Obowiązek zmiany pasa na rondzie

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez dragus1208 » piątek 10 stycznia 2014, 18:50

Witajcie. Instruktorzy już tak mi namieszali że nie wiem do końca jak postępować. Za przykład weźmy to http://www.zdamyto.pl/skrzyzowanie/1750/12 rondo (zdaję w Pile także znam to rondo). Jeden instruktor mówi że powinienem zmienić pas, jeden że nie zawsze, inno znowu mówi że nie trzeba. Jeżeli wjeżdżam na rondo z konkretnego pasa i ten sam pas zajmuję na rondzie to może zmienić go na skrajny prawy dopiero po opuszczeniu ronda czy muszę to zrobić na nim, jeśli muszę to po czym stwierdzić że to akurat teraz??
dragus1208
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 10 stycznia 2014, 16:46

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez szerszon » piątek 10 stycznia 2014, 19:15

Zaraz..a co chcesz na tym rondzie robić ?
Do czego jest potrzebna zmiana pasa ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez dragus1208 » piątek 10 stycznia 2014, 19:27

No właśnie nie wiem do czego, ale tak mi każą robić. Przykładowo jadę aleją Wojska polskiego i chcę skręcić na rondzie w lewo, instruktor mówi żebym zmienił pas na prawy będąc na rondzie, myślę że jest to bez sensu bo mogę to przecież zrobić dopiero po zjechaniu z ronda co jest z resztą dla mnie dużo prostsze. Czyli na tym rondzie nie muszę w żadnej sytuacji zmieniać pasa (jedyną "zmianą" jest kiedy kończy się pas do jazdy w lewo z alei wojska polskiego bądź prosto i muszę przeciąć pas)??
dragus1208
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 10 stycznia 2014, 16:46

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez Michal9191 » piątek 10 stycznia 2014, 20:40

No jak sam nie wiesz po co to może chodzi im oto że masz zjechać na prawy pas o ile to możliwe a nie żeby jechać generalnie lewym czy środkowym (ogólnie) piszę nie chodzi mi o te rondo.Tak mi się zdaję,ale pewny nie jestem czy dobrze rozumuję
Michal9191
 
Posty: 358
Dołączył(a): poniedziałek 05 sierpnia 2013, 17:11

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez szerszon » piątek 10 stycznia 2014, 20:48

instruktor mówi żebym zmienił pas na prawy będąc na rondzie,

jak jest mozliwość to na rondzie..zależy jeszcze którym wjechałeś ( z jednej strony jest mozliwośc skrętu w lewo z dwóch pasów, wtedy bym nie zmieniał)... z drugiej strony po skręcie mozna zająć prawy..nie widze przeciwwskazań..
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez FranekKimono » piątek 10 stycznia 2014, 21:03

Jadąc Al. Wojska w lewo w Al. Niepodległości to jak d;la mnie nie ma znaczenia czy zmieni się na rondzie(jak jest taka możliwość to można zmienić od razu żeby później nie zmieniać chociaż ja jak się uczyłam teraz to zawsze zmieniałam pas już po opuszczeniu ronda. Natomiast jak jedziesz z Al. Wojska w lewo w Al. Plastów ze skrajnie lewego pasa to wg. mnie dobrze zmienić już na rondzie jak jest taka możliwość bo masz znaki poziome kierujące na pas obok ewentualnie jechać ze środkowego pasa w lewo to wtedy wjedzie się od razu na pas środkowy.
FranekKimono
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 09 stycznia 2014, 19:39

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez dragus1208 » piątek 10 stycznia 2014, 21:09

No właśnie nie posiadam jeszcze takiej wprawy i kiedy skupiam się na wybraniu prawidłowego zjazdu z ronda nie mam czasu na pomyślenie jeszcze nad zmianą pasa, dodatkowo jest to utrudniono bo w ruchu kołowym słabiej widać pojazdy z tyłu w lusterkach. Czyli mogę bezproblemowo zmienić pas na prawy dopiero po zjechaniu z ronda?? Nie będzie to błąd na egzaminie?? Są jakieś wyjątkowe przypadki na pilskich rondach kiedy nie obejdzie się bez zmiany pasa czy zawsze do końca wykonywania manewru mogę pozostać na wstępnie zajętym pasie?? Nie mówię oczywiście o tych rondach "turbinowych", chodzi mi tylko o typowe 2 pasmowe ronda.
dragus1208
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 10 stycznia 2014, 16:46

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez szerszon » piątek 10 stycznia 2014, 21:18

Czyli mogę bezproblemowo zmienić pas na prawy dopiero po zjechaniu z ronda??

Nie widać przeciwwskazań
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez FranekKimono » piątek 10 stycznia 2014, 22:22

Ja tylko mogę się wypowiedzieć jak to mnie mój instruktor uczył-ja zawsze zmieniałam po zjechaniu z ronda bo tak łatwiej dla mnie było.
Jak widać na obrazku tego ronda między pasami jest przerywana więc można zmienić pas na rondzie (jeśli jest taka możliwość) już nie będzie trzeba tego robić po zjechaniu z ronda, ale nie trzeba.
Ja bym się jeszcze dopytała instruktora dla pewności-tak dla zaspokojenia siebie :)

No i ja jestem z innego miasta więc nie znam ronda z autopsji ;)
FranekKimono
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek 09 stycznia 2014, 19:39

Re: Obowiązek zmiany pasa na rondzie

Postprzez kenmei » poniedziałek 13 stycznia 2014, 13:54

Wydaje mi się, ze bezpieczniej jest zmienić pas na prawy po zjechaniu z ronda. Tu widzę taką sytuację, że jak masz skręcić z Wojska Polskiego w lewo w Piastów to są dwa pasy do skrętu w lewo. Jako "L-ka" musisz trzymać się prawej krawędzi jezdni, więc przed rondem ustawiasz się na prawym pasie do skrętu w lewo. I tutaj na rondzie pas sam Cię skieruje na prawy, a potem jak już z ronda zjedziesz to znajdujesz się na pasie środkowym i musisz zmienić na prawy.
Natomiast jeśli miałbyś zawracać z Piastów to ustawiasz się na lewym pasie do skrętu i wyjeżdżając z powrotem na Piastów zmienić pas na prawy już po zjechaniu z ronda.

Instruktorzy różnie mówią, ale moim zdaniem na logikę bezpieczniej jest zmieniać pasy poza rondem, żeby komuś pod maskę nie wjechać (jak sam pisałeś, na łuku gorzej widać w zewnętrznym lusterku czy ktoś jedzie). Najważniejsze to ustawić się na dobrym pasie przed wjazdem na rondo. A tu jest wszystko ładnie namalowane.

Tak ja myślę, ale ja jestem świeżak, jeszcze czekam na plastik ;)

edit:
Po dłuższym studiowaniu tego ronda stwierdzam, że w sumie jest małe ryzyko zajechania komuś drogi przy zmianie pasa na rondzie, jeśli zmienisz ten pas na wysokości zjazdu poprzedzającego Twój zjazd. Bo tamci co czekają muszą Cię przepuścić, bo jesteś na rondzie, a tamci co wjechali wcześniej mają linię ciągłą i mogą jechać jedynie prosto.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 stycznia 2014, 14:01 przez kenmei, łącznie zmieniany 1 raz
kenmei
 
Posty: 26
Dołączył(a): wtorek 07 stycznia 2014, 14:38


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości