Kat. C mając 19 lat

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Kat. C mając 19 lat

Postprzez Agencjusz » niedziela 20 października 2013, 13:49

Witam, chciałbym zrobić kat. C, ale nie myślę o pracy w zawodzie tylko chcę mieć wpis na dokumencie. Problem w tym, że mam niedługo 20 lat, a prawo jazdy będzie potrzebne mi za kilka miesięcy. Czytałem o jakieś kwalifikacji wstępnej i przyśpieszonej, ale nie mogę tego zrozumieć. Najpierw KW, potem normalny kurs na C czy inaczej?
Agencjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 20 października 2013, 13:44

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez JAKUB » niedziela 20 października 2013, 19:13

Moim zdaniem chodzi tu o szkoły zawodowe (resort oświaty), które programowo dają kwalifikacje kierowcy zawodowego (kat. C), (w Polsce brak - chyba,... ). Tak jest w dyrektywie unijnej, ale Polska oczywiście śpi, lub pali głupa, więc rozporządzeniu mamy zamieszane. Jak to "ugryźć"?
Jak zrobią to n.p. Super O.S.K. to po 2018 r będzie z tego powodu kara finansowa dla Polski.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez Agencjusz » niedziela 20 października 2013, 20:33

Eee? Pomyliłeś chyba tematy :P
Agencjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 20 października 2013, 13:44

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez mk61 » niedziela 20 października 2013, 21:38

W tym wieku najpierw kwalifikacja, później Prawo Jazdy.
Możesz zrobić kwalifikację przyśpieszoną, ale wtedy będziesz mógł jeździć pojazdami do 7,5 tony DMC do czasu ukończenia 21 lat. Sęk w tym, że ograniczenie nie będzie nigdzie wpisane, a i wydziały komunikacji robią problemy z uznaniem tego, choć prawo w żadnym akcie tego nie zabrania. Posiadając pełną kwalifikację nie ma ograniczeń tonażowych i masz pełny dostęp do zawodu.
Jeśli chcesz kategorię tylko, żeby mieć "ładniejszy" blankiet, to strata kasy. Ale jak chcesz.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez Agencjusz » niedziela 20 października 2013, 22:18

Chodzi mi o punkty do szkoły oraz prowadzenie pojazdów w lokalnym osp. Czyli robię kwalifikację wstępną przyśpieszoną ( 2000 zł), potem zwykłe prawko w osk (2500 zł) i mam już kat. C zamykając się w 4 - 5 tys?
Agencjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 20 października 2013, 13:44

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez mk61 » niedziela 20 października 2013, 22:50

W teorii tak. W praktyce problemy z kwalifikacją przyśpieszoną może zrobić wydział komunikacji i OSK, w którym będziesz chciał tą kwalifikację odbyć. Sami czasem nie wiedzą i się boją.
Co do OSP, czyli pojazdów uprzywilejowanych, to jeszcze niedawno było, że taki kierownik musiał mieć ukończone 21 lat. Jak jest teraz, nie wiem, ale jest tu taki jeden, co pewnie wie lepiej. :P
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez Agencjusz » niedziela 20 października 2013, 22:53

Uprzywilejowane są od 21 lat, a u nas często występują akcję "niealarmowe" więc mogę takiego prowadzić. Kwalifikacja wstępna pełna zawiera 280 godz. czyli będę robić to miesiącami :shock:

A jest możliwość zrobienia samej kat. C bez kwalifikacji przed 21 lat? Tzn. mieć gołą kategorią, wpisaną w dokument? (sorry, że kombinuję, ale chciałbym jak najmniej wydawać)
Agencjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 20 października 2013, 13:44

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez mk61 » poniedziałek 21 października 2013, 14:29

Agencjusz napisał(a):Kwalifikacja wstępna pełna zawiera 280 godz. czyli będę robić to miesiącami

Około 2-3 tygodni teorii.
Agencjusz napisał(a):A jest możliwość zrobienia samej kat. C bez kwalifikacji przed 21 lat? Tzn. mieć gołą kategorią, wpisaną w dokument? (sorry, że kombinuję, ale chciałbym jak najmniej wydawać)

Od 13 stycznia br. nie ma. Wcześniej można było, teraz już nie.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez Radhezz » poniedziałek 21 października 2013, 23:17

mk61 napisał(a):Co do OSP, czyli pojazdów uprzywilejowanych, to jeszcze niedawno było, że taki kierownik musiał mieć ukończone 21 lat. Jak jest teraz, nie wiem, ale jest tu taki jeden, co pewnie wie lepiej. :P
Ano się wie :P 21 lat dalej obowiązuje, tyle że poza badaniami teraz żeby dostać kwit trzeba wybulić - do 2016 roku kosztem jest jedynie blankiet, potem nawet do przedłużenia trzeba zrobić kurs specjalistyczny w ODTJ.

Agencjusz napisał(a):Uprzywilejowane są od 21 lat, a u nas często występują akcję "niealarmowe" więc mogę takiego prowadzić.
Dziwne są te akcje "niealarmowe"... Jeździcie ulice po wypadkach zamiatać, czy jak? Nie neguję, bo masz oczywiście rację, ale takie coś to na wyjazdy gospodarcze, bo nigdy nie przewidzisz jak sytuacja się potoczy - z jednego miejsca możecie zostać zadysponowani do innego zdarzenia już alarmowo.

Inna bajka że na prowadzenie pojazdu służbowego teoretycznie również należy posiadać kwit od właściciela pojazdu. W razie wypadku zaczyna się węszenie i szukanie winnych, żeby tylko czegoś brakowało, żeby tylko nie trzeba było wypłacać odszkodowania... A w mojej gminie interpretują to tak, że pozwolenie dostaje kierowca wciągnięty na wykaz z kompletem dokumentów.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kat. C mając 19 lat

Postprzez Agencjusz » piątek 25 października 2013, 23:31

Radhezz napisał(a):
mk61 napisał(a):Co do OSP, czyli pojazdów uprzywilejowanych, to jeszcze niedawno było, że taki kierownik musiał mieć ukończone 21 lat. Jak jest teraz, nie wiem, ale jest tu taki jeden, co pewnie wie lepiej. :P
Ano się wie :P 21 lat dalej obowiązuje, tyle że poza badaniami teraz żeby dostać kwit trzeba wybulić - do 2016 roku kosztem jest jedynie blankiet, potem nawet do przedłużenia trzeba zrobić kurs specjalistyczny w ODTJ.

Agencjusz napisał(a):Uprzywilejowane są od 21 lat, a u nas często występują akcję "niealarmowe" więc mogę takiego prowadzić.
Dziwne są te akcje "niealarmowe"... Jeździcie ulice po wypadkach zamiatać, czy jak? Nie neguję, bo masz oczywiście rację, ale takie coś to na wyjazdy gospodarcze, bo nigdy nie przewidzisz jak sytuacja się potoczy - z jednego miejsca możecie zostać zadysponowani do innego zdarzenia już alarmowo.

Inna bajka że na prowadzenie pojazdu służbowego teoretycznie również należy posiadać kwit od właściciela pojazdu. W razie wypadku zaczyna się węszenie i szukanie winnych, żeby tylko czegoś brakowało, żeby tylko nie trzeba było wypłacać odszkodowania... A w mojej gminie interpretują to tak, że pozwolenie dostaje kierowca wciągnięty na wykaz z kompletem dokumentów.


Akcje niealarmowe to przeważnie usunięcie owadów, pompowania, kot na drzewie lub właśnie zamiatanie. Wszystkie kwity są dostępne dla kierowców (dobrze, że do tego 2016 zdążę wkładkę zrobić :P).

Ogólnie dziękuję panowie za informację. Niedługo załatwię sobie kw pełną. Dzięki!
Agencjusz
 
Posty: 5
Dołączył(a): niedziela 20 października 2013, 13:44


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 33 gości