Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez rusel » wtorek 17 lutego 2015, 14:15

Może forumowiczom trochę przybliżę problematykę egzaminów w innych krajach, tryb oraz sposób ich przeprowadzania na przykładzie Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Szwecji, USA.

Wielka Brytania

1. W Wielkiej Brytanii można uzyskać prawo jazdy w wieku ukończenia 17 lat. Nie ma obowiązku uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach, kursach ani limitu wyjeżdżonych godzin. Podczas nauki osoby korzystają z prywatnego samochodu pod opieką wybranej przez siebie osoby, która ma ukończone 21 lat a prawo jazdy posiada od co najmniej 3 lat. Prywatny samochód musi posiadać L-kę barwy czerwonej z przodu i z tyłu. Polisa ubezpieczeniowa musi być wykupiona na nazwisko kursanta.

Następnie składa się wniosek o tymczasowe prawo jazdy (czekamy na nie ok 3 tygodni). Wtedy można zacząć jazdy szkoleniowe i rezerwować sobie termin egzaminu teoretycznego.

Teoria składa się z 3 części; test wyboru; studium przypadku i tzw Hazard Perception czyli zbiór materiałów filmowych, sprawdzających czy osoba dostrzega niebezpieczeństwa na drodze.

Egzamin praktyczny trwa ok 40 min. Zdający musi zadbać o pojazd pod względem formalnym jak np. ubezpieczenie na własną osobę. Egzamin składa się z 3 etapów;

-badanie wzroku
-pytania z zakresu eksploatacji pojazdu
-jazda w ruchu

W ruchu drogowym kandydat część trasy pokonuje bez poleceń egzaminatora, trasa jest wcześniej ustalona, przejazd trwa ok 10 min podczas którego sprawdza się bezpieczne dotarcie do celu. Omyłkowego zboczenia z trasy egzaminatorzy nie oceniają.

Obecnie w ruchu drogowym ma odbyć się 1 manewr, zawracanie na drodze, cofanie po łuku, parkowanie równoległe. Priorytetem wszystkich manewrów jest "bezpieczna jazda".

Można popełnić 15 błędów maksymalnie, które nie mają wpływu na bezpieczną jazdę. Stworzenie zagrożenia na drodze będzie skutkować niezaliczeniem egzaminu.

W przypadku zaliczenia jazdy dokument może być wydany tego samego dnia.

Driving Standard Agency. Opracowuje pewne standardy bezpieczeństwa na drogach (patrz rada BRD), przeprowadza egzaminy na wszystkie kategorie, rejestruje instruktorów nauki jazdy.

Przychody to głównie egzaminy, ale również szkolenia, sprzedaż publikacji, testów itd.

Koszty

Tymczasowe prawo jazdy 50 funtów
Teoria 31 funtów
Godzina jazdy z instruktorem 18-28 funtów
Egzamin praktyczny 62 w dni robocze, 75 weekendy i wieczory
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez Makabra » wtorek 17 lutego 2015, 21:03

Ja mam gdzieś po angielsku od typka z Australii jak to u nich jest z prawkiem, jest bardzo rozbudowany tryb uzyskiwania pełnych uprawnień. Znajdę, przetłumaczę i wkleję :)
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez JAKUB » wtorek 17 lutego 2015, 23:23

elle, dylek - ???
Ostatnio zmieniony czwartek 26 lutego 2015, 21:32 przez JAKUB, łącznie zmieniany 1 raz
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez rusel » środa 18 lutego 2015, 08:49

Niemcy

W Niemczech uprawnienia można zdobyć w wieku 17 lat. Za zgodą rodziców 16 letnia osoba może zapisać się do szkoły jazdy i uczęszczać na zajęcia przygotowujące do egzaminu praktycznego i teoretycznego na kat B oraz BE.

Do egzaminu może przystąpić na miesiąc przed 17 urodzinami.W momencie zdania egzaminu otrzymuje certyfikat akceptowany tylko na terenie Niemiec. Dokument pozwala do ukończenia 18 roku życia na jazdę pod okiem osoby która ukończyła 30 lat i posiada prawo jazdy co najmniej od 5 lat i nie ma więcej niż 3 pkt karnych na koncie.

Aby zdobyć uprawnienia obowiązkowy jest kurs nauki jazdy prowadzony przez odpowiednik polskiej szkoły jazdy. Kurs składa się z 12 lekcji teoretycznych oraz 12 zajęć praktycznych.

Wymagania;
Kurs pierwszej pomocy
Badanie Wzroku
Złożenie Wniosku do Resident Registration
Zaliczenie Teorii
Egzamin Praktyczny

Do teorii podchodzi się w centrum egzaminacyjnym. Składa się z 30 pytań wielokrotnego wyboru, mi.n ograniczenia prędkości, obciążenia pojazdów. Stopień trudności pytań od -2 do -5 pkt. Niektóre pytania posiadają kilka poprawnych odp. Jeżeli osoba otrzyma więcej niż 10 ujemnych pkt nie zalicza testu. Teoria ważna jest przez 12 miesięcy. Zdawalność tego egzaminu to 71,30%

Egzamin praktyczny trwa od 30 do 40 min. Oceniana jest zdolność do bezpiecznego kierowania, kompletnej i spokojnej jazdy. Przy wyniku negatywnym egzamin można powtarzać 3 razy w 2tygodniowych odstępach. Nie ma limitu jeżeli chodzi o podejścia ale po 3-6-9 niezaliczeniu musi być 3 miesięczna przerwa.

Na egzaminie towarzyszy instruktor. Jeżeli kandydat zdał egzamin dokument otrzymuje od razu. Zdawalność 70%
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez pasqudek » środa 18 lutego 2015, 12:54

JAKUB napisał(a):A mnie interesuje protokół zgodności z Dyrektywą Unijną
http://www.nzzk.nw.pl/pdf/L40320061230PL.pdf
W porównaniu do innych krajów:
Czy jak zwykle nie jesteśmy zbyt gorliwi w jej wypełnianiu?

My Polacy jak stajemy się upierdliwi, a bywa to bardzo często, to usprawiedliwiamy się właśnie siłami "obcymi".

Z drugiej strony zwroc uwage na ignorancje wsrod kierowcow.
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez masterssx » środa 18 lutego 2015, 13:23

to moze i ja dodam cos od siebie
3 x oblalem w Polsce, bylo to w Katowicach, okolo 2009 roku chamstwo i arogancja egzaminatorow nie do opisania bez wdawania sie w szczegoly
Zdalem kat B w Wielkiej Brytanii, teraz zabieram sie za kat A polecam wszystkim nikt nie bedzie szukal bledow na sile, drobnych bledow mozna zrobic 19 (!!) jesli dobrze pamietam z manewrow rozwazaja nawet wycofanie zawracania na 3, i podobno zamiast samodzielnej jazdy (w jakims kierunku wg znakow) planuja wprowadzic jazde wg sat nav chociaz nie wiem kiedy ma to wejsc
Przypomne tez ze od 7 kwietnia 2014r nie mozna juz zdawac teorii ani praktyki w innym jezyku niz ang (chyba nie dotyczy Walii) chociaz wcale nie musicie perfect znac jezyka wystarczy sie w miare dogadac
Kto tylko ma mozliwosc polecam i szerokosci zycze

aaa - nie zapominajcie tez ze jako nowi kierowcy (New Driver rules) pierwsze 2 lata po zdaniu egz w UK na jakakolwiek kategorie macie limit punktow obniozony do 6ciu (powiedzialbym ze do 5) - wszystko od 6ciu w gore powoduje utrate calego prawka i zabawe od poczatku ale dotyczy to tylko 1go egz - np robiac po B kat A nie jestescie juz nowymi kierowcami
Te 6 pkt nie tak trudno zebrac wystarczy np jazda bez ubezpieczenia czy 2-krotne przekr predkosci wiec uwazajcie na poczatku
masterssx
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 18 lutego 2015, 13:13

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez rusel » środa 18 lutego 2015, 16:09

Szwecja

Aby uzyskać uprawnienia w Szwecji trzeba mieć ukończone 18 lat, być obywatelem danego kraju, rezydentem lub studiować ponad 6 miesięcy. Kolejnym warunkiem jest otrzymanie pozwolenia na prawo jazdy na które składa się badanie lekarskie oraz okulistyczne. Wraz z pozwoleniem można odbyć kurs prawa jazdy w szkole lub z prywatnymi nauczycielami (nauczyciel musi mieć ukończone 24 lata oraz posiadać prawo jazdy od 5 lat)

Kolejnym etapem to kurs ryzyka. Przy kat B są to 2 części -o wpływie alkoholu, narkotyków, zmęczenia, stresu. Druga część odbywa się w licencjonowanym ośrodku Trafikverket i odnosi się do skutków wypadków oraz ćwiczeń na placu.

Następnie kursant przystępuje do teorii i praktyki. Termin jest połączony. Egz. teoretyczny posiada 65 pytań, na 52 trzeba odpowiedzieć prawidłowo.Wynik ważny jest 2 miesiące.

Część praktyczna składa się z manewrów oraz jazdy w ruchu drogowym z egzaminatorem. Nawet jeżeli nie zda się teorii podchodzi się do praktyki, każda część ważna jest 2 miesiące, aby ją zaliczyć w kolejnym podejściu.

Koszt egz. ok 400zł, na własnym samochodzie lub za opłatą wynająć można pojazd z Trafikverket.

Trafikverket to urząd do Spraw Ruchu Drogowego, odpowiada za ruch drogowy, kolejowy, transport morski i lotniczy, do jego zadań należy ochrona i budowa dróg, przeprowadza egzaminy na różne kategorie oraz licencje taksówkarskie.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez ks-rider » środa 18 lutego 2015, 22:24

rusel napisał(a):Niemcy
W Niemczech ...Za zgodą rodziców 16 letnia osoba może zapisać się do szkoły jazdy ....


Nie 16 a 16 1/2

rusel napisał(a):Do egzaminu może przystąpić na miesiąc przed 17 urodzinami.


do teori 3 miesiace przed ukonczeniem 17 r.z.

do prakytki miesiac przed ukonczeniem 17 r.z.

rusel napisał(a):Aby zdobyć uprawnienia obowiązkowy jest kurs nauki jazdy prowadzony przez odpowiednik polskiej szkoły jazdy. Kurs składa się z 12 lekcji teoretycznych oraz 12 zajęć praktycznych.


nie 12 a 14 lekcji

za zgloszenie kogokolwiek na egzamin z 12 godzinami praktycznymi szkola pozbywa sie uprawnien do szkolenia. 12 godzin opiewa jazdy specjalne - Sonderfahrten

rusel napisał(a):Wymagania;
Złożenie Wniosku do Resident Registration


co to takiego ? :mrgreen:

Albo LBV - Landesbetrieb Verkeht lun urzad do tego upowazniony moze byc Ortsamt.

rusel napisał(a):Do teorii podchodzi się w centrum egzaminacyjnym. Składa się z 30 pytań wielokrotnego wyboru, mi.n ograniczenia prędkości, obciążenia pojazdów. Stopień trudności pytań od -2 do -5 pkt.


od 1 - 5 punktow

rusel napisał(a):Niektóre pytania posiadają kilka poprawnych odp. Jeżeli osoba otrzyma więcej niż 10 ujemnych pkt nie zalicza testu.


Warunkiem jest nie popelnienie dwuch bledow w dziale pytan z pierszenstwa przejazdu / regulacji - Vorfahrt ktore Maja 5 punktowy nominal.

rusel napisał(a):Egzamin praktyczny trwa od 30 do 40 min.


Minimum 25 min ( trafia sie jak 6 - tka w lotka z dodatkowa :mrgreen: ) Regola jest 45 min.

w tym jazda w obrzeze niezabudowanym lub autostradzie oraz 30 ZONE.

rusel napisał(a):Oceniana jest zdolność do bezpiecznego kierowania, kompletnej i spokojnej jazdy.


Zaczal bym od tego, ze w Niemczech niema placu, wszystkie manewry odbywaja sie w publicznym ruchu drogowym.

Za spokojna jazde idzie sie do domu z wynikiem negatywnym. Wymagana jest jazda dynamiczna polaczona z Eco - driving'iem - zmiana biegow przy 2 000 rpm.

rusel napisał(a):Przy wyniku negatywnym egzamin można powtarzać 3 razy w 2tygodniowych odstępach.


a co dalej ?

rusel napisał(a):Nie ma limitu jeżeli chodzi o podejścia ale po 3-6-9 niezaliczeniu musi być 3 miesięczna przerwa.


Ten System dyl w czasach jak po Niemczech dinozaury biegaly. Obecnie egzamin praktyczny moze odbywac sie co 14 dni. W wypadkach losowych na wniosek egzamin moze byc przyspieszony. Gdy kadydat nie podszedl do egzaminu moze ddawac w terminie krotszym niz 14 dni jezeli bedzie wolne miejsce.

rusel napisał(a):Na egzaminie towarzyszy instruktor.


W niemczech niema instruktorow sa nauczyciele

rusel napisał(a):Jeżeli kandydat zdał egzamin dokument otrzymuje od razu.


Teoretycznie tak a w praktyce niekoniecznie. Dostaje protokol z ktorym udaje sie we wskazane miejsce i odbiera dokument PJ lub tymczasowe PJ.

generalni to co opisal Rusel to krotka namiastka niemieckiego egzaminu na ktory sklada sie nieco wiecej wymagan.

:wink:
Ostatnio zmieniony środa 18 lutego 2015, 22:31 przez ks-rider, łącznie zmieniany 1 raz
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez ks-rider » środa 18 lutego 2015, 22:29

rusel napisał(a):Szwecja

Aby uzyskać uprawnienia w Szwecji trzeba mieć ukończone 18 lat,


Jako, ze Szwacja jest prekursorem wprowadzenia w Europie dostepnosci PJ dla mlodziezy od lat Minimum 16 ( czy 17 ) bardzo watpie, aby zniesli przepis o tym, aby PJ wydawane bylo dopiero po skonczei 18 r.z.

Russel, jak juz cos robisz, to rob porzadnie a nie na odwal sie bo to nic nie daje.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez rusel » czwartek 19 lutego 2015, 08:37

Ksrider wszystkie dane pochodzą z analizy FOR nr15/2013 23 październik więc jak masz objekcje lub chcesz coś prostować to proszę nie śmieć linijka za linijką tylko napisz pełny tekst odnośnie danych i poprzyj go jakimś źródłem.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez ks-rider » czwartek 19 lutego 2015, 09:52

rusel napisał(a):Ksrider wszystkie dane pochodzą z analizy FOR nr15/2013 23 październik więc jak masz objekcje lub chcesz coś prostować to proszę nie śmieć linijka za linijką tylko napisz pełny tekst odnośnie danych i poprzyj go jakimś źródłem.


Wiec ten ktory ta analize robil ......... ( wycenzurowane )

Russel,

mam Ci wkleic linki w j.niemieckim ?

Prosze

http://www.fuehrerschein.info/Wie_viele ... Pflicht%3F

12 + 2 = 14

bez dwoch dodatkowych zadna szkola nie wystawi zaswiadczenia o skonczeniu czesci teoretycznej.

Nie zmienia postaci reczy, ze zawiera w/w bledy.

P.S.

chcesz cos wstawiac o Niemczech to skonsultuj sie, zawsze z checia pomoge.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez rusel » czwartek 19 lutego 2015, 10:29

Ks-Rider ja przedstawiam dane, nie mam obecnie potrzeby jakichś konsultacji, jeżeli jest nieścisłość to forumowicze zapewne to uwzględnią na podstawie obecnych doświadczeń.

FOR zostało założone w 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza, żeby skutecznie chronić wolność oraz promować prawdę i zdrowy rozsądek w dyskursie publicznym. Celem fundacji jest zmiana świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym. FOR realizuje swoje cele poprzez organizację debat oraz publikację raportów i analiz podejmujących ważne tematy społeczno-gospodarcze, a w szczególności: stan finansów publicznych, sytuację na rynku pracy, wolność gospodarczą, wymiar sprawiedliwości i tworzenie prawa.

Autorzy Rafał Dostatni, Paulina Gołdon, Karolina Polak, Maciej Smółko.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Jak wyglądają egzaminy w innych krajach

Postprzez rusel » piątek 20 lutego 2015, 14:39

USA

W Stanach przystępując do egzaminu trzeba ukończyć 16 lat. Część teoretyczna składa się z 46 pytań dot. zasad ruchu drogowego, znaków i zasad bezpieczeństwa. Minimalna ilość pkt jaką trzeba zdobyć to 39.

Osoba zdająca ma 3 próby. Jest możliwość podejścia do egzaminu w tym samym dniu. Po 3 niezdanych egzaminach przerwa wynosi 7 dni. Następnym krokiem jest otrzymanie pozwolenia do jazdy z osobą towarzyszącą, która ukończyła 25 lat i posiada ważne prawo jazdy. Zajęcia można wykupić u instruktora.

Przy zapisaniu się na egzamin praktyczny wymagany jest Dokument Odpowiedzialności Finansowej oraz zaświadczenie o ubezpieczeniu pojazdy.

Do egz. praktycznego można podejść 3 krotnie, za każdy kolejny dopłaca się 6USD. Egzamin praktyczny trwa ok 10-15 min. Można uzyskać na nim 100 ptk, do zaliczenia potrzebne jest 70. Po zdaniu egz. otrzymuje się tymczasowe prawo jazdy ważne przez 60dni.

"W umówionym dniu zgłaszamy się do Department of Motor Vehicle. Własnym samochodem (musimy miec przy sobie tymczasowy permit, dowod rejestracyjny oraz dowod ubezpieczenia auta, dla osob ktore tego wymagaja, takze okulary). Odbieramy numerek, który umieszczamy na zaszybiu. Parkujemy na miejscu oznaczonym jako punkt startowy testu i czekamy aż zgłosi się po nas egzaminator. Zanim rozpocznie się jazda, egzaminujący sprawdza, czy wiemy jak się włącza wycieraczki, migacze, klakson itp. A także czy znamy sygnały ręczne skrętu i postoju. Startujemy i jedziemy "na miasto". W praktyce oznacza to przejazd przez dzielnice biznesową i mieszkalną. Z obowiązkowych manewrów to właściwie tylko parkowanie równoległe i cofanie wzdłuż krawężnika. No i na koniec jeszcze zaparkowanie wśród innych aut na parkingu pod DMV."
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości