Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez matri » niedziela 02 czerwca 2013, 14:46

Witam,

Mam taką wątpliwość pod kątem egzaminu, otóż czy można włączać się do ruchu mając wolny pas, a na innym poruszają się inne pojazdy? Nie chciałbym, aby na egzaminie potraktowano taki wjazd jak próbę wymuszenia pierwszeństwa, chociaż według mnie nie ma w tym nic nieprawidłowego, w końcu po coś jest kilka pasów ruchu. Z drugiej jednak strony, wjeżdżając na wolny pas uniemożliwiamy zmianę pasa pojazdowi poruszającemu się drogą główną (abstrahując od tego, że na skrzyżowaniu nie powinien tego robić, ale gdyby doszło to kolizji to winnym byłbym ja).

Zakładając, że skreślonego samochodu tam nie było - można wjeżdżać mając wolny pas mimo, że na sąsiednim porusza się inny samochód.
Obrazek
matri
 
Posty: 27
Dołączył(a): poniedziałek 20 maja 2013, 23:36

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez rusel » niedziela 02 czerwca 2013, 15:06

chociaż według mnie nie ma w tym nic nieprawidłowego, w końcu po coś jest kilka pasów ruchu


a jaka masz gwarancje ze kierujacy nie zmieni pasa ruchu w momencie kiedy bedziesz chcial sie do niego wlaczyc? podejmujesz ryzyko na wlasna ręke, czesto kursant nie jest swiadom ze zajmujac skrajny pas obrys pojazdu zachodzi na sasiedni pas ruchu dokladnie w najmniej odpowiednim momencie
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez matri » niedziela 02 czerwca 2013, 15:23

Czyli jednym słowem lepiej czekać, aż będą wolne wszystkie pasy, a pojazdy na drodze głównej w wystarczającej odległości, aby włączyć się niezależnie od pasa ruchu?

Jeszcze drobne pytanie, czy to http://goo.gl/maps/5T6ze jest przejście z wysepką rozdzielone i jeśli pieszy na nim jest to nie muszę mu ustępować pierwszeństwa? W Kielcach różnie wyglądają te wysepki, czasami wewnątrz są wymalowane pasy, czasami nie. Instruktor radził, żeby nie zatrzymywać się tylko na przejściach z ewidentnym azylem (wyłożona kostka itp.)l
matri
 
Posty: 27
Dołączył(a): poniedziałek 20 maja 2013, 23:36

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez rusel » niedziela 02 czerwca 2013, 15:29

ani tak ani nie, masz uniknac sytuacji kiedy dwa pojazdy zbiegna sie w czasie do punktu kiedy zmieniasz kierunek jazdy, albo robisz to wczesniej albo pozniej innymi slowy skorzystaj z glowy, co do przejsc wysepka dzieli przejscia tylko wtedy kiedy nie ma na niej pasow
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez matri » niedziela 02 czerwca 2013, 15:34

Generalnie do tej pory wjeżdżając na wolny pas robiłem tak, aby nie wjeżdżać w momencie, gdy pojazd na sąsiednim pasie jest na tyle blisko, że nie zdążę zmienić kierunku jazdy tj. nie zdążę być ustawionym prosto (równolegle) na pasie ruchu zanim mnie wyprzedzi.
Ostatnio zmieniony niedziela 02 czerwca 2013, 15:39 przez matri, łącznie zmieniany 1 raz
matri
 
Posty: 27
Dołączył(a): poniedziałek 20 maja 2013, 23:36

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez rusel » niedziela 02 czerwca 2013, 15:37

i tak masz sie zachowywac na i po egzaminie
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez matri » niedziela 02 czerwca 2013, 16:07

Wjeżdżam, jestem już wyprostowany na swoim pasie i wtedy kierowca pojazdu będąc na sąsiednim pasie chce go zmienić na ten na który wjechałem. Musi zwolnić, bo nie zdążyłem nabrać prędkości. Wymusiłem pierwszeństwo?
matri
 
Posty: 27
Dołączył(a): poniedziałek 20 maja 2013, 23:36

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez rusel » niedziela 02 czerwca 2013, 22:05

wszystko zalezy czy stworzyles bezposrednie zagrozenie czy nie i to trzeba ocenic tam na miejscu i na gorąco, nie da sie temu nadac definicji
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Ustępowanie pierwszeństwa, kilka pasów ruchu

Postprzez Grzego90 » niedziela 02 czerwca 2013, 22:53

matri napisał(a):Wjeżdżam, jestem już wyprostowany na swoim pasie i wtedy kierowca pojazdu będąc na sąsiednim pasie chce go zmienić na ten na który wjechałem. Musi zwolnić, bo nie zdążyłem nabrać prędkości. Wymusiłem pierwszeństwo?


Wg mnie absolutnie nie bo wjechałeś na wolny pas, a to, że ktoś chce zmienić pas na ten po którym jedziesz to już on sie musi dostosować. Bo on będzie wjeżdżał na Twój pas, nie ty na jego. Co innego gdybyś od razu wyjechał na pas po którym on jedzie i zmusił go do hamowania. Wtedy wiadome- wymuszenie.
Grzego90
 
Posty: 246
Dołączył(a): poniedziałek 11 lutego 2013, 16:19


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 122 gości