Nadchodzący egzamin

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Nadchodzący egzamin

Postprzez kumpan » wtorek 11 listopada 2014, 21:12

Witam wszystkich, po zdanej wzorowo teorii (74 pkt. :P ), za niedługo nadejdzie pierwszy termin mojego pierwszego egzaminu praktycznego na kat. B (dokładnie 14.11). Chciałbym się was spytać o parę drobnostek o które zapomniałem się spytać instruktora podczas ostatniej jazdy:

1) Czy jeżeli przy znakach B-33 i A-11a; czytając forum znalazłem kontrowersję w sprawie dokąd obowiązuje ograniczenie prędkości: do odwołania, lub do progu zwalniającego. Jeżeli na egzaminie stosując się do ograniczenia do jego odwołania, egzaminator będzie mógł się przyczepić do słabej dynamiki, ponieważ w Bolesławcu (miejscowość w której będę zdawać egzamin) występuje ten nieszczęsny próg, a odwołanie prędkości 20km/h przez skrzyżowanie następuje ok. 300-400m od progu, a po drodze już nie ma żadnego progu.

2) Co mogę zrobić w sytuacji gdzie dojeżdżając do skrzyżowania, oś jezdni wyznacza podwójna ciągła, a ktoś zaparkował samochód przed tym skrzyżowaniem, a aby go ominąć, będę musiał przekroczyć tą nieszczęsną linie.

3) Czy poza przejazdami kolejowymi, są jeszcze jakieś miejsca gdzie nie powinno się zmieniać biegów?

Jak na razie to wszystkie sytuacje w których nie wiem jak się odnaleźć :(
kumpan
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 11 listopada 2014, 20:53

Re: Nadchodzący egzamin

Postprzez Anett » wtorek 11 listopada 2014, 21:32

1. Do skrzyżowania jedziesz z tą prędkością lub do znaku odwołującego...
2. Powiedz egzaminatorowi że musisz przekroczyć w celu ominięcia go. Wtedy na bank się nie doczepi.
3. W sumie to nie.
Anett
 
Posty: 952
Dołączył(a): sobota 13 października 2012, 20:44
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Nadchodzący egzamin

Postprzez Makabra » wtorek 11 listopada 2014, 21:56

kumpan napisał(a):1) Czy jeżeli przy znakach B-33 i A-11a; czytając forum znalazłem kontrowersję w sprawie dokąd obowiązuje ograniczenie prędkości: do odwołania, lub do progu zwalniającego. Jeżeli na egzaminie stosując się do ograniczenia do jego odwołania, egzaminator będzie mógł się przyczepić do słabej dynamiki, ponieważ w Bolesławcu (miejscowość w której będę zdawać egzamin) występuje ten nieszczęsny próg, a odwołanie prędkości 20km/h przez skrzyżowanie następuje ok. 300-400m od progu, a po drodze już nie ma żadnego progu.

Jedziesz 20 aż do najbliższego skrzyżowania albo znaku odwołującego/wprowadzającego inną prędkość. A egzaminator ma siedzieć cicho, nie ocenia się dynamiki jazdy na drogach o dopuszczalnej prędkości 20kmh z progami. To tak jakby się egzaminator przyczepił że w mieście nie jedziesz z taką prędkością jak na autostradzie.
kumpan napisał(a):2) Co mogę zrobić w sytuacji gdzie dojeżdżając do skrzyżowania, oś jezdni wyznacza podwójna ciągła, a ktoś zaparkował samochód przed tym skrzyżowaniem, a aby go ominąć, będę musiał przekroczyć tą nieszczęsną linie.

Masz dwie opcje:
- Opcja niezbyt rozsądna. Czekasz aż wróci właściciel zaparkowanego auta i odjedzie, ewentualnie
dzwonisz na straż miejską żeby odholowali źle zaparkowany samochód. Wtedy jedziesz legalnie swoim pasem
- Opcja rozsądna. Zachowując szczególną ostrożność i stosując przepisy dot zmiany pasa ruchu, omijania i wymijania zmieniasz pas ruchu po podwójnej ciągłej kontynuując jazdę.

Komunikowanie egzaminatorowi, że stoi auto zaparkowane i musisz najechać na linię uznawane jest za traktowane egzaminatora jak osoby niedorozwiniętej, której trzeba taką sytuację zobrazować słownie... (chyba że u Ciebie są egzaminatorzy którzy wymagają takiego teatrzyku)

kumpan napisał(a):3) Czy poza przejazdami kolejowymi, są jeszcze jakieś miejsca gdzie nie powinno się zmieniać biegów?


Podczas wykonywania skrętów na skrzyżowaniach, kiedy wymaga to dość sprawnego skręcania kierownicą oboma rękoma. Podczas wykonywania manewru zmiany pasa. Podczas wyprzedania pasem dla przeciwnego kierunku jazdy powinno się ograniczyć zmianę biegów, czyli nie wchodzisz w tryb ecodrivingu zmieniając biegi co 20km/h, tylko startujesz do wyprzedania z odpowiedniego biegu i kręcisz na obroty na jednym biegu dopóki silnik ciągnie i wtedy zmiana jeśli potrzeba.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Nadchodzący egzamin

Postprzez oskbelfer » wtorek 11 listopada 2014, 22:11

kumpan napisał(a):
1) Czy jeżeli przy znakach B-33 i A-11a; czytając forum znalazłem kontrowersję w sprawie dokąd obowiązuje ograniczenie prędkości: do odwołania, lub do progu zwalniającego. Jeżeli na egzaminie stosując się do ograniczenia do jego odwołania, egzaminator będzie mógł się przyczepić do słabej dynamiki, ponieważ w Bolesławcu (miejscowość w której będę zdawać egzamin) występuje ten nieszczęsny próg, a odwołanie prędkości 20km/h przez skrzyżowanie następuje ok. 300-400m od progu, a po drodze już nie ma żadnego progu.


Jedziesz zgodnie ze znakami. Nikt się do Ciebie nie doczepi.

2) Co mogę zrobić w sytuacji gdzie dojeżdżając do skrzyżowania, oś jezdni wyznacza podwójna ciągła, a ktoś zaparkował samochód przed tym skrzyżowaniem, a aby go ominąć, będę musiał przekroczyć tą nieszczęsną linie.


Przekraczasz linie i jedziesz dalej

3) Czy poza przejazdami kolejowymi, są jeszcze jakieś miejsca gdzie nie powinno się zmieniać biegów?

Jak na razie to wszystkie sytuacje w których nie wiem jak się odnaleźć


Np na zakręcie
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Nadchodzący egzamin

Postprzez kumpan » sobota 15 listopada 2014, 10:21

Dziękuje wszystkim za rady, egzamin zdany za pierwszym :D

Ale mam jeszcze jedno pytanie, podczas jazdy egzaminator oznajmił mi że popełniłem błąd ustępując pierwszeństwa pieszemu na przejściu, mówiąc "... przepuszczamy tylko pieszych którzy są już na jezdni.", otóż czy miał racje, ponieważ uczono mnie oraz znajdowałem nawet rady na tym forum żeby przepuszczać pieszych, którzy zamierzają wkroczyć na jezdnie?
kumpan
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 11 listopada 2014, 20:53

Re: Nadchodzący egzamin

Postprzez jasper1 » sobota 15 listopada 2014, 10:32

To czy jest to błędem, nawet poważnym, czy elementem kultury jazdy będzie zależeć od sytuacji na drodze.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Nadchodzący egzamin

Postprzez JAKUB » sobota 15 listopada 2014, 12:28

GRATULUJĘ nowemu kierowcy, i życzę spotykania na drodze bardziej wyrozumiałych kierowców niż był egzaminator.
Makabra napisał(a):(...)Komunikowanie egzaminatorowi, że stoi auto zaparkowane i musisz najechać na linię uznawane jest za traktowane egzaminatora jak osoby niedorozwiniętej, której trzeba taką sytuację zobrazować słownie... (chyba że u Ciebie są egzaminatorzy którzy wymagają takiego teatrzyku)(...)
kumpan napisał(a):(...) popełniłem błąd ustępując pierwszeństwa pieszemu na przejściu, mówiąc "... przepuszczamy tylko pieszych którzy są już na jezdni.", otóż czy miał racje, ponieważ uczono mnie oraz znajdowałem nawet rady na tym forum żeby przepuszczać pieszych, którzy zamierzają wkroczyć na jezdnie?
Do
Makabra napisał(a):
A jednak,... egzaminator jak "pies ogrodnika", - musi kąsać.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości