Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez molszar » niedziela 15 listopada 2015, 13:05

Witam. Jutro mam egzamin i mam dość spory problem z jednym skrzyżowaniem u mnie w mieście.

Obrazek
Po tej lewej stronie zawsze stoją zaparkowane auta, linia przerywana (niezdarnie dorysowałem) jest na tyle wcześniej, że nie da się zjechać na lewy pas nie przejeżdżając przez ciągłą w tym miejscu.

Do tej pory tuż za tym autem uczony byłem przejeżdżać przez ciągłą na lewy pas i dopiero wtedy skręcać w lewo (linia zielona)
Dziś miałem ostatnie 2h z innym gościem, który stwierdził, że zostałem źle nauczony i powinienem skręcać z prawego pasa, przez linię podwójną, przerywaną z prawej strony (linia czerwona).

Teraz mam dylemat, bo jeśli opcja 2 jest prawidłowa, to mogą mnie oblać za skręt z prawego pasa w lewo mimo, że jest lewy pas lub za zatorowanie drogi pojazdom zjeżdżającym z góry nawprost, a jeśli 1 to za przejechanie linii ciągłej..

A jutro egzamin... co zrobić jeśli znajdę się w tym miejscu?
molszar
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek 02 listopada 2015, 16:02

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez Ds3 » niedziela 15 listopada 2015, 21:45

Osobiście sam się uczę i moja odpowiedz może być błędna.
Ale osobiście uważam, że trasa zaznaczona przez ciebie na zielono jest prawidłowym torem jazdy.
Po lewej stronie nie ma jako tako wyznaczonego parkingu (tak jak na uliczkach dalej) i jest to droga jednokierunkowa, 2 pasmowa. To, że przejedziesz przez ciągłą jest podyktowane sytuacją na drodze.


Pozdrawiam!
Ds3
 
Posty: 59
Dołączył(a): niedziela 16 sierpnia 2015, 09:49

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez molszar » niedziela 15 listopada 2015, 22:04

no i tu jest właśnie problem.. pytałem bardzo wielu osób i każdy mówi co innego.. Ktoś jeszcze jest w stanie pomóc? Jutro mam egzamin, a dość prawdopodobne, że będę tamtędy jutro jechał. :(
molszar
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek 02 listopada 2015, 16:02

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez VanDerVart » niedziela 15 listopada 2015, 22:22

Mnie uczono i w ogóle nie widzę innych możliwości w wielu przypadkach, że w takich sytuacjach warto powiedzieć "Panie Egzaminatorze, muszę przejechać przez linię..." i ma być dobrze.
Wiele sytuacji z tymi zaparkowanymi autami jest takich, że albo przejedziemy przez linię ciągłą/przejście dla pieszych, albo w ogóle byśmy nie pojechali dalej.
Ja w tej sytuacji skręciłbym w lewo za tym autem, ponieważ w tej sytuacji skręcamy w lewo z drogi jednokierunkowej :wink:
Teoria 74/74 13 listopada 2015 (piątek)
Praktyka 2 grudnia :D
VanDerVart
 
Posty: 78
Dołączył(a): sobota 14 listopada 2015, 00:46

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez molszar » niedziela 15 listopada 2015, 23:17

Bardzo podzielone są zdania nawet tu na forum gdy pytałem innych użytkowników, nie mam pojęcia jak się zachować. Jeden znajomy mi nawet poleca zignorowanie tego polecenia i pojechanie prosto, bo lepszy taki błąd za niestosowanie się do poleceń niż taki, który może skończyć egzamin od razu.

Niby te przepisy takie łatwe, a takie trudne..
molszar
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek 02 listopada 2015, 16:02

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez OOL-PSK » niedziela 15 listopada 2015, 23:37

Takie sytuacje zdarzają się również u nas. Auta zaparkowane w taki sposób, że trzeba najechać na podwójną ciągłą.
Trzeba egzaminatorowi powiedzieć o tej sytuacji, aby wiedział, że wiesz że łamiesz przepis. Jeśli się nie odezwiesz to potraktuje to jako błąd. To jest podobna sytuacja do takiej gdy ktoś mając pierwszeństwo grzecznie "wpuszcza" pojazd egzaminacyjny, bez powiedzenia kilku słów egzaminatorowi, uzna to za wymuszenie pierwszeństwa.
Najechanie na pojedynczą ciągłą to błąd, a nie przerwanie egzaminu (chyba że to drugi taki sam błąd).

Generalnie mniejsze zagrożenie będzie zmieniając pas na ciągłej i skręcając z lewego pasa niż jechać tam na środek i skręcać. Dodatkowo pojazdy na prawym pasie poruszają się tylko na wprost (zakaz w prawo) więc z prędkością większą niż pojazd skręcający w lewo - spowolnienie ruchu. Może więc jakiemuś miejskiemu rajdowcowi przyjść pomysł wyprzedzenia na skrzyżowaniu zawalidrogi i kilku pojazdów za nim, akurat gdy będziesz skręcał w lewo (nie będzie widział kierunkowskazu albo będzie miał go gdzieś).
27.05.2011- B za drugim
16.04.2012- BE za drugim
04.07.2012- A za pierwszym
02.08.2012- C za drugim
21.09.2012- CE za drugim
19.10.2012- prawko ABCE w kieszeni
28.02.2015 - instruktor kat. B za pierwszym
Avatar użytkownika
OOL-PSK
 
Posty: 78
Dołączył(a): sobota 28 maja 2011, 23:00
Lokalizacja: Psk\Sieradz

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez sankila » poniedziałek 16 listopada 2015, 00:04

molszar napisał(a): Jeden znajomy mi nawet poleca zignorowanie tego polecenia i pojechanie prosto
Lepiej zignoruj znajomego ...
Pierwsze, co zrobiłby egzaminator to sprowadziłby Cię na to samo miejsce i powtórzył polecenie.
Jedziesz, jak będziesz na wysokości linii przerywanej, to wrzucasz kierunkowskaz i zmieniasz pas na tyle, ile się da (nawet jak Ci wyjdzie jazda"okrakiem" nad linią), ale uprzedzasz głośno, że nie możesz zakończyć prawidłowo manewru zmiany pasa. Wyłączasz kierunkowskaz jak już całkiem przejedziesz na lewy pas.
Radziłabym Ci jednak nie skręcać na prawy pas drogi poprzecznej, tylko na lewy; w ten sposób nie utrudnisz jazdy z prawego kierunku (zwróć uwagę, że na skrzyżowaniu, przerywana linia jest tylko na wysokości wlotu z prawej, węższej drogi; tak, że on musi wjechać na prawy pas). Za skrzyżowaniem pas możesz zmienić.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez molszar » poniedziałek 16 listopada 2015, 00:21

czyli podsumowując, przejeżdżać tak jak na zielono na obrazku w pierwszym poście?

Informuję i wjeżdżam PRZEKRACZAJĄC linię ciągłą przed przejściem wyłączam kierunek i włączam jeszcze raz skręcając w lewo/w dół? Czy jeśli kierunek miałbym włączony od momentu skrętu przed linią ciągłą do momentu zjazdu w lewo to byłby to jakiś błąd? bo w sumie często mi się to zdarza, że robię tak jakby 2 "manewry ciągłe" np. w lewo nie wyłączając tego kierunku na tę sekundę, bo i tak zaraz znowu go włączę.

tam po zjeździe w lewo/w dół też stoją te auta tylko, że skośnie po lewej stronie i i tak trzeba wjechać na prawą część jezdni.. cudem na końcu można w ogóle odbić w lewą na końcu by nie mieć błędu ustawienia się (do lewej - w lewo, do prawej - prosto [zakaz skrętu w prawo])
molszar
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek 02 listopada 2015, 16:02

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez LegeArtis » poniedziałek 16 listopada 2015, 14:51

W takich przypadkach należy poinformować egzaminatora, dlaczego nie możesz prawidłowo wykonać manewru. Egzaminator też człowiek. Nie obleje, jeżeli nie było możliwości prawidłowego wykonania manewru.
LegeArtis
 
Posty: 18
Dołączył(a): poniedziałek 16 listopada 2015, 14:05

Re: Skręt w lewo z prawej strony, droga jednokierunkowa (?!)

Postprzez VanDerVart » poniedziałek 16 listopada 2015, 16:48

Nie utrudni jazdy z prawego kierunku, ponieważ i tak musi ich przepuścić mając po prawej podczas skrętu.
Jak już pisałem ja i koledzy pode mną - mówimy Panu Egzaminatorowi o sytuacji i będzie dobrze :wink:
W Lublinie nie ma szans pojechać dalej w wielu miejscach, jeśli nie złamiemy przepisów w takiej sytuacji.
Owszem złamiemy je, ale nie będzie to narzucone przez nas samych, lecz przed sytuację na drodze :D

Jak byś sobie skręcił, to byś pewnie oblał za brak wiedzy o liniach.
Jak odezwiesz się o konieczności takiego manewru, wszystko będzie dobrze.
Pan Egzaminator przy komendzie "proszę skręcić w prawo" również by nad tą linią nie przeleciał.

Do autora tematu: pisz jak tam poszło i czy była styczność z tą ulicą :hmm:
Teoria 74/74 13 listopada 2015 (piątek)
Praktyka 2 grudnia :D
VanDerVart
 
Posty: 78
Dołączył(a): sobota 14 listopada 2015, 00:46


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości