Prawo jazdy kat. D

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy kat. D

Postprzez szczodros » niedziela 28 stycznia 2018, 21:06

Witam. Prawko na B mam od 11.2011 bezterminowo. Chciałbym zrobić na D w celach zarobkowych. Czy obowiązują mnie nowe przepisy, o których jest teraz głośno? I czy np jak teraz są/będą te badania sprawdzające co jakiś czas umiejętności czy one mnie też dotyczą (B, D), czy mogę być spokojny o B bo żadna zmiana przepisów dot. B mi nie grozi, a tylko martwić się o D?
Chcę po prostu zrobić D albo C, ale boję się, że przez badania kontrolne co ileś lat mogę stracić B.
szczodros
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 28 stycznia 2018, 21:03

Re: Prawo jazdy kat. D

Postprzez rpa » wtorek 30 stycznia 2018, 13:40

Przepisy dotyczące zdawania, ograniczeń i dodatkowych kursów zmieniają się tylko dla ludzi, którzy nie posiadają obecnie kategorii B.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Prawo jazdy kat. D

Postprzez szczodros » wtorek 30 stycznia 2018, 14:55

Czyli w zasadzie bez różnicy czy D będę robił teraz czy 6 lat temu? :D wiem że teraz z tym profilem coś ale odnośnie reszty bez zmian?
szczodros
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 28 stycznia 2018, 21:03

Re: Prawo jazdy kat. D

Postprzez Cyryl » wtorek 30 stycznia 2018, 17:50

przystępując do kursu kat. D musisz przejść badania lekarskie i psychotechniczne.
aby wykonywać zawód kierowcy musisz odbyć szkolenie Kwalifikację Wstępną (przewóz osób 140h, albo wykład, albo e-learning) skróconą, która kończy się egzaminem.
w dalszym ciągu, gdy wykonujesz zawód kierowcy autobusu, musisz co 5 lat robić badania lekarskie i psychotechniczne oraz szkolenie w zakresie Kwalifikacji Okresowej (35h wykładu).

badania psychotechniczne i lekarskie muszą być na osobnych zaświadczeniach do prawa jazdy i KW, więc radzę aby u jednego lekarza i pracowni psychologicznej od razu zaznaczyć, bo badania mają identyczny zakres. dodatkowo na zaświadczeniach musi być:

do prawa jazdy - zgodnie z Ustawą o Kierujących Pojazdami Art. 82 ust. 1a
do KW - zgodnie z Ustawą o Transporcie Drogowym Art. 39a ust. 1.4
lekarz uprawniony do wystawiania takich zaświadczeń powinien wiedzieć, choć nie jest to reguła.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy kat. D

Postprzez szczodros » środa 31 stycznia 2018, 09:12

Czyli rozumiem, że badania do prawka i KW są takie same i w zasadzie lekarz może wystawić dwa identyczne zaświadczenia (odpowiednio oznaczone) za jednym razem?
szczodros
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 28 stycznia 2018, 21:03

Re: Prawo jazdy kat. D

Postprzez Cyryl » czwartek 01 lutego 2018, 04:55

może, ale skasuje za dwa, chyba że będziesz negocjował.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prawo jazdy kat. D

Postprzez szczodros » sobota 03 lutego 2018, 00:03

Dobra, chyba wszystko wiem :D za miesiąc idę na teorię (fundusze...).
Jeszcze jedno. Czasowo ile to trwa od rozpoczęcia teorii na D do uzyskania uprawnień na przewóz osób?
szczodros
 
Posty: 4
Dołączył(a): niedziela 28 stycznia 2018, 21:03


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 175 gości