Egzamin kat. D

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Egzamin kat. D

Postprzez Armani » czwartek 20 sierpnia 2015, 13:24

Witam,

jutro mam egzamin kat D i szukam odpowiedzi na kilka pytań, mianowicie:

Światła, które mamy pokazać po wylosowaniu zestawu tzn. mijania, pozycyjne, drogowe, awaryjne, przeciwmgłowe tylne, kierunkowskazy oraz cofania, włączamy przekręcając kluczyk w stacyjce, ale NIE ODPALAJĄC SILNIKA, tak?

Kolejna sprawa - światła obrysowe przednie/boczne/tylne + oświetlenie tablicy rejestracyjnej pokazujemy tylko wtedy, kiedy wylosujemy do pokazania egzaminatorowi światła pozycyjne, tak?
Czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej pokazujemy tylko z tyłu pojazdu czy jest też z przodu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi,

Pozdrawiam,

A
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Rogatek » czwartek 20 sierpnia 2015, 19:44

3x tak, przechodzisz dalej... :thumb2: (ale awaryjne i pozycyjne, bez stacyjki mozna i nie ma czegoś takiego jak swiatla obrysowe boczne)
Obrazek

Kategoria B: 04-04-2012 za pierwszym
Kategoria C: 24-07-2015 za pierwszym
Kategoria D: --
Rogatek
 
Posty: 136
Dołączył(a): sobota 10 listopada 2012, 00:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Armani » czwartek 20 sierpnia 2015, 21:17

A oświetlenie tablicy rejestracyjnej, tylko tył? Jesteś w stanie mi powiedzieć, które to światło pozycyjne, a które stopu?

Obrazek
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Rogatek » piątek 21 sierpnia 2015, 07:37

Nie ma podswietlenia tablicy rejestracyjnej z przodu. Jeżeli chodzi o swiatlo pozycyjne, to jak sobie wlaczysz to bedziesz wiedział gdzie się znajdują ;)
Obrazek

Kategoria B: 04-04-2012 za pierwszym
Kategoria C: 24-07-2015 za pierwszym
Kategoria D: --
Rogatek
 
Posty: 136
Dołączył(a): sobota 10 listopada 2012, 00:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Armani » sobota 05 września 2015, 17:19

To jeszcze jedno pytanie :)

Skręcam autobusem w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (rondo) i na prawym pasie stoją trzy osobówki, stojąc za nimi, blokuję lewy pas ruchu, bo nie zmieszczę się autobusem w pasie.

Czy w tym momencie, zajmując pusty lewy pas, popełniam błąd, czy mogę to zrobić a na prawy pas zjechać za rondem?

Wrzucam zdjęcie, jak mniej więcej to wygląda.

Z góry dzięki za odpowiedź.

P.S W piątek kolejne podejście do egzaminu kat D :)

Obrazek
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Rogatek » sobota 05 września 2015, 23:33

Wedlug mnie (każdy powinien sam to ocenic), jeżeli nie możesz ocenić tego że nie spowodujesz ZBR omijając stojace na prawym pasie ruchu samochody, to powinineś zatrzymać się i oczekiwać na dalszą możliwość kontynuowania jazdy. Nie ma co się pchać, wjeżdżać na krawezniki i tylkiem autobusu przejechać po stojącym samochodzie(oczywiście kolizja z Twojej winy, gdyż auto nie było w ruchu). Ale tak jak mówię, każdy ma swój rozum i powinien sam ocenić czy się zmieści i jechać dalej, czy oczekiwać na możliwość kontynuacji jazdy.
Obrazek

Kategoria B: 04-04-2012 za pierwszym
Kategoria C: 24-07-2015 za pierwszym
Kategoria D: --
Rogatek
 
Posty: 136
Dołączył(a): sobota 10 listopada 2012, 00:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Armani » niedziela 06 września 2015, 12:32

Chyba się trochę nie zrozumieliśmy :)

Skręcam na rondzie w lewo, i muszę zjechać do prawego pasa i przepuścić samochody z prawej strony - tak jak na rysunku wrzuciłem. Tylko, jeśli prawy pas jest zajęty, to czy mogę wjechać na lewy, zjechać z ronda i wrócić na prawy, czy to jest błąd?
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Rogatek » niedziela 06 września 2015, 13:20

Aha... zmylilo mnie stwierdzenie, że Ty chcesz skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Tutaj już trzeba się odwołać do KRD.
Obrazek

Kategoria B: 04-04-2012 za pierwszym
Kategoria C: 24-07-2015 za pierwszym
Kategoria D: --
Rogatek
 
Posty: 136
Dołączył(a): sobota 10 listopada 2012, 00:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Egzamin kat. D

Postprzez darek658 » wtorek 22 września 2015, 20:18

A ja mam takie troche inne pytanie dotyczace egzaminu praktycznego na kat d. Mógłby mi ktoś krok po kroku opisać jak ma wygladac przygotowanie do jazdy?
Ponoć mam sprawdzać wyjścia awaryjne czyli czy nie sa zasloniete i czy sa mlotki, tak?
Sprawdzic czy na zewnatrz klapy bagaznika sa zamkniete.
Sprawdzic awaryjne otwieranie drzwi przednich i tylnych? (jak to ma wygladac?)
Sprawdzic wyposazenie czy jest apteczka, trojkat, gasnice, zaslona za kierowca, oswietlenie wnetrza, liczba osob? Ustawic siedzenie, lusterka i zapiac pasy.
Pominalem cos? Jest jakas okreslona kolejnosc? Zdaje na autosanie
darek658
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 22 września 2015, 20:10

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Armani » środa 23 września 2015, 00:41

Podchodzisz do autobusu, dajesz dowód osobisty, egzaminator mówi, jaki zestaw wylosowałeś do wykonania na placu, np. parkowanie skośne oraz prostopadłe tyłem, obowiązkowy łuk.

Z obsługi autobusu mówi, że np. masz wskazać poziom oleju w silniku oraz światła drogowe.

Zaczynasz od czego Ci wygodnie - jak siedzisz w środku, to zapal światła, wyjdź i pokaż, że się palą, a później idziesz z nim do tyłu - ja idąc na tył autobusu powiedziałem, że przy okazji sprawdzę, czy luki bagażowe są domknięte i tylne drzwi - wskazujesz poziom oleju, wracasz drugą stroną żeby sprawdzić luki od strony kierowcy.

Jak wykonasz te zadania, to egzaminator powie Ci, że masz przygotować się do jazdy i jak będziesz gotowy - zamknąć drzwi i ruszyć, albo zapyta o obowiązkowe wyposażenie autobusu (ja mówiłem i wskazywałem - lusterko wewnętrzne, gaśnice, apteczka, trójkąt, zasłony w szybach, ogumione koło zapasowe itd.)

Robisz łuk, ja sobie wysiadłem sprawdzić jaka odległość została do pachołka, egzaminator powiedział, że jak skończę, mam zaciągnąć hamulec i podnieść rękę.

Wykonałem zadanie dobrze, więc przestawił słupek z tyłu, podszedł, otworzyłem drzwi, powiedział, że parkowanie skośne, ble, ble, ble...
Później prostopadłe tyłem i na miasto...

POWODZENIA :)
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Re: Egzamin kat. D

Postprzez darek658 » środa 23 września 2015, 19:12

Czyli to ze on powie ze mam przygotowac sie do jazdy nie jest rownoznaczne z tym ze mam sprawdzac apteczke trojkat gaznice itp? Tylko wtedy jak zapyta o obowiazkowe wyposazenie?
darek658
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 22 września 2015, 20:10

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Armani » czwartek 24 września 2015, 00:50

darek658 napisał(a):Czyli to ze on powie ze mam przygotowac sie do jazdy nie jest rownoznaczne z tym ze mam sprawdzac apteczke trojkat gaznice itp? Tylko wtedy jak zapyta o obowiazkowe wyposazenie?

Na wszelki wypadek idź na środek autobusu, zobacz czy jest gaśnica, spójrz na wyjścia awaryjne, odsłoń zasłonkę i sprawdź chociaż jeden młotek przy wyjściu awaryjnym, wróć na miejsce i przygotuj się do jazdy. Z resztą, jak egzaminator Ci powie, że masz się przygotować do jazdy i wsiądzie z Tobą do autobusu, to lepiej posprawdzać wyposażenie, natomiast z tego co wiem po sobie i swoich znajomych, to po tych słynnych już słowach, egzaminator udaje się na koniec łuku i czeka aż ruszysz ;)
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Vergil » poniedziałek 28 września 2015, 11:37

Zazwyczaj po poleceniu "proszę przygotować się do jazdy" egzaminator wychodzi z autobusu i czeka aż ruszysz. Podczas mojego egzaminu miałem tylko słownie określić ilość wyjść awaryjnych czy też gaśnic, za to jednak musiałem sprawdzić wszystkie oświetlenia wewnątrz pojazdu. Także o ile nie zdajesz na takim autobusie na jakim się uczyłeś, to radzę przestudiować dany model w internecie.
Vergil
 
Posty: 11
Dołączył(a): sobota 28 marca 2015, 12:15

Re: Egzamin kat. D

Postprzez darek658 » wtorek 29 września 2015, 22:25

Dzięki za odpowiedzi.
A oświetlenie wewn to chodzi o każde światełko nad fotelami pasażerów?
Zasłona za kierowcą obowiązuje tylko w autobusie miejskim?
darek658
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 22 września 2015, 20:10

Re: Egzamin kat. D

Postprzez Armani » wtorek 29 września 2015, 23:43

W każdym autobusie musi być coś, co oddziela kierowcę od pasażerów. Może być to firanka, pleksa czy cokolwiek innego.

Oświetlenie - oświetlenie kabiny kierowcy, oświetlenie strefy pasażerskiej (wnętrza) oraz oświetlenie przejścia.
Kategoria B - 13.05.2009r - teoria/praktyka za pierwszym razem.
Kategoria D - 17.08.2015r - teoria - za pierwszym razem, 11.09.2015r praktyka - za drugim.
Armani
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 20 sierpnia 2015, 13:19

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości