Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez Michalll » poniedziałek 24 kwietnia 2017, 20:44

Witam

Panowie macie jakiś patent na parkowanie prostopadłe tyłem na kat. C, pozostałe parkowania łapie tylko przy jechaniu tyłem szukam jakis punktów do obserwacji i nie wiem kiedy już mogę się zacząć ,,łamać" tzn. zaczac skrecac do stanowiska, jak długo mam jechać tyłem i kiedy zacząć kręcić. Patrze w lusterkach ale nie widze pachołków stanowiska, może za daleko wewnętrznej linii jade. Podpowiecie coś ? Pozdrawiam
Michalll
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 21 stycznia 2016, 09:21

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez Cyryl » poniedziałek 24 kwietnia 2017, 21:02

nie ma czegoś takiego jak uniwersalna metoda dobra dla wszystkich, pominąwszy "na małpkę". ale to jest kat. C więc trudno wychowywać zawodowych kierowców specjalnej troski.
przede wszystkim mamy dwie metody wjazdu tyłem:
1. pod dużym łuku, na małym skręcie. zalety - wcześnie widzimy pachołki garażu, jeżeli coś idzie źle mamy dużo czasu na poprawienie. wada - wjeżdżamy do garażu na skos i możemy tylnym lewym narożnikiem porysować ścianę garażu (zielona linia).
2. na bardzo dużym skręcie. zalety - wjeżdżamy do garażu na wprost. wady - późno widzimy pachołki garażu i jak coś zepsujemy może nie być czasu na naprawę (czerwona linia).

robię więc tak, że prowadzę uczącego się jedną, a potem drugą metodą. pokazuje co go ogranicza, bo jedna jest najłagodniejsza i najostrzejsza droga. a pomiędzy nimi jest 1000 różnych dróg, więc zostawiam uczącego się, aby sam znalazł metodą prób i błędów odpowiedni dla siebie tor jazdy. ponieważ każdy jest inny, oprócz tego jaka metoda pasuje, to jeszcze każdy jeździ z inną prędkością i z różną szybkością kręci kierownicą, więc to co dobre dla mnie nie musi być dobre dla innych.
Załączniki
Wjazd do garażu tyłem.png
takie rysunki mam w telefonie i pokazuję przed ćwiczeniami
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez Borys_q » środa 26 kwietnia 2017, 11:45

Ja zawsze ustawiałem auto na tyle blisko pachołków żeby widzieć pachołek w lusterku w trakcie cofania i jak był prawie na równo z tylnym kołem ostry skręt, ale to było dawno.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez Michalll » piątek 28 kwietnia 2017, 22:36

Dzięki już w miarę opanowane, biorę linie wewnętrzna z łuku (rękawa) między koła i mam mniejwięcej dobra odległość od stanowiska na placu. Obie wasze metody dały mi lepszy przegląd sytuacji. W normalnej jeździe ustawiałbym się tyłem jak najbardziej skośnie do stanowiska ale na placu mamy ograniczoną przestrzeń. Pozdrawiam.
Michalll
 
Posty: 8
Dołączył(a): czwartek 21 stycznia 2016, 09:21

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez Cyryl » sobota 29 kwietnia 2017, 04:58

Michalll napisał(a):...W normalnej jeździe ustawiałbym się tyłem jak najbardziej skośnie do stanowiska ale na placu mamy ograniczoną przestrzeń. Pozdrawiam.


ten manewr nazywa się parkowanie prostopadłe tyłem, więc jeżeli leciutko ustawisz pojazd na skos, to przejdzie, ale gdy za bardzo, egzaminator każe Ci ponownie ustawić pojazd do manewru prawidłowo.
na placach egzaminacyjnych zwykle jest miejsce nawet w nadmiarze, musisz jeszcze pamiętać o rozpoczęciu i zakończeniu manewru co najmniej 2m od wewnętrznej ścianki "garażu" (na rysunku odległość "d"), tak jest przy parkowaniu prostopadły przodem, tyłem, skośnym i równoległym.
Załączniki
Parkowanie.jpg
to też z telefonu
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez skov » czwartek 04 maja 2017, 10:33

Cyryl napisał(a): musisz jeszcze pamiętać o rozpoczęciu i zakończeniu manewru co najmniej 2m od wewnętrznej ścianki "garażu" (na rysunku odległość "d"), tak jest przy parkowaniu prostopadły przodem, tyłem, skośnym i równoległym.


Pozycji końcowej rozporządzenie nie określa.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez Cyryl » piątek 05 maja 2017, 06:01

racja, zapędziłem się.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kat C Parkowanie prostopadłe tyłem

Postprzez eragon » piątek 05 maja 2017, 10:58

Po obejrzeniu najnowszej reklamy craftera to zadanie wydaje sie być zbędne.. :lol: :lol:
Od 0:17
phpBB [media]
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości