Prawo jazdy przed nowymi przepisami

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy przed nowymi przepisami

Postprzez Modrag16 » czwartek 27 sierpnia 2015, 11:03

Witam, mam 17 lat ale 1 stycznia będę miał 18 urodziny. Z tego co czytałem wtedy też wchodzą nowe przepisy (trzeba robić jakieś dodatkowe kursy itp.) i mam pytanie, czy jeżeli zacznę kurs 3 miesiące przed urodzinami czyli w październiku i zdam prawo jazdy w grudniu bo z tego co wiem to chyba można zdać miesiąc wcześniej, i odbiorę prawo jazdy 2 stycznia (1 chyba będzie wszystko zamknięte) to czy będę musiał robić te kursy dodatkowe itp. czy zalapie się jeszcze na stare przepisy?Na moim prawie jazdy A1 jest napisane wazne od XX. XX. Xxxx, czy jeżeli zdalbym ten egzamin przed 1 stycznia czyli w 2015 roku i złożył wtedy wniosek o wydanie a prawo jazdy zostało by wyrobione i wysłane do urzędu również w starym roku, to jeżeli je odbiorę właśnie po urodzinach w nowym roku to chyba nie powinny mnie obowiązywać te nowe przepisy bo prawo jazdy zostało stworzone w starym roku i jest to na nim data ważności od XX. XX. 2015? Proszę o odpowiedź bo nie wiem czy spieszyć się i zdawać w zimę czy na spokojnie iść na kurs na wiosnę.
Modrag16
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 26 sierpnia 2015, 22:58

Re: Prawo jazdy przed nowymi przepisami

Postprzez skov » czwartek 27 sierpnia 2015, 18:27

Data wydania jest datą wytworzenia dokumentu. Do druku mogą najwcześniej wysłać 1 stycznia bo wtedy spełnisz warunki a z racji tego że 1 stycznia to Nowy Rok, wyślą najwcześniej 4 stycznia. Także liść klonowy cię nie ominie :D
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Prawo jazdy przed nowymi przepisami

Postprzez Mtsz » piątek 28 sierpnia 2015, 00:02

Cześć,
Tak przy okazji podepnę się pod wątek i chciałbym, żeby ktoś się odniósł do tego wątku: http://forumprawne.org/prawo-karne/6348 ... 016-r.html

Dziękuję.
Avatar użytkownika
Mtsz
 
Posty: 66
Dołączył(a): piątek 28 sierpnia 2015, 00:00
Lokalizacja: Elbląg

Re: Prawo jazdy przed nowymi przepisami

Postprzez Modrag16 » piątek 28 sierpnia 2015, 01:35

skov napisał(a):Data wydania jest datą wytworzenia dokumentu. Do druku mogą najwcześniej wysłać 1 stycznia bo wtedy spełnisz warunki a z racji tego że 1 stycznia to Nowy Rok, wyślą najwcześniej 4 stycznia. Także liść klonowy cię nie ominie :D

Na pewnej stronie znalazłem coś takiego
Na odbiór dokumentu trzeba jednak poczekać, nawet jeśli został już wyprodukowany.
oraz
Po zaliczeniu egzaminu do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych trafia wniosek o wyprodukowanie nowego dokumentu. Odbiór może jednak nastąpić dopiero po osiągnięciu wieku minimalnego, czyli najwcześniej w dniu urodzin. Nawet jeżeli na stronie www.info-car.pl widnieć będzie informacja, że dokument czeka na odbiór w urzędzie, to dostać go do ręki może jedynie osoba, która jest w wymaganym wieku.
Z tego co zrozumiałem prawo jazdy może zostać wyprodukowany wcześniej czyli jak się postaram to w starym roku ale odebrać będę mógł dopiero po nowym. I czy w ogóle te nowe przepisy to wchodzą już na 100% czy to dopiero jakiś projekt?
Modrag16
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 26 sierpnia 2015, 22:58

Re: Prawo jazdy przed nowymi przepisami

Postprzez skov » piątek 28 sierpnia 2015, 17:28

Na blankiecie prawa jazdy masz datę wydania i ta nie może być wcześniejsza niż dzień twoich 18 urodzin. Starosta wyśle do druku jeżeli spełnione zostaną wszystkie przesłanki określone w ustawie w sprawie wydawania praw jazdy. Jedną z przesłanek jest osiągnięcie minimalnego wieku.
Nowe przepisy wchodzą, to nie jest projekt. Miały wejść już w 2013 roku ale przesunięto termin o dwa lata. Chyba że przesuną termin znowu :D
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości