Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez Smerfetka95 » piątek 23 sierpnia 2013, 09:45

WORD Tarnobrzeg, 74/74 pkt, więc odpowiedzi na 100% poprawne.

1. Czy można używać świateł drogowych w celu ostrzeżenia innych uczestników ruchu o stojącym patrolu policji? NIE

2. Czy na moście można zawracać z zachowaniem szczególnej ostrożności? NIE

3. Czy zachowanie szczególnej ostrożności polega na dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji na drodze? TAK

4. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu? (wjeżdżamy na drogę poprzeczną, ponadto na przejście wchodzi osoba o widocznej obniżonej sprawności ruchowej) TAK

5. Czy w tej sytuacji powinieneś zmniejszyć prędkość i być przygotowanym do zatrzymania się? (na filmiku widoczny pijany pieszy, ponadto ktoś wycofuje z parkingu nie zwracając uwagi na to, że jedziemy za nim) TAK

6. Czy z tego pasa możesz pojechać prosto? (na naszym pasie znak poziomy do jazdy w lewo) NIE

7. Czy w tej sytuacji możesz zmienić pas ruchu bezpośrednio przed skrzyżowaniem? (linia ciągła) NIE

8. Czy w tej sytuacji możesz wjechać na skrzyżowanie bez uprzedniego zatrzymania się?
(na filmiku policjant w takiej pozycji: )
1.png
1.png (181.25 KiB) Przeglądane 6623 razy

TAK

9. Czy w tej sytuacji możesz kontynuować jazdę?
(policjant w takiej pozycji: )
2.png
2.png (186.07 KiB) Przeglądane 6623 razy

NIE

10. Czy w tej sytuacji musisz ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jeśli będzie on jechał prosto? (skrzyżowanie równorzędne +, my skręcamy w lewo, rowerzysta naprzeciwko nas) TAK

11. Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa ciągnikowi rolniczemu? (ciągnik wyjeżdża z pola) NIE

12. Czy możesz wykonać manewr wyprzedzania bez uprzedniego upewnienia się czy istnieją ku temu warunki? NIE

13. Czy widoczny znak wyznacza miejsce zatrzymania? (na zdjęciu widoczny krzyż św. Andrzeja) TAK

14. Czy w widocznej sytuacji można rozpocząć wyprzedzanie? (stoimy za jakimś samochodem na przejeździe kolejowym) NIE

15. Czy w tej sytuacji mamy pierwszeństwo przed pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka? (znak ustąp pierwszeństwa przejazdu, pierwszeństwo łamane, tak że ten z naprzeciwka je ma) NIE

16. Czy na widocznej drodze możemy zaparkować pojazd w dowolnym miejscu, tak aby nie utrudniać ruchu innym? (znak strefa zamieszkania) NIE

17. Czy na widocznym skrzyżowaniu można zawrócić? (znak zakaz jazdy w lewo) NIE

18. Czy za tym znakiem musisz się zawsze zatrzymać? (znak niestrzeżony przejazd kolejowy) NIE

19. Czy sygnalizując postój uszkodzonego pojazdu poza obszarem zabudowanym powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony, światła pozycyjne? TAK

20. Czy po każdych lekach przepisanych przez lekarza można prowadzić samochód? NIE

21. W jakich godzinach na terenie zabudowanym można jechać z prędkością 60 km/h?
A. 23.00 - 5.00
B. 22.00 - 6.00
C. 5.00 - 23.00

22. Jaka powinna być pozycja kierowcy, aby zapobiec martwemu polu w lusterku?
A. statyczna
B. dynamiczna
C. dowolna
(do każdej odpowiedzi dodany był krótki komentarz)

23.Co się stanie gdy nastąpi wyciek płynu hamulcowego?
A. wzrośnie siła hamowania
B. zapowietrzy się układ hamulcowy i siła hamowania zmaleje
C. nie pamiętam odpowiedzi ale tu było logiczne że nie :-)

24. Czy można przewozić dziecko do 12. roku życia na przednim siedzeniu?
A. Tak, pod warunkiem zapięcia pasów.
B. Tak, ale w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu.
C. Tak, ale tylko w foteliku ochronnym.

25. Gdzie można przeprowadzić badanie techniczne pojazdu?
A. w miejskiej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów
B. w każdym dobrze wyposażonym warsztacie samochodowym
C. w stacji napraw autoryzowanej przez producenta pojazdu

26. Czy w czasie jazdy w nocy musimy zwiększyć ostrożność?
A. Tak, bo widoczność jest ograniczona.
B. Nie, bo jest mniejszy ruch.
C. Nie, bo… (nie pamiętam co tutaj było)

27. Jaki odstęp powinieneś zachować przy wyprzedzaniu widocznego pojazdu? (na zdjęciu jakiś pojazd jednośladowy, chyba motocykl)
A. 0,5 m
B. 1 m
C. 1,5 m

28. Który z wymienionych to zespół pojazdów?
A. samochód osobowy z przyczepą kempingową
B. motocykl z wózkiem (jakoś tak)
C. pojazdy złączone w celu holowania

29. Czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu?
A. Tak
B. Nie, ale warto ją mieć.
C. Tak, u jakichś tam pojazdów...

30. Czy możesz przewozić dziecko na przednim siedzeniu w innym urządzeniu niż fotelik?
A. Nie.
B. Tak, pod warunkiem zapięcia pasów.
C. Tak, zawsze.

31. Z jakiego biegu należy rozpocząć ruszanie na suchej powierzchni?
A. najwyższego
B. najniższego
C. dowolnego

32. Co należy zrobić widząc na poboczu przemarzniętego człowieka?
A. Podać mu gorący napój.
B. Podać mu alkohol.
C. Wziąć do samochodu i powoli ogrzewać.
Ostatnio zmieniony piątek 23 sierpnia 2013, 12:57 przez Smerfetka95, łącznie zmieniany 2 razy
Smerfetka95
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota 03 sierpnia 2013, 14:18

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez Monia93 » piątek 23 sierpnia 2013, 12:31

Hej, Dzisiaj zdawałam teorię i niestety oblałam. To był mój pierwszy raz na nowych zasadach, wcześniej, rok temu zdałam za pierwszym razem jeszcze starą ale niestety wygasła...
Oto pytania, które udało mi się zapamiętać z dzisiaj...
1. Jaka jest dop. prędkość na drodze ekspresowej jednojezdniowej?
2. Autobus stoi na przystanku nie mruga, czy muszę zachować szczególną ostrożność? ( jak dla mnie tak ale nie wiem o co im chodziło... )
3. Pytanie o funkcję ABS-u, które już tu się pojawiło ( nie pamiętam odpowiedzi...)
4. Droga (chyba za miastem), podwójna ciągła, nie ma przejścia, pieszy stawia nogę na jezdnię, w tej chwili filmik się urywa... Pytanie: Czy pieszy ma pierwszeństwo przed samochodem?
5. Droga z tramwajem, który jeździ po tej same drodze co samochody (tzn. tory na jezdni) Czy musimy mu ustąpić? Zaznaczyłam, że tak ale nie wiem czy dobrze...
6. Widzimy zamarznietego sinego człowieka - jak mu pomóc?
A. Podać gorący napój
B. Podać alkohol
C. Wziąć do samochodu i powoli ogrzewać ---> poprawna

Więcej grzechów nie pamiętam ... ;-p Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę... trochę pytań powtórzyło się stąd, więc serio warto czytać to forum... Niestety trochę było zupełnie absurdlnych o sytuacjach, które prawdopodobnie niogdy nam się nie przytrafią!!!! Generalnie rzeź!!! Na 15 zdających 4 zaliczyło!!! (PORD Gdańsk)
Monia93
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 23 sierpnia 2013, 12:18

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez Smerfetka95 » piątek 23 sierpnia 2013, 13:36

Monia93 napisał(a):1. Jaka jest dop. prędkość na drodze ekspresowej jednojezdniowej?

100 km/h
Monia93 napisał(a):2. Autobus stoi na przystanku nie mruga, czy muszę zachować szczególną ostrożność? ( jak dla mnie tak ale nie wiem o co im chodziło... )

Wydaje mi się, że chodzi o to czy jest to autobus szkolny czy nie. Według kodeksu mamy obowiązek zachować szczegółną ostrożność omijając pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży. Czyli jeżeli był to oznaczony autobus szkolny odpowiedź TAK, jeśli nie, odpowiedź NIE.
Monia93 napisał(a):3. Pytanie o funkcję ABS-u, które już tu się pojawiło ( nie pamiętam odpowiedzi...)

Z tego co pisaliście na tym forum prawidłowa odpowiedź będzie brzmiała: zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania lub ułatwia sterowanie pojazdem podczas poślizgu itp.
Monia93 napisał(a):4. Droga (chyba za miastem), podwójna ciągła, nie ma przejścia, pieszy stawia nogę na jezdnię, w tej chwili filmik się urywa... Pytanie: Czy pieszy ma pierwszeństwo przed samochodem?

Nie. Gdyby pytanie brzmiało czy należy mu ustąpić pierwszeństwa, wtedy tak.
Monia93 napisał(a):5. Droga z tramwajem, który jeździ po tej same drodze co samochody (tzn. tory na jezdni) Czy musimy mu ustąpić? Zaznaczyłam, że tak ale nie wiem czy dobrze...


TAK. Jadąc po torach, musimy zawsze ustąpić pierwszeństwa tramwajowi. Nawet jak jedziemy przed nim, on z tyłu, to musimy zjechać na inny pas.
Ostatnio zmieniony sobota 24 sierpnia 2013, 16:37 przez Smerfetka95, łącznie zmieniany 2 razy
Smerfetka95
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota 03 sierpnia 2013, 14:18

Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez meggy94 » sobota 24 sierpnia 2013, 12:41

Zdawałam WORD Piotrków Tryb.
Pytania miałam w dużej części powtarzające się z płyty, jak i tutaj zresztą. Np. czy zbliżasz się do części wyłączonej z ruchu, a na zdjęciu był tzw. zygzak (więc oczywiście, że nie); co należy do podstawowego wyposażenia auta, gdzie do wyboru była kamizelka odblaskowa, apteczka i lewarek do wymiany koła (jakoś tak); czy można w tej sytuacji wyprzedzać (droga poza obszarem zabudowanym, z naprzeciwka nic nie jedzie, a linia ciągła przechodzi w przerywaną, więc można); i miałam nieszczęsne pytanie z kłuciem brzuchu na autostradzie :? Na własnej skórze przekonałam się, że prawidłową odpowiedzią jest B, gdzie należy zjechać na pobocze, odsunąć szybę i wezwać pogotowie. Zdałam teorię za drugim razem, bo za pierwszym sypnęłam się właśnie na sytuacji z bólem brzucha (dodam jeszcze, że miałam wątpliwości dlatego, że na autostradzie nie wolno stawać "bez powodu", dlatego za pierwszym razem zaznaczyłam, że powinno się odsunąć szybę i jechać do szpitala (moja intuicja mnie wtedy baaardzo zawiodła :x ). Więcej nie pamiętam, bo na szczęście mam to już za sobą! Zdałam absurdalną teorię i banalną jak dla mnie praktykę, zatem czekam na plakietkę :D Dla tych, którzy jeszcze się męczą bądź dopiero będą mam jedną radę: nie przejmujcie się, bo te niektóre pytania są po prostu tak głupie i niezrozumiałe, że nie warto mieć do siebie pretensji o negatywny wynik egzaminu. Co nie zmienia faktu, że trzeba siąść nad książką i się porządnie wczytać w przepisy (lub nawet Kodeks Drogowy, jeśli ktoś go ma). Głowa do góry! Zatem życzę wszystkim więcej uporu w dążeniu do tego celu, duuuużo szczęścia (bo niestety, ale to też jest tam potrzebne) i wyniku pozytywnego na egzaminie praktycznym :wink: pozdrawiam!
meggy94
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 24 sierpnia 2013, 12:19

Zapytanie

Postprzez ania440 » sobota 24 sierpnia 2013, 18:46

Hej :) Mam wątpliwości, co do pytania na temat przewozu dzieci.

1. Czy możesz przewozić przedszkolaka na przednim siedzeniu samochodu?
a) podwyższeniu dopasowanym do wzrostu i masy dziecka
b) tak na kolanach
c) nie
*a??

oraz :

2.Co się może wydarzyć z powodu nie wyważenie kół jednych w samochodzie?
a. koła jezdne mogą się zblokować;
b. okres eksploatacji opony zwiększy się;
c. zużycie bieżnika opony będzie nierównomierne
*c??


3.Czy ten znak poziomy (BUS), zezwala na kontynuowanie jazdy tym pasem ruchu taksówce
*wydaje mi się, że nie, ale w odpowiedziach widziałam tak...


4.czym skutkuje wyciek płynu z cylinderka?


5.Kiedy podczas jazdy od zmierzchu do świtu możesz używać świateł drogowych?
a. zawsze jeśli nie oślepiasz innych kierujących;
b. na nieoświetlonych drogach, jeśli nie oślepiasz innych kierujących;
c.w gęstej mgle ograniczającej widoczność do 50m;
*b??


6. Czy można zmienić światła w samochodzie na lampy ksenonowe?
*nie??

7. Czy można wymienić lampy halogenowe na ksenonowe?
*tak??

Będę wdzięczna za odpowiedź :))
**Gdzie można skorzystać z testów grupy IMAGE w internecie ?
ania440
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 24 sierpnia 2013, 18:34

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez kathia » sobota 24 sierpnia 2013, 21:39

Czy ktos ostatnio zdawał w Bydgoszczy tam są pytania z PWPW :roll: z pytaniem co oni mogą o tym wiedzieć?

1. Jedziemy do skrzyzowania(2 pasmowa jednokierunkowa zielone światło,znak nakaz jazdy w prawo)pytanie:
Czy na tym skrzyzowaniu mozna skrecić w lewo?

2. Ruch kierowany przez policjanta który stoi do nas tyłem i obie ręce ma wyciągniete w prawą stronę.
Czy mozemy w tej sytuacji skręcic w prawo?

3.Znak uwaga piesi
Czy ten znak oznacza przejscie dla pieszych?

3.Przejazd kolejowy z podniesionymi zaporami.
Czy za tym przejazdem mozna się zatrzymac?

4.Przed skrzyzowaniem znak "zmiana pierwszeństwa"
Czy za tym znakiem na skrzyżowaniu mamy pierszenstwo?

5.Skrzyzowanie z naprzeciwka jedzie motor.
Czy musimy ustapić pierszenstwa pojazdowi chcac skrecic w lewo?

6.Skrzyzowanie z drogą z pierszenstwem w prawą stronę,z tej prawej nadjezdza samochód.
Czy musimy ustapic pojazdowi chcac skrecic w lewo?

7.Leży ludek na poboczu.
Czy musimy się zatrzymac aby udzielić pomocy?

8.Jedziemy jednokierunkowom,z boku jakiś kawałek mostu czy coś
Wjakiej odległosci omijamy przeszkodę?
a.0.8m
b.2m
c.nie pamiętam z tego wszystkiego

9.Jak przewozi sie dziecko na tylnym siedzeniu w wieku 12 lat ponizej 150 cm wzrostu?
a.na kolanach pasazera
b.w foteliku
c na podwyższeniu

10.Znak parking parkowanie na chodniku równolegle do krawędzi jezdni
W jaki sposób zaparkowac na chodniku?
a.na jezdni prostopadle do chodnika
b.na chodniku rownolegle do krawędzi jezdni
c.na chodniku skośnie do jezdni

11.Jak ruszać płynnie autem?
a.dodac gazu i po wlaczeniu biegu puscic szybko sprzegło
b.po włączeniu biegu delikatnie zwalniac pedał sprzęgła
c.cos dla zmylenia

Było tego jeszcze ale nie pamiętam,jak sobie przypomne to dopisze.
Niestety zadomawiam sie w wordzie chyba namiot na tamtejszym skwerku rozbije bo kawał drogi mam na dojazd :?
Ps.Jak ktos ostatnio zdawał z tej bazy PWPW to niech coś napisze proszę.

a
kathia
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 20 sierpnia 2013, 20:28

Re: Zapytanie

Postprzez Smerfetka95 » poniedziałek 26 sierpnia 2013, 14:06

ania440 napisał(a):1. Czy możesz przewozić przedszkolaka na przednim siedzeniu samochodu?
a) podwyższeniu dopasowanym do wzrostu i masy dziecka
b) tak na kolanach
c) nie
*a??

Na przednim siedzeniu można go przewozić tylko w foteliku ochronnym. Takiej odpowiedzi nie ma, więc dałabym nie, chociaż to też nie jest poprawna odpowiedź. Na podwyższeniu można przewozić dziecko na tylnym siedzeniu, na kolanach nie wolno.
ania440 napisał(a):.Co się może wydarzyć z powodu nie wyważenie kół jednych w samochodzie?
a. koła jezdne mogą się zblokować;
b. okres eksploatacji opony zwiększy się;
c. zużycie bieżnika opony będzie nierównomierne
*c??

"Skutkiem niewyważenia kół jest szybsze i nierównomierne zużywanie się opon", czyli odpowiedź C.
ania440 napisał(a):3.Czy ten znak poziomy (BUS), zezwala na kontynuowanie jazdy tym pasem ruchu taksówce
*wydaje mi się, że nie, ale w odpowiedziach widziałam tak...

Jeżeli pas jest przeznaczony do ruchu taksówek, jest umieszczony na nim dodatkowy napis TAXI. Napis BUS zezwala na korzystanie z niego pojazdów wykonujących odpłatny przewóz na regularnych liniach. Taksówki nie jeżdżą na regularnych liniach, więc nie.
ania440 napisał(a):5.Kiedy podczas jazdy od zmierzchu do świtu możesz używać świateł drogowych?
a. zawsze jeśli nie oślepiasz innych kierujących;
b. na nieoświetlonych drogach, jeśli nie oślepiasz innych kierujących;
c.w gęstej mgle ograniczającej widoczność do 50m;
*b??

Tak, odpowiedź b. Odpowiedź A oznaczałaby, że można ich używać np. też w dzień, co nie jest prawdą, natomiast odpowiedź c dotyczy świateł przeciwmgłowych tylnych.
ania440 napisał(a):6. Czy można zmienić światła w samochodzie na lampy ksenonowe?
*nie??

Po długich poszukiwaniach pytanie to pozostało dla mnie zagadką, natomiast czytałam na tym forum, że takiej wymiany można dokonać w warsztacie samochodowym, jednak używanie takich świateł bez jakichś pozwoleń jest nielegalne. Więc jaka jest prawidłowa odpowiedź, kto to wie...
Smerfetka95
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota 03 sierpnia 2013, 14:18

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez emii07 » poniedziałek 26 sierpnia 2013, 17:39

Witam . Do teorii podchodziłam już dwa razy. Dalej nie wiem na jakich pytaniach oblałam :/!
Na dole pytania które zapamiętałam. Bardzo proszę o odpowiedzi na te pytania...

1. Obrazek -znak zakaz zawracania i widać skrzyżowanie pytanie
Czy na kolejnym/następnym skrzyżowaniu można zawrócić?
TAK/NIe

2. Obrazek- Na chodniku po prawej stronie idzie grupa dzieci około 10 lat z nauczycielką z przodu.
Ja jadę obok szosą . Pytanie
Czy w tej sytuacji muszę być przygotowany na zatrzymanie pojazdu?
TAK/NIE

3.Jaki jest najefektywniejszy sposób hamowania, gdy mamy system ABS?
A.Hamowanie pulsacyjne
B.Szybkie i mocne wciśnięcie pedału hamulca
C.Wciśnięcie najpierw pedału sprzęgła a potem hamulca

4.Która kategoria prawa jazdy uprawnia do kierowania czterokołowcem innym niż lekki?
a. A
b. AM
c. B1

5.Obrazek- znak poziomy przejście dla pieszych.
Pytanie
Czy ten znak poziomy może oznaczać niebezpieczeństwo?
TAK/NIE

6.Jak przewozić piasek w przyczepce?
A .w szczelnie przykrytej przyczepie
B.nie wolno przekraczać 30km/h
C .przyczepa musi posiadać metalowy stelaż

7. Jesteśmy świadkiem wypadku. Wiedząc ,że za chwile ma przyjechać karetka pogotowia można nakłaniać sprawce wypadku aby odwiózł ofiarę do szpitala?
TAK/NIE


Z góry dzięki za odpowiedzi!
Ostatnio zmieniony poniedziałek 26 sierpnia 2013, 20:59 przez emii07, łącznie zmieniany 1 raz
emii07
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 26 sierpnia 2013, 17:18

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez mmAgIcc » wtorek 27 sierpnia 2013, 07:56

emii07 napisał(a):
1. Obrazek -znak zakaz zawracania i widać skrzyżowanie pytanie
Czy na kolejnym/następnym skrzyżowaniu można zawrócić?
TAK/NIe NIE

2. Obrazek- Na chodniku po prawej stronie idzie grupa dzieci około 10 lat z nauczycielką z przodu.
Ja jadę obok szosą . Pytanie
Czy w tej sytuacji muszę być przygotowany na zatrzymanie pojazdu?
TAK/NIE MIAŁAM TAKIE PYTANIE NA EGZAMINIE. ZAZNACZYŁAM TAK ALE NIE WIEM CZY DOBRZE.

3.Jaki jest najefektywniejszy sposób hamowania, gdy mamy system ABS?
A.Hamowanie pulsacyjne
B.Szybkie i mocne wciśnięcie pedału hamulca
C.Wciśnięcie najpierw pedału sprzęgła a potem hamulca

4.Która kategoria prawa jazdy uprawnia do kierowania czterokołowcem innym niż lekki?
a. A
b. AM
c. B1

5.Obrazek- znak poziomy przejście dla pieszych.
Pytanie
Czy ten znak poziomy może oznaczać niebezpieczeństwo?
TAK/NIE TAK

6.Jak przewozić piasek w przyczepce?
A .w szczelnie przykrytej przyczepie
B.nie wolno przekraczać 30km/h
C .przyczepa musi posiadać metalowy stelaż

7. Jesteśmy świadkiem wypadku. Wiedząc ,że za chwile ma przyjechać karetka pogotowia można nakłaniać sprawce wypadku aby odwiózł ofiarę do szpitala?
TAK/NIE TO PYTANIE TEZ MIAŁAM NA EGZAMINIE. ZAZNACZYŁAM NIE


Z góry dzięki za odpowiedzi!
mmAgIcc
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 19 sierpnia 2013, 16:14

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez kada » wtorek 27 sierpnia 2013, 10:37

emii07 napisał(a):1. Obrazek - znak zakaz zawracania i widać skrzyżowanie pytanie
Czy na kolejnym/następnym skrzyżowaniu można zawrócić?
TAK/NIE

Przydatna informacja dla wszystkich:

Jeżeli na drodze ustawiony jest znak zakazu, nasuwa się logiczne pytanie: do jakiego miejsca obowiązuje zakaz wyróżniony znakiem ?
Większość kierowców uważa, że zakaz obowiązuje tylko do najbliższego skrzyżowania. To jednak tylko część prawdy, bo zasada ta nie dotyczy wszystkich znaków zakazu, ale tylko dziewięciu z nich.
Warto zatem dokładnie wyjaśnić przepisy dotyczące odwoływania zakazów.

Skrzyżowanie odwołuje znaki:

* zawracania

* wyprzedzania

* używania sygnałów dźwiękowych

* ograniczenia prędkości

* postoju i zatrzymywania się

Od tej reguły są pewne wyjątki.

Nie każde ograniczenie prędkości czy zakaz parkowania odwoływane jest przez skrzyżowanie. W przypadku wjechania do "strefy ograniczonej prędkości " lub "strefy ograniczonego postoju", zakazy przekraczania ograniczonej prędkości i postoju obowiązuje na wszystkich drogach w tej strefie, aż do minięcia zakazu " koniec strefy ograniczonej prędkości " lub " koniec strefy ograniczonego postoju " a nie tylko do najbliższego skrzyżowania. Warto też wspomnieć że znak "ograniczenie prędkości " dotyczy zakazu obowiązującego na całym obszarze w całej miejscowości.

Warto także pamiętać, kiedy mamy do czynienia ze skrzyżowaniem:
jest to przecięcie, połączenia lub rozwidlenie w jednym poziomie dróg mających jezdnie. Jednak nie każde przecięcie dróg jest skrzyżowaniem, a także nie każde skrzyżowanie odwołuje zakazy.
Zakazy odwoływane są nie tylko przez skrzyżowanie, ale też przez inne znaki. Jednym z nich jest " koniec zakazów ", który niejako hurtowo odwołuje kilka zakazów, ale uwaga nie wszystkie! Dotyczy on jedynie
zakazów: zawracania, wyprzedzania, używania sygnałów dźwiękowych i ograniczenia prędkości. Zakazy mogą być zmieniane także przez inne znaki. Ograniczenie prędkości do np. 50 km/h może odwołać np. strefa zamieszkania, która wprowadza ograniczenia do 20km/h.

Przykład " strefy prędkości czy parkowania " oraz ograniczeń prędkości umieszczonych pod znakiem " obszar zabudowany " to pułapka, w którą często nieświadomie wpadają kierowcy.
kada
 
Posty: 30
Dołączył(a): środa 01 maja 2013, 11:09

Re: Zapytanie

Postprzez kada » wtorek 27 sierpnia 2013, 11:14

Smerfetka95 napisał(a):
ania440 napisał(a):6. Czy można zmienić światła w samochodzie na lampy ksenonowe?
*nie??

Po długich poszukiwaniach pytanie to pozostało dla mnie zagadką, natomiast czytałam na tym forum, że takiej wymiany można dokonać w warsztacie samochodowym, jednak używanie takich świateł bez jakichś pozwoleń jest nielegalne. Więc jaka jest prawidłowa odpowiedź, kto to wie...

Nie można zamieniać ani żarówek ani lamp/reflektorów na ksenonowe, ze względu na nie przystosowania auta do tego typu źródeł światła, które jest bardzo silne. Dlatego kategorycznie zabrania się ich stosowanie, nawet w razie awarii nie można ich użyć. A te jakieś pozwolenia to się nazywa homologacja :)
kada
 
Posty: 30
Dołączył(a): środa 01 maja 2013, 11:09

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez happyykasik » wtorek 27 sierpnia 2013, 12:21

Witajcie,

nie udzielałam się jeszcze na tym forum ale korzystałam z niego przygotowując się do egzaminu. Ponieważ dziś zdałam egzamin teoretyczny chciałam podzielić się pytaniami, które pamiętam.

1) jak długo będziesz trzymał poszkodowanemu urazowemu głowę:
- aż zacznie ruszać nogami
- aż zacznie ruszcz głową
- do przyjazdu pogotowia ratunkowego
2) facet cofa samochodem z wystawioną całą głową przez lewą szybę i jest pytanie: czy kierowca prawidłowo obserwuje otoczenie
3) znak miejscowości a pod nim ograniczenie do 60 i jest pytanie: ile można jechać za tym znakiem
4) pijany facet zatacza się po lewej stronie drogi, przede mną samochód i jest pytanie: czy w tej sytuacji powinieneś powstrzymać się od wyprzedzania
5) sygnalizator, warunkowy skręt w prawo i pytanie: czy w tej sytuacji należy zatrzymac się przed sygnalizatorem
6) jak należy przewozić ładunek na przyczepie:
- ładunek może częściowo zasłaniać tablicę rejestr.
- ładunek nie może ograniczać widoczności
- ładunek może zasłaniać 1 światło
7) pijany facet wyłazi mi na drogę i pytanie: czy w tej sytuacji powinieneś rozpocząć hamowanie
8) facet pcha wózek inwalidzki z inwalidą przez ulicę do samochodu i pytanie: czy w tej sytuacji należy się zatrzymać
9) policjant stoi do mnie bokiem i ma wyciągniętą prawą rękę i pytanie: czy można w tej sytuacji wjechać na skrzyżowanie
10) jadę 90km/h przede mną łuk w lewo ze znakiem A-2 i pytanie: jaka jazda zapewni Ci optymalny tor jazdy
- przy prawej krawędzi jezdni
- prawą stronę pasa najeżdżając na linię (ciągła)
- przy linni rozdzielającej pasy ruchu po środku prawego pasa
11) żółte znaki poziome wskazujące że z pasa z którego jadę można tylko skręcić w prawo i pod nimi białe z których wynika, że w mojego pasa można jechac w prawo i na wprost i pytanie: czy z tego pasa ruchu można pojechać na wprost
12) omijam autobus stojący na przystanku z przodu autobusu wychodzi facet i patrzy prosto na mnie, pytanie: czy w tej sytuacji możesz użyć sygnału dźwiękowego w celu ostrzeżenia pieszego
13) lewym pasem ruchu dojeżdżam do przejścia dla pieszych a na prawym pasie kierowca się zatrzymuje bo z jego strony na przejście wchodzi pieszy i pytanie: czy w tej sytuacji należy się zatrzymać
14) dojeżdżam do drogi z pierwszeństwem z prawej też z podporządkowanej dojeżdża motocyklista i pytanie kto ma pierwszeństwo, ja czy motocyklista

więcej nie pamiętam, życzę wszystkim zdającym powodzenia! ja zdałam przy 1 podejściu :)
happyykasik
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 27 sierpnia 2013, 11:51

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez wildwild » wtorek 27 sierpnia 2013, 23:02

Nie wiem czemu bystry moderator wykasowal mojego posta ze niby jest off topem.

Napislam rady jak i skad sie czyc do egzaminu.
"Witajcie!

Jako osoba ktora dzis zdala egzamin na prawo jazdy 74/74 z checia podziele sie z Wami kilkoma radami. :D
Jak zobaczylam na poczatku przykladowe pytania to myslalam ze tego nie zdam! (chociaz juz wczesniej zdalam za pierwszym razem teorie ale na starych zasadach). Takze wiedza taka 'ogolna' ktora wtedy posiadalam nie wystarczala.

Moje sposoby na nauke i jak widac sprawdzone: przeczytac sobie kodeks, podrecznik(jak macie) zeby miec ogolne pojecie. I robic testy z plyty IMAGE i CREDO. Z IMAGE najwiecej sie powtarza na egzaminie(musza jakos aktualizowac te ich pytania).

Poza tym jeszcze jedna wazna rzecz : uczcie sie pod pytania!
Najlepsza moim zdaniem jest strona: "prawko baza pytan " -praktycznie wszystkie pytania mi sie powtorzyly nawet te podchwytliwe:P
Oraz polecam to forum. Ja przerobilam tylko polowe (od konca) ale pozniej nie mialo to sensu bo pytania na prawde sie powtarzaja.
No i trzeba jednak troche czasu na ta nauke=przerabianie pytan poswiecic. Nie oszukujcie sie ze wystarczy jeden wieczor bo to raczej malo prawdopodobne zdac. Chyba ze liczycie szczescie tzn ze nie traficie na pytanie o wymiary tablicy rejestracyjnej... :)

powodzenia!

PS pytan nie wypisuje bo jak mowie wszystkie sie powtorzyly z tego forum badz ze strony prawko baza pytan.


PS.2 Błaaagam nie zaznaczajcie ze opaske uciskowa stosujemy na krwawiaca rane! Mylicie to z opatrunkiem uciskowym!"


Wiec zeby nie wykasowal to podam przykladowe pytanie ktore mialam na egzaminie:
Jaka jest dopuszczalna glebokosc bierznika w oponie? odp 1,6 mm
wildwild
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 27 sierpnia 2013, 14:36

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez basia4m » środa 28 sierpnia 2013, 17:13

:) Mord w Tarnowie ,Zdałam za trzecim razem, dzięki pytaniom zamieszczonym na forum. Warto też przeczytać cały Kodeks Drogowy i zapoznać się z wszystkimi znakami drogowymi.
Nareszcie zdałam!!! Zapamiętane przeze mnie pytania z kat. B:
1. Z jaką prędkością możesz poruszać się po autostradzie?
a) 120 km/h
b) 130 km/h
c) 140 km/h- tak
2. Jadąc w nocy podczas mgły powinieneś :
a) zmniejszyć prędkość- tak
b) włączyć światła drogowe
3. Znaki drogowe B3, B5, B 6
Kierujesz samochodem ciężarowym nieprzekraczającym 3,5 t. Który znak zakazu dotyczy prowadzonego przez ciebie samochodu?
4. Czy powinieneś rozpocząć hamowanie samocdodem? Filmik: z twojej lewej strony toczy się piłka i wybiega mały chłopiec? TAK
5. Filmik; Jedziesz drogą główną w mieście, skręcasz w prawo. Po chodniku idzie mężczyzna z białą laską i film się urywa, gdy jest na rogu krawężnika?Czy powinieneś użyć kilakrotnie sygnału dzwiękowego? NIE
6. Przejeżdzasz obok przystanku autobusowego. Na przystanku czekaja dwie kobiety, w pobliżu nie ma żadnego autobusu. Czy powinieneś zachować szczególną ostrozność? Tak
7. Na czym polega ekonomiczna jazda?
a) unikanie gwałtownych przyspieszeń i zahamowań- tak
b)jazda na możliwie najwyższym biegu bez przeciążania silnika
c) utrzymywanie za wszelką cenę stałej prędkości przy jeździe pod górę
8. Jak zabezpieczysz przewożony przez ciebie ładunek ?
a) tak , aby nie zmieniał położenia i nie przemieszczał się
9. Co utrudnia jazdę podczas prowadzenia samochodu w nocy i zwęża pole widzena ?
a) oślepiające światła samochodu z naprzeciwka
10. Znak drogowy A-9. Czy jesteś informowany o przejeżdzie kolejowym niewyposażonym w zapory i półzapory? NIE
11. Jakie prawo jazdy uprawnia cię do kierowania czterokołowcem lekkim:
a) B
B) B 1
C) AM- TAK
12. Jakie prawo jazdy uprawnia cię do kierowania czterokołowcem innym niż lekki?
a)B- TAK
13. Jakie prawo jazdy uprawnia cię do kierowania samochodem osobowym z przyczepą lekką o DMC 3,5 T?
a) B-96
b)B -TAK
c) B+E
14.Znak Stopu, samochody przejeżdzają przez przejazd kolejowy, zapory podniesione. Czy powinieneś zatrzymać samochód , aby upewnić się czy nadjeżdża pociąg? Tak
15. Czy możesz wyprzedzić pojazd z prawej strony będąc na drodze jednokierunkowej poza obszarem zabudowanym? Tak
16.Film:Jadę prawą stroną drogi. Czy mogę wjechać na parking znajdujący się po lewej stronie drogi?- NIE
( na filmie widać podwójną linię ciagłą)
17. Czy mogę zawrócić ? Jestem na lewym pasie , na drodze pionowy znak P-8b i sygnalizator kierunkowy S-3 z zieloną strzałką? NIE( sygnał w ksztalcie zielonej strzałki nadawany przez sygnalizator S-3 ZEZWALAJACY NA SKRĘCANIE W LEWO ZABRANIA NA ZAWRACANIE Z LEWEGO SKRAJNEGO PASA RUCHU)
18.Film :Droga czteropasmowa do jazdy w jednym kierunku, linie przerywane, mam zielone światło, do przejścia dla pieszych ok. 3 m. Znajduję się na drugim pasie od lewej strony. Czy mogę zmienić pas na skrajny lewy ? Tak??( już drugi raz miałam to pytanie)
19. Czy mogę wyprzedzić pojazd z prawej strony na skrzyżowaniu ( jest zielone światło i linie ciągłe) Tak
( jest to skrzyzowanie , na którym ruch jest kierowany)
20. Czy należy zachować ostrozność podczas omijania pojazdu? Film : Znak D 40, strefa zamieszkania, na chodniku koło posesji zaparkowany bocznymi kołami równolegle do chodnika samochod osobowy, z naprzeciwka nadjeżdża samochód osobowy , nie ma wyznaczonych pasów ruchu.TAK
basia4m
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 16 sierpnia 2013, 16:01

Re: Zapamiętane pytania z egzaminu teorii na kat.B

Postprzez ania440 » piątek 30 sierpnia 2013, 17:59

Hej:)
Chciałabym Was prosić o pomoc w odpowiedzeniu na te pytania, ponieważ nie jestem pewna w 100% czy jest dobrze ;)) Będę wdzięczna, w poniedziałek drugie podejście do teorii (WORD Bytom) , za pierwszym razem trafiły mi się bardzo głupie pytania, niestety zabrakło 1 punktu do zdania :((

1 Czy dopuszczalne jest równoczesne świecenie świateł drogowych i mijania? TAK
2 Czy na przednim siedzeniu można przewozić dziecko do lat 12 na specjalnej podkładce? NIE / TAK ?
3 Zdjęcie - wzniesienie, motocyklista przy prawej krawędzi jezdni, brak znaków, brak linii oddzielających pasy ruchu. Czy można wyprzedzić motocyklistę? Tak
4 Ile maksymalnie z boku od obwodu pojazdu może coś wystawać - 25cm czy 15m ? (W PRZEPISACH 23, CZYLI CHYBA TRZEBA ZAZNACZYĆ 15CM?)
5 Czy można użyć klaksonu, gdy pieszy na filmiku "wtargnął na pasy?"
6 Czy wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej uzależnisz od ilości pasów ruchu? TAK
7 czy podczas postoju możemy używać światla mijania w miejscu oświetlonym ? ?



pytanie na zdjęciu według mnie powinno byćTAK, dlaczego w odp jest NIE ?
Załączniki
3.png
3
3.png (217.21 KiB) Przeglądane 5912 razy
ania440
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 24 sierpnia 2013, 18:34

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości