Stres przed egzaminem praktycznym

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez pasqudek » piątek 04 grudnia 2015, 18:08

@karolina: zgoda. Jednak sa tacy co musza brac instruktora mieszkajac dluzej w jednym miescie (forum zna przypadki).
Moze u Ciebie. U mnie egzaminatorzy trzymaja sie tras.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez ProjectExam » poniedziałek 07 grudnia 2015, 16:21

Wszyscy kandydaci na kierowców odczuwają stres przed egzaminem.

Powodem, dla którego niektórzy z nich mogą w pełni wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności podczas egzaminu, mimo obecności stresu, jest fakt, iż nie przekraczają oni pewnej granicy.

Granicy, która oddziela od siebie pozytywne i negatywne skutki jego oddziaływania.

Tych pozytywnych możemy doświadczyć gdy stres jest krótkotrwały i jesteśmy w stanie świadomie kontrolować jego poziom. Wówczas ułatwia on koncentracje, mobilizuje, a nawet pomaga wykonać zadanie.

Niestety najczęściej kandydaci na kierowców doświadczają tych negatywnych skutków, które objawiają się w postaci między innymi: przyspieszonego oddechu, drżenia kończyn czy trudności z pamięcią i koncentracją - tak było w Twoim przypadku.

Zamiana postrzegania pewnych elementów egzaminu i przyjęcie odpowiednich strategii myślenia, powinno pomóc.

Ps. Oczywiście, że z gazem :wink: . Ciężko to zrobić jak noga praktycznie wymyka się spod kontroli.
Dowiedz się czym jest projekt Project Exam™ i jak jego końcowy efekt - czyli Sekretny Raport, ułatwia zdanie egzaminu na prawo jazdy.
http://projectexam.pl/
Avatar użytkownika
ProjectExam
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 05 grudnia 2015, 19:04

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez VanDerVart » poniedziałek 07 grudnia 2015, 22:39

Są dwa rodzaje stresu na egzaminie:
1. stres przed czymś ważnym
2. stres przed egzaminem, tj. łukiem, podjazdem i miastem

Jeśli jesteśmy dobrze wyszkoleni, to towarzyszy nam jedynie pierwszy stres i dzięki niemu mamy jedynie pełne skupienie, tym drugim stresem jest niepewność, tj. a jeśli nie znam jakiejś ulicy? a jeśli źle zachowam się na przejściu? a jeśli?... :hmm:
:D
Teoria 74/74 13 listopada 2015 (piątek)
Praktyka 2 grudnia :D
VanDerVart
 
Posty: 78
Dołączył(a): sobota 14 listopada 2015, 00:46

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez mentor95 » wtorek 08 grudnia 2015, 13:52

Nie zgodzę się z kolegom wyżej, każdy człowiek jest inny i inaczej postrzega rzeczywistość, takie uogólnianie przyczyn stresu może być bardzo krzywdzące dla ludzi, którzy wykluczają się z schematu, który ukułeś.
Natomiast zgodzę się z ProjectExam, to prawda minimalny stres jest ok i pomaga, ale ten odrobinę większy już nas ogranicza. Sam tego doświadczyłem.
mentor95
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 07 grudnia 2015, 20:02

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez Akane » piątek 11 grudnia 2015, 21:51

Podstawa to wywalić z głowy te pytania "A jeśli...?". Warto koncentrować się na aktualnym poleceniu i nie wybiegać myślami za daleko, kombinując "Okej, to zrobię, co ten egzaminator wymyśli następnego?!". Działanie na zasadzie: polecenie - reakcja, polecenie - reakcja i skupienie się na tym, czego w danej chwili wymaga od nas egzaminator, jest pomocne. Wszelkie "wróżenie" co będzie dalej, dekoncentruje i potęguje stres.
Prawo jazdy kategorii B: od 07.12.2015
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 135
Dołączył(a): piątek 27 listopada 2015, 20:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez Zuziaq » piątek 01 stycznia 2016, 22:06

Przed pierwszym egzaminem praktycznym byłam okropnie zestresowana. Jak mnie wywołano, to ledwo doszłam do placu, bo miałam nogi jak z galarety. Brałam przedtem oczywiście jakieś tabsy na bazie ziółek, ale to nic nie daje. Światła i elementy pod maską oczywiście zaliczyłam, ale potem przyszedł czas na ŁUK. Do przodu jeszcze jakoś poszło, ale podczas jazdy do tyłu noga na sprzęgle zaczęła mi tak skakać, że pierwszy raz w życiu wjechałam na pachołek (podczas nauki jazdy zdarzało mi się wyjechać za linię, ale nigdy nie walnęłam w pachołek). :evil: Wściekłam się, bo od dawna jazda po łuku wychodziła mi bezbłędnie, a tu taki klops.
Drugi egzamin wyznaczono mi dwa tygodnie po pierwszym. Stwierdziłam, że bez odpowiedniego proszka nic nie zdziałam, więc poszłam do lekarza. Ten oczywiście marudził, że w zasadzie, to nie powinno się po tym prowadzić, ale w końcu przepisał. Wzięłam i ruszyłam na egzamin. Niestety trafiłam na okropnego egzaminatora - buca, który swoimi gadkami już od początku wyprowadził mnie z równowagi i znowu cała się "roztrząsłam". Łuk jakimś cudem przejechałam, górkę też zaliczyłam bez problemu i pojechaliśmy do miasta. Poczułam się pewniej, bo instruktor ostatnimi czasy mówił mi, że jeżdżę bezbłędnie. Przyszła pora na rozpędzenie się do 50 i zatrzymanie w miejscu. No to rozpędzam się i chcę zmienić bieg na 4 (tak kazał instruktor), a egzaminator w krzyk, że zamiast wykonywać jego polecenia, to grzebię przy biegach. :wow: Porażka, no, ale stwierdziłam, że jednym uchem wpuszczę, a drugim wypuszczę, to co do mnie gada. Po kilkunastu minutach dojechaliśmy do skrzyżowania ze światłami. Akurat było czerwone, więc zahamowałam i od razu wrzuciłam jedynkę. Zaświeciło się zielone, a mi niestety wyskoczył bieg. Olaboga - "Co pani robi?! Miała pani tyle czasu, żeby wbić ten bieg! A jakby był za nami samochód?! (Stoczyłam się może z 5 cm) Niech pani zacznie myśleć!" Po tej litanii już byłam pewna, że mam pozamiatane i zaczęłam mieć do wszystko w d***ie. I to był klucz! ZDAŁAM. :D
Zuziaq
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 01 stycznia 2016, 21:46

Re: Stres przed egzaminem praktycznym

Postprzez Sebastian1578 » czwartek 07 stycznia 2016, 15:06

Ja uważam, że nie ma co się stresować. Jeżeli obkuło się z teorii, a instruktor dobrze nauczy, to z jazdą nie powinno być problemów. Przygotowałem się do egzaminu dobrze i jakoś poszło. Najciężej było z ruszaniem pod górkę. Ręczny, gaz sprzęgło. No to było spore wyzwanie :D Oczywiście z uśmiechem i bez stresu. :D
Sebastian1578
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 07 stycznia 2016, 14:51

Poprzednia strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości