Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Postprzez Heba » poniedziałek 27 marca 2017, 12:42

Cześć, mam pytanie.
Patrząc na załączony obrazek, który samochód ma pierwszeństwo w sytuacji gdy 2 samochody jadące równolegle równocześnie chcą zmienić pas?
Obrazek

Wg mnie pierwszeństwo ma żółty samochód A, bo jest na prawym pasie.
Uważam, że niebieski samochód B jak chce zmienić pas musi najpierw "wpuścić" samochód A na "swój" pas, czyli np. zwolnić, żeby A miał jak wjechać na lewy pas, i dopiero później B zjeżdża na prawy pas "zajmując miejsce" A.

Co myślicie?
Heba
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 27 marca 2017, 12:22

Re: Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Postprzez gumik » poniedziałek 27 marca 2017, 14:41

Myślę, że to jest patowa sytuacja. Chyba przepisy nie rozstrzygają pierwszeństwa w takiej sytuacji. Coś jak sytuacja, że na skrzyżowanie równorzędne cztery samochody nadjezdzają w tym samym czasie. Ktoś musi odpuścić. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3461
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Postprzez sankila » poniedziałek 27 marca 2017, 15:14

Heba napisał(a):Uważam, że niebieski samochód B jak chce zmienić pas musi najpierw "wpuścić" samochód A na "swój" pas, czyli np. zwolnić, żeby A miał jak wjechać na lewy pas, i dopiero później B zjeżdża na prawy pas "zajmując miejsce" A. Co myślicie?
Myślimy, że nie doczytałaś przepisów - pierwszeństwo dla pojazdu wjeżdżającego z prawej strony dotyczy wjazdu na wolny pas. Tutaj - obaj kierowcy mają " ustąp jadącemu pasem na który chcesz wjechać", więc żaden nie ma pierwszeństwa. Jako pierwszy - pas zmieni ten, który będzie miał wolne miejsce na sąsiednim (mogą też obaj zmieniać równolegle).
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 27 marca 2017, 15:24

Ten kto pierwszy zdecyduje się przyspieszyć i wyprzedzić, ma prawo liczyć że drugi pojazd nie zwiększa prędkości w czasie wyprzedzania i tuż po nim. To przy założeniu, że każdemu zależy na bezkolizyjnej zmianie pasa. Najłatwiej przyhamować silnikiem i dać się wyprzedzić.

Niestety sytuacja skomplikuje się, gdy nałożymy na grafikę PdP o ruchu niekierowanym.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Postprzez waw » poniedziałek 27 marca 2017, 21:33

LeszkoII napisał(a):Niestety sytuacja skomplikuje się, gdy nałożymy na grafikę PdP o ruchu niekierowanym.

Wytyczne zabraniają projektowania PdP na pasach włączeniowych (z oczywistych względów), a poza nimi pilna potrzeba zmiany pasa na lewy raczej nie występuje.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pierwszeństwo - 2 samochody jednocześnie zmieniają pas

Postprzez dylek » poniedziałek 27 marca 2017, 23:28

waw napisał(a):
LeszkoII napisał(a):Niestety sytuacja skomplikuje się, gdy nałożymy na grafikę PdP o ruchu niekierowanym.

Wytyczne zabraniają projektowania PdP na pasach włączeniowych (z oczywistych względów), a poza nimi pilna potrzeba zmiany pasa na lewy raczej nie występuje.

Ja tam nie mam problemu znaleźć tego typu sytuację...
Obrazek
KLIK w miniaturę....

Na zdjęciu mamy raczej pas przeplatania niż włączeniowy, co nie zmienia faktu, że zmiana pasa na ogólnych zasadach.
Wg mnie dobrym zwyczajem jest jeśli wyjeżdżający na ten pas przeplatania potraktują go jak pas rozpędowy, a zjeżdżający nań jako pas do uspokojenia jazdy.
W tym konkretnym przypadku miło by było, gdyby żółty nie pchał się od razu na pas błękitnego, a błękitny nie czekał ze zjechaniem do samego końca, tylko próbował w miarę wcześnie na ten pas zejść. W naturalny sposób przestaną zmianę pasa robić równocześnie w tym samym miejscu.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości