KAT. C - Problem techniczny ze skrzynią biegów na egzaminie.

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

KAT. C - Problem techniczny ze skrzynią biegów na egzaminie.

Postprzez Jelloy » piątek 01 marca 2019, 14:03

Witam.
Ostatnio miałem egzamin państwowy z kategorii C i miałem pewien problem "techniczny" ze skrzynią biegów.
Cały egzamin - począwszy od placu aż do ostatnich 10-15 minut na mieście wszystko szło jak należy, bez błędów, problemów itp... Aż do pewnego skrzyżowania tuż przed końcem egzaminu:
(MAN TGL 12. 250) Jadę na 6-stym biegu, polecenie od egzaminatora aby skręcić w prawo - światło na skrzyżowaniu jest zielone - więc zmieniam pas na prawy skrajny - redukuję bieg do 5-tki, chciałem jeszcze zredukować do 4-ki i tutaj pojawił się problem... Jak przekładałem bieg z 5 na 4 to skrzynia biegów zablokowała się na biegu neutralnym i "gałka" zmiany biegów nie chciała za cholerę zmienić położenia (jakby była zablokowana) co spowodowało, że całkowicie się zatrzymałem. Próbowałem z całych sił zmienić bieg, puszczałem i ponownie wciskałem też sprzęgło, ale nic nie pomagało. Dopiero po krótkiej "miłej" wymianie zdań z egzaminatorem, gałka się odblokowała i bieg wskoczył. I teraz chciałbym się dowiedzieć co mogło być powodem tego zablokowania? Problem techniczny pojazdu? Mój błąd?
Jelloy
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2019, 18:08

Re: KAT. C - Problem techniczny ze skrzynią biegów na egzami

Postprzez Radhezz » czwartek 28 marca 2019, 11:38

Skrzynia potrafi się przyblokować przy przejściu duża/mała, i to w obie strony, czasem jest to kwestia że próbuje się zmień bieg zanim mechanizm zmiany "skończy robotę". Nie ma przy tym znaczenia czy mowa jest o skrzyni z przebitką, czy jak w TGL "na guzik". Na przyszłość gdy się tak zdarzy, to wracasz na skrzynię na której byłeś wcześniej z wbitym biegiem i powtarzasz zmianę skrzyni na docelową - powinno zadziałać spokojnie.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości