Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez Zaatakuj » czwartek 21 maja 2015, 15:06

Witam. Mam problem. Wczoraj miałam mieć swój pierwszy egzamin na prawo jazdy ale egzaminator odmówił przeprowadzenia go ze względu na okulary których nie mam wpisanych w orzeczenie lekarskie ze względu na znikające wadę wzroku. Egzaminator zapytał czy noszę je cały czas odpowiedziałam ze tak ale nie zapytał czy są one mi konieczne do prowadzenia. Miał prawo do tego? W wydziale komunikacji naczelnik powiedział ze nie miał. Co dalej z tym zrobić?
Zaatakuj
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 14:50

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez skov » czwartek 21 maja 2015, 15:45

Przyczyna odmowy przeprowadzenia egzaminu przez egzaminatora:

-osoba przystępująca do egzaminu nie spełnia warunków wynikających z
wpisanych w orzeczeniu lekarskim kodów
ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do
kierowania pojazdami ze względu na stan zdrowia.


Brak kodów w orzeczeniu - brak podstaw do odmowy przeprowadzenia egzaminu z tegoż tytułu. Równie dobrze mógł odmówić przeprowadzenia egzaminu bo przyszłaś w czapce i chodzisz w niej na co dzień. Nic nie zabrania też przyjść na egzamin w okularach przeciwsłonecznych a to też okulary.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez rudzielec » czwartek 21 maja 2015, 15:57

Egzaminator zapewne kierował się tym, ze przy wadzie wzroku i noszonych okularach na zaświadczeniu lekarskim powinien widnieć kod 01.01 lub pokrewne. Rozumiem, że u Ciebie takiego kodu nie było. Nastąpiła sprzeczność. Formalnie okularów nie potrzebujesz. Na egzaminie okulary masz i przyznajesz się do wady wzroku. Być może brak kodu też jest informacją, warunkiem. Egzaminator uznał, że na podstawie paragrafu 15. Rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami nie spełniasz warunków wynikających z orzeczenia lekarskiego.Możesz wystąpić z pismem do swojego Ośrodka Ruchu Drogowego, choć Ośrodek może powołać się właśnie na ten paragraf. W sumie żaden z kodów ograniczeń nie opisuje Twojej sytuacji, albo potrzebna jest korekta wzroku, albo nie. Lepiej to wyjaśnić, bo kody ograniczeń są wpisane również na Prawie Jazdy.
rudzielec
 
Posty: 3
Dołączył(a): sobota 18 kwietnia 2015, 23:13

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez Zaatakuj » czwartek 21 maja 2015, 16:04

Tyle ze mam taką wadę ze nie potrzebuje ich do prowadzenia. Nie zapytał czy są to korekcyjne tylko odrazu tak założył.
Zaatakuj
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 14:50

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez rudzielec » czwartek 21 maja 2015, 16:23

Jeśli nie potrzebujesz ich do prowadzenia to na kolejny egzamin przyjdź bez. I spróbuj napisać pismo odwoławcze do swojego Ośrodka Ruchu Drogowego, niech Ci przynajmniej zwrócą pieniądze za pierwszy egzamin. Na pewno mocnym argumentem byłoby zaświadczenie od okulisty, które potwierdziłoby i wyjaśniłoby tego rodzaju przypadek, z którym być może do tej pory się nie zetknęli.
rudzielec
 
Posty: 3
Dołączył(a): sobota 18 kwietnia 2015, 23:13

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez jasper1 » czwartek 21 maja 2015, 16:49

rudzielec napisał(a): ze przy wadzie wzroku i noszonych okularach na zaświadczeniu lekarskim powinien widnieć kod 01.01 lub pokrewne.

Kod jest niezbędny, gdy korekcja jest potrzebna do uzyskania wymaganej dla danej kategorii ostrości widzenia, jeśli ktoś ma wymaganą ostrość bez okularów, to nie ma konieczności wpisywania kodu.Sama wada wzroku nie przekłada się automatycznie na kod w PJ
Nastąpiła sprzeczność. Formalnie okularów nie potrzebujesz. Na egzaminie okulary masz i przyznajesz się do wady wzroku.

Okulary u wielu osób nie są niezbędne do spełnienia, obecnie bardzo łagodnych, kryteriów ostrości wzroku wymaganych do prowadzenia pojazdów, choć oczywiście zawsze warto skorygować tyle ile się da.
I tak właśnie, jak sądzę jest u autorki wątku. Bez okularów widzi wystarczająco dobrze by prowadzić samochód (stąd brak kodu) - ma ostrość 0,5 lub więcej, ale w okularach widzi jeszcze lepiej, ma na przykład pełną ostrość widzenia 1,0, więc dlaczego ma z korekcji nie korzystać.
Egzaminator uznał, że na podstawie paragrafu 15. Rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami nie spełniasz warunków wynikających z orzeczenia lekarskiego.

:shock: Czy w orzeczeniu pisze, że w okularach jej nie wolno? Polecam uważna lekturę tego, co wkleił skov.
na kolejny egzamin przyjdź bez


A niby dlaczego ma sobie utrudniać egzamin, skoro jest przyzwyczajona do funkcjonowania w okularach?

Sprawę trzeba raz, do końca wyjaśnić składając odwołanie, tak by przepisy były interpretowane w sposób właściwy i tego typu sytuacje nie powtarzały się.
Kolejny egzamin na koszt word.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez Zaatakuj » czwartek 21 maja 2015, 20:12

Mam wadę 0.25 a więc spokojnie mogę prowadzić bez. I egzaminator na koniec dodał ze i tak wsiadlam zestresowana do auta... Czyli pisać i się odwoływać czy na następny poprostu przyjść bez? Bo boje się ze jak w systemie odwołanie zobaczą będą starać na sile mnie oblac.
Zaatakuj
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 21 maja 2015, 14:50

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez Makabra » czwartek 21 maja 2015, 20:54

Bez tego też egzaminator będzie chciał Cię oblać. Da takie manewry na egzaminie gdzie trzeba się wykazać, jak nie dasz rady to Cię chętnie obleje :D Jak umisz jeździć, to zdasz tak czy siak.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez skov » czwartek 21 maja 2015, 21:39

Zaatakuj napisał(a):Mam wadę 0.25 a więc spokojnie mogę prowadzić bez. I egzaminator na koniec dodał ze i tak wsiadlam zestresowana do auta... Czyli pisać i się odwoływać czy na następny poprostu przyjść bez? Bo boje się ze jak w systemie odwołanie zobaczą będą starać na sile mnie oblac.


Walcz o swoje, zapewne tych 140 zł na ulicy nie znalazłaś. W systemie odwołania nie zobaczą.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez oskinstruktor » piątek 22 maja 2015, 23:29

Rudzielec a jakiego warunku z orzeczenia lekarskiego w tym przypadku osoba egzaminowana nie spełniła?
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez lith » sobota 23 maja 2015, 13:09

@Zaatakuj
Dokładnie, odwołuj się. Tylko w odwołaniu dokładnie wyjaśnij co i jak. Napisz, że masz niewielka wadę wzroku i na co dzień korzystasz z okularów korekcyjnych, jednak lekarz ocenił ostrość wzroku i jest na tyle dobra, że jazda w okularach nie jest w Twoim przypadku obowiązkowa. Natomiast wolisz jeździć w okularach i uważasz, że egzaminator bezprawnie odmówił przeprowadzenia egzaminu, gdyż brak kodu nie oznacza przecież zakazu jazdy w okularach.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Odmowienie przeprowadzenia egzaminu. Miał do tego prawo?

Postprzez rudzielec » wtorek 26 maja 2015, 00:45

oskinstruktor napisał(a):Rudzielec a jakiego warunku z orzeczenia lekarskiego w tym przypadku osoba egzaminowana nie spełniła?


Próbowałam tylko dociec dlaczego egzaminator mógł tak postąpić, co nie oznacza, że przyznałam mu rację. Nie jest to w końcu standardowa sytuacja. Poradziłam odwołanie. Widzę jednak, że nie każdy mnie zrozumiał :)
rudzielec
 
Posty: 3
Dołączył(a): sobota 18 kwietnia 2015, 23:13


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości