Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez szeq » niedziela 01 września 2013, 13:45

Witam mam pytanie do znawców dotyczy to placu manewrowego na kat. D (tak mi instruktor w głowie namieszał że już mi się to wszystko pochrzaniło)

w załączeniu na zdjęciu jest pkt 1. i pkt 2.

pytanie do pkt. 1

Parkując prostopadle przodem mogę obrysem autobusu wjechać za ta linie czyli nr. 1 czy nie ? kołem to wiem że na pewno nie, a obrysem ?

to samo pytanie przy parkowaniu prostopadłym tyłem, sądzę że zasada jest ta sama ale wolę zapytać czy mogę parkując prostopadle tyłem wjechać obrysem na ta linie ?

pytanie do pkt. 2

wyobraźmy sobie taką sytuacje. Wjechałem prostopadle przodem, następuje wyjazd, z chwilą gdy wyjadę z tego prostopadłego przodem, całym autobusem, przypuśćmy na wysokości słupków będę kręcił kierownicą max w prawo to czy muszę tak cofać by stanąć prostopadle do tego stanowiska czyli do linii nr. 1 ? czy mogę np będąc na wysokości punktu 2. odbijać kierownicą w drugą stronę i tym samym kończąc ten manewr parkowania jadąc do przodu jednocześnie prostując autobus czyli nie cofając się już równolegle do linii nr 1.

trzecia sprawa już tutaj nie opisana rozumiem że w parkowaniu prostopadłym wszystkie linie są jakby ścianami bo to ponoć garaż tak ? czyli nie mogę najechać obrysem autobusu na te linie tak ? a ta przerywana ? też nie mogę na nią ?

przy równoległym wiem że mogę cofając obrysem wjechać na tzw. krawężnik który tutaj jest oznaczony żółtą linią ale tylko obrysem tak ?

z góry dziękuje jakiegoś znawcę, znawców za pomoc, bo w internecie znalazłem niby jakieś informacje ale one są takim jakby technicznym językiem napisane że wynika z nich średnio to co chciałbym wiedzieć.

foto:

Obrazek
szeq
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota 04 maja 2013, 12:53

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » niedziela 01 września 2013, 20:00

W tym samym miejscu zaczynasz i konczysz manewr parkowania, obrys pojazdu nie moze nachodzic nad linię wyznaczającą zezwnetrzne krawedzie stanowisk, obecnie potrącenie tyczki konczy egzamin
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mk61 » niedziela 01 września 2013, 20:03

rusel napisał(a):W tym samym miejscu zaczynasz i konczysz manewr parkowania,

Czy aby na pewno? "Za moich czasów" tak nie było. Masz wjechać i wyjechać. Przy wyjeździe nie musiałem się ustawiać do pozycji początkowej.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » niedziela 01 września 2013, 20:13

początek tej krotkiej linii do pierwszego pacholka przy parkowaniach to tzw obszar WJAZDU i WYJAZDU ktory wynosi nie mniej niz 2 metry, szczerze mowiac nie wiem jak bylo za starych czasow z tym oznakowaniem
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez szeq » poniedziałek 02 września 2013, 05:41

A linia nr 1 ta pierwsza od lewej strony mogę obrysem wjechać skrecajac bo to przecież jeszcze nie jest stanowisko ? Co do wyjazdu prostopadlego jeśli muszę stanąć w taki sam sposób jak przed wjazdem to trochę chore bo przecież wyjechałem?? A mogę zrobić tzw korektę po czyli wyjadę cały że stanowiska zrobię korektę jadąc kawałek do przodu skrecajac w lewo i potem max w prawo i do tylu? Bo jakąś korektę wiem że mogę robić, tylko czy taka opisana jest dozwolona? Dzięki za odp.
szeq
 
Posty: 10
Dołączył(a): sobota 04 maja 2013, 12:53

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 08:52

a dlaczego mialbys wyjechac poza tą linię?, skoro jest wyznaczone miejsce, obszar przed wjazdem i po wyjedzie oraz szerokosc tego obszaru czyli 12m wyznaczona linia przerywaną to czy oznacza to ze po wyjedzie mozna zakonczyc manewr np na łuku do 1 zadania? W praktyce egzaminator nie bedzie czekac i jezeli sie w miare wyprostujesz zadanie zaliczy
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez dylek » poniedziałek 02 września 2013, 09:57

szeq - pozycję poczatkową do parkowań prostopadłych masz min 2m obrysem od stanowiska. Wyjeżdżasz z pakowań do pozycji początkowej - również min 2m od stanowiska.
Jeśli chodzi o przerywaną linię wyznaczającą strefę wjazdu/wyjazdu - teoretycznie nie możesz wyjść obrysem za nią - ani przy wjeżdżaniu, ani podczas wyjeżdżania. Nie wychodzenie obrysem nad linie dotyczy również tych wyznaczających stanowisko.
Ale w praktyce egzaminator nie może równocześnie kontrolować zarówno tej przerywanej jak i tych wyznaczajacych stanowisko parkingowe. Jak ci przypilnuje przerywanej - to nie upilnuje ci tych "stanowiskowych" i wjedziesz wychodząc obrysem, a zanim dojdzie na wprost linii to już zdążysz wrócic obrysem w stanowisko - więc najczęściej staje tak, by widzieć te stanowiskowe i spokojnie bezkarnie lewym obrysem będziesz mógł się wystawić za tą przerywaną podczas wjazdu.
Co do korekty - oczywiście przysługuje ci jedna (taka jak opisałeś może być jak najbardziej)- przy prostopadłym przodem warto ją zostawić na wyjazd, bo łatwo nie jest - szczególnie jeśli egzamin masz na czymś ciut większym niż Autosan H9. Po wyjechaniu masz oczywiście być ustawiony w strefie wjazdu/wyjazdu i odsuniety od stanowiska minimum 2m obrysem.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mk61 » poniedziałek 02 września 2013, 10:04

rusel napisał(a):szczerze mowiac nie wiem jak bylo za starych czasow z tym oznakowaniem

"Za moich czasów", czyli przed 19 stycznia, a dokładnie, to 2 lata temu. Chyba rewolucji w tym temacie nie było?

Pamiętam, że przy rozpoczęciu należało się ustawić właśnie przy przerywanych i na długości zaznaczonej również na placu (czyli te 2 metry przed wjazdem), ale na wyjazd nikt nie zwracał uwagi. Byle wyjechać i móc odbić kierownicą do wyjazdu z placu. Wyjeżdżanie obrysem nad linie łuku jest bardzo przydatne, jeśli nie konieczne. Szczególnie na egzaminie D oraz CE.

http://www.youtube.com/watch?v=JhU8cJqLiZA
http://www.youtube.com/watch?v=QZlIZsJRXxE
Na powyższych filmach powrót do pozycji początkowej, o którym gdzieś tam wspominam, to tylko sztuka dla sztuki. Na egzaminie wyjeżdża się tylko tyle, ile trzeba i egzaminator od razu wsiada i każe wyjeżdżać z placu.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 11:33

wiec podlegales pod ten sam przepis, to ze egzaminator nie czepial sie i nie czekal na ustawienie poczatkowe potwierdza moje slowa, natomiast nadal jest to argument do niezaliczenia zadania
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez skov » poniedziałek 02 września 2013, 15:53

Jest pozycja początkowa, ściśle określona (jest to min.2m). Żadnej pozycji końcowej nie ma. Trzeba wyjechać, zmieścić się w obszarze wjazdu/wyjazdu i koniec.
Jeżeli chodzi o linie.
Jeżeli chodzi o linię ograniczającą obszar wjazdu (12m) -można wyjechać obrysem, kołem nie wolno. Zapis rozporządzenia brzmi: "pojazd nie może WYJECHAĆ poza określony obszar wjazdu"
Natomiast jeżeli chodzi o linie ograniczające stanowisko: pojazd nie może naruszyć ( najechać kołem lub wyjechać obrysem pojazdu nad linię).
Więc staje się jasne gdzie nie wyjeżdżamy a gdzie nie naruszamy obrysem linii.
Avatar użytkownika
skov
 
Posty: 1411
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2007, 13:48

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mihauu » poniedziałek 02 września 2013, 18:15

rusel napisał(a):wiec podlegales pod ten sam przepis, to ze egzaminator nie czepial sie i nie czekal na ustawienie poczatkowe potwierdza moje slowa, natomiast nadal jest to argument do niezaliczenia zadania


A niby dlaczego jest to argument do niezaliczenia? Nie ma żadnej pozycji końcowej. Zupełnie nie wiem, na jakiej podstawie prawnej twierdzisz inaczej.
mihauu
 
Posty: 175
Dołączył(a): poniedziałek 03 grudnia 2007, 12:01

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 19:57

rozp. w sprawie egzaminowania


tabela 2, poz 3 (parkowanie skosne), poz 4 (parkowanie prostopadle) kat c, c1, d, d1

tabela 4 dla poz 3, 4 pkt c POZYCJA POJAZDU NA STANOWISKU-WEWNATRZ STANOWISKA (tabela 10 obszar wjazdu pkt c oraz d 2x12m, obszar wyjazdu pkt c oraz d 2x12 m)

Nie miescisz sie na stanowisku lub wewnatrz stanowiska przy wjezdzie i wyjezdzie=powtorka zadania
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez dylek » poniedziałek 02 września 2013, 20:13

skov - co do pozycji wyjazdu, to rusel cosik tam wkleił...
Ja od siebie dodam, komentarz do tego:
można wyjechać obrysem, kołem nie wolno. Zapis rozporządzenia brzmi: "pojazd nie może WYJECHAĆ poza określony obszar wjazdu"

Pojazd to nie tylko koło, ale i np tylny nawis czy lusterko...skoro pojazd nie może wyjechać... się domyśl.
Za przerywaną nie może wyjść żaden element pojazdu, a nie tylko koło ( natomiast jestem skłonny sądzić, że może wyjść nad nią.
W stylu najechać, a nie wyjechać...tylko nie po polskiemu byłoby pisać, że możesz np. lusterkiem najechać na przerywaną :D
Ciągłe stanowiskowe - ani najeżdżania, ani przejeżdżania jakimkolwiek elementem.

A bardziej po polskiemu i prościej - ciągłe stanowiskowe nie należą do boiska (są niczym ściany garażu), a przerywana pola najazdowego należy do boiska - wystawienie się nad nią jest jeszcze OK, ale poza nią wylezienie już bee...

P.S. jak ci na szybie pociągu nakleją: "Zabrania się wychylać" - to będziesz to analogicznie interpretował, że głowy nie wyściubisz, ale rękę to już wystawić ci wolno ?
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez mihauu » poniedziałek 02 września 2013, 20:30

rusel napisał(a):obszar wjazdu pkt c oraz d 2x12m, obszar wyjazdu pkt c oraz d 2x12 m

Nie miescisz sie na stanowisku lub wewnatrz stanowiska przy wjezdzie i wyjezdzie=powtorka zadania


Nigdzie nie ma mowy o obszarze wyjazdu. Ani na rysunkach, ani w tabelach odnośnie kryteriów ocen.
mihauu
 
Posty: 175
Dołączył(a): poniedziałek 03 grudnia 2007, 12:01

Re: Pytanie do znawców - prawo jazdy kat. D , plac manewrowy

Postprzez rusel » poniedziałek 02 września 2013, 20:48

to musisz sie wybrac do okulisty
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 95 gości