Niejasne pytania

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Niejasne pytania

Postprzez baryl » niedziela 28 lutego 2016, 03:54

Podczas nauki natknąłem się na pytania, gdzie mam wątpliwości co do poprawności odpowiedzi.

1. 7436 Twój pojazd uległ awarii na obszarze zabudowanym. Czy masz obowiązek włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. (Fotka auta stojącego na obszarze wyłączonym z ruchu)
Obrazek

Prawidłowa odp brzmi TAK. Wg mnie NIE, ponieważ kodeks mówi, ze trójkąt na ob.zabudowanym wystawiamy jeśli nie mamy świateł awaryjnych i używamy postojowych Art.50 ust.2 pkt 2b, a co za tym idzie mam obowiązek wyłącznie włączenia świateł awaryjnych.

2. 4259
Obrazek
Czy na jezdni oznaczonej tym znakiem pionowym wolno Ci zatrzymać się przy lewej krawędzi.
Odp prawidłowa: NIE Art 49 ust 1 pkt 7 mowi, że na jezdni jednokierunkowej (znak pionowy z obrazka) wolno się zatrzymać przy lewej krawędzi. Na obrazku nie wolno, bo jest ciągła linia pobocza. Nie wyczuwam w jakim momencie pytanie odnosi się do sytuacji z obrazka a nie tylko do samego znaku pionowego.

3. 3734 Czy w tej sytuacji, parkując motocykl na drodze, masz obowiązek włączyć światła pozycyjne lub postojowe?
Obrazek
Prawidłowa odp NIE Czy mam rozumieć, ze miejsce jest dobrze oświetlone za Art 52 ust.2?
baryl
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 28 lutego 2016, 01:50

Re: Niejasne pytania

Postprzez agatag2908 » niedziela 28 lutego 2016, 14:11

Podpinam się do pytania nr. 1
Miałam bardzo podobne pytanie podczas nauki teorii i u mnie o dziwo odpowiedź brzmiała NIE.
29.03.2016 Egzamin Teoretyczny l podejście POZYTYWNY
21.04.2016, 9.05.2016, 25.05.2016 Egzamin Praktyczny (3 podejścia) NEGATYWNY
17.06.2016 Egzamin praktyczny IV podejście POZYTYWNY !!!!! WRESZCIE :)
agatag2908
 
Posty: 68
Dołączył(a): sobota 13 lutego 2016, 01:34

Re: Niejasne pytania

Postprzez JAKUB » niedziela 28 lutego 2016, 16:11

Pyt 1 jak wyżej.
Pyt 2
Na zdjęciu masz drogę dwukierunkową, dwujezdniową. ( za barierą pas zieleni i jedzie inny pojazd). Znak informuje o jezdni jednokierunkowej.
Art który cytujesz - o drodze jednokierunkowej
Pyt 3 droga jest oswietlona więc światła możesz zgasić.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Niejasne pytania

Postprzez eragon » niedziela 28 lutego 2016, 21:37

Do pytania nr 1 - w OZ nie sygnalizuje się awarii jeśli pojazd stoi w miejscu gdzie jest dozwolone parkowanie.. Czyli skoro stoi na zakazie (P-21) wypada go oznaczyć.. :spoko:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Niejasne pytania

Postprzez Artur » niedziela 28 lutego 2016, 23:26

To jest błąd kardynalny. Wg kodeksu drogowego nie ma obowiązku ustawienia trójkąta ostrzegawczego na obszarze zabudowanym, gdy pojazd uległ awarii i stoi w miejscu niedozwolonym, pod warunkiem, że ma włączone światła awaryjne. Gdy nie ma świateł awaryjnych, należy ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła pozycyjne. W testach są błędy merytoryczne.
Art. 50. 2.2b na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
Artur
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 29 października 2003, 03:02

Re: Niejasne pytania

Postprzez baryl » środa 02 marca 2016, 12:42

Artur napisał(a):To jest błąd kardynalny. Wg kodeksu drogowego nie ma obowiązku ustawienia trójkąta ostrzegawczego na obszarze zabudowanym, gdy pojazd uległ awarii i stoi w miejscu niedozwolonym, pod warunkiem, że ma włączone światła awaryjne. Gdy nie ma świateł awaryjnych, należy ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła pozycyjne. W testach są błędy merytoryczne.
Art. 50. 2.2b na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.


No i co w związku z tą sytuacją? Jak dostanę na teście to pytanie i odpowiem prawidłowo wg. przepisów, to mam mieć ze sobą kodeks i kłócić się z egzaminatorem?! A jak wyjdzie, że poprawili pytanie w bazie, a ja nauczony z kursu online odpowiem tak żeby pasowało i nie zdam, to mam winić platformę online, na której się uczę?
baryl
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 28 lutego 2016, 01:50

Re: Niejasne pytania

Postprzez Artur » wtorek 08 marca 2016, 12:32

Nie wiem o co Ci chodzi. Masz odpowiadać zgodnie z przepisami prawa a nie tak jak oferuje to jakaś firma wydawnicza. To pytanie i taka odpowiedź jest na płycie e-kierowca. Chodzi o to że tu jest błąd i tyle. Na egzaminie będzie inaczej, przecież musi być zgodnie z przepisami. Nie możesz zakładać, że będzie błąd :-)
Artur
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 29 października 2003, 03:02

Re: Niejasne pytania

Postprzez Karcia9511 » piątek 18 marca 2016, 18:31

miałam dzisiaj to pytanie na egzaminie dotyczące tych świateł awaryjnych i trójkąta. Okazało się ,że prawidłowa odpowiedz to TAK. Ja dałam NIE. Pytanie było za jeden punkt i właśnie tego jednego magicznego punktu mi brakło by zdać teorię...
Karcia9511
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 18 marca 2016, 18:25

Re: Niejasne pytania

Postprzez pasqudek » sobota 19 marca 2016, 16:21

Dobrze nie widze na fotce.
Ale jak komus padla elektryka to wtedy nie ma wlaczonych swiatel.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Niejasne pytania

Postprzez sankila » sobota 19 marca 2016, 18:46

pasqudek napisał(a):Dobrze nie widze na fotce.
Fotka jest tylko dla przykładu, a pytanie jest konkretne: czy kierowca ma obowiązek włączyć i ustawić ...
Przepis jest również precyzyjny:
- na zabudowanym: awaryjne albo (pozycyjne oraz trójkąt).
- poza zabudowanym: (awaryjne albo pozycyjne) oraz trójkąt

Albo twórca pytania nie zauważył różnicy w szyku zdań i wskazał nieprawidłową odpowiedź, albo pytanie było inaczej sformułowane, np. "włączyć (ustawić)" lub "włączyć/ustawić" (ale w zbiorową ślepotę zdających raczej trudno mi uwierzyć) .
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Niejasne pytania

Postprzez Artur » sobota 19 marca 2016, 21:35

Oczywiście, że sprawa jest oczywista i jasna a Karcia9511 po prostu mija się z prawdą i tyle.
Artur
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 29 października 2003, 03:02

Re: Niejasne pytania

Postprzez agatag2908 » poniedziałek 21 marca 2016, 23:24

Wyjaśnienie do pytania nr 1. Udało mi się znaleźć coś takiego:

Zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity), kierujący pojazdem ma obowiązek sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy, w razie uszkodzenia lub wypadku. Obowiązek ten dotyczy każdego przypadku postoju na autostradzie i drodze ekspresowej i wtedy postój taki należy sygnalizować przez:

włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a gdy pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
umieszczenie na jezdni lub poboczu (stosownie do miejsca postoju) w odległości 100 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego.

Na pozostałych drogach twardych postój uszkodzonego pojazdu należy sygnalizować:

poza obszarem zabudowanym, gdy pojazd pozostaje na jezdni, w miejscu zabronionym, a na poboczu, gdy nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
na obszarze zabudowanym, gdy pojazd unieruchomiony stoi na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, wówczas postój takiego pojazdu powinien być sygnalizowany poprzez:
włączenie świateł awaryjnych, a gdy ich brak należy włączyć światła pozycyjne,
umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 30 - 50 m za pojazdem na drogach poza obszarem zabudowanym a na obszarze zabudowanym za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

Na zdjęciu pojazd stoi w miejscu wyłączonym z ruchu, ale postój w tym miejscu jest zabroniony, więc odpowiedź wydaje się być prawidłowa. Nie ma tutaj żadnych słów ''lub'' czy też ''albo''.
29.03.2016 Egzamin Teoretyczny l podejście POZYTYWNY
21.04.2016, 9.05.2016, 25.05.2016 Egzamin Praktyczny (3 podejścia) NEGATYWNY
17.06.2016 Egzamin praktyczny IV podejście POZYTYWNY !!!!! WRESZCIE :)
agatag2908
 
Posty: 68
Dołączył(a): sobota 13 lutego 2016, 01:34

Re: Niejasne pytania

Postprzez Artur » wtorek 22 marca 2016, 09:24

Odnosząc się do wpisu agatag2908, martwi mnie tylko fakt, że ludzie nie wstydzą się kompromitacji :-) Proponuję kodeks drogowy z 1936 roku i na jego podstawie będziemy wyjaśniać wątpliwości. Kto tych ludzi uczy? Co to za szkoły? Później płacz we wszystkich mediach, że zdawalność 40%
Artur
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 29 października 2003, 03:02

Re: Niejasne pytania

Postprzez jasper1 » wtorek 22 marca 2016, 15:03

agatag2908 napisał(a):Na pozostałych drogach twardych postój uszkodzonego pojazdu należy sygnalizować:

poza obszarem zabudowanym, gdy pojazd pozostaje na jezdni, w miejscu zabronionym, a na poboczu, gdy nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
na obszarze zabudowanym, gdy pojazd unieruchomiony stoi na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, wówczas postój takiego pojazdu powinien być sygnalizowany poprzez:
włączenie świateł awaryjnych, a gdy ich brak należy włączyć światła pozycyjne,
umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 30 - 50 m za pojazdem na drogach poza obszarem zabudowanym a na obszarze zabudowanym za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

Na zdjęciu pojazd stoi w miejscu wyłączonym z ruchu, ale postój w tym miejscu jest zabroniony, więc odpowiedź wydaje się być prawidłowa. Nie ma tutaj żadnych słów ''lub'' czy też ''albo''.

Skąd te pseudo mądrości pochodzą?
Jedno jest pewne. Na pewno nie z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Kopiuję więc treść art. 50 tej Ustawy, by rozwiać wątpliwości.

Art. 50. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
1) na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
2) na pozostałych drogach twardych:
a) poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
b) na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
2. Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:
1) na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez:
a) włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
b) umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
2) na pozostałych drogach:
a) poza obszarem zabudowanym – przez umieszczenie w odległości 30–50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
b) na obszarze zabudowanym przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
3. Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.

Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości dotyczące tej kwestii zostały wreszcie rozstrzygnięte, a w odpowiedź niezgodną z PoRD traktowaną na egzaminie państwowym jako prawidłowa po prostu nie wierzę.
Wierzę natomiast, że traktowanie różnych głupot jako prawidłowych odpowiedzi obowiązujących na egzaminie mści się oblaniem egzaminu i skutkuje w ogóle niską zdawalności.
Droga do sukcesu to rzetelna wiedza i uważne czytanie pytań egzaminacyjnych.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Niejasne pytania

Postprzez sankila » wtorek 22 marca 2016, 18:58

jasper1 napisał(a):Skąd te pseudo mądrości pochodzą? Jedno jest pewne. Na pewno nie z Ustawy Prawo o Ruchu
Choćby stąd: (http://www.v10.pl/prawo/Jak,sygnalizowa ... e,287.html)
I nie są to "pseudo mądrości", tylko usystematyzowany zapis użycia świateł i trójkąta, opracowany na podstawie Ustawy i poprawnie zacytowany.
Zatem jedno jest pewne - na pewno z Ustawy. Tyle, że nie cytat a wybór. Odpowiedź na pytanie "jak, gdzie, kiedy?" ale nie - "pod jakim warunkiem?"

Nie chcę być upierdliwa, ale czy Ty i Artur ludzkiego głosu używacie tylko w Wigilię?

To publiczne forum, a nie prywatny folwark, żebyście sobie lożę szyderców robili (pomijam nietrafność zarzutów).
Nie macie obowiązku się wypowiadać, więc skoro już zabieracie głos, to elementarne zasady dobrego wychowania wypadałoby zachować.
Sugerowałabym zatem, w przyszłości, tonowanie wypowiedzi do bardziej akceptowalnych form.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości