Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez Judzin » czwartek 12 grudnia 2013, 14:59

Hej,
dopiero uczę się jeździć, i dziś instruktor zabrał mnie na rondo dwupasmowe. Miałam skręcić na rondzie w lewo, więc kazał mi wjechać na nie z lewego pasa, po czym zmienić pas na prawy.

I teraz moje pytanie: Czy muszę przepuścić tych co już jadą tym prawym pasem? Bo jakoś nie przypominam sobie, żeby instruktor mówił przy zmianie pasa patrz w prawo czy ktoś nie jedzie?
Judzin
 
Posty: 14
Dołączył(a): czwartek 12 grudnia 2013, 14:47

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez szerszon » czwartek 12 grudnia 2013, 15:31

Uważaj na tego instruktora...przecież na rondzie nie mozna skręcić w lewo :lol:
Poważnie ..tak masz przepuścić.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez Borys_q » czwartek 12 grudnia 2013, 16:00

Dopytaj się go co i jak, prawdopodobnie byłaś na tzw rondzie turbinowym gdzie prawe pasy są tzw pasami wyrzucającymi z ronda co powoduje, że zmiany pasa są w pewnym sensie bezkolizyjne ale co do zasady ustępujesz pojazdom na innym pasie podczas zmiany, bez względu czy zmieniasz na rondzie czy na drodze.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez Judzin » czwartek 12 grudnia 2013, 16:45

Czyli jeśli chcę zmienić pas z wewnętrznego na zewnętrzny żeby skręcić, a po zewnętrznym za mną jada samochody, to mam się na rondzie zatrzymać?
Judzin
 
Posty: 14
Dołączył(a): czwartek 12 grudnia 2013, 14:47

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez szerszon » czwartek 12 grudnia 2013, 17:06

W trakcie nabierania wprawy w jeżdżeniu nie będzie potrzeby zatrzymywania się.
Dasz radę. :)
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez Borys_q » czwartek 12 grudnia 2013, 17:13

Wyrównujesz prędkość i wpasowujesz się w lukę, ze zmiana pasa na rondzie jest problem że masz ograniczoną widoczność kwestia wprawy. Na pocieszenie powiem, że starzy doświadczeni 'eksperci' też miewają z tym problemy.

Dlatego lubię Gdańsk u nas praktycznie się pasów na rondach nie zmienia, bo nikt normalny nie buduje rond wielopasmowych (innych niż turbiny) :) U nas generalnie z paroma wyjątkami budują tego typu krzyżówki w formie kwadratu, na szczęście nikt nie wpadł na pomysł żeby C-12 tam wstawiać.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez Judzin » czwartek 12 grudnia 2013, 18:59

A o co chodzi z tymi turbinami? Może to rondo o które mi chodzi właśnie takie jest? Jak to rozpoznać?
Judzin
 
Posty: 14
Dołączył(a): czwartek 12 grudnia 2013, 14:47

Re: Jak zmienić pas na rondzie dwupasmowym

Postprzez Borys_q » czwartek 12 grudnia 2013, 19:03

https://www.google.pl/search?q=rondo+turbinowe&oq=rondo+turbinowe&aqs=chrome..69i57j0l5.5244j0j7&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8

Tu masz parę przykładów nie wszystkie wyglądają tak samo,każde jest inne, jak dokładnie niektóre z nich przeanalizujesz to ustalisz, że w niektórych miejscach występują teoretycznie miejsca gdzie możesz pas bezkolizyjnie zmienić, bo kierowca jadący za tobą na prawym pasie musi rondo opuścić. Tylko robisz to na swoją odpowiedzialność z zachowaniem szczególnej ostrożności bo jak coś nie wyjdzie lub ty coś źle ocenisz to w przypadku dzwona jesteś winna jako osoba zmieniająca pas.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości