Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez Qwerty12 » niedziela 01 lutego 2015, 00:23

Witam,

Jestem z rocznika 89, dlatego nie potrzebuję prawo jazdy kat AM, ale robię aktualnie kat. A i mam zrobioną w podstawówce kartę rowerową, dlatego pomyślałem, że warto dodać to sobie do uprawnień. Nie wiem jak to jest ze zmianami przepisów i czy nagle dla mnie to też się nie zmieni, dlatego wolałbym mieć to na blankiecie. Pytanie czy jest taka możliwość czy moja karta motorowerowa straciła ważność gdy uzyskałem 18 lat?

Pozdrawiam
Qwerty12
 
Posty: 26
Dołączył(a): piątek 17 kwietnia 2009, 13:36

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez jasper1 » niedziela 01 lutego 2015, 00:32

Każda kategoria którą posiadasz daje automatycznie uprawnienia AM.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez Qwerty12 » niedziela 01 lutego 2015, 00:43

Faktycznie, dopiero znalazłem tą informację na wikipedii. Mimo wszystko, z ciekawości, czy jest możliwość wymiany takiego dokumentu na prawo jazdy AM czy po ukończeniu 18 lat karta motorowerowa wygasa? Bo z informacji które znalazłem, karta motorowerowa jest ważna tylko do ukończenia 18 lat. Proszę o potwierdzenie.
Qwerty12
 
Posty: 26
Dołączył(a): piątek 17 kwietnia 2009, 13:36

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez jerzye46 » niedziela 01 lutego 2015, 04:20

Przecież dawna karta motorowerowa została zmieniona na AM, więc jeżeli ktoś posiadał ową kartę to powinien wymienić ją na AM, jednak uprawnień nie traci. Nie pamiętam dokładnie ale coś widziałem, że jest chyba rok na wymianę dokumentu? Jednak to nie jest potwierdzone info. Ja w październiku 2014 roku miałem niezwykły zaszczyt zdawania prawa jazdy na kat. B i pytałem się u mnie w urzędzie czy mi wbiją kartę motorowerową w prawko to babeczka powiedziała, że AM zawiera się w kat. B i nie ma takiej potrzeby.

EDIT: Przekopałem internetowe czeluście i nie ma na to prostej odpowiedzi. Wychodzi na to, że karta motorowerowa wygasa po ukończeniu 18 roku życia i koniec. Wg. mnie pozostaje wtedy tylko sąd, bo byłaby to wtedy dziura w przepisach... bo dawniej wygasłaby ci karta ale mógłbyś jeździć na dowód - a obecnie nie można jeździć na dowód, jeżeli ktoś skończył 18 lat po wprowadzeniu ustawy, a karta wygasa. Pozostaje przekopać dłuuuugie rozporządzenie ale coś mi się wydaje, że jest tak jak napisałem.
jerzye46
 
Posty: 34
Dołączył(a): środa 10 września 2014, 01:30

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez jasper1 » niedziela 01 lutego 2015, 10:36

Jest możliwość dopisania AM na podstawie karty motorowerowej, choć przy kat. A, to akurat nie widzę sensu. Przy B taka asekuracja być może ma sens poza Polską.
Spotykałam się w necie z opisami kwestionowania uprawnień do AM na podstawie B w innych krajach, trudno mi oceniać ich wiarygodność.
Docelowo te wszystkie uprawnienia mają być rozpisywane w PJ właśnie po to, by nie było wątpliwości w różnych krajach, na przykład osoba z kategorią B ma mieć wpisane AM, B1, B.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez pasqudek » niedziela 01 lutego 2015, 11:23

jasper1 napisał(a):Docelowo te wszystkie uprawnienia mają być rozpisywane w PJ właśnie po to, by nie było wątpliwości w różnych krajach, na przykład osoba z kategorią B ma mieć wpisane AM, B1, B.

A podstawa prawna?
pasqudek
 
Posty: 969
Dołączył(a): czwartek 15 stycznia 2015, 22:48

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez jasper1 » niedziela 01 lutego 2015, 12:41

A co to za problem dopisać jedno zdanie w ustawie lub rozporządzeniu w ramach kolejnej nowelizacji?
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez oskbelfer » niedziela 01 lutego 2015, 12:57

pasqudek napisał(a):A podstawa prawna?


A poszukaj sobie podstawy prawnej, bo ja już gdzieś właśnie w "aktach prawnych" widziałem - tylko nie pamiętam, a nie chce mi się szukać na nowo
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez jasper1 » niedziela 01 lutego 2015, 13:03

To jest w nowym projekcie rozporządzenia w sprawie wydawania dokumentów.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez oskbelfer » niedziela 01 lutego 2015, 13:04

być może - nie przeczę :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez Qwerty12 » niedziela 01 lutego 2015, 15:50

jasper1 napisał(a):Jest możliwość dopisania AM na podstawie karty motorowerowej, choć przy kat. A, to akurat nie widzę sensu. Przy B taka asekuracja być może ma sens poza Polską.


Wydaje mi się, że o ile A w kontekście motoroweru to jasna sprawa o tyle w kwestii quada już niekoniecznie :)
Qwerty12
 
Posty: 26
Dołączył(a): piątek 17 kwietnia 2009, 13:36

Re: Wymiana karty motorwerowej na prawo jazdy AM

Postprzez jasper1 » niedziela 01 lutego 2015, 16:32

Przeciętnie ludzie z A maja również B.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości