; nadal nic na temat "kierunku wskazanym na znaku" :eek2:

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):Bzdura nie to mówi definicja znaku C-12 objeżdżasz wyspę, wysepkę, plac w kierunku wskazanym na znaku! - ot definicja tak brzmi trzymaj się definicji.
Czyli z prawej strony: nie z prawej? Mylę się twierdząc, że z prawej strony?

Tak! mylisz się :eek2: w którym miejscu jest wskazana prawa strona w dyspozycji C-12?
LeszkoII napisał(a):Ponowię pytanie: jaki kierunek wskazano na C-12, do wyboru 3 możliwości (jak w powyższych postach). Nazwij go używając określeń zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Nie, nadal nie widzę by były tylko trzy możliwości :eek2: nie wybieraj sobie co ci jest na rękę, już taki jeden jest wystarczy!

LeszkoII napisał(a): To że coś wspomniałeś o zegarku, może poświadczyć jedynie, że kierunek z C-12 jest przypisany do wyspy a nie do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu zmieniam sobie kierunek jazdy dowolnie przy równoczesnym honorowaniu kierunku ruchu prawostronnego w stosunku do wyspy (tutaj nakazanego znakiem).

no i znów się będziemy wadzić czy SoRO jest czy nie jest skrzyżowaniem? A może jest szczególnym skrzyżowaniem? a może jest skrzyżowaniem, na którym drogi się nie krzyżują?
LeszkoII napisał(a):Wynika to z treści § 36 ust. 1.
Henq napisał(a):Przypomnę, że chociażby definicje znaku
A tak przy okazji - to nie są definicje, tylko dyspozycje lub normy - konkretnie paragrafy. Definicje masz na początku rozporządzenia.

No popatrz i nadal nic na temat trzech kierunków jazdy :lol:
a swoją drogą:
Kod: Zaznacz cały
Definicja (z łac. definitio; od czas. definire: de + finire, "do końca, granicy"; od finis: granica, koniec) – wypowiedź o określonej budowie, w której informuje się o znaczeniu pewnego wyrażenia przez wskazanie innego wyrażenia należącego do danego języka i posiadającego to samo znaczenie.


LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):definicje znaku C-12 i A-8 przeczą twoim wymysłom
Mówią cokolwiek o tym, że nie da się skręcić w lewo ani zawrócić? Podobno wymyślam twierdząc, że na skrzyżowaniu oznaczonym C-12 da się skręcić w lewo

jadąc do o koła wyspy w kierunku wskazanym na znaku C-12 jesteś w stanie jeszcze skręcić w lewo? gdzie na wyspę? :eek2: bo zawrócić nie problem wystarczy trzymać się kierunku wskazanego znakiem C-12 :spoko:

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):O to chodzi, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może być rozpatrywane jako przecięcie się dróg
Dlaczego nie może? Nie widzę problemu.

I to jest twój problem, wskaż proszę na SoRO w którym miejscu drogi się przecinają? Nie kierunki ruchu :eek2: tylko drogi. :shock:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez szerszon » poniedziałek 26 września 2016, 07:36

Henq napisał(a):

No więc, dlaczegóż to nie chcesz się stosować do dyspozycji znaków drogowych odnoszących się do kierunku jazdy? Czyżby C-12 nie był jasno i wyraźnie czytelny?

Bardzo chętnie zastosuję sie do kierunku jazdy wskazanym na C-12. Tylko wskaż go i zdefiniuj.
o przepraszam; to ty twierdzisz, że są tylko trzy kierunki ruchu, więc chciałbym się dowiedzieć skąd takie móndrości?
Czytanie ze zrozumieniem. Kierunki JAZDY, anie ruchu..to nie to samo.
więc jaki kierunek ruchu ma pojazd jadący na łuku drogi? ->
Tu nie o drodze tylko o skrzyżowaniu.
nie; nadal nic na temat "kierunku wskazanym na znaku"
Z prostej przyczyny. C-12 nie ma nic wspólnego z kierunkiem jazdy. Jeśli ma to poproszę o cytat z paragrafu.
Nie, nadal nie widzę by były tylko trzy możliwości :eek2: nie wybieraj sobie co ci jest na rękę, już taki jeden jest wystarczy!
Czekamy na więcej.
no i znów się będziemy wadzić czy SoRO jest czy nie jest skrzyżowaniem? A może jest szczególnym skrzyżowaniem? a może jest skrzyżowaniem, na którym drogi się nie krzyżują?
Chyba nie ma potrzeby się spierać. Jest skrzyżowaniem. Wystarczy tylko poczytać.Drogi jak najbardziej się krzyżują. W paragrafie napisano o skrzyżowaniu a nie o drodze.
"pojazdy na skrzyżowaniu..."... może być skrzyżowanie posiadające tylko jedną drogę ?
jadąc do o koła wyspy w kierunku wskazanym na znaku C-12 jesteś w stanie jeszcze skręcić w lewo?
Jeszcze raz bolesny przykład ? Zmienić kierunek jazdy w lewo.
I to jest twój problem, wskaż proszę na SoRO w którym miejscu drogi się przecinają?
W tym gdzie jest SoRO. Skrzyżowanie z wyspą bez C-12 też nie ma przecięcia ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez gumik » poniedziałek 26 września 2016, 10:39

szerszon napisał(a):
I to jest twój problem, wskaż proszę na SoRO w którym miejscu drogi się przecinają?

W tym gdzie jest SoRO. Skrzyżowanie z wyspą bez C-12 też nie ma przecięcia ?

Proponuję zatem odpowiedzieć na moje pytanie zadane tutaj jakiś czas temu:
1. viewtopic.php?f=3&t=35676&start=7290#p401370
2. viewtopic.php?f=3&t=35676&start=7290#p401384
Bo ustosunkowałeś się do tego tylko zdawkowo, a na dodatkowe pytanie już nie udzieliłeś odpowiedzi:
gumik napisał(a):
szerszon napisał(a):
gumik napisał(a):Dlaczego obwiednię ronda znakuje się znakami P-7 oraz P-1?

Jesteś pewien ,że to P-7 ??? :lol: :lol: :lol:

Oczywiście, że nie jestem pewien. Gdybym był pewien, to bym nie zadawał pytań. Rozumiem, że rozwiejesz wszelkie moje wątpliwości?


OK. P-7 nie ma. Ale co z P-1?

  • Znak P-1 „linia pojedyncza przerywana”, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu.
  • pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
  • jezdnia – część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni;
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez szerszon » poniedziałek 26 września 2016, 15:47

gumik napisał(a):Proponuję zatem odpowiedzieć na moje pytanie zadane tutaj jakiś czas temu:

Bo ustosunkowałeś się do tego tylko zdawkowo, a na dodatkowe pytanie już nie udzieliłeś odpowiedzi:

Bodajże ci leszko odpowiedział...co mam się dodatkowo produkować , skoro moje zdanie jest identyczne ?
Na pierwszym masz cztery skrzyżowania prawidłowo oznakowane. Na drugim masz jedno skrzyżowanie. Pozostaje kwestia proporcji. Na "pinezce" raczej nie spodziewałbym się oznakowania z pierwszej grafiki. :wink:
OK. P-7 nie ma. Ale co z P-1?
Nie zawsze jest P-1. Popatrz chociażby na moje zdjęcie ronda turbinowego. Różne linie spotykam na SoRO :help: pytanie do zarządcy. Najczęściej P-1 jest na obiektach na których nie powinno się postawić C-12.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez gumik » poniedziałek 26 września 2016, 16:21

szerszon napisał(a):Bodajże ci leszko odpowiedział...co mam się dodatkowo produkować , skoro moje zdanie jest identyczne ?
Na pierwszym masz cztery skrzyżowania prawidłowo oznakowane. Na drugim masz jedno skrzyżowanie. Pozostaje kwestia proporcji. Na "pinezce" raczej nie spodziewałbym się oznakowania z pierwszej grafiki. :wink:

Nie mogę zakładać albo zgadywać, że Twoje zdanie jest identyczne.

szerszon napisał(a):
OK. P-7 nie ma. Ale co z P-1?
Nie zawsze jest P-1. Popatrz chociażby na moje zdjęcie ronda turbinowego. Różne linie spotykam na SoRO :help: pytanie do zarządcy. Najczęściej P-1 jest na obiektach na których nie powinno się postawić C-12.

Czy np. na takim rondzie linia P-1 ma rację bytu? https://goo.gl/maps/roqGA7VybXF2
Czy jeśli na rondzie jest linia P-1 biegnąca dookoła wyspy (jak w przykładzie powyżej), to czy jest to zgodne z prawem?
Jeśli tak, to ponawiam moje pytanie.
Jeśli nie, to proszę o podanie jaki rodzaj oznakowania poziomego powinien być zastosowany oraz w jaki sposób to wynika z obecnie obowiązujących ustaw i rozporządzeń.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 26 września 2016, 18:21

Henq napisał(a):oczywistych dla kogo? bo jak widać na załączonych +/- 500 stron nie dla ciebie (co mnie dziwi) i innych móndrych (w ogóle nie dziwi)...
A w jakim celu definiować frazę "w prawo"? Absurd. Kierunku jazdy też nie powinno się definiować przy pomocy definicji legalnej, bo łatwo można ją wyprowadzić jako definicję kontekstową. Powtarzam to już chyba od 2 lat, ale nie dociera. Cytowałem wyroki SN, wciąż nie docierało. Podawałem literaturę - za trudna :hmm:

Próbuj, może za którymś razem zrozumiesz:
https://www.kssip.gov.pl/sites/default/files/kw2.pdf
od str. 26.
(...)jeśli nie istnieje definicja legalna danego pojęcia, to należy mu nadać takie znaczenie, jakie ma ono w języku prawniczym lub specjalistycznym, i dopiero w razie braku powszechnie akceptowanej definicji tego rodzaju należy się odwołać do jego znaczenia potocznego. Do tej pierwszej sytuacji nawiązuje SN w uchwale z 12.3.2002 r. [III ZP 34/01, OSNP 2002](...)
O definicji kontekstowej natomiast wtedy, gdy znaczenie danego pojęcia nie jest wprawdzie
bezpośrednio określone w jednym przepisie, ale wynika ono ze sposobu jego użycia w kilku różnych przepisach, z których każdy może służyć do rekonstrukcji znaczenia definiowanego wyrażenia. Jak trafnie ujmuje SN: „brak definicji wyraźnej (legalnej) nie wyklucza jeszcze możliwości odtworzenia ustawowego znaczenia określonego pojęcia w wyniku zestawienia kilku różnych przepisów”. [SN z 30.6.2008 r., I KZP 10/08, OSNKW 2008]
Henq napisał(a):No więc, dlaczegóż to nie chcesz się stosować do dyspozycji znaków drogowych odnoszących się do kierunku jazdy? Czyżby C-12 nie był jasno i wyraźnie czytelny?
Ponieważ nie uznaję okrężnego i nieokrężnego kierunku jazdy, toteż nie zmieniam kierunku(jazdy) z jednego na inny przy wjeździe na SoRO oznaczonym C-12 ani przy wyjeździe z takiego skrzyżowania. Okrężny/nieokrężny to sposób (kierunek w znaczeniu strona) ruchu względem wyspy. Innego znaczenia po prostu § 36 nie posiada, czego doskonale dowodzą strzałki kierunkowe odnoszące się do kierunku jazdy czyli F-10/11, P-8 (zwłaszcza w lewo 8) )
Henq napisał(a):o przepraszam; to ty twierdzisz, że są tylko trzy kierunki ruchu, więc chciałbym się dowiedzieć skąd takie móndrości?
Są trzy (plus czasem zawracanie), innych ustawodawca nie używa, więc nie można sobie wymyślać "faktycznych rzeczywistych kierunków jazdy/ruchu/chodu/galopu"...
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez Henq » poniedziałek 26 września 2016, 20:06

LeszkoII napisał(a):Są trzy (plus czasem zawracanie), innych ustawodawca nie używa, więc nie można sobie wymyślać "faktycznych rzeczywistych kierunków jazdy/ruchu/chodu/galopu"...

wskaż te trzy oraz ich definicje :eek2:
jeżeli chcesz już się tak trzymać tego ustawodawcy to w PoRD są tylko dwa opisane kierunki a mianowicie:
wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

a więc nadal czekam na definicję z kodeksu twoich kierunków. Cały art 2 jest pełen definicji i nadal nic na temat trzech kierunków :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 26 września 2016, 20:19

Henq napisał(a):wskaż te trzy oraz ich definicje
Wskazałem a definicje sobie sam wyprowadź lub jeśli nie potrafisz, to zainteresuj się tekstami prawniczymi (DOKTRYNA). Czyżbyś nie przeczytał linku, który podałem? NIE WIERZĘĘĘ: za trudne?
Henq napisał(a):a więc nadal czekam na definicję z kodeksu twoich kierunków
To nie są "moje kierunki". Ustawodawca używa tych fraz bardzo często (art. 25 ust. 1).
Zastanawia mnie, skąd wiesz co to znaczy "skręcić w lewo" i dlaczego przestajesz o tym wiedzieć zbliżając się do skrzyżowania z C-12 :hmm: :lol: :lol: :lol:
Henq napisał(a):Cały art 2 jest pełen definicji i nadal nic na temat trzech kierunków
Jakbyś trochę poczytał (a idę Ci na rękę, jak Szymonowi), to od tego byś nie zgłupiał a nawet... Ale wolisz "drogę szymona" to współczuję.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez papadrive » poniedziałek 26 września 2016, 20:30

Henq napisał(a):jeżeli chcesz już się tak trzymać tego ustawodawcy to w PoRD są tylko dwa opisane kierunki a mianowicie:
wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

a więc nadal czekam na definicję z kodeksu twoich kierunków. Cały art 2 jest pełen definicji i nadal nic na temat trzech kierunków :eek2:

Pojazdy, względem siebie mogą mieć zgodny (w tym samym kierunku) lub niezgodny (przeciwny) kierunek jazdy, ale wszystkie jadą na wprost.
W art. 2 nie ma definicji kierunku jazdy, bo i po co? Masz za to w innych przepisach, szczególnie w rozporządzeniu o znakach.
§ 35. 1. Znaki:
1) C-1 „nakaz jazdy w prawo przed znakiem”,
2) C-2 „nakaz jazdy w prawo za znakiem”,
3) C-3 „nakaz jazdy w lewo przed znakiem”,
4) C-4 „nakaz jazdy w lewo za znakiem”,
5) C-5 „nakaz jazdy prosto”,
6) C-6 „nakaz jazdy prosto lub w prawo”,
7) C-7 „nakaz jazdy prosto lub w lewo”,
8] C-8 „nakaz jazdy w prawo lub w lewo”,
9) C-9 „nakaz jazdy z prawej strony znaku”,
10) C-10 „nakaz jazdy z lewej strony znaku”,
11) C-11 „nakaz jazdy z prawej lub lewej strony znaku”
zobowiązują kierującego do ruchu w kierunku zgodnym
ze strzałkami; ...

Przy znakach F-10/11 jest napisane o dozwolonych kierunkach jazdy.
A teraz, uwzględniając wszystkie podane znaki i strzałki na nich, policz o ilu kierunkach jazdy one mówią.
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym-jak jeździć lub nie jeździ

Postprzez szerszon » poniedziałek 26 września 2016, 20:56

gumik napisał(a):Czy np. na takim rondzie linia P-1 ma rację bytu? https://goo.gl/maps/roqGA7VybXF2
Czy jeśli na rondzie jest linia P-1 biegnąca dookoła wyspy (jak w przykładzie powyżej), to czy jest to zgodne z prawem?
.

Moje google strajkuje, ale są dwa SoRO w Warszawie na Żwirki i Wigury przy lotnisku, gdzie przy identycznej geometrii nie masz linii P-1 krótkiej.
Który zarządca popełnił błąd ?
Z dz.U 220 załącznik 2 pkt 2.2.1.2
Znak P-1b „linia pojedyncza przerywana — krótka”
(rys. 2.2.1.2) stosuje się do wyznaczenia pasów ruchu
pomiędzy skrzyżowaniami na drogach o dopuszczalnej
prędkości do 70 km/h.

To albo mamy skrzyżowanie co wynika z C-12+A-7 albo skrzyżowania, bo zastosowano P-1 krótką.Tylko trochę kiepsko oznakowane :lol: :lol: :lol:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości