Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mihauu » poniedziałek 02 września 2013, 20:53

rusel napisał(a):to musisz sie wybrac do okulisty


Daruj sobie te ironiczne uwagi, nic nie wnoszą do tematu. Wklej lepiej cytat z rozporządzenia, a nie swoje twory w stylu "2x12m".
mihauu
 
Posty: 175
Dołączył(a): poniedziałek 03 grudnia 2007, 12:01

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 21:01

Juz podalem zapisy rozporządzenia, mam nadzieje ze sie z tym zapoznales, mam to pisac w kolko?
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez dylek » poniedziałek 02 września 2013, 21:04

michauu - idąc twoim tokiem rozumowania, to wystarczy po zaparkowaniu cofnąć się o kilka centymetrów i całe zadanie wykonane... Nie ma obszaru wyjazdu, nie jest określone jak długo ma trwać wyjazd...Kilka cm styka :D
Bo przecież nie jest opisane, że musowo całym pojazdem wycofać ze stanowiska ;) Wjazd określony...a wyjazd? No jest w tym zadaniu, ale może być chyba symbolicznie zaznaczony, nie ? No chyba, że podasz zapis, że gdzie indziej niż po tych kilku cm trzeba zakończyć wyjazd...
A tak serio, to wg mnie wyjazd ma trwać tyle samo co wjazd...czyli na conajmniej 2m od stanowiska bez wyjeżdżania poza obszar...do pozycji początkowej.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mihauu » poniedziałek 02 września 2013, 21:09

dylek napisał(a):michauu - idąc twoim tokiem rozumowania, to wystarczy po zaparkowaniu cofnąć się o kilka centymetrów i całe zadanie wykonane... Nie ma obszaru wyjazdu, nie jest określone jak długo ma trwać wyjazd...Kilka cm styka :D
Bo przecież nie jest opisane, że musowo całym pojazdem wycofać ze stanowiska ;) Wjazd określony...a wyjazd? No jest w tym zadaniu, ale może być chyba symbolicznie zaznaczony, nie ? No chyba, że podasz zapis, że gdzie indziej niż po tych kilku cm trzeba zakończyć wyjazd...
A tak serio, to wg mnie wyjazd ma trwać tyle samo co wjazd...czyli na conajmniej 2m od stanowiska bez wyjeżdżania poza obszar...do pozycji początkowej.


Pojazd ma wyjechać ze stanowiska. Cofanie kilka cm nie jest wyjazdem pojazdu ze stanowiska, tylko jego części. Pojazd ma tak wyjechać ze stanowiska, żeby po wyjeździe znajdował się poza stanowiskiem. Nie może przy tym naruszać warunków, o których w tym wątku piszemy. Twierdzę jednak, że nie ma obowiązku, by pojazd znajdował się po wyjechaniu 2 m od stanowiska. Nie ma takiego kryterium.
mihauu
 
Posty: 175
Dołączył(a): poniedziałek 03 grudnia 2007, 12:01

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez dylek » poniedziałek 02 września 2013, 21:12

mihauu napisał(a):Pojazd ma wyjechać ze stanowiska. Cofanie kilka cm nie jest wyjazdem pojazdu ze stanowiska, tylko jego części. Pojazd ma tak wyjechać ze stanowiska, żeby po wyjeździe znajdował się poza stanowiskiem.

Gdzie to wyczytałeś ? Daj zapis.
Chcę czarno na białym, że druga część zadania trwa krócej niż pierwsza.
Jeśli nie ma, to dla mnie tyle samo wjazdu co i wyjazdu w tym zadaniu.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez skov » poniedziałek 02 września 2013, 21:33

Załacznik nr.2, tabela nr.2, pozycja dajmy na to 4 -parkowanie prostopadłe ( wjazd tyłem- wyjazd przodem lub wjazd przodem wyjazd tyłem) Wyjechanie to przecież opuszczenie stanowiska. Opuścił to po co ma jeszcze 2 metry cofać?.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 21:36

http://imageshack.us/f/46/8puu.jpg/

pkt C oraz D opisane w roporządzeniu kolejno jako 2 metry dlugosci na 12 szerokosci

Opuścił to po co ma jeszcze 2 metry cofać?.


zeby sie wyprostowac do kontuacji jazdy, te 2m przy autobusie to zadna odlegosc, tak to w zasadzie moznaby wyjechac bez krecenia kierownicą ze stanowiska na calą dlugosc autobusu
Ostatnio zmieniony poniedziałek 02 września 2013, 21:45 przez rusel, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mk61 » poniedziałek 02 września 2013, 21:40

Ponieważ nie chce mi się dochodzić teorii, powiem o praktyce. W Szczecinie egzaminy są na 12 metrowym autobusie i nie ma możliwości wjechać na raz. Trzeba to zrobić z korektą, tj. podjechać do stanowiska na skośne, cofnąć i wjechać sobie przodem idealnie. Przy wyjeździe wystawia się tylko tylny zwis poza linię i skręcając mocno kierownicę można odjechać od miejsca zbrodni.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez Baczynski » poniedziałek 02 września 2013, 21:45

szeq napisał(a):Witam mam pytanie do znawców dotyczy to placu manewrowego na kat. D (tak mi instruktor w głowie namieszał że już mi się to wszystko pochrzaniło)

w załączeniu na zdjęciu jest pkt 1. i pkt 2.

pytanie do pkt. 1

Parkując prostopadle przodem mogę obrysem autobusu wjechać za ta linie czyli nr. 1 czy nie ? kołem to wiem że na pewno nie, a obrysem ?

to samo pytanie przy parkowaniu prostopadłym tyłem, sądzę że zasada jest ta sama ale wolę zapytać czy mogę parkując prostopadle tyłem wjechać obrysem na ta linie ?

pytanie do pkt. 2

wyobraźmy sobie taką sytuacje. Wjechałem prostopadle przodem, następuje wyjazd, z chwilą gdy wyjadę z tego prostopadłego przodem, całym autobusem, przypuśćmy na wysokości słupków będę kręcił kierownicą max w prawo to czy muszę tak cofać by stanąć prostopadle do tego stanowiska czyli do linii nr. 1 ? czy mogę np będąc na wysokości punktu 2. odbijać kierownicą w drugą stronę i tym samym kończąc ten manewr parkowania jadąc do przodu jednocześnie prostując autobus czyli nie cofając się już równolegle do linii nr 1.

trzecia sprawa już tutaj nie opisana rozumiem że w parkowaniu prostopadłym wszystkie linie są jakby ścianami bo to ponoć garaż tak ? czyli nie mogę najechać obrysem autobusu na te linie tak ? a ta przerywana ? też nie mogę na nią ?

przy równoległym wiem że mogę cofając obrysem wjechać na tzw. krawężnik który tutaj jest oznaczony żółtą linią ale tylko obrysem tak ?

z góry dziękuje jakiegoś znawcę, znawców za pomoc, bo w internecie znalazłem niby jakieś informacje ale one są takim jakby technicznym językiem napisane że wynika z nich średnio to co chciałbym wiedzieć.

foto:

Obrazek


Nie mędrkując nazbyt wiele:
Odpowiedz 1 : linie na stanowisku (garażu) to "ściany" - nie wolno najechać obrysem.
linia przerywana najazdowa to "krawężnik" - nie wolno najechać kołem ale obrys może wystawać
Odpowiedz 2 : manewr należy zakończyć w tym samym miejscu gdzie się zaczyna - jest możliwość korekty

Nie polecam na egzamin autobusu marki Solbus. Promień skrętu jest duży a wiec trzeba robić korekty o wiele łatwiej robi się to na chociażby Autosan-ie.
Warsztaty dla instruktorów -ukończone :)| Kurs na przewóz rzeczy i osób zrobiony| Nauka jazdy w Gdańsku kat. A,B, C+E, D. W planach lot w kosmos... jak będzie tańszy :D
Avatar użytkownika
Baczynski
 
Posty: 11
Dołączył(a): czwartek 04 lipca 2013, 21:13

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 21:47

po to są korekty, poza tym to najtrudniejsze zadanie na placu na takiej parowce
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mihauu » poniedziałek 02 września 2013, 21:48

rusel napisał(a):http://imageshack.us/f/46/8puu.jpg/

pkt C oraz D opisane w roporządzeniu kolejno jako 2 metry dlugosci na 12 szerokosci


Rusel, nie wiem skąd masz tę książeczkę, ale nie jest ona zgodna z rozporządzeniem. Widzę na tym skanie, że faktycznie jest napisane "obszar wyjazdu", lecz sądzę, że jest to błąd w druku. W rozporządzeniu http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20120000995&type=2 nie ma żadnego obszaru wyjazdu!
mihauu
 
Posty: 175
Dołączył(a): poniedziałek 03 grudnia 2007, 12:01

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 21:51

jak to skąd, od dyrekcji z pięczątką jest to druk prosto z ministerstwa dla wordow i egzaminatorow

tam wjazd tu wyjazd :)
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mihauu » poniedziałek 02 września 2013, 21:54

rusel napisał(a):jak to skąd, z pięczątką jest to druk prosto z ministerstwa dla wordow i egzaminatorow


Co z tego, skoro jest źle przedrukowany! Nie ma to w tym wypadku żadnej wartości. Wprowadza tylko zamęt.

Nie miałem nigdy takiej sytuacji, żebym nie zaliczył wykonania tego zadania tylko dlatego, że ktoś nie cofnął do tych 2 metrów. Uważam za nadinterpretację wymaganie takiego wyjazdu od osoby egzaminowanej.
mihauu
 
Posty: 175
Dołączył(a): poniedziałek 03 grudnia 2007, 12:01

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez dylek » poniedziałek 02 września 2013, 22:06

mk61 napisał(a):W Szczecinie egzaminy są na 12 metrowym autobusie i nie ma możliwości wjechać na raz. Trzeba to zrobić z korektą, tj. podjechać do stanowiska na skośne, cofnąć i wjechać sobie przodem idealnie. Przy wyjeździe wystawia się tylko tylny zwis poza linię i skręcając mocno kierownicę można odjechać od miejsca zbrodni.

Nie przesadzaj - Setra 312HD ma tylko 10,80 m długości.
Sam zdawałem Solbusem ST11, który ma 10,78 m - ciut poćwiczenia wymagało, ale dawało radę wjechać bez korekt 10/10.... Korekta przydawała się przy wyjeździe, choć jak człek miał farta to i to się udawało (ale ryzyko - więc się standardowo wyjazd z korektą robiło)
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 22:13

Nie miałem nigdy takiej sytuacji, żebym nie zaliczył wykonania tego zadania tylko dlatego, że ktoś nie cofnął do tych 2 metrów. Uważam za nadinterpretację wymaganie takiego wyjazdu od osoby egzaminowanej.


A u nas calkiem czesto sie to zdarza zwlaszcza przy kat D, wyjazd zbyt szeroki poza linię przerywaną wyznaczającą stanowisko, pod żywoplot i krawęznik wyspy na placu, to nie jest wyjazd zgodnie z rozp. bez znaczenia czy jest termin "wyjazd" czy "wjazd" na druku, takie zadanie jest powtarzane
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości