Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez Wee » środa 10 września 2014, 17:20

Cześć, opisze wam poniżej sprawę z która się spotkałem osobiście w mojej szkole związana ze zdaniem Prawo Jazdy kat.B mam nadzieję, że coś pomożecie i z góry przepraszam za ułożenia zdań,a le nie wiem już co robić w tej sprawie...

Więc..
Mam 17lat, jestem uczniem 2 Klasy Technikum. Jak Każdy chciałbym zdać prawo jazdy jak najwcześniej..
Pewnego dnia tegorocznych wakacje przyszedł list ze szkoły, ze jak nie założę profilu Kierowcy i nie zaniosę go do szkoły, to nie zdam do 3 klasy! Więc zrobiłem go tak jak w liście było napisane. Wróciłem do szkoły i już chciałem oddać Profil naszemu dyrektorowi, gdy on powiedział, że musimy przymusowo zdać testy u nas w szkole i oddać mu profil kierowcy, w przypadku nie oddania profilu możemy zabierać papiery ze szkoły albo dostaniemy ocenę niedostateczna z przedmiotu związanego z prawkiem. A w przypadku jak oddamy profil kierowcy, a nie zdamy pod koniec roku testów (mamy 2 szanse. "dżentelmeńska" umowa według niego) to musimy przymusowo u niego zdawać je już prywatnie. A jak nie zaliczymy tego przedmiotu to nie oddam na profilu kierowcy i nie będziemy mogli iść do zewnętrznego nauczania na kierowców. Z drugiej strony jak zaliczę ten test pod konie roku wtedy wyda mi pozwolenie na zdanie prawo jazdy w zewnętrznym. Mam urodzimy W styczniu i nie bardzo mi to pasuje aby ktoś decydował za mnie kiedy mam zrobić prawo jazdy. Niczego na początku roku i w ogóle nie deklarowałem ze chce zdawać prawo jazdy w szkole, a z dnia na dzień dyrektor stawia nam takie warunki.. prawdopodobnie żeby zarobić, bo on jest tym instruktorem.. Musze wybrać pomiędzy zdaniem prawka wtedy kiedy mam na to ochotę, albo zawalić rok szkolny bądź zmienić szkole co nie jest mi na rękę. POWTÓRZĘ wcześniej ni byliśmy poinformowani ze będą przymusowe testy w szkole i blokowaniem nam profilu kierowcy do tego czasu aż mu się spodoba nam go oddać...

Wiecie jak temu zaradzić, wyjść z tej głupiej sytuacji? Dodam, ze takie coś w powiecie i pewnie w Polsce ma tylko nasza szkoła..

@Edit

Jest prawo które mu na to pozwala? Bo z tego co wiem to ja mam prawo wybrać gdzie chce zdawać prawo jazdy i kiedy chce i nie ma prawa sie w to mieszać!
Mówiąc, ze teraz w OSK nie uczy nas znakow itp. chociaz z nim będziemy zdawać te same testy co wszyscy.. a znaków i sytuacji na dordze będa się uczył tych samych co u niego i wszedzie..
Wee
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 10 września 2014, 16:48

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez Rafalindo1989 » środa 10 września 2014, 18:16

Specjalnie Tobie utrudnia żebyś nie zdawał na prawko lub być może chce byś do kieszeni sięgnął i załatwił temat w inny sposób :).Inaczej nie umiem tego wyjaśnić ,moja koleżanka też w wieku 17 lat zdawała 2 miechy jej brakowało do 18 poszła na teorie do szkoły ,zdała w Wordzie testy i praktykę normalnie i nikt ze szkoły żadnych problemów nie robił.
2014.09.03-Kierowca Bmw E36 :D
Rafalindo1989
 
Posty: 14
Dołączył(a): czwartek 17 lipca 2014, 11:52

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez Makabra » środa 10 września 2014, 20:21

A nie ma jakiegoś regulaminu w tej szkole?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez tomcioel1 » środa 10 września 2014, 23:08

jest tak że jeżeli w programie nauczania dla konkretnego zawodu występuje takie coś jak przepisy ruchu drogowego to konieczne jest przed 2 klasą wyrobienie profilu kierowcy - ten profil pobiera szkoła i realizuje najpierw naukę teoretyczną a później praktyczną . Ale w momencie kiedy uczeń deklaruje chęć ukończenia szkolenia w ośrodku zewnętrznym profil powinien być zwrócony uczniowi ....

Problem jest tylko kiedy uczen kończy szkołę a nie udaje mu sie uzyskać prawa jazdy - mogą być problemy z uzyskaniem świadectwa ukończenia szkoły ponieważ nie wszystkie elementy programu nauczania zostały zrealizowane...

Trzeba gościa pocisnąć i zwyczajnie postraszyć powołując sie na praktyki stosowane w tej kwestii w innych szkołach ...
czasami hasło "Kuratorium" rozwiązuje takie problemy błyskawicznie ...
tomcioel1
 
Posty: 655
Dołączył(a): środa 23 lutego 2011, 23:06

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez oskinstruktor » czwartek 11 września 2014, 13:26

To ja się podepnę pod temat ale "ciut" z innej beczki. Jak to jest, że jak się robi prawko w szkole to PKK dostaniesz rok wcześniej a jak w OSK to nie chcą wydawać wcześniej niż 3 m-ce przed osiemnastką? Macie na to jakiś patent?
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez jasper1 » czwartek 11 września 2014, 16:07

^^Jest taki patent w UoKP.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez jasper1 » czwartek 11 września 2014, 22:59

Oskinstruktor, Art.21.2, a po ostatniej nowelizacji również 3 reguluje te sprawy.
Chyba, że szukasz patentu jak go obejść i mieć w osk tak jak w szkole... , to w tej kwestii może coś tomcioel doradzi, bo zna temat od podszewki i twierdzi tutaj, że 17-letni autor wątku może się szkolić na kat. B, gdzie chce.
------------------------------------------------
Do autora wątku.
Wee, szkoła ma obowiązek realizować podstawę programową, do której u Ciebie należy nauka przepisów ruchu drogowego i praktyczna nauka jazdy, w szkole (w przypadku programu PJ także w osk wybranym przez szkołę). Szkoła publiczna ma obowiązek zapewnić takie szkolenie nieodpłatnie.W praktyce bywa też inaczej, to znaczy są osoby, które uczą się poza szkołą i ustalają sposób zaliczenia przedmiotów szkolnych.

Egzaminy wewnętrzne z teorii i jazdy zdane w szkole są podstawą zaliczenia przedmiotów szkolnych, nie jest do tego konieczne uzyskanie PJ.

Twoja sytuacja jest taka, że w trakcie trwania szkolenia w szkole (a może jeszcze przed jego rozpoczęciem, bo teorię, jeśli dobrze kojarzę, będziesz mieć dopiero w drugim semestrze drugiej klasy) kończysz 18 lat i możesz przystępować na miesiąc przed tym do egzaminu państwowego.

Dlatego bez robienia szumu, bez podawania nazwy szkoły zwróciłabym się z zapytaniem do kuratorium (a jeszcze lepiej Twoi rodzice) jak ma się do szkolenia realizowanego w szkole chęć ubiegania się o uzyskanie prawa jazdy w momencie, gdy nabierzesz do tego uprawnień wynikających z ustawy (na 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat) bez czekania na zakończenie nauki prowadzonej w szkole, a zwłaszcza co w takiej sytuacji będzie podstawą zaliczenia przedmiotów szkolnych (moim zdaniem powinno to być zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w osk z wynikiem pozytywnym analogicznie do zdania egzaminów wewnętrznych w szkole).

To, że masz przygotowanie do PJ w programie szkolnym nie może naruszać Twoich praw do ubiegania się o PJ wcześniej, czyli w wieku wynikającym z przepisów prawa.

Twój dyrektor nie ma prawa przetrzymywać Twojego PKK wbrew Twojej woli, w razie czego możesz złożyć skargę do starosty za pośrednictwem wydziału komunikacji jednocześnie informując o tym kuratorium, ale musisz pamiętać, że aby kontynuować naukę/ nie powtarzać klas musisz mieć podstawę do zaliczenia przedmiotów szkolnych obejmujących program szkolenia na PJ i dobrze by tę podstawę zaliczenia podał ktoś z zewnątrz (kuratorium) a nie dyrektor, który może mieć w tym swój osobisty interes.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez tomcioel1 » piątek 12 września 2014, 07:21

jasper1 napisał(a):Chyba, że szukasz patentu jak go obejść i mieć w osk tak jak w szkole... , to w tej kwestii może coś tomcioel doradzi, bo zna temat od podszewki i twierdzi tutaj, że 17-letni autor wątku może się szkolić na kat. B, gdzie chce.


jasper1 , a w którym momencie ja twierdziłem że 17 latek może sie szkolić na B gdzie i kiedy chce ??? ma prawo tylko zabrac profil i rozpocząć szkolenie w dowolnym osk i wtedy oczywiście 3 mce przed 18ką - myślałem że dla każdego myślącego jest to normalne... autor wątku ma 18cie w styczniu więc to już kwestia następnego miesiąca...

co do twojego wpisu to wszystko sie mniej więcej zgadza - a więc da sie wytłumaczyć po ludzku i to językiem zrozumiałym dla nastolatów , bez silenia sie na cwaniakowanie ... brawo...

jedna mala uwaga - zajęcia z przepisów ruchu drogowego zaczynają się już na początku 2 klasy a nie w drugim semestrze jak sugerowałaś ...
tomcioel1
 
Posty: 655
Dołączył(a): środa 23 lutego 2011, 23:06

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez jasper1 » piątek 12 września 2014, 09:46

tomcioel1 napisał(a):jedna mała uwaga - zajęcia z przepisów ruchu drogowego zaczynają się już na początku 2 klasy a nie w drugim semestrze jak sugerowałaś ...

A co do możliwości zrealizowania tego w zgodzie z podstawą prawną, to mam właśnie wątpliwość, bo w I semestrze jeszcze nie wszyscy uczniowie klasy II mają ukończone 17 lat i nie mogą wyrobić PKK.
Dlatego, z tego co pamiętam, w szkole, którą znam jest to dopiero II semestr i dopiero przed jego rozpoczęciem należy dostarczyć PKK.

PS
jasper1, a w którym momencie ja stwierdziłem...

Napisałeś nieprecyzyjnie, więc wykorzystałam do podtrzymania wzajemnej wymiany złośliwości. :lol:
Nie zauważyłeś? :D
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Prawko jazdy kat.B przymusowe robienie w szkole?!

Postprzez tomcioel1 » piątek 12 września 2014, 22:39

jasper1 napisał(a):Dlatego, z tego co pamiętam, w szkole, którą znam jest to dopiero II semestr i dopiero przed jego rozpoczęciem należy dostarczyć PKK.

a w 2 szkołach które znam i w których uczę "Przepisów ruchu drogowego" edukacje zaczynamy we wrześniu w klasie drugiej ...
jasper1 napisał(a):Napisałeś nieprecyzyjnie, więc wykorzystałam do podtrzymania wzajemnej wymiany złośliwości. :lol:
Nie zauważyłeś? :D

juz sie bałem że to syndrom typowy dla "starej baby co to co nie dosłyszy to sobie dopowie" - no ale przecież , że zacytuję za "wszechwiedzącym i to wiedzącym najlepiej", osoba określana przez niego jako ta ktora
"reprezentuje najwyższy stopień kultury słowa, elokwencji a również i wiedzy" nie może sie do tego poziomu zniżyć ...

oskbelfer- zadałeś ciekawe pytanie ... ja myślę że każdy kto porówna nasze wpisy na forum nie będzie miał trudności żeby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ...
tomcioel1
 
Posty: 655
Dołączył(a): środa 23 lutego 2011, 23:06


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości