Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez max18 » poniedziałek 28 września 2015, 21:02

Witam,

Mam do Was takie małe pytanie. Czy wjeżdzając na rondo po ustąpieniue piwerszeństwa powinienem ten fakt zakomunikować kierunkowskazem? TAk samo czy będą już na rondzie i jadać w lewo muszę używć kierunkowskazu? Mam małą rozbieżność między 2 instruktorami.
max18
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 07 czerwca 2015, 01:51

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez jack99 » poniedziałek 28 września 2015, 21:31

max18 napisał(a):Witam,

Mam do Was takie małe pytanie. Czy wjeżdzając na rondo po ustąpieniue piwerszeństwa powinienem ten fakt zakomunikować kierunkowskazem? TAk samo czy będą już na rondzie i jadać w lewo muszę używć kierunkowskazu? Mam małą rozbieżność między 2 instruktorami.


Można jaśniej?
Odpowiedź na to co zrozumiałem - wjeżdżając na rondo nie włączasz kierunkowskazu, gdy zjeżdżasz - tak.
jack99
 
Posty: 5
Dołączył(a): czwartek 24 września 2015, 22:02

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez Mtsz » poniedziałek 28 września 2015, 22:39

Najprościej:
- Jeśli skręcamy w prawo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, włączamy od razu prawy kierunkowskaz przed dojazdem do skrzyżowania.
- Jeśli jedziemy prosto na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, używamy prawego kierunkowskazu tylko przy zjeździe.
- Jeśli skręcamy w lewo lub zawracamy, włączamy od razu lewy kierunkowskaz przed dojazdem do skrzyżowania.
Avatar użytkownika
Mtsz
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 28 sierpnia 2015, 00:00
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez max18 » poniedziałek 28 września 2015, 23:30

Czyli wjeżdżająć na rondo nie daję kierunkowskazu w prawo, chyba, że chcę zjechać. Jeżeli chcę jechać w "lewo" to daję kierunkowskaz w lewo czy wystarczy, że będę jechał a zasygnalizuję tylko zjazd w prawo?
max18
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 07 czerwca 2015, 01:51

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez Vergil » wtorek 29 września 2015, 12:05

Jeśli jedziesz w lewo lub zawracasz wrzucasz kierunkowskaz w lewo i ma być włączony do momentu minięcia zjazdu poprzedzającego ten w który chcesz wjechać. Wtedy przerzucasz się na prawy kierunkowskaz. Z opisu trochę zagmatwane więc na przykładzie: Rondo w 3 wylotami w prawo, prosto i w lewo. Jedziesz w lewo więc przed skrzyżowaniem dajesz lewy kierunek, po minięciu zjazdu na wprost dajesz prawy kierunek.
Vergil
 
Posty: 11
Dołączył(a): sobota 28 marca 2015, 12:15

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez jutek » wtorek 29 września 2015, 17:24

To zależy w jakim WORD się zdaje. Większość kierowców i WORDów uważa, że wjeżdżając na rondo z zamiarem skrętu w lewo nie należy włączać lewego kierunkowskazu, dopiero prawy przy zjeździe. W WORD bodajże Warszawa, Lublin i jakimś tam jeszcze uważają, że należy włączać lewy. Przy zdawaniu trzeba dostosować się do tego, czego życzy sobie dany WORD. Instruktorzy powinni wiedzieć czego sobie życzy. Przykładowo na Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem nie włącza się lewego przy wjeździe.
jutek
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek 04 czerwca 2013, 17:00

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez sankila » środa 30 września 2015, 15:04

max18 napisał(a):Czyli wjeżdżająć na rondo nie daję kierunkowskazu w prawo, chyba, że chcę zjechać. Jeżeli chcę jechać w "lewo" to daję kierunkowskaz w lewo czy wystarczy, że będę jechał a zasygnalizuję tylko zjazd w prawo?
Zależy od jego wielkości - jak małe (takie, jak zwykłe skrzyżowanie, tylko z plackiem pośrodku), to wrzucasz lewy, a później przerzucasz na prawy; jak większe, to lewego nie wrzucasz, a dopiero prawy na zjeździe.
Nie ma przepisu o sygnalizacji na rondach - jest przepis, że masz "zawczasu i wyraźnie" pokazać innym kierowcom (zwłaszcza czekającym na wjazd) co zrobisz, czyli którym zjazdem wyjedziesz.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez viktorio » środa 30 września 2015, 23:13

Ja osobiście nigdy nie wrzucam lewego na rondzie, tylko przed zjazdem prawy. Tak mnie uczyło 3 instruktorów(mam 3 kategorie pj) tak robiłem na egzaminach i brak lewego nigdy mi za błąd nikt nie policzył.
viktorio
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota 29 listopada 2014, 21:04

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez sankila » czwartek 01 października 2015, 16:36

viktorio napisał(a):Ja osobiście nigdy nie wrzucam lewego na rondzie, tylko przed zjazdem prawy. Tak mnie uczyło 3 instruktorów(mam 3 kategorie pj) tak robiłem na egzaminach i brak lewego nigdy mi za błąd nikt nie policzył.
I nie policzy, bo nie ma obowiązku sygnalizowania jazdy zgodnie z kierunkiem ruchu.
Na mini rondzie wrzucasz lewy, żeby zastopować wjeżdżającego z naprzeciwka - to kwestia bezpieczeństwa, a nie wymóg prawny. Jest faktem, że nie wszyscy kierowcy potrafią przejechać przez rondo (i nic w tym dziwnego, skoro zdarzają się instruktorzy, którzy tej umiejętności nie opanowali), więc nie ma wyjścia - mignięcie nikogo w błąd nie wprowadzi, a przynajmniej dzwona nie zaliczysz.
Osobiście też nie włączam lewego, ale jadę z nogą nad hamulcem - szczególna ostrożność do kwadratu :D
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wjazd na rondo a kierunkowskaz.

Postprzez viktorio » piątek 02 października 2015, 18:36

Mam podobne podejście, no może trochę mniej ostrożne ;). Lewy dla mnie nie jest niepotrzebny, ale jak widzę ludzi którzy nie używają prawego przy zjeździe z ronda w mieście to mnie krew zalewa, 5 samochodów zjedzie, a ludzie na późniejszych wlotach stoją tam i czekają, aż rondo będzie puste bo skąd mają wiedzieć, że ci co już są na rondzie akurat zjadą skoro nie używają kierunków.
viktorio
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota 29 listopada 2014, 21:04


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości