Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez mrogal » czwartek 10 października 2013, 22:09

Lucjusz napisał(a): jest jakoś uwarunkowana przepisami.


czekałem na taki temat, bo mnie gryzło trochę :hmm:

wybrany fragment z Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z 13 lipca 2012 r.
[...] 2.2.2. Materiał nauczania (kategorie B1, B, B+E, T)
TEMAT 1: Przygotowanie do jazdy. Uruchamianie silnika. Ruszanie i zatrzymanie. Kręcenie kierownicą – skręty manewrowe:
tabelka
Zatrzymanie pojazdu: należy spojrzeć w lusterko, włączyć kierunkowskaz, zjechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, wcisnąć sprzęgło, a następnie hamulec, wyłączyć bieg, puścić sprzęgło. Sprawdzić, czy pojazd się zatrzymał (czy się nie toczy). W przypadku dłuższego postoju zaciągnąć hamulec pomocniczy (uwaga przy stosowaniu w czasie mrozu).



gdyby ktoś szukał : http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 1019&min=1
mrogal
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 05 stycznia 2012, 08:56
Lokalizacja: Pasłęk

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez szerszon » czwartek 10 października 2013, 23:44

mimo ze jestem zwolennikiem prawego kierunkowskazu akurat to źródło mnie nie przekonuje...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez oskinstruktor » sobota 12 października 2013, 00:43

szerszon przekonuje czy nie jest w planie nauczania. Mnie wiele "nowości" nie przekonuje a robić muszę. Chodzi tylko o zamęt w głowie jaki ma kursant. Ty, ja, inni instruktorzy potrafiliby w czasie egzaminu się "wybronić", zestresowany kursant niestety nie.
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez szerszon » sobota 12 października 2013, 07:02

Świetnie wiesz , jakie są cuda w tym "planie"... na szczęście tutaj jest wykazany tzw zdrowy rozsądek" ( bardzo nie lubię tego określenia w przypadku branży) i ten "plan" w paru co ciekawszych szczegółach zostaje na papierze.
90% egzaminatorów nie czepia sie kierunkowskazu..czy jest czy nie ma.
Chociaż ciekawe, czy tym planem można by sie podeprzeć przy odwołaniu od wyniku egzaminu w przypadku dwukrotnego nieprawidłowo wykonanego zadania ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez oskbelfer » sobota 12 października 2013, 18:34

Lucjuszu napisz do dyrektora word w Tarnobrzegu - ma na imię Lucjusz - to wybitny fachowiec w dziedzidzinie prd i egzaminowania, posiada wieloletnie doswiadczenie zawodowe i jest profesjonalistą z PISu w branży szkoleniowo - egzaminacyjnej...

Jak zreszta wiadomo w PISie, jest full fachowców z różnych dziedzin np. ekspert od katastrof lotniczych - Antoni..


Natomiast wracając do Twojego pytania - właczyleś kierunkowskaz w prawo ----- czyli co zmieniałeś kierunek jazdy albo pas ruchu ?

Do czego służą kierunkowskazy ?

Egzaminator miał prawo i wpisał Ci bład - to jest odpowiedź na Twoje pytanie...

A czy włączenie kierunkowskazu coś zmieniło ? Sam jestem zwolennikiem właczania kierunkowskazu w sytuacji kiedy się mam zamiar zatrzymać.. Twój instruktor powinien Ci to jasno i klarownie wytłumaczyć...

Zresztą o kierunkowskazie w tej sytuacji pisze oskinstruktor i szerszon...... - to zwolennicy prawego kierunkowskazu (podobnie jak ja) ale prd nie wymaga (a wręcz precyzuje kiedy ma być kierunek) w takiej sytuacji kierunku - stad "czujny" egzaminator zaznaczył błąd....


Natomiast ktoś napisał - że w programie szkolenia coś napisano......

Pajaców nie brakuje zarówno w ministerstwie jak i urzedzie marszałkowskim, a dalej w osk i wordach....

a jak jesteśmy przy pajacach - to dziennikarze są najwiekszymi pajacami wypisując i wymyślając pytania egzaminacyjne które nie występują - np. wymiar tablic rejestracyjnych...
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez lith » sobota 12 października 2013, 21:21

Z drugiej strony nie widziałem też, żeby pord gdziekolwiek zakazywał stosowania kierunkowskazów w innych sytuacjach niż jest to obowiązkowe.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez szerszon » sobota 12 października 2013, 23:07

Kierunkowskaz w tej sytuacji można tłumaczyć wcześniejszym zasygnalizowaniem swoich zamiarów niz poprzez naciśniecie hamulca..
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez JAKUB » niedziela 13 października 2013, 21:51

oskbelfer napisał(a):Lucjuszu napisz do dyrektora word w (...)
a jak jesteśmy przy pajacach -...
Ale bełkot!
- nie pisz jak pijesz.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez makaroni » poniedziałek 14 października 2013, 13:04

Jeżeli chodzi o kierunkowskaz przy tym manewrze sprawa jest prosta. W Ustawie prawo o ruchu drogowym jest jasno napisane kiedy powinniśmy używać kierunkowskazów.
Art. 22 ust. 5
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jeżeli zatrzymanie następuję na jezdni tak jak jedziemy to oczywiście nie powinno używać się kierunkowskazu ponieważ nie jest to ani zmiana pasa ruchu ani kierunku jazdy. To czy jesteście zwolennikami jego używania nie ma tu większego znaczenie bo przepisy stanowią inaczej. Podobny przypadek jest z autobusem ruszającym z przystanku znajdującym się na pasie ruchu. Jeżeli autobus z niego rusza to oczywiście nie musi włączać kierunkowskazu, chyba że zmienia pas ruchu.
motoznafca.pl
makaroni
 
Posty: 35
Dołączył(a): poniedziałek 14 października 2013, 12:47

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez szerszon » poniedziałek 14 października 2013, 15:56

Jak sie zatrzymujesz tak jak jedziesz to łamiesz przepisy..jak sie powinniśmy zatrzymywać na jezdni ?
Poza tym jest nałożony na kierowców obowiązek takiego zachowania, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze i tu sie idealnie wkomponowuje sygnalizacja prawym kierunkowskazem... już nie będę sie powoływał na KW, gdzie napisali o sygnalizacji przy jeździe " w bok" :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez oskinstruktor » poniedziałek 14 października 2013, 20:24

Makaroni...... o hamulcu ręcznym jest tylko napisane przy trzecim zadaniu. Nie używasz "na mieście"? ;)
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez makaroni » wtorek 15 października 2013, 10:14

szerszon napisał(a):Jak sie zatrzymujesz tak jak jedziesz to łamiesz przepisy..jak sie powinniśmy zatrzymywać na jezdni ?


Nie łamię żadnych przepisów. Jak się powinno jechać po jezdni?

Poza tym jest nałożony na kierowców obowiązek takiego zachowania, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze i tu sie idealnie wkomponowuje sygnalizacja prawym kierunkowskazem...


Nie mów mi że jak się zatrzymujesz "normalnie" tzn. łagodnie i płynnie to stwarzasz jakieś zagrożenie na drodze?

oskinstruktor napisał(a):Makaroni...... o hamulcu ręcznym jest tylko napisane przy trzecim zadaniu. Nie używasz "na mieście"? ;)


A o tym hamulcu do do czego?
motoznafca.pl
makaroni
 
Posty: 35
Dołączył(a): poniedziałek 14 października 2013, 12:47

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez oskinstruktor » wtorek 15 października 2013, 10:49

Nie wiesz? Przykro mi....
Avatar użytkownika
oskinstruktor
 
Posty: 772
Dołączył(a): wtorek 25 stycznia 2011, 23:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez tomcioel1 » wtorek 15 października 2013, 23:08

to że macie jakies własne nadinterpretacje dot kierunkowskazu przy zatrzymaniu nie znaczy ze jest to "jedyna prawdziwa prawda" - w dodatku ma się to nijak do pord
w analizowanej sytuacji egzaminator miał prawo zasygnalizowac błąd i nikt nie może mu tego zakwestionować - analogicznie gdyby krzyknął błąd za brak kierunku to juz mógłby miec problem...

szerszon napisał(a):Jak sie zatrzymujesz tak jak jedziesz to łamiesz przepisy..jak sie powinniśmy zatrzymywać na jezdni ?


a jak masz jechać ? środkiem czy blisko prawej krawedzi ? no więc ??? jakie niby przepisy lamiesz ???

a ten tekst o ręcznym ...

sami robicie kursantom zamieszanie a póxniej sie dziwicie że dostaja błąd...
tomcioel1
 
Posty: 655
Dołączył(a): środa 23 lutego 2011, 23:06

Re: Kierunkowskaz przy zatrzymaniu we wskazanym miejscu.

Postprzez szerszon » wtorek 15 października 2013, 23:19

to że macie jakies własne nadinterpretacje dot kierunkowskazu przy zatrzymaniu nie znaczy ze jest to "jedyna prawdziwa prawda"

Jesteś o tym przekonany ?

w dodatku ma się to nijak do pord


Czy jednak na pewno jesteś o tym przekonany ?

w analizowanej sytuacji egzaminator miał prawo zasygnalizowac błąd i nikt nie może mu tego zakwestionować -

ja kwestionuję i bym napisał odwołanie...

a jak masz jechać ? środkiem czy blisko prawej krawedzi ? no więc ??? jakie niby przepisy lamiesz ???


czy w takiej samej odległości jedziesz od prawej krawędzi jak sie przy niej zatrzymujesz ?
sami robicie kursantom zamieszanie a póxniej sie dziwicie że dostaja błąd...


no dziwimy się ..za co ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości