Okulary a prawo jazdy

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Okulary a prawo jazdy

Postprzez megg234 » poniedziałek 23 marca 2015, 18:25

Witam
Jestem w trakcie kursu na prawo jazdy. Przed jego rozpoczęciem udałam się do lekarza po orzeczenie lekarskie. Dostałam zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia i pozwolenie na bezterminowe prawo jazdy. Lekarz zapytał tylko jaką mam wadę wzroku, powiedziałam, że małą i może niedługo nie będę nosiła (tak okulista mi powiedział na poprzedniej wizycie w czerwcu zeszłego roku) i wypisał tak jak już wspomniałam. Teraz jednak, kiedy już wyrobiłam PKK dowiedziałam się, że muszę mieć wypisany na prawie jazdy termin ważności z uwagi na moją wadę wzroku. Czy mogę zmienić tą adnotację w profilu? Dodam, że w dowodzie osobistym mam zdjęcie w okularach, takie też dałam do prawa jazdy. Martwię się, że egzaminator może się też o to wypytywać, jeśli założę okulary, bądź jeśli tego nie zrobię. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
PS Zdaję sobie sprawę z faktu, że to jest moja wina i niedoinformowanie. Zależy mi jednak na załatwieniu sprawy w odpowiedni sposób, żeby nie mieć problemów w przyszłości.
Pozdrawiam
megg234
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 18:00

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez szczesliwiec » poniedziałek 23 marca 2015, 18:38

megg234 napisał(a):Teraz jednak, kiedy już wyrobiłam PKK dowiedziałam się, że muszę mieć wypisany na prawie jazdy termin ważności z uwagi na moją wadę wzroku.


Wielki znafcom nie jestem, ale czy to nie jest tak, ze kazde prawo jazdy w tym momencie ma 'date waznosci'? 15 lat czy cos takiego?

Chyba, ze chodzi Ci o adnotacje dotyczaca koniecznosci uzywania okularow/soczewek wypisana specjalnym kodem (chyba 01 do 06)? Ale z tego co mi sie wydaje, to takie rzeczy wpisuje lekarz na orzeczeniu. Skoro nic Ci nie wpisal, to nikt na egzaminie nie bedzie wymagal. Natomiast jesli wpsial Ci jakis kod, to egzaminator ma prawo / jest zoobowiazany do wymagania.

Nie do konca rozumem co oznacza, ze 'teraz dowiedzialas sie'. Od kogo?
szczesliwiec
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 14:02

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez megg234 » poniedziałek 23 marca 2015, 18:46

szczesliwiec napisał(a):
megg234 napisał(a):Teraz jednak, kiedy już wyrobiłam PKK dowiedziałam się, że muszę mieć wypisany na prawie jazdy termin ważności z uwagi na moją wadę wzroku.


Wielki znafcom nie jestem, ale czy to nie jest tak, ze kazde prawo jazdy w tym momencie ma 'date waznosci'? 15 lat czy cos takiego?

Chyba, ze chodzi Ci o adnotacje dotyczaca koniecznosci uzywania okularow/soczewek wypisana specjalnym kodem (chyba 01 do 06)? Ale z tego co mi sie wydaje, to takie rzeczy wpisuje lekarz na orzeczeniu. Skoro nic Ci nie wpisal, to nikt na egzaminie nie bedzie wymagal. Natomiast jesli wpsial Ci jakis kod, to egzaminator ma prawo / jest zoobowiazany do wymagania.

Nie do konca rozumem co oznacza, ze 'teraz dowiedzialas sie'. Od kogo?


Nie wiedziałam, że jeśli nie będę miała wpisanej wady wzroku na orzeczeniu nie będę mogła prowadzić w okularach. Sama zaciekawiłam się tym, ponieważ zaczęłam już jazdy i jeżdżę na nich w okularach, a jeśli nie mam tego na orzeczeniu lekarskim to na egzamin w okularach iść nie mogę. Tak, chodzi mi o ten kod.
megg234
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 18:00

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez grzechotek » poniedziałek 23 marca 2015, 19:15

Jeśli by Ci wpisał wadę wzroku to prawko będzie ważne 1-10 lat, potem musisz robić znowu badania. A tak dostaniesz na 15 lat.
A bez okularów jak byś poszła na egzamin ?
Jak słabo widzisz bez okularów to idź jeszcze do lekarze niech to poprawi i dopisze ograniczenie 01.01 - okulary. Potem jak Ci się wzrok poprawi to idziesz znowu na badania bez okularów i dostajesz prawko na 15 lat.
A jak nie chcesz iść na egzamin bez okularów, to idziesz normalnie z okularami a jak egzaminator zapyta czemu nie masz wbite okulary w badaniach to powiesz, że nosisz "zerówki" bo wyglądasz w nich atrakcyjniej.
grzechotek
 
Posty: 70
Dołączył(a): sobota 07 czerwca 2014, 08:04

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez megg234 » poniedziałek 23 marca 2015, 19:30

grzechotek napisał(a):Jeśli by Ci wpisał wadę wzroku to prawko będzie ważne 1-10 lat, potem musisz robić znowu badania. A tak dostaniesz na 15 lat.
A bez okularów jak byś poszła na egzamin ?
Jak słabo widzisz bez okularów to idź jeszcze do lekarze niech to poprawi i dopisze ograniczenie 01.01 - okulary. Potem jak Ci się wzrok poprawi to idziesz znowu na badania bez okularów i dostajesz prawko na 15 lat.
A jak nie chcesz iść na egzamin bez okularów, to idziesz normalnie z okularami a jak egzaminator zapyta czemu nie masz wbite okulary w badaniach to powiesz, że nosisz "zerówki" bo wyglądasz w nich atrakcyjniej.


Widzę bez okularów, ale nie o to chodzi. Jeśli pójdę bez okularów, zapyta, dlaczego mam je na dowodzie. Jeśli pójdę w okularach, zapyta, dlaczego nie mam adnotacji w orzeczeniu lekarskim. Martwi mnie też moja jazda już po otrzymaniu prawka. Policja może się czepiać faktu, że jeżdżę w okularach, a nie mam kodu na prawie jazdy. Sytuacja beznadziejna. Dlatego interesuje mnie fakt, czy można zmienić to w papierach, dać drugie orzeczenie lekarskie i mieć z głowy. Pytanie tylko gdzie się z tym udać?
megg234
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 18:00

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez jasper1 » poniedziałek 23 marca 2015, 19:54

1. Lekarz uprawniony - nowe orzeczenie z kodem na okulary.
2. Wydział komunikacji - korekta w PKK na podstawie nowego orzeczenia.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez pasqudek » poniedziałek 23 marca 2015, 20:35

@grzechotek: mam okulary i dostalem bezterminowe X lat temu mimo kodu 01 (brak dodatkowych cyferek)
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez lith » wtorek 24 marca 2015, 01:16

Brak kodu na okulary to nie zakaz jazdy w okularach!
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez jutek » wtorek 24 marca 2015, 12:16

Jest dokładnie tak jak napisał @lith. Do zadającej pytanie: dziewczyno, masz najlepsze orzeczenie jakie można mieć - bezterminowe i bez przymusu jazdy w okularach i na siłę chcesz je zastąpić gorszym. Poza tym jeśli widzisz w miarę dobrze bez okularów i masz takie orzeczenie jakie masz, to idziesz na egzamin bez okularów i tyle. Gdyby nawet egzaminator coś zapytał o zdjęcie w dowodzie (choć prawnie średnio może się o to czepiać), to zawsze możesz powiedzieć, że wzrok Ci się poprawił, miałaś operacje na oczy (laserowa korekcja) i obecnie okulary są Ci zbędne. A jeśli bardzo Ci przeszkadza zdjęcie w dowodzie w okularach to wyrób sobie nowy dowód ze zdjęciem bez okularów - dowód zawsze może ulec zgubieniu ;) Ludzie to lubią sobie utrudniać życie na siłę ;)
jutek
 
Posty: 103
Dołączył(a): wtorek 04 czerwca 2013, 17:00

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez pasqudek » wtorek 24 marca 2015, 13:29

@jute: chyba lepiej zapytac sie niz miec ew.problemy.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez megg234 » wtorek 24 marca 2015, 18:38

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomogły :) Podjęłam decyzję, nie będę nic zmieniać i pójdę bez okularów na egzamin :)
megg234
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 18:00

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez grzechotek » wtorek 24 marca 2015, 20:59

pasqudek napisał(a):@grzechotek: mam okulary i dostalem bezterminowe X lat temu mimo kodu 01 (brak dodatkowych cyferek)

Mój kolega ma astygmatyzm i też ma bezterminowe. W prawku nie ma ograniczeń i jeździ w okularach, policja nic mu jeszcze nie powiedziała.

jutek napisał(a):A jeśli bardzo Ci przeszkadza zdjęcie w dowodzie w okularach to wyrób sobie nowy dowód ze zdjęciem bez okularów - dowód zawsze może ulec zgubieniu ;) Ludzie to lubią sobie utrudniać życie na siłę ;)

To też dobry pomysł, ja złamałem swój dowód bo zdjęcie miałem już stare i za darmo mi wymienili.
grzechotek
 
Posty: 70
Dołączył(a): sobota 07 czerwca 2014, 08:04

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez Makabra » wtorek 24 marca 2015, 21:25

Jeszcze zamiast okularów można sobie soczewki kupić, wtedy już nikt się nie skapnie :mrgreen:
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Okulary a prawo jazdy

Postprzez lith » wtorek 24 marca 2015, 23:46

Tez mam astygmatyzm... na 1 oku, ale za to całkiem spory. Też nie mam kodu., Zazwyczaj jeżdżę w okularach, ale dlatego, że chcę, a nie dlatego, że muszę.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 46 gości