Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Dlaczego zdawalność egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B jest w Polsce tak niska?

Czas głosowania minął wtorek 07 marca 2017, 05:18

1- Problem leży w samym egzaminie który jest nastawiony na oblewanie
9
36%
2- Mamy (statystycznie) najgorszych instruktorów w Europie
7
28%
3- Polacy są wyjątkowymi nieudacznikami z urodzenia
9
36%
 
Liczba głosów : 25

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez jasper1 » sobota 18 lutego 2017, 12:48

Cyryl napisał(a):
jasper1 napisał(a):...wielu przedsiębiorcom zależy na bylejakości, byle klient był zadowolony, czytaj nie musiał się trudzić i dostał papier, a jak nie zda to przez egzaminatora...

to wygląda na logikę nastolatka.
To jest logika dojrzałej osoby, która wiele różnych firm w życiu widziała, także od podszewki. :)

Dojrzały klient wie, że liczy się konkretny człowiek (instruktor), a nie tzw. zdawalność ośrodka i i marketingowe zadęcie i że prawdziwa jakość szkolenia to stosunek ceny i czasu wyszkolenia do rezultatu na egzaminie. Spokojnie można też dołączyć do oceny osk stosunek ilości osób, które szkolenie w danym osk rozpoczęły do ilości osób, które je w tym osk ukończyły, wtedy bardziej zrozumiała bywa wysoka zdawalność. 8)
Najlepsi instruktorzy nie potrzebują tego całego szumu, mają klientów z polecenia nie ważne czy osk ma zdawalność 50 czy 35%, najgorsi pracują za kilka złotych dla szefów, którzy chcą szybko wyrwać trochę kasy. Za wysoką zdawalnością też może kryć się długi okres byle jakiego szkolenia poprzedzający postawienie kropki nad "i" i wyrwanie kasy w ten sposób.

Oczywiście część nastolatków kieruje się tzw. zdawalnością, daje się nabierać w swoich wyborach osk, czy w ogóle miejsca nauki, na działania o charakterze marketingowo-reklamowym, a czasem nieuczciwie prowadzona wojnę o klienta (gdzie najlżejszym z grzechów bywa krypto reklama na forum internetowym), dla części jednak liczy się tylko cena, żeby było blisko i żeby papier dali.

także to co napisałeś dotyczy niewielkiego wycinka OSK, jeżeli to są Twoje doświadczenia z kursu, to znaczy że przed wyborem nie sprawdziłeś OSK, wpakowałeś się na jakąś słabą, a to już Twój problem.

Jestem kobietą.
Pisze o tym, co można poprawić, nie o tym, co jest dobrze. Cały wątek jest w jakimś sensie o tym, co jest źle. To, co piszą o swoim szkoleniu ludzie na tym forum pokazuje, że nie jest to wąski wycinek osk, to pewnie jest wąski wycinek w wielkich miastach.

Moje osobiste doświadczenie jest takie, że mała szkoła z przeciętą zdawalnością potrafi być dużo lepsza od molocha nastawionego na maksymalizowanie wyników zdawalności i przerób ogromnej ilości klientów.

Jak szkolenie teoretyczne odbywa się w kameralnej atmosferze, szef zna wszystkich swoich kursantów, ma czas dopytać na bieżąco o przebieg szkolenia (sam wychodzi z taką inicjatywą) i indywidualne potrzeby wszelkiego rodzaju, poczynając od godzin szkolenia, przez miejsce rozpoczynania zajęć po sposób prowadzenia szkolenia i oczekiwania dotyczące instruktora, to szkolenie przebiega z dużo lepszym efektem na całe życie, nie tylko na egzamin. W takiej atmosferze wydobywa się z ludzi to co najlepsze, bez niepotrzebnego frustrowania, za którym kryje się śrubowanie "świętej" zdawalności.

A z nagradzaniem instruktorów za zdawalność nie rozśmieszaj mnie, bo z rozmów przy piwie wiem jakie to ma przełożenie na interes klienta. :D W szczegóły nie będę się tu wdawać, instruktorzy też muszą z czegoś żyć. :D
Ostatnio zmieniony sobota 18 lutego 2017, 12:52 przez jasper1, łącznie zmieniany 1 raz
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez JAKUB » sobota 18 lutego 2017, 12:51

Zdawalność... magiczne słowo
Dwie metody dochodzenia do zadowalającej skuteczności, nie mające wpływu na efektywność szkolenia.
1.Pisze teorię w OSK tylko rokującym zdanie. Słabych zrzucamy jakby się u mnie nie uczyli. To, bez mojego wpływu, w 1/2 podniesie średnią OSK.
2. Duszę na praktyce nie 30 a nawet + 20 dodatkowo płatnych godzin.(lub gorzej... wrzucam ze szkolenia) Tu jest ukryty przypływ gotówki o którym kursant dowiaduje się gdy już jest zaangażowaniy finansowo w moim OSK.

@Cyryl - jak to wychwycisz na podstawie danych statystycznych?

Ja widzę, że w moim rejonie, to standardowe działanie. Kilka 2-5 OSK nie kombinują (? -pkt. 2?) dla statystyki - uzyskują 28-35% przy max. 53-58%.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez jasper1 » sobota 18 lutego 2017, 14:07

JAKUB, 70 godzion, to wersja optymistyczna.
Najwięksi artyści to klienta - pieniędzy z rąk nie wypuszczą i o zdawalność bez wzrostu poziomu wyszkolenia zadbają.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez JAKUB » sobota 18 lutego 2017, 16:10

jasper1 napisał(a):(...) o zdawalność bez wzrostu poziomu wyszkolenia zadbają.
Nie rozumiem. Znasz jakiś inny, poza systemem (tj. bezprawny) wpływ na statystykę?
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez jasper1 » sobota 18 lutego 2017, 19:00

:D Czy on jest bezprawny, czy w myśl zasady, co nie jest zabronione, to jest dozwolone trudno powiedzieć. Etyczny to on nie jest.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez JAKUB » sobota 18 lutego 2017, 19:49

Co za rebusy.
To opisz jak jeszcze można klienta "w rogi walić?"
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez Blacksmith » niedziela 19 lutego 2017, 01:21

szerszon napisał(a):Czyli nie wiesz jak jest. To dlaczego konfabulujesz ?

Dobra, to idąc tym tokiem ty także nie masz pojęcia jak jest bo nie stoisz pod wszystkimi WORDami w Polsce 24/7. Idąc tym tokiem nie mam prawa mówić, że Stalin czy Bin Laden byli złymi ludźmi bo przecież osobiście ich nie znałem i nie spędzałem z nimi czasu non stop. Abstrakcja!
szerszon napisał(a):Kłóci sie to z twoim podejściem,że WORDy tylko okradają.

Co innego egzaminatorzy, co innego zarząd.
szerszon napisał(a):Tego nie możesz zrozumieć i to do ciebie nie dociera.

Dobra, powiedzmy, że masz rację w tym temacie. Ale nie zmienia to faktu, że taka nędzna zdawalność na poziomie 30% stawia wiele pytań o to czy wszystko jest aby w porządku.
szerszon napisał(a):Owszem, przeszkadza mi, że mogę trafić na zepsute jabłko, ale od razu nie dyskwalifikuję wszystkich jak tu się to robi.

Jeśli masz koszyk z ładnymi i zgnitymi jabłkami to co robisz? Wyrzucasz te zgniłe z koszyka prawda? I tak samo powinno być w WORD, powinno się wyrzucać egzaminatorów którzy się wyminęli z powołaniem. Ale u nas jest na odwrót. Jedzą zgniłe jabłka i na dodatek uważają je za smaczniejsze i zdrowsze od tych świeżych.
szerszon napisał(a):Też nie rozumiesz ,że szanownemu userowi WORD jako WORD przeszkadza, bo nie rozdaje PJ jak cukierków ?

Nic bardziej błędnego i proszę nie kłamać. Nigdy tak nie uważałem. I tak jak napisałem na innym portalu, że gdybym został jakimś władcą i ten cały system zależał by ode mnie to na pewno nie rozdawałbym prawa jazdy jak ulotek, nie skrócił egzaminu do 5 minut, itd. Ale na pewno podjąłbym kroki aby uczynić egzamin bardziej sprawiedliwym. Egzamin byłby na wzór Niemiecki, który uważam chyba za najlepszy jaki jest. I jeszcze ciekawostka i tutaj powiem coś co pewnie cię zaszokuje z moich ust, ale uważam egzamin w takim USA już za byt łatwy.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez szerszon » niedziela 19 lutego 2017, 01:32

Blacksmith napisał(a):Dobra, to idąc tym tokiem ty także nie masz pojęcia jak jest bo nie stoisz pod wszystkimi WORDami w Polsce 24/7.
Ale mam zdecydowanie większą próbkę reprezentatywną w porównaniu do ciebie. Jeden z największych WORDów vs twoje nic.Poza tym mam kontakt z instruktorami w całej Polsce.
Co do reszty są dowody, a ty nie masz nic poza opowieściami.
Co innego egzaminatorzy, co innego zarząd.
Egzaminują egzaminatorzy.
że taka nędzna zdawalność na poziomie 30% stawia wiele pytań o to czy wszystko jest aby w porządku.
A może uczyć się nie chce ? "Zapłaciłem to mi się należy"
I tak samo powinno być w WORD, powinno się wyrzucać egzaminatorów którzy się wyminęli z powołaniem. Ale u nas jest na odwrót. Jedzą zgniłe jabłka i na dodatek uważają je za smaczniejsze od tych świeżych.
Tu się zgodzę.
Nic bardziej błędnego i proszę nie kłamać.
Tu się nie zgodzę.Za coś te urlopy dostałeś.
Egzamin byłby na wzór Niemiecki, który uważam chyba za najlepszy jaki jest.
Bardziej przekonuje mnie model skandynawski.
I jeszcze ciekawostka i tutaj powiem coś co pewnie cię zaszokuje z moich ust, ale uważam egzamin w takim USA już za byt łatwy.
A tam w ogóle są jakieś egzaminy ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez gumik » niedziela 19 lutego 2017, 11:06

szerszon napisał(a):Musisz jednak opierać się na oficjalnych danych, a nie szemranych przekazach. Liczby są nieubłagalne vs twoje widzimisię i "kolega mi powiedział"

szerszon napisał(a):Poza tym mam kontakt z instruktorami w całej Polsce.

Opierasz się na opiniach kolegów? Gdzie tu konsekwencja?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez szerszon » niedziela 19 lutego 2017, 19:11

gumik napisał(a):Opierasz się na opiniach kolegów? Gdzie tu konsekwencja?
Wybacz, ale np opinia dylka ma dla mnie zdecydowanie większą wartość niż bredzenie jakichś tam kolesi, którzy wyszukują wszędzie przyczyny swoich niepowodzeń ale nie u siebie.
Poza tym moi koledzy maja styczność z WORDem codziennie a nie tylko przy oblanych egzaminach.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez Blacksmith » niedziela 19 lutego 2017, 19:41

szerszon - Kompletnie nie ogarniasz o co mi chodzi i na siłę szukasz usprawiedliwienia w tym systemie. Już cie przejrzałem. Gdyby zdawalność wynosiła nawet 0,0001% to też byś pisał: "Wszystko z egzaminem jest zupełnie w porządku, a cała wina po stronie zdających i cienkich instruktorów". Dyskusja nie ma sensu bo mamy po prostu zupełnie inne poglądy na sprawę. Ja jestem za tym aby egzamin był sprawiedliwy i sprawdzał czyste umiejętności zdającego. Ty jesteś za tym aby był jak najtrudniejszy i jak najmniej osób otrzymywało uprawnienia, PJ dla elity. Powiedz to wprost.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez szerszon » niedziela 19 lutego 2017, 19:59

Ależ ogarniam. Chcesz aby PJ rozdawali jak cukierki tylko za to ,że się zapłaciło za egzamin, a banalnego łuku nie potrafią wykonać. To za co mają dawać to PJ ? Takiemu który na lewoskręcie daje po nogach ?
Takiemu co szarym mydłem w płynie będzie się ciął, bo mu egzaminator buzi nie dał i nie głaskał po główce w czasie marszu do pojazdu, a w czasie egzaminu nie smyrał za uszkiem ?
Chcesz egzaminu, który wypuszcza na drogi potencjalnych kilerów ?
A ja jestem za egzaminem, który zagwarantuje,że na pierwszym skrzyżowaniu delikwent nie wjedzie w tłum pieszych, bo się zestresował kolorem asfaltu.
Jestem za egzaminem, który sprawdza myślenie i spostrzegawczość, a nie wykucie na pamięć trzech skrzyżowań na krzyż w Elblągu i obrotu na łuku.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez gumik » niedziela 19 lutego 2017, 20:05

szerszon napisał(a):Wybacz, ale np opinia dylka ma dla mnie zdecydowanie większą wartość niż bredzenie jakichś tam kolesi, którzy wyszukują wszędzie przyczyny swoich niepowodzeń ale nie u siebie.
Poza tym moi koledzy maja styczność z WORDem codziennie a nie tylko przy oblanych egzaminach.
Lepsza, bo zgodna z Twoją? :D
Wybacz, ale to że dla Ciebie czyjaś opinia jest lepsza od innej to już tylko Twoje widzimisię.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez Cyryl » niedziela 19 lutego 2017, 20:33

jasper1 napisał(a):...Jestem kobietą...

przepraszam.
egzamin jaki jest taki jest i gadaniem na forum nie zmienimy.
szkolenie jest różne, ale jeżeli nawet moloch ma ponad 40% zdawalności, to jest średnia i nie bierze się z powietrza.
oczywiście instruktorzy są różni, są lepsi i są gorsi. jednak nie jest specjalną trudnością, jeżeli wykaże się minimum wysiłku trafić do dobrego.

natomiast moim zdaniem wyniki egzaminów zależą od zaangażowania samych zdających. prosty przykład z innego podwórka:
przy szkoleniu operatorów czy to żurawi samojezdnych, czy HDS, czy też podestów ruchomych, jeżeli zdający sami płacą zdawalność jest gdzieś między 70-80%, natomiast jeżeli jest to grupa za którą płaci firma, to zdawalność jest między 50-60%.

egzamin na prawo jazdy zdają młode osoby najczęściej płacą pieniędzmi rodziców (oprócz tych przyczyn, które wymieniłem wcześniej) i stąd takie wyniki.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dlaczego zdawalność na kat. B jest tak niska? (Ankieta)

Postprzez szerszon » niedziela 19 lutego 2017, 20:44

gumik napisał(a):Lepsza, bo zgodna z Twoją? :D
Wybacz, ale to że dla Ciebie czyjaś opinia jest lepsza od innej to już tylko Twoje widzimisię.

Lepsza , bo instruktora z kilkunastoletnim doświadczeniem, który ma pojęcie o czym mówi vs usera, który miał kontakt z WORDem tylko podczas kolejnych niezdanych egzaminów i opowiesci takich samych osobników.
Chcesz wywołać jakąś gównoburzę takimi tekstami ? Nawet nie ogarniasz wagi słowa np dylka wobec młokosa, który nawet na łuku sie nie może zmieścić ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości