Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez Semteks » piątek 06 grudnia 2013, 18:58

Miałem dzisiaj pierwsze podejście do egzaminu teoretycznego. Wynik: 63 punkty na 74.

I chcę się dowiedzieć, jaka jest poprawna odpowiedź na jedno z pytań (głupio, że nie można po egzaminie zobaczyć poprawnych odpowiedzi).

Otóż sytuacja wygląda tak:
Skrzyżowanie z ruchem kierowanym (sygnalizacja świetlna). Po jednym pasie ruchu w jedną stronę. Przed nami jedzie samochód, który chce skręcić w prawo i zbliżył się do prawej krawędzi. My chcemy jechać prosto i mamy niby na to miejsce. Ale w końcu nie wiem, czy można wtedy jechać obok pojazdu czy nie, ponieważ jedziemy tym samym pasem. Spróbowałem narysować o co mi chodzi. Pojazd A skręci w prawo, a pojazd B chce jechać prosto lub w lewo:

Obrazek

I jeszcze jedno pytanie:
Na zdjęciu widać autobus szkolny (gimbus), który stoi na przystanku i ma włączony lewy kierunkowskaz (chce włączyć się do ruchu). I było pytanie, czy musimy ten autobus przepuścić. Nie wiadomo czy teren zabudowany, czy nie.
Semteks
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 06 grudnia 2013, 18:50

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez jasper1 » piątek 06 grudnia 2013, 20:02

Semteks napisał(a): Po jednym pasie ruchu w jedną stronę.(..) My chcemy jechać prosto i mamy niby na to miejsce.

Dlaczego uważasz, że tam jest jeden pas?

Na zdjęciu widać autobus szkolny (gimbus)(..)
Nie wiadomo czy teren zabudowany, czy nie.

A do czego Ci potrzebna ta informacja?
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez Semteks » piątek 06 grudnia 2013, 20:14

jasper1 napisał(a):
Semteks napisał(a): Po jednym pasie ruchu w jedną stronę.(..) My chcemy jechać prosto i mamy niby na to miejsce.

Dlaczego uważasz, że tam jest jeden pas?

Na zdjęciu widać autobus szkolny (gimbus)(..)
Nie wiadomo czy teren zabudowany, czy nie.

A do czego Ci potrzebna ta informacja?


1. Bo widziałem, że jest po jednym pasie i tak też narysowałem.
2. Nie wiem czy jest potrzebna.
Semteks
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 06 grudnia 2013, 18:50

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez szerszon » piątek 06 grudnia 2013, 20:16

Skrzyzowanie o ruchu kierowanym...niby dwa pasy ruchu zgodnie z definicja są ( niewyznaczone)..wyprzedzanie z właściwej strony...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez jasper1 » piątek 06 grudnia 2013, 20:31

Semteks napisał(a):2. Nie wiem czy jest potrzebna.

To przeczytaj sobie art.18a.1 PoRD i porównaj do art.18.1 i wtedy będziesz wiedział jak zachować się w stosunku do autobusu szkolnego i czy musisz wiedzieć w jakim to jest terenie.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez Semteks » piątek 06 grudnia 2013, 23:15

szerszon napisał(a):Skrzyzowanie o ruchu kierowanym...niby dwa pasy ruchu zgodnie z definicja są ( niewyznaczone)..wyprzedzanie z właściwej strony...


Właśnie nie wiem, bo na filmie wyglądało to tak, jakby był tylko jeden pas, lecz był on na tyle szeroki, że pojazd, który chciał skręcić w lewo podjechał pod krawędzi tak, że zmieściłby się jeszcze samochód koło niego. To można czy nie?

jasper1 - dziękuję za bardzo miłą pomoc...
Semteks
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 06 grudnia 2013, 18:50

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez szerszon » piątek 06 grudnia 2013, 23:59

Podpierając sie definicją pasa ruchu i możliwościa zmieszczenia się-można.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyprzedzanie na skrzyżowaniu na tym samym pasie.

Postprzez TajniakOsz » sobota 07 grudnia 2013, 10:56

Semteks napisał(a):Właśnie nie wiem, bo na filmie wyglądało to tak, jakby był tylko jeden pas, lecz był on na tyle szeroki, że pojazd, który chciał skręcić w lewo podjechał pod krawędzi tak, że zmieściłby się jeszcze samochód koło niego. To można czy nie?


Wg. definicji pasem ruchu nazywamy "każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi". Linie na jezdni to też znaki, tylko poziome. Dlatego też, linia na tej drodze rozdziela części przeznaczone do ruchów w przeciwnych kierunkach, natomiast pasy na tych częściach są dwa, choć niewyznaczone. Dlatego też można bez problemu wyprzedzić. Poza tym wyprzedzanie to przejeżdżanie/przechodzenie obok innego użytkownika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku - nie ma nic o konieczności zmiany pasa przy tym manewrze, więc nawet jeśli byłby to jeden pas - można. Przykład - motocyklista, np. gdy jest "podwójna ciągła" i szerokość "półtorej pasa", tj. zmieści się z lewej strony pojazdu wyprzedzanego bez najeżdżania na linię - może wyprzedzić.
Początek/koniec szkolenia: 17.08./16.09.2013r.,
Polecam: OSK Władcy dróg we Wrocławiu, Kierowca doskonały B Próchniewicza z płytą, wydanie II (grupa Image),
Wrocław (ITS/Sygnity),
06.11.2013r. papiery poszły dalej.
Zapraszam do obejrzenia listy ponad 180-ciu pytań egzaminacyjnych.
Avatar użytkownika
TajniakOsz
 
Posty: 75
Dołączył(a): niedziela 13 października 2013, 15:37
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości