Jak to będzie z nowym rokiem.

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez szpakuziom » poniedziałek 31 sierpnia 2015, 09:26

Witam,

Mam pytanie, jeżeli nie zdąże zdać praktycznego do końca roku, to czy praktyczny będę musiał zdawać już jako ekoKierowca? Dziś mam dopiero Teoretyczny o 12:00 i nie wiem czy zdąże, trochę się obawjam, ponieważ te nowe przepisy zmusiły mnie do natychmiastowego ponownego podejscia do prawka po 6 latach przerwy i ukończonym kursie, a podejrzewam że każdy się tych przepisów boi i chcę uniknąć dodatkowych opłat, to pędzą teraz i nie wiem jak to z terminami będzie.
szpakuziom
 
Posty: 12
Dołączył(a): środa 19 sierpnia 2015, 16:08

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez viga » poniedziałek 31 sierpnia 2015, 19:47

Co masz na myśli pod określeniem ekokierowca? Jeśli chodzi o elementy ekodrivingu polegające na zmianie biegów w określonych zakresach obrotów, to jest to już elementem egzaminu praktycznego od stycznia tego roku, więc to Cię nie ominie tak czy siak. No chyba, że ekokierowca, to dla Ciebie ten co jeździ z liściem na szybie. Ale to raczej nie ma już związku z samym egzaminem, który nie zmieni się w stosunku do tego, co mamy obecnie. I owszem, jeśli nie zdasz w takim terminie, by na Twoim prawie jazdy widniała data wydania wcześniejsza niż 4. stycznia 2016, to pojeździsz z liśćmi.
viga
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa 29 lipca 2015, 21:11

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez Ridi » niedziela 13 września 2015, 14:25

viga napisał(a): I owszem, jeśli nie zdasz w takim terminie, by na Twoim prawie jazdy widniała data wydania wcześniejsza niż 4. stycznia 2016, to pojeździsz z liśćmi.


O to jest już pewne na 100% czy tylko projekt ustawy ?
Teoria: 05.01.2016r. 1 podejście 74/74
Praktyka: 20.01.2016r. 1 podejście Zdane!
Ridi
 
Posty: 21
Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 19:15

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez Rogatek » niedziela 13 września 2015, 14:48

Pewne
Obrazek

Kategoria B: 04-04-2012 za pierwszym
Kategoria C: 24-07-2015 za pierwszym
Kategoria D: --
Rogatek
 
Posty: 136
Dołączył(a): sobota 10 listopada 2012, 00:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez Ridi » niedziela 13 września 2015, 15:56

Czyli to już koniec?
2 razy spali mi się żarówka, wlepią mandat i co ? wykroczenia potwierdzone mandatem już są.
Miałem dobrą ofertę pracy jako kierowca i co ? 2 lata będę bez pracy :<
Już widzę liście i reakcje starszych kierowców, NIC NIE BĘDZIE BEZPIECZNIEJ...
100km/h na autostradzie przez 2 lata... inni kierowcy mnie zmasakrują

Najlepszą opcją jest zdać prawko i wyjechać z kraju :(
Teoria: 05.01.2016r. 1 podejście 74/74
Praktyka: 20.01.2016r. 1 podejście Zdane!
Ridi
 
Posty: 21
Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 19:15

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez pasqudek » niedziela 13 września 2015, 16:28

:ridi: to po co czekales z pj?
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez Ridi » niedziela 13 września 2015, 17:07

Bo 18 mam dopiero w styczniu, wcześniej nie mogę nic.
Teoria: 05.01.2016r. 1 podejście 74/74
Praktyka: 20.01.2016r. 1 podejście Zdane!
Ridi
 
Posty: 21
Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 19:15

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez Rogatek » niedziela 13 września 2015, 22:22

Nasze PRD jest i tak liberalne w porównaniu z innymi krajamu EU. I aby stracić te prawko - to musisz się na prawdę postarać - zagrożenie w bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nie ma co płakać i się buntować - spiąć tyleczek i jeździć zgodnie z przepisami :)
Obrazek

Kategoria B: 04-04-2012 za pierwszym
Kategoria C: 24-07-2015 za pierwszym
Kategoria D: --
Rogatek
 
Posty: 136
Dołączył(a): sobota 10 listopada 2012, 00:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez jutek » niedziela 13 września 2015, 23:12

Tak mnie zastanawia - osób, które zdały prawo jazdy zagranicą lub mają zagraniczne prawo jazdy nowe ograniczenia też dotyczą?
Doszkalanie to wiadomo, że nie, ale też mają jeździć z liściem i wolniej?

@Ridi, liść, ograniczenia prędkości i zakaz pracy jako kierowca mają obowiązywać przez 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy, nie przez 2 lata. Przez te 8 miesięcy można powstrzymać się od jeżdżenia ;)
jutek
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek 04 czerwca 2013, 17:00

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez pasqudek » niedziela 13 września 2015, 23:58

:jutek: Logiczne, ze nie dotyczy zagranicznych pj.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez jutek » poniedziałek 14 września 2015, 00:26

No dla mnie to średnio logiczne, bo na terenie danego kraju w miarę możliwości jednakowe prawo powinno dotyczyć wszystkich, niezależnie od narodowości czy obywatelstwa. Tak samo jak "młody" Polak wyjeżdżając np. do Niemiec będzie mógł sobie tego liścia na granicy odkleić (zakładam, że tam nie ma liści), tak samo "młody" Niemiec wjeżdżając do Polski powinien sobie tego liścia przykleić (skoro tu liście są). Podejrzewam, że nieścisłości jest więcej, co będzie na przykład z delikwentem, który po zdaniu prawa jazdy wyjedzie załóżmy do Anglii, tam wymieni polskie prawo jazdy na angielskie i oleje polski przymus kursu dokształcającego między 4 a 8 miesiącem (na pewno będą takie przypadki w praktyce, bo wiele osób emigruje). Na terenie "poza Polską" angielskie prawo jazdy wymienione z polskiego zapewne będzie ważne dalej, a na terenie Polski straci uprawnienia do kierowania, czy też polscy urzędnicy będą mogli go przysłowiowo cmoknąć? A jeśli nie wymieni prawa jazdy na angielskie to straci uprawnienia do kierowania w Anglii, czy też tam będzie ono ważne "na zawsze" mimo braku polskiego kursu dokształcającego?
jutek
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek 04 czerwca 2013, 17:00

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez pasqudek » poniedziałek 14 września 2015, 12:04

:jutek: właśnie nie. Zdając np.w Niemczech to zdajesz wg niemieckich przepisów. A w tym przypadku polskie przepisy dotyczą zdających i otrzymujących pj na terenie Polski. Tak samo jak masz zarejestrowane auto w Hiszpanii to obowiązuje Ciebie hiszpańskie przepisy dotyczące podstawowego wyposażenia auta.
Za to każdy przebywający (bez względu na narodowość, kraj wydania pj, kraj rejestracji auta) musi mieć całą dobę włączone światła, dostosować się do prędkości.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez jutek » poniedziałek 14 września 2015, 13:05

No ok, rozumiem że właścicieli praw jazdy uzyskanych zagranicą nie będzie obowiązywał polski liść i polskie ograniczenia prędkości dla nowych kierowców. Ale polski liść i polskie ograniczenia prędkości dla nowych nie obowiązują poza granicami RP jako że polskie prawo tam nie obowiązuje, tak więc polski nowy kierowca będzie mógł legalnie np. odkleić liścia na granicy i pocisnąć bez ograniczeń na niemieckiej autostradzie. Pozostałe moje pytania nadal są aktualne.
jutek
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek 04 czerwca 2013, 17:00

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez Mtsz » poniedziałek 14 września 2015, 14:46

No tak, ale jeśli ten ktoś nie zgłosi się do ODTJ w wyznaczonym czasie to utraci swoje pj nawet jeśli jest zagranicą. Pytanie tylko, czy zagraniczne służby drogowe posiadają dostęp do polskiej bazy danych CEPiK i tej całej ewidencji?

http://info-car.pl/infocar/artykuly/Kto ... owcow.html
Avatar użytkownika
Mtsz
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 28 sierpnia 2015, 00:00
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jak to będzie z nowym rokiem.

Postprzez pasqudek » poniedziałek 14 września 2015, 17:08

:justet: jesli wymienisz pj innego kraju na nasze to nie obowiazuja Cie ograniczenia np.zielonego liscia.
Pj wydane na terenie UE sa respektowane przez inne kraje UE.
:Mtsz: pod tym wzglede lepiej maja Ci co zrobia pj i wyjada z kraju np.za praca.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości