Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez jasper1 » niedziela 29 marca 2015, 20:23

LeszkoII napisał(a):Nie zgadzam się z Tobą Jasper, że brak zatrzymania wpływa dezorientująco na pieszych. Generalizujesz.

W mojej subiektywnej ocenie znaczne zmniejszenie prędkości w krótkim czasie bez zatrzymania wpływa dezorientująco na pieszych, choć nie upieram się, że na wszystkich.

Moim zdaniem po zmniejszaniu prędkości, które powinno być czytelne dla pieszego, nie trzeba zmniejszać jej cały czas aż do końca linii P-10. Taka "mechaniczna" interpretacja może być groźna i faktycznie dezorientować pieszych.

Nie trzeba, ale można, to kwestia oceny sytuacji.
nie tylko dowiodłem, że zmniejszanie prędkości i zatrzymanie to dwie odrębne kategorie.

Tego dowiodłeś, choc nie trzeba było. Nie wmawiaj jednak, że brak zalecenia zatrzymania zabrania mi zmniejszenia prędkości aż do zatrzymania na podstawie mojej subiektywnej oceny warunków ruchu pieszych. :)
Lepiej zatrzymać się planowo, niż potem awaryjnie, bo pieszy niewłaściwie odczytał nasze intencje.
Absurdalne tezy podobnie jak ta, że po wprowadzeniu ograniczenia dopuszczalnej prędkości do 10 km/h w OZ ofiary w ludziach zmniejszą się niemal do zera.

Leszko odnoszę wrażenie, że sam mówisz: "nigdy nie należy tego robić", a mnie przypisujesz, iż mówię, że "zawsze należy".
Ja mówię: istnieją sytuacje, w których należy, choć nikt nie zapisał tego wprost w PoRD.
Ocena, które to sytuacje będzie zawsze subiektywna.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » niedziela 29 marca 2015, 20:51

... i jeszcze dochodzi tutaj do dyskusji kwestia czysto prawna: czyn zabroniony, który nie jest szkodliwy społecznie nie stanowi wykroczenia.
A że prawnikiem a nawet humanistą) nie jestem, to łba sobie nie dam uciąć.

Zwróć uwagę, że zatrzymanie przed PdP w wyłącznym celu wysadzenia pasażera jest takim samym zatrzymaniem(formalnie) jak zatrzymanie w celu przepuszczenia pieszego. Jak oceniać szkodliwość społeczną?
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » niedziela 29 marca 2015, 20:55

I przepuszczenie pieszego to to samo wykroczenie co zostawienie auta na caly dzien na jezdni przy pdp.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » niedziela 29 marca 2015, 22:13

^^ Zabrania się zatrzymania... Wypunktowano gdzie. Zakaz zatrzymania, zatrzymania o którym wspominasz, nie obejmuje ani przepisów ani warunków ruchu. Kwestię zmniejszenia prędkości do ZERA, uważam za rozwiązaną.

Zatrzymanie się przed PdP w celu tzw. wpuszczenia pieszego na przejście często okazuje się wpuszczeniem go w maliny, co niewątpliwe jest szkodliwe społecznie. Inny aspekt to zatrzymanie się w miejscu, gdzie obowiązuje max dop. 70 km/h (poza O.Z.). No więc ktoś sie zatrzyma ("zwolni" z 70 do 0 km/h :D ) a tir popchnie to całe domino.

Przypominam też, że:
Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » niedziela 29 marca 2015, 23:17

Bo jak zwolni z 70 do 5 to juz nie ma problemu z tirem. Kierowca tira ktory nie widzi pdp, nie widzi pieszego, sam nie zwalnia jak powinien jest tym poszkodowanym? Pieszy tez ma oczy, wiec nikt mu nie kaze leciec przez cale przejscie, ma sie upewnic. Na dwupasmowce prosciej sie upewnic co sie dzieje na jednym pasie ruchu wiedzc ze juz jeden pas ruchu sie zatrzynal. Jak sie pieszy nie umie upewnic, to predzej czy pozniej i tak go dupnie bo ktos zwolni z 70 do 15, glupi pieszy sie podjara i wpadnie na drugie auto ktore wyprzedza tego zwalniajacego. Wiec Twoja teoria o stwazaniu zagrozenia jest kiepska, zagrozenie stwarza sie poprzez wyprzedzanie i omijanie przy pdp.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » poniedziałek 30 marca 2015, 20:28

Mam nowe przykłady z dnia dzisiejszego...
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 30 marca 2015, 23:19

Makabra napisał(a):Kierowca tira ktory nie widzi pdp, nie widzi pieszego, sam nie zwalnia jak powinien jest tym poszkodowanym?
Ja tylko jestem ciekaw, jak układający rozkład jazdy komunikacji publicznej (np. dla autobusów) uwzględnią ilość pieszych przed i na przejściach, w których to miejscach będą kierowcy MPK będą musieli zmniejszać prędkość nawet do zera. Pojazd MPK ma przepuszczać pieszych, co wynika z odcinków JB a punktualność linii mam głęboko w de, bo nie korzystam (choć płacę w dotacjach na "darmowe bilety" i ogólna nierentowność).

A jakoś nie zdarzyło mi się nigdy, żeby autobus zmniejszał prędkość zbliżając się do mnie oczekującego na PdP - nie mówiąc już o wyraźnym zmniejszeniu prędkości sugerującym chęć wpuszczenia np. wycieczki przedszkolaków.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » poniedziałek 30 marca 2015, 23:50

Juz mi sie dzis nie chce nic obrabiac, ale jutro pokaze jak mpk leci w kulki.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » wtorek 31 marca 2015, 09:04

https://www.youtube.com/watch?v=Yp41Qlc ... e=youtu.be

Sytuacja 9, nieodpowiedzialna pani, co prawda jedziemy powoli ale pcha się nam przed maskę gdzie nie ma pdp. Ostatnia 13sta pechowa to kuriozum. Właśnie takich matołów się trzeba spodziewać. Niby jego wina jak wtargnie, ale wiem że mandatu za zatrzymanie zbyt wczesne przed pieszym na pdp nie dostanę, a wolę się zatrzymać niż potrącić. Żeby jeździć bezpiecznie autem trzeba Leszku coś więcej niż tylko wyuczyć się przepisów i stosować je jak automat. Te przepisy zapewniają bezpieczeństwo przy założeniu że każdy uczestnik idealnie się do nich stosuje, nikt idealnie się do nich nie stosuje.

Tutaj starsze filmiki z innymi "inteligentami" w roli głównej.
https://docs.google.com/file/d/0B0PIwbj ... =drive_web

Czy na ostatnim filmiku jak baba na czerwonym idzie kierowca na lewym pasie popełnia wykroczenie tamując ruch? Spokojnie by przejechał :lol:
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez testuje » wtorek 31 marca 2015, 13:21

Widzę, że kolega na Bronowicach często jeździ, ale w tamtych okolicach chyba nic nie przebije oszołomów na Armii Krajowej, tak kierowców jak i pieszych.
testuje
 
Posty: 121
Dołączył(a): sobota 15 listopada 2014, 20:18

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » wtorek 31 marca 2015, 13:32

Makabra napisał(a):Juz mi sie dzis nie chce nic obrabiac
Czy chodziło Ci o słowa 'niecenzuralne'? :lol:
Makabra napisał(a):Ostatnia 13sta pechowa to kuriozum.
Tupnął nogą, że Ziemia się zatrzęsła - czyli niepełnosprawność ruchową wykluczamy. Strach się nie bać takich osobników. Klakonik słuszny.
Makabra napisał(a):Właśnie takich matołów się trzeba spodziewać.
Dopóki nie zrobią głupstwa, to nie należy się spodziewać i zmniejszanie prędkości nie jest konieczne - o przepuszczaniu pieszego nie ma mowy. Gościu nie wyglądał na 7 letnie dziecko (przynajmniej posturą).
Makabra napisał(a):wiem że mandatu za zatrzymanie zbyt wczesne przed pieszym na pdp nie dostanę, a wolę się zatrzymać niż potrącić.
Nie dostaniesz? To spróbuj się zatrzymać 8 m przed PdP (w celu tzw. przepuszczenia pieszego). Policja ma określone wytyczne i raczej ciężko znaleźć policjanta, który zaproponuje mandat karny za nieuzasadnione zatrzymanie się. To tak jak w wojsku, masz słuchać się przełożonych czyli np. wyrabiać normy mandatowe. Dyrektywy idą z góry.

Gdyby tak jechał za Tobą autobus MPK, to nie wiem czy zatrzymanie się przed PdP widząc dochodzącego na pasy pieszego nie byłoby w praktyce zakwalifikowane jako wykroczenie. Oczywiście taki mandat wyglądałby niepoprawnie politycznie.

Raczej mało kto chciałby kogoś potrącić, ale to nie znaczy że ma przepuszczać każdego pieszego zatrzymując się przed PdP.
Makabra napisał(a):Żeby jeździć bezpiecznie autem trzeba Leszku coś więcej niż tylko wyuczyć się przepisów i stosować je jak automat.
Rozbawiłeś mnie tym tekstem 8) nie wiem jak Ty jeździsz, ale na kilku filmikach widzę nadgorliwość Twoich kursantów. Pieszy idzie sobie 3 m przed przejściem Z LEWEJ STRONY a L-ka się zatrzymuje mimo, że znajduje się tak blisko że nawet zmniejszając prędkość nie wymusiłaby pierwszeństwa.

Oczywiście łatwiej podejmować decyzje, gdy pieszy wchodzi na jezdnię z lewej strony (najpierw ma do przejścia pas ruchu, z którego nikt nie korzysta).

Stosuję przepisy jak automat, to wymagało czasu, uwierz że zwalniam zawsze gdy widze pieszego w okolicy przejścia. Robię to płynnie. Potrafię jechać nawet 5 km/h żeby nie wyprzedzić na/przed przejściem pojazdu, który chce skręcić w prawo do posesji umieszczonej za pasami. Często spotkałem się z trąbieniem (nie mylić z użyciem sygnału dźwiękowego).

Zresztą znajomość przepisów = ich zrozumienie i zastosowanie w praktyce.

Obiektywnie powiedzmy, że ani Ty nie widziałeś jak ja jeżdżę ani ja nie widziałem jak Ty prowadzisz.
Makabra napisał(a):Te przepisy zapewniają bezpieczeństwo przy założeniu że każdy uczestnik idealnie się do nich stosuje, nikt idealnie się do nich nie stosuje.
To po cholerę są te przepisy? Tak, jestem idealistą i nie wyprzedzam rowerzysty przed przejściem. Znam sporo osób, które mają świra na punkcie przepisowej jazdy, jak również tych co wyznają zasadę "przepisy są po to aby je łamać".

Masz rację w ujęciu statystycznym. Taki Sokołowski (rzecznik policji) potrafi jechać na studia TVN-u żeby rozmawiać o ewentualnym łamaniem przepisów przez Hołowczyca, a w trakcie przyjazdu potrafi też przejechać na czerwonym sygnale. notabene kiedyś wyprzedzał na PdP.

Takich mamy "idealistów", coby to ładnie w telewizorze wyglądali.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » wtorek 31 marca 2015, 20:30

Najnowszy odcinek JB: "Krakowscy kierowcy nie respektują ograniczeń w centrum Krakowa."
http://www.youtube.com/watch?v=eWCoHbnCWkI

Obrazek

Jaki sens ma ta tabliczka? A jeżeli jakiś ma, to dlaczego tabliczka rozszerza zakres obowiązywania znaku zakazu?

Resztę umieściłem w komentarzu YT. Jak ktos sie nie zgadza, można mnie stamtąd cytować {100of1000} i podyskutujemy.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » środa 01 kwietnia 2015, 08:47

LeszkoII napisał(a):
Makabra napisał(a):Juz mi sie dzis nie chce nic obrabiac
Czy chodziło Ci o słowa 'niecenzuralne'? :lol:
Neee, o to mpk chodziło.

LeszkoII napisał(a):Dopóki nie zrobią głupstwa, to nie należy się spodziewać i zmniejszanie prędkości nie jest konieczne

Dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Ja tego ulonga widziałem wcześniej i bym po prostu przyspieszył i by nawet na chodnik nie zdążył wejść :)
LeszkoII napisał(a):
Makabra napisał(a):wiem że mandatu za zatrzymanie zbyt wczesne przed pieszym na pdp nie dostanę, a wolę się zatrzymać niż potrącić.
Nie dostaniesz? To spróbuj się zatrzymać 8 m przed PdP (w celu tzw. przepuszczenia pieszego).

Zdarzały się przypadki zatrzymania się przed skrzyżowaniem za którym jest pdp, żeby puścić pieszego i auto które chce z podporządkowanej skręcić. Akurat do pdp wychodzi jakieś 6 metrów. Można to tłumaczyć dwojako: przepuszczam kierowcę, albo przepuszczam pieszego nie chcąc tamować ruchu poprzecznego. I to nie jest przykład jakiegoś kursanta tylko mój własny. Nie wiem czy go gdzies nie zgrałem nawet :) Poszukam wieczorem.

LeszkoII napisał(a):Raczej mało kto chciałby kogoś potrącić, ale to nie znaczy że ma przepuszczać każdego pieszego zatrzymując się przed PdP.
No pewnie że nie każdego. Trzeba wyczuć sytuację. Uwierz mi, często opierdzielam za zbyt wczesne zatrzymanie.

LeszkoII napisał(a): na kilku filmikach widzę nadgorliwość Twoich kursantów. Pieszy idzie sobie 3 m przed przejściem Z LEWEJ STRONY a L-ka się zatrzymuje mimo, że znajduje się tak blisko że nawet zmniejszając prędkość nie wymusiłaby pierwszeństwa.

No te przykłady są faktycznie nie najlepsze, kursant się stara ale wyczucia czasu i tempa nie ma, jeszcze do tego dochodzi zsynchronizowanie myśli z reakcjami i z autem. Musiałbyś trochę pojeździć na L, zobaczyłbyś jaka jest przepaść między ludźmi. Taki co widzi z daleka pieszego ale zatrzymał się przed pdp tę sekundę wcześniej zanim pieszy postawił nogę to wróży bardziej rozsądną i bezpieczną jazdę, niż kursant który nie widzi pdp, rozpędza przed pdp auto, pieszego idącego do przejścia nie widzi, wchodzącego nie widzi.

LeszkoII napisał(a):Obiektywnie powiedzmy, że ani Ty nie widziałeś jak ja jeżdżę ani ja nie widziałem jak Ty prowadzisz.

Fakt. Ale dwa ostatnie przepuszczania w pierwszym filmiku były moje.

LeszkoII napisał(a):
Makabra napisał(a):Te przepisy zapewniają bezpieczeństwo przy założeniu że każdy uczestnik idealnie się do nich stosuje, nikt idealnie się do nich nie stosuje.
To po cholerę są te przepisy?

Dobre pytanie :) Ale nawet ustawodawca przewidział że przepisy nie są idealne i ludzie nie są idealni, więc dał przepis o ograniczonym zaufaniu.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » piątek 03 kwietnia 2015, 15:00

jeśli chodzi o zlikwidowane forum Jedź Bezpiecznie, to nie zlikwidowano wszystkiego. Ostały się wpisy http://www.tvp.pl/forum/katalog-forow/osrodki-regionalne-tvp/tvp-krakow/jedz-bezpiecznie
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Makabra » sobota 04 kwietnia 2015, 10:17

A co ma ten post o forum JB do dwóch ostatnich stron w tym temacie? :oops:

To zwolnienie było idealne :)

https://www.youtube.com/watch?v=kO6rN-e ... e=youtu.be
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 87 gości