Czy odwołanie będzie zasadne?

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Renifer123 » piątek 05 grudnia 2014, 16:54

Cześć, chciałem zwrócić się do was z pytaniem, czy w sytuacji kiedy oblałem egzamin w opisanej niżej sytuacji zasadnym będzie odwołanie się od jego wyniku i powtórne jego zdawanie na koszt wordu. A więc - dostałem polecenie zawrócenia na rondzie o 2 pasach ruchu(te nie są na nim namalowane) oraz bez wcześniejszego znaku F10 - kierunki na pasach ruchu, miałem do dyspozycji 2 pasy ruchu przed rondem, jednak polecenie usłyszałem będąc już na linii ostrzegawczej przed przejściem dla pieszych, jadąc 40km/h miałem 2-3 sekundy na manewr i nie zdążyłem go zrobić pozostałem więc na prawym pasie ruchu. Za przejściem już do samego ronda była linia ciągła co wykluczało zmianę pasa, więc myśląc dość szybko ponieważ miałem wolną drogę postanowiłem wjechać na pas zewnętrzny i z niego zawrócić. Włączyłem lewy kierunkowskaz przed rondem, wjechałem na nie jednak na wysokości pierwszego zjazdu egzaminator szarpnął kierownicą w prawą stronę i po zjeździe kazał stanąć na poboczu gdzie się przesiedliśmy. Na arkuszu przebiegu egzaminu zaznaczył 3 następujące błędy:
-Przejazd przez skrzyżowania oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu 1 n-neg.
-Przejazd przez skrzyżowania, na których ruch odbywa się wokół wysypy 1 n-neg.
-Zawracanie na skrzyżowaniu 1 n-neg.
oraz w uwagach napisał "Egzamin przerwany zachowanie osoby egzaminowanej zagrażające dla zdrowia innych osób."

Oczywiście stwierdzenie, że moje zachowanie zagroziło zdrowiu innych osób wydaje mi się nieprawdą, gdyż mimo wybrania złego pasa do zawrócenia jechałem prawidłowo, cały czas z uruchomionym kierunkowskazem w lewo oraz miałem pierwszeństwo przed pojazdami chcącymi wjechać na rondo, stąd moje pytanie odnośnie złożenia odwołania. Żadnych innych błędów nie popełniłem. Sytuacje oczywiście przedstawiam również na rysunku z tego ronda (google maps), zielonym kolorem oznaczyłem planowany tor jazdy po pasie zewnętrznym, czerwonym tor którym pojechał już za mnie egzaminator.

Obrazek
Renifer123
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2014, 16:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez testuje » piątek 05 grudnia 2014, 18:06

Do jazdy w lewo i zawracania służy lewy pas.
testuje
 
Posty: 121
Dołączył(a): sobota 15 listopada 2014, 20:18

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Renifer123 » piątek 05 grudnia 2014, 19:00

Wiem o tym, dlatego dostałem te 3 n'ki, jednak one nie kończą egzaminu ponieważ popełniłem te błędy dopiero 1 raz. Powodem przerwania było "zachowanie osoby egzaminowanej zagrażające dla zdrowia innych osób", czy w tym przypadku rzeczywiście jazdę nie z tego pasa można nazwać zagrożeniem dla zdrowia innych osób ?
Renifer123
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2014, 16:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Makabra » piątek 05 grudnia 2014, 19:14

Oczywiście że tak, niepoprawny tor jazdy skutkować może zajechaniem komuś drogi i doprowadzić do kolizji albo do wypadku. Najprostrzy przkład to zajechanie drogi rozpędzonemu motocyklowi, wtedy zagrożenie dla życia murowane.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez lith » piątek 05 grudnia 2014, 19:29

Byłeś sam na rondzie? Może ktoś jechał wewnętrznym pasem?
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez rusel » piątek 05 grudnia 2014, 19:32

dlatego dostałem te 3 n'ki,


To tylko dla wzmocnienia efektu, generalnie nie łączy się zadań w ocenie. Można uznać że było to nieprawidłowe zawracanie ale najważniejsze jest to co wpisał odnośnie stworzenia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia osób bo to jest jedyna podstawa do przerwania egzaminu.

Na czym polegało to zagrożenie? czy za wami były inne pojazdy? rondo było puste?
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez oskbelfer » piątek 05 grudnia 2014, 19:32

Makabra - on był na pustyni :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez viktorio » piątek 05 grudnia 2014, 19:45

Jak ktoś chce wjechać to masz pierwszeństwo, ale co jak ktoś jedzie wewnętrznym i chce wyjechać?
viktorio
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota 29 listopada 2014, 21:04

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Renifer123 » piątek 05 grudnia 2014, 19:48

Nawet jeżeli ktoś był to jak mógł mieć pierwszeństwo na wewnętrznym skoro linii na rondzie nie było? Sprawdzałem lewe lustro jak rzucił się na kierownicę i było pusto, to jedno z mniej uczęszczanych rond w mieście a w dodatku dobrałem godzinę egzaminu tak, żeby innych pojazdów było jak najmniej. Tor jazdy miałem poprawny, nikomu nie zajeżdżałem drogi bo nawet nie było komu - poprostu wybrałem zły pas do zawracania.
Renifer123
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2014, 16:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez rusel » piątek 05 grudnia 2014, 20:02

Jezeli nie bylo zagrożenia kolizja to nie bylo podstaw, proste...
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Renifer123 » piątek 05 grudnia 2014, 20:04

No właśnie chciałem się upewnić, czy takie zachowanie jak niewłaściwie dobrany pas w tym przypadku nie jest jednoznaczny ze stworzeniem zagrożenia. Jest jakiś oficjalny/konkretny wzór odwołania się od wyniku?
Ostatnio zmieniony piątek 05 grudnia 2014, 20:07 przez Renifer123, łącznie zmieniany 1 raz
Renifer123
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2014, 16:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez viktorio » piątek 05 grudnia 2014, 20:07

Jaki sens mają odwołania skoro tylko niewielki odsetek kończy się na korzyść egzaminowanego, a w tej sytuacji egzaminator może po prostu przytoczyć kodeks drogowy.

Oddział 4
Art. 22.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;
do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.
viktorio
 
Posty: 114
Dołączył(a): sobota 29 listopada 2014, 21:04

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Renifer123 » piątek 05 grudnia 2014, 20:12

Tylko czy złamanie tego przepisu jest jednoznaczne z przerwaniem egzaminu z powodem "stwarza zagrożenie zdrowia lub życia uczestników ruchu"?

http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?t=18926
Renifer123
 
Posty: 10
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2014, 16:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez rusel » piątek 05 grudnia 2014, 20:54

Napisz pare slow na temat tej sytuacji ze odwolujesz sie od wyniku i zglos sie do kierownika egzaminatorów. Obejrzycie sobie film i podejmiesz dalsza decyzje na piśmie.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Czy odwołanie będzie zasadne?

Postprzez Makabra » piątek 05 grudnia 2014, 21:13

Egzaminator łapie na pustym rondzie za kierownicę i przerywa egzamin z takim komentarzem w arkuszu? To jakaś ściema, musiał być inny uczestnik ruchu. Jak jest tylna kamera w elce, to bedzie widać na nagraniu o co kaman.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości