Chamowanie

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Chamowanie

Postprzez kimika » czwartek 07 marca 2019, 11:11

Mam pytanie do ekspertów o hamowanie.
Gdy jade na biegu np. minimum dwójka i mam hamować, to najpierw wciskam delikatnie hamulec, a potem sprzęgło do końca?
Jak jade na jedynce, to najpierw sprzęgło, potem hamulec? A gdy sytuacja wymaga nagłego gwałtownego zahamowania?
kimika
 
Posty: 20
Dołączył(a): piątek 23 lutego 2018, 13:27

Re: Chamowanie

Postprzez gumik » czwartek 07 marca 2019, 11:45

kimika napisał(a):Gdy jade na biegu np. minimum dwójka i mam hamować, to najpierw wciskam delikatnie hamulec, a potem sprzęgło do końca?
Tak. Najpierw hamulec, a gdy obroty spadną do minimum (przeważnie poniżej 1500), to sprzglo.
kimika napisał(a):Jak jade na jedynce, to najpierw sprzęgło, potem hamulec?
W zasadzie tak. Jedynka ma tak mala rozpietosc predkosci, ze inaczej raczej nie ma sensu.
kimika napisał(a):A gdy sytuacja wymaga nagłego gwałtownego zahamowania?
Wtedy buta na sprzeglo i hamulec. Nie ma sensu bawic sie w jakies hamowanie silnikiem (z nie wcisnietym sprzeglem), bo wtedy moze byc tak, ze silnik bedzie przeszkadzal wyhamowac, bo bedzie chcial podtrzymac obroty. Albo moze zgasnac, a jednak w awaryjnych sytuacjach warto miec dostep do mocy silnika w razie gdyby trzeba bylo wykonac dodatkowo jakis manewr.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Chamowanie

Postprzez kimika » czwartek 07 marca 2019, 12:10

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Przez 30 godzin z instruktorem w byłej szkole jazdy, przy biegach zaczynających sie od dwójki, naciskałam najpierw sprzęgło, a potem hamulec, a on nigdy nie zwrócił mi uwagi, ze popełniam błąd.

Literówka w tytule.
kimika
 
Posty: 20
Dołączył(a): piątek 23 lutego 2018, 13:27

Re: Chamowanie

Postprzez zgredziatko » czwartek 07 marca 2019, 12:18

Poprawnie pisze się: hamowanie
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Chamowanie

Postprzez gumik » czwartek 07 marca 2019, 12:24

kimika napisał(a):Dziekuje bardzo za odpowiedz. Przez 30 godzin z instruktorem w byłej szkole jazdy, przy biegach zaczynających sie od dwójki, naciskałam najpierw sprzęgło, a potem hamulec, a on nigdy nie zwrócił mi uwagi, ze popełniam błąd.
Bo zasadniczo to nie jest jakis tam blad. Bardziej chodzi o ekonomie jazdy. Chociaz ponoc tez jest tak bezpieczniej.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Chamowanie

Postprzez kimika » czwartek 07 marca 2019, 12:36

gumik napisał(a):
kimika napisał(a):Dziekuje bardzo za odpowiedz. Przez 30 godzin z instruktorem w byłej szkole jazdy, przy biegach zaczynających sie od dwójki, naciskałam najpierw sprzęgło, a potem hamulec, a on nigdy nie zwrócił mi uwagi, ze popełniam błąd.
Bo zasadniczo to nie jest jakis tam blad. Bardziej chodzi o ekonomie jazdy. Chociaz ponoc tez jest tak bezpieczniej.



Mój obecny instruktor mówi ze to błąd. Boze w tym kraju każdy mówi co innego/.
kimika
 
Posty: 20
Dołączył(a): piątek 23 lutego 2018, 13:27

Re: Chamowanie

Postprzez gumik » czwartek 07 marca 2019, 13:47

Nie chodzi o kraj. Zasadniczo w kazdej mozliwej dziedzinie na swiecie, w medycynie, w jezdzie na rowerze, w tancu, w grze na pianinie.... - zawsze są rozne szkoly, rozne techniki. Nie zawsze jest tak, ze jest jedyna sluszna technika. Czesto jest tak, ze kazda ma swoje wady i zalety. Instruktor kazdy uczy tak jak sam jezdzi. Nic w tym dziwnego.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Chamowanie

Postprzez Bajzon24 » czwartek 07 marca 2019, 19:32

Mnie to właśnie czasami gubi, dotychczas jeździłem na jednośladach, i jak widziałem przede mną jakiś korek to wdep szybko na 4-ke a potem na luza.
I gubi mnie to obecnie na jazdach, ciągle mam zakodowane z motoru że można dać na luza, obroty spadną i tylko hamulcem sobie skontruje prędkość do 0. Ale niestety tak nie wolno i ciągle się ucze tego hamowania na ,,biegu''.
Bajzon24
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 07 marca 2019, 18:36

Re: Chamowanie

Postprzez ks-rider » czwartek 07 marca 2019, 22:46

Nie biegi sa tu decydujace a obroty.

Generalnie hamuje sie do 1000 ( czy nawet do wolnych obrotow ) i najpozniej przy wolnych obrotach wciska sie sprzeglo.

Tyle w temacie.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości