Prawo jazdy kat. A - 23 lata

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy kat. A - 23 lata

Postprzez Turbofanengine » niedziela 04 czerwca 2017, 15:59

Witam

Z racji, że urodziny mam w grudniu, prawo jazdy A+B zdawałem na przełomie 2012/2013.
Jeszcze w roku 2012, zrobiłem badania lekarskie i zdałem teorię A+B.
Jak każdy wie, wtedy nasz genialny rząd wprowadził ustawę mającą wpływ na uprawnienie na motocykle. Ustawa weszła w życie bodajże w styczniu 2013.

Egzamin praktyczny zdałem w lutym, a termin na A miałem w marcu (ustalone jeszcze w 2012 roku). Ku mojemu zdziwieniu mój egzamin na kategorię A zdegradowano do A2, dodatkowo kazano mi zrobić badania lekarskie na A2 (bo przecież A to nie to samo co A2) i jakby tego jeszcze było mało - musiałem dopłacić do egzaminu praktycznego na kategorię niżej.

Nerwy były niesamowite ale finalnie zrobiłem te śmieszne badania i dopłaciłem do egzaminu. Na kat. A2 dostałem dokładnie taki sam motocykl jak na A.
Wszystko było pięknie, XJ6 miałem obcykaną na każdy możliwy sposób. Niestety na egzaminie dostałem jakiegoś szrota - falowanie obrotów, sprzęgło łapało 0-1, po prostu wyśmienite do osómek. Za 1 razem zrobiłem 3 ósemki podparłem się, za 2 razem kombinowałem z gazem i poślizgiem sprzęgła i przy 5 ósemce znów się podparłem. Nawyklinałem na maszynę i sobie odpuściłem takie "egzaminy".

Teraz mieszkam we Wrocławiu, mam 23 lata, prawko na kat. B mam od pięciu lat. Samochodem jeżdżę bardzo dużo, póki co zero wypadków, stłuczek i mandatów. Z racji, że to chyba jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, wpadłem na pomysł zakupu motocykla. Wszystko pięknie tylko prawo jazdy nie mam.

I teraz trzy pytania:

1. Od lutego 2014 podobno teoria jest bezterminowa. Ja teorię na A zdałem w 2012. Czy w tym przypadku prawo również działa wstecz, tak jak miało to miejsce z ustawą ze stycznia 2013?

2. Nie jest to dla mnie bardzo istotne ale teraz, przy zdaniu kat. B, na dokumencie dobijane są również kategorie B1 i AM. Jeżeli zdam kat. A to dobiją mi również B1 i AM?

3. Najpóźniej w 2018 chcę wsiąść na Kawasaki ER6n. Problem polega na tym, że 24 lata skończę w grudniu 2018, a kategorii A2 nie mam zamiaru robić. Kiedy NAJWCZEŚNIEJ mogę zdać egzamin na kat. A ? Czy można egzamin zdać np. 6 miesięcy wcześniej i czekać tylko na dokument w dniu 24 urodzin?

Pozdrawiam
Turbofanengine
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 04 czerwca 2017, 14:46

Re: Prawo jazdy kat. A - 23 lata

Postprzez rpa » wtorek 06 czerwca 2017, 16:14

Turbofanengine napisał(a):1. Od lutego 2014 podobno teoria jest bezterminowa. Ja teorię na A zdałem w 2012. Czy w tym przypadku prawo również działa wstecz, tak jak miało to miejsce z ustawą ze stycznia 2013?

Nie, prawo nie działa wstecz. Prawo działa "od dnia". Właśnie w taki sposób stałeś się poszkodowany - teorię zdałeś zanim jeszcze zaczęła być bezterminowa, a do praktyki podchodziłeś gdy nowa ustawa już zdążyła wejść w życie - jakiś bezwzględny termin wprowadzenia ustawy musi być, a w kwestii prawnej liczy się dzień, w którym zdajesz egzamin - termin rozpoczęcia i zakończenia kursu nie ma nic do rzeczy.

Nie jest to dla mnie bardzo istotne ale teraz, przy zdaniu kat. B, na dokumencie dobijane są również kategorie B1 i AM. Jeżeli zdam kat. A to dobiją mi również B1 i AM?

Nie musisz zdawać A, nabywając uprawnienia kat. B nabywasz również uprawnienia kat. B1 i AM. Zdając egzamin na kat. A2 dostaniesz za to gratisowo uprawnienia kat. A1 ;)

kategorii A2 nie mam zamiaru robić. Kiedy NAJWCZEŚNIEJ mogę zdać egzamin na kat. A?

W takim wypadku możesz zdać egzamin na miesiąc przed osiągnięciem wymaganego wieku, niestety nie wiem kiedy możesz rozpocząć kurs. Trzeba było się jednak spiąć na to A2 ;)
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Prawo jazdy kat. A - 23 lata

Postprzez Turbofanengine » czwartek 08 czerwca 2017, 19:25

Mogłem jednak sie spiąć z tym A2, masz rację. No ale nic, zrobię A pewnie w marcu/kwietniu 2018 i na motocykl tak czy siak wsiądę. Może nawet lepiej, człowiek starszy to i troche innymi kategoriami myśli.
Dzięki za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
Turbofanengine
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 04 czerwca 2017, 14:46


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 115 gości