Zapamiętane pytania z teorii kat C

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez rusel » wtorek 03 marca 2015, 16:30

Mnie obchodzi kanon zakładania jednorazowych rękawiczek przed wydobywaniem ludzi z pojazdów.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez jasper1 » wtorek 03 marca 2015, 17:08

Kanon jest taki, że jeśli to robisz, to robisz to w rękawiczkach, bo zakładasz je jeszcze przed podejściem do poszkodowanego.

Dyskusji może podlegać czy poszkodowanego w ogóle wyciągać z tego auta (zwykle nie), dlatego funkcja edukacyjna pytania jest mocno wątpliwa.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez rusel » wtorek 03 marca 2015, 21:42

Krwotoki, rany otwarte, wymioty itd oczywiste reszta to dla mnie herezja.
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez jasper1 » wtorek 03 marca 2015, 22:28

Rusel, jaką masz gwarancję, że w trakcie wykonywania czynności ratunkowych do krwawienia, na przykład z przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych, nie dojdzie?
A właściwie ono już trwa, ale jeszcze tego nie widzisz, zobaczysz w momencie zmiany pozycji ciała klienta?

Stosujesz środki ochrony osobistej przed przystąpieniem do udzielania pomocy.
Założenie rękawiczek należy do etapu zadbania o własne bezpieczeństwo, zaraz po ocenie czy miejsce jest bezpieczne.
Traktowanie tego jako elementu algorytmu, zamiast sytuacyjnego podejmowania decyzji czy zakładać, czy nie zakładać, jest najlepsze (bo najszybsze) i najbezpieczniejsze.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez arkadiuszo » piątek 06 marca 2015, 07:53

Koledzy mam trzy takie pytania, wydaje mi się że są takie same, ale w jednym odpowiedź się różni. Coś jest nie tak z odpowiedziami czy wszystko gra?? A jeśli wszystko gra, to niech ktoś wytłumaczy różnice w odpowiedziach.
1. Wykonując na rzecz przedsiębiorcy własnym pojazdem niezarobkowy przewóz towarów, jaką umowę powinien posiadać kierowca? Odp: Umowa o pracę.
2. Jaki rodzaj umowy powinien być zawarty między przedsiębiorcą i kierowcą wykonującym na jego rzecz przewozy niezarobkowe?
Odp: Umowa o pracę.
3. Jaką należy zawrzeć umowę z pracodawcą, jeśli przewozisz na jego rzecz towar ale nie masz z tego korzyści finansowych?
Odp: Umowa o dzieło.
Z góry dzięki za pomoc.
arkadiuszo
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 06 marca 2015, 07:41

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez dawcio91 » sobota 07 marca 2015, 18:22

Kat C. egzamin 04.03.15 66pkt :(

Pytania które zapamiętałem:(mogą być troszeczke inaczej sformułowane)

1. Jadąc samochodem cięzarowym w warunkach bardzo dobrej przejrzystości powietrza z jakiego biegu skorzystasz? (pytanie może się różnić jednak odpowiedzi pamiętam a 100%):
a) z 3 biegu
b)z 1 biegu
c) zalecanego przez producenta

Miałem też dwa pytania dotyczące odpoczynku i za bardzo nie pamiętam jak one były sformułowane ale odpowiedzi co dziwne byly takie same, napewno chodziło o tygodniowy odpoczynek ile wynosi:
a)24h
b)36h
c)45h

Za dużo nie pomogłem ale zawsze coś wniosłem :)
dawcio91
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 07 marca 2015, 18:13

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez krystian123 » czwartek 21 maja 2015, 18:18

Wczoraj 20.05.2015 w WORD Ostrołęka zdałem teorię za I razem 68 pkt.
Oto kilka zapamiętanych pytań z tym, że brzmienie niektórych może się różnic:

1) Jaka maksymalną prędkością możesz jechac samochodem ciężarowym powyżej 3.5t w terenie zabudowanym za tym znakiem. Znak 70 km/h.
a) 70
b) 50
c) nie pamiętam odpowiedzi
Prawidłowa to odp. b) 50 , nie możemy jechac z prędkością wyższą niż 50 w terenie zabudowanym ciężarówką nawet jak znaki mówią że możemy.

2) Nadzorujesz rozładunek pojazdu.
a) inna praca ja tak zaznaczyłem, dalszych odpowiedzi nie pamiętam

3) Czy w tej sytuacji możesz wyprzedzic rowerzystę zachowując odstęp 0.5m. Obrazek rowerzysta i linia przerywana. Wiadomo, że nie można, bo odstęp musi byc 1m.

4) Czy możesz w tej sytuacji rozpocząc wyprzedzanie pojazdu. Linia przerywana, ale potem już ciągła, czyli nie można wyprzedzic.

5) Obrazek, na drogę wchodzi starszy pan z białą laską, pytanie czy mamy obowiązek się zatrzymac żeby puścic pieszego. Ja zaznaczyłem TAK

6) Ile godzin wynosi regularny tygodniowy odpoczynek?
a)24
b)45
c) nie pamiętam tej odp.
Ale dobra odpowiedź to b)45

7) Czy zaśnieżone szyby i lusterka przeszkadzają w jeździe?
Wiadomo że TAK

8) Czy w tej sytuacji możemy wjechachac na skrzyżowanie?
Policjant stał plecami do nas lub bokiem, nie pamiętam, ale wiadomo, że jeśli plecami to nie wjedziemy, a jeśli bokiem to możemy.

9) Jakiego koloru tarczą oznaczamy ładunek wystający z przodu?
a) żółtą
b) czerwoną
c) pomarańczową
Ja zaznaczyłem b) czerwoną, ale prawidłowa to c) pomarańczową.

10) Czy zawracając na tym skrzyżowaniu może dojśc do kolizji z innym uczestnikiem.
Skrzyżowanie bezkolizyjne, strzałka w lewo i zawracanie.

11) Czy masz obowiązek ustąpic pierwszeństwa tramwajowi wyjeżdzającemu z pętli?
NIE

12) Czy masz obowiązek zachowac szczególną ostrożnośc przejeżdzając obo autobusu szkolnego. Obrazek, przed nami autobus szkolny.
Ja zaznaczyłem NIE, alo prawidłowa to TAK.

13) Czy w tej sytuacji musisz zatrzymacc się przed przejściem dla pieszych? Na filmie przed nami jakieś kilkadziesiąt metrów wchodzi pieszy na jezdnię. odp. TAK

RESZTĘ DOPISZE JAK MI SIĘ PRZYPOMNI
krystian123
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 20 maja 2015, 10:29

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez krystian123 » czwartek 21 maja 2015, 22:01

14) Facet cofa z parkingu srebrnym autem ,wychyla głowę przez szybę
pytanie czy cofa poprawnie? odp. oczywiście, że NIE.

15) Jeśli uszkodzi się ABS to jak będzie to pokazane?
a) kontrolka na tablicy roździelczej
b) słychac dźwięk
c) nie pamiętam odpowiedzi
Ja zaznaczyłem a)

16) Jak hamujemy awaryjnie pojazdem wyposażonym w system ABS?
a) wciskamy pedał hamulca do końca i równocześnie pedał sprzęgła
Nie pamiętam dalszych odpowiedzi ale ja zaznaczyłem odpowiedź powyżej.
krystian123
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 20 maja 2015, 10:29

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez Paula93 » czwartek 28 maja 2015, 20:20

Ja niestety już 2 razy nie zdałam :(
To co pamiętam to:
1. szybko migająca żarówka to wcale nie jest wina zwarcia, tylko tego że żarówka jest spalona. Zaznaczyłam błędnie ale po egzaminie sprawdziłam sobie pytania i zaznaczona była odpowiedź "spalona żarówka"
2. czy można jeździć pojazdem ciężarowym który wraz z załadunkiem przekracza wysokość 4 m ? Zaznaczyłam nie, ale odpowiedź poprawna to niby "tak o ile ma się zezwolenie". Szukałam informacji w internecie i KD ale mimo to nigdzie czegoś takiego nie znalazłam i już sama nie wiem.
3. Czego nie mogę robić prowadząc pojazd i przewożąc pasażerów poza kabiną kierowcy- nie mogę jeść. Zaznaczyłam inna odpowiedź ale później jak to przemyślałam to uznałam że wcale to nie jest głupie. W końcu, żeby coś zjeść musze użyc do tego rąk, które teoretycznie powinny być na kierownicy...
4. Jaki element wymaga naprawy, gdy dodając gazu wzrasta prędkość obrotowa silnika, a nie wzrasta prędkość jazdy- prawidłowa odp to sprzęgło (było jeszcze wał napędowy i most napędowy)
5. Nie można się poruszać pojazdem ciężarowym gdy bieznik jednej z opon ma mniejsza głebokośc jak 1,6mm.
6. Jak zabezpieczę głęboką ranę w okolicach płuc - folią.
7. Dopuszczalny nacisk na oś nienapędową pojedynczą wynosi 10t
8. Opaska uciskowa - powyżej urwanej kończyny. Co innego jest z opatrunkiem uciskowym- ten powyżej miejsca krwawienia.

To tyle z takich trudniejszych i ciekawszych dla mnie pytań. Wciąż rozkminiam jak to jest z tym ruszaniem na jakim biegu. Ja np. ruszam z 3 w normalnych warunkach. Co innego jakbym miała obciążenie. Ale nauczona doświadczeniem wiem że moja wiedza nie zawsze zgadza się z prawidłowymi odpowiedzami na teście :(
Paula93
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 28 maja 2015, 20:04

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez wojtek219 » piątek 29 maja 2015, 11:15

Witam. Właśnie wróciłem z egzaminu... 74/74 pkt :) zdane za 1 razem :)
Z tych co zapamiętałem:
1. Wystająca głowa kierowcy przy wycofywaniu... czy jest to prawidłowe ? - NIE
2. Wyprzedzanie ciężarówki przez inną ciężarówkę... jaką należy utrzymywać odległość - Bezpieczną
3. Czy używając gaśnicy należy unikać pełnego otwierania pokrywy silnika? - Tak
4. Czy wolno wyprzedzić pojazd który ma włączony kierunkowskaz w lewo na drodze jedno jezdniowej z lewej strony? - NIE
5. Skrócony czas odpoczynku kierowcy - 9h
6. Czy w sytuacji gdy z przeciwka nadjeżdża pojazd na drodze nieoświetlonej możemy używać świateł drogowych ? - NIE
7. Czy wolno nam przejechać przez przejazd kolejowy bez zapór ze znakiem stop bez zatrzymania się, gdy pojazd poprzedzający się już zatrzymał ? - NIE - my też musimy się zatrzymać!
8. Czy jadąc pasem ze strzałką poziomą "na wprost" można jechać tylko "na wprost" ? - TAK
9. Czy wolno nam ominąć pojazd szynowy gdy ludzie do niego wsiadają i jest on po lewej stronie bez wysepki? - NIE
10. Gdy policjant stoi do ciebie bokiem... czy można wjechać na skrzyżowanie ? - TAK
11. Czy masz obowiązek upewnić się że leki które zażywasz mogą wywoływać trudność w prowadzeniu pojazdem ? - TAK
12. Były trzy samochody.. 1 ze znakiem stop z tyłu, 2 ze znakiem pomarańczowego prostokąta z czarną obwódką, 3 ze znakiem "A" w białym prostokącie. Który pojazd przewozi materiały niebezpieczne? - POJAZD Z POMARANCZOWĄ TABLICZKĄ Z CZARNYMI OBWÓDKAMI
13. Jak należy zabezpieczyć towar(piasek) podczas przewozu ? - ZABEZPIECZYĆ PRZED WYSYPYWANIEM SIĘ DODATKOWĄ OSŁONĄ
14. Mamy pojazd o szerokości 2.55m i przewozimy towar o szerokości 3m.. ile moze maxymalnie wystawać z jednej strony ? - 23cm

Więcej nie pamiętam ale jak otrzymaliście płytę z przykładowymi testami i macie tam taki temat jak "pytania oficjalne" to należy je kilka razy "przelecieć" bo ja miałem praktycznie każde z nich... tylko mnie to o materiałach niebezpiecznych zaskoczyło ale dobrze trafiłem :)
Pozwodzenia :)
wojtek219
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 29 maja 2015, 10:36

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez Paula93 » piątek 12 czerwca 2015, 19:51

Znowu niezdane, zawsze brakuje ten 1 cholerny pkt. A tracę pkt nie przez brak wiedzy tylko przez zbytnie wnikanie "co autor miał na myśli" :(

- zakaz zatrzymywania się i w okrąg jest wpisane cło/zoll i pod spodem tabliczka 100m. Czy znak obowiązuje od ustawienia znaku? No oczywiście, że nie, a ja zaznaczyłam tak :(
-pytanie: czy jeśli jesteś jedynym poszkodowanym w wypadku samochodowym masz obowiązek usunąć pojazd z drogi tak aby nie tamował ruchu? Zaznaczyłam nie, będąc pewna że w definicji "wypadek samochodowy" zawsze należy zostawić auto na miejscu do przyjazdu policji, usuwam pojazd gdy jest "kolizja". Niestety w takim przypadku należy usunąć pojazd :(
- poległam na pytaniu o transport i dokumenty. Zaznaczyłam badania lekarskie, a prawidłowa odpowiedź była brak przeciwskazań do posiadania wykresówek czy jakoś tak. Chyba chodziło o transport drogowy niezarobkowy :(

A i miałam pytanie o to, z którego biegu należy ruszać na płaskim podłoży przy nie obciążonym pojeździe. Zaznaczyłam z 3 biegu ( ja tak ruszałam na jazdach), a prawidłowa to była "z najmniejszego zalecanego przez producenta"
Wciąż też gubię się z tymi pytaniami o gabaryty. Niby wysokość z załadunkiem max 4m, ale z pozwoleniem moge jechać. Tak samo miałam chyba kiedyś pytanie o to, czy szerokość pojazdu może przekraczać 3m. I zaznaczyłam nie, zapominając o tych cholernych gabarytach- ze zezwoleniem moge jechac takim pojazdem :( Strasznie podchwytliwe

ogólnie pytania nie są trudne i to najbardziej boli :( Bo jak człowiek szuka drugiego dna w pytaniu to odpowie źle :(
Paula93
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 28 maja 2015, 20:04

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez oskbelfer » niedziela 14 czerwca 2015, 00:41

jasper1 napisał(a):Rusel, jaką masz gwarancję, że w trakcie wykonywania czynności ratunkowych do krwawienia, na przykład z przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych, nie dojdzie?
A właściwie ono już trwa, ale jeszcze tego nie widzisz, zobaczysz w momencie zmiany pozycji ciała klienta?

Stosujesz środki ochrony osobistej przed przystąpieniem do udzielania pomocy.
Założenie rękawiczek należy do etapu zadbania o własne bezpieczeństwo, zaraz po ocenie czy miejsce jest bezpieczne.
Traktowanie tego jako elementu algorytmu, zamiast sytuacyjnego podejmowania decyzji czy zakładać, czy nie zakładać, jest najlepsze (bo najszybsze) i najbezpieczniejsze.



Dodam jedynie, że zespoły RM już przy wsiadaniu do "karetki" wkładają rękawiczki. Nie wiem czy tak jest wszędzie, ale w kilku stacjach RM spotkałem się z taką procedurą.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez Poland1906 » piątek 26 czerwca 2015, 10:54

Niestety egzamin niezdany. Zapamiętane pytania:

1) Początek autostrady i jakie ograniczenie dla osobówek?
2) Policjant stoi tyłem czy można wjechać?
3) Znak zakaz wyprzedzania, czy można wyprzedzić motocykl?
4) Pijany na drodze czy powstrzymać się od wyprzedzania?
5) Namalowane znaki poziome barwy żółtej skręt w prawo, czy z tego pasa można skręcić w lewo?
6) Skrzyżowanie i pierwszeństwo
7) Skrzyżowanie i pierwszeństwo
8) Wyjeżdżający tramwaj z zajezdni czy ma pierwszeństwo?
9) Znak gołoledź
10) Znak sypki żwir
11) Czy można wyprzedzić? Samochód po prawej zatrzymuje się na pasach.
12) Sygnalizator świetlny podstawowy czy występuje brak kolizji?
13) Koniec drogi ekspresowej ile można maksymalnie jechać pojazdem powyżej 3,5 tony? Dwujezdniowa i dwa pasy ruchu
14) Znak ostrzegawczy z tramwajem, czy możesz spodziewać się tramwaju?
15) Jedzie samochód z naprzeciwka, czy jest to omijanie?
16) Zwężenie drogi, czy zmieniając pas masz pierwszeństwo?
17) Uprzywilejowany pojazd skręca w lewo, czy masz obowiązek umożliwić mu przejazd przez skrzyżowanie?
18) Czy można zawrócić na drodze jednokierunkowej?

1) Czy masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy?
2) Wymiana kół jak zaznaczysz na tachografie?
3) Co potrzeba by samochód był dopuszczony do ruchu? a) prawo jazdy kat c. b) lista ładunkowa c) dowód rejestracyjny
4) Ile może wystawać ładunek z przodu?
6) Regularny odpoczynek tygodniowy
7) Jak długo będziesz prowadził pomoc poszkodowanemu
8) Na jaką odległość święcą dobrze ustawione światła drogowe w pojeździe ciężarowym
9) Jaki odstęp trzeba zachować
10) Na czym polega ekonomiczna jazda?
11) Wywieszony szalik na lusterku czy mniejsza widoczność?
12) Ustawienie lusterek wstecznych. Co trzeba widzieć?

Prosiłbym bardzo o odpowiedź na te pytania, bo raczej na nich nie zdałem egzaminu:

1) Do czego służy mata? a) zwiększa tarcie b) zmniejsza tarcie c) nie pamiętam. Dałem zmniejsza tarcie
2) Czy można zabezpieczyć ładunek stalowymi łańcuchami? a) tak b) nie i chyba można linką c) nie i coś tam. Dałem tak
3) Przejeżdżam obok przystanku autobusowego, czy mam obowiązek zachować szczególną ostrożność? Dałem tak
4) Jedzie rowerzysta nie ma znaków po prawej polna droga? albo jakiś wyjazd z lasu? Czy można wyprzedzić rowerzystę. Dałem nie
Poland1906
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 26 czerwca 2015, 09:34

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez rusel » piątek 26 czerwca 2015, 12:30

zastanów się nad odpowiedziami 3-4
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: Zapamiętane pytania z teorii kat C

Postprzez Poland1906 » poniedziałek 29 czerwca 2015, 15:01

Zdane 71/74

Pytania i moje odpowiedzi

1) Znak Znak A-12b czy informuje o wlocie z prawej strony? Ja - nie
2) Ile może jechać samochodem pow. 3,5t na autostradzie? Ja - 80km/h
3) Mgła, czy można jechać ze światłami dziennymi? Ja - nie
4) Policjant stoi tyłem, zielone światła, czy można wjechać na skrzyżowanie? Ja - nie
5) Osoba o lasce wchodzi na jezdnie, czy mamy mu ustąpić pierwszeństwa? Ja - tak
6) Znaki poziome barwy pomarańczowej, czy mamy stosować się do nich? Ja - tak
7) Znak D-28 i D-29 czy informują o hotelu i restauracji? Ja - tak
8) Rondo czy mamy ustąpić pierwszeństwa po lewej stronie? Ja - tak
9) Przejazd kolejowy i znak stop, czy mamy obowiązek upewnić się czy jedzie pociąg? Ja - tak
10) Znak B-17 6m czy można wjechać ciężarówką 6m? Ja - nie (tutaj chyba popełniłem błąd?)
11) Na pasy wjeżdża rowerzysta czy mamy obowiązek mu ustąpić? Ja - tak
12) Skrzyżowanie
13) Skrzyżowanie
14) Strefa zamieszkania czy piesi mają pierwszeństwo? Ja - tak
15) Dojeżdżam do pasów, czy mogę wyprzedzić? Ja - nie
16) Jaka odległość między kolumnami samochodów ciężarowych? Ja - nie mniej niż 500m
17) Zdjęcie z daleka skrzyżowanie 4 pasy jedziemy drugim od prawej, czy należy niezwłocznie zmienić pas na lewy jeśli chcemy skręcić w lewo? Ja - tak
18) Pobocze, linia ciągła, czy można wjechać? Ja - nie

Specjalizacja

1) Nadzór załadunku, co trzeba wcisnąć na tachografie? Ja - młotki
2) Tygodniowy czas pracy? Ja - 56h
3) Jak oznaczyć wystający ładunek? Ja - Pasy biało czerwone i 1000cm3
4) Maksymalny nacisk osi? Ja - 11,5t
5) Kiedy zakładamy rękawiczki? Ja - przed wyciągnięciem poszkodowanego z auta
6) Kto wydaje pozwolenia na przejazd normatywny? Ja - Zarządca drogi
7) Co może być na przedniej szybie? Ja - Pasek przeciwsłoneczny
8) Coś z amortyzatorami gdy coś cieknie? Ja - słaba przyczepność
9) Kiedy można włączyć tempomat? Ja - stała prędkość
10) Czy leki nasenne mają wpływ na jazdę? Ja - tak
11) Czy gasząc pożar należy uchylić maskę, a nie otwierać jej całej? Ja - tak
Poland1906
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 26 czerwca 2015, 09:34

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 27 gości