Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez asiulinek1989 » piątek 17 sierpnia 2012, 15:20

Witam,
niebawem egzamin a mnie nasuwają się wątpliwości.
Mój tata (trzydzieści parę lat ma prawo jazdy i codziennie pracuje za kółkiem zawodowo jako dostawca) zawsze powtarzał mi, że zjeżdżając z ronda należy włączyć prawy kierunkowskaz.
Wczoraj na jazdach (pierwszy raz na rondzie), przy zjeżdżaniu włączyłam prawy "migacz" i instruktor powiedział, że tak się nie robi bo to rondo ze światłami więc traktujemy to jako zwykłe skrzyżowanie sterowane światłami...
Moje pytanie więc takie: jak jest rondo ze światłami to się nie włącza kierunkowskazów prawych przy zjeżdżaniu?
A jak bym nie jechała na wprost (cały czas mam na myśli rondo ze światłami) tylko np. w lewo na tym rondzie to też nie migam przy zjeżdżaniu, ale za to migam w lewo bo jade w lewo??
Jak to się ma do przepisów?
Czy rondo ze światłami traktuje się jako zwykłe skrzyżowanie i np. skręcając w lewo włącza się lewy kierunkowskaz, ale przy zjeżdżaniu nie włącza się już prawego, a jak jest rondo bez świateł to na odwrót (tzn, jak nie ma świateł to miga się TYLKO prawym przy zjeżdżaniu)?

I jak to wygląda na egzaminie (WORD Poznań), nie chciała bym z powodu kierunkowskazów na rondzie oblać...
Wie ktoś jak to wygląda z tymi kierunkowskazami na rodach? Chodzi mi o konkretną odpowiedź a nie gdybanie. Proszę o opinię najlepiej instruktora jakiegoś bądź egzaminatora. Interesuje mnie kwestia też jak do tego podchodzą egzaminatorzy w Poznaniu :)
asiulinek1989
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 17 sierpnia 2012, 15:07

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez jpl » piątek 17 sierpnia 2012, 17:29

Z tego, co wiem, generalnie, jeśli są światła "strzałkowe" ( czyli bezkolizyjny przejazd), to wtedy dajesz kierunkowskaz tak, jak pokazuje strzałka. Niemniej, nie jestem specjalistą, więc może ktoś jeszcze, bardziej obeznany, wypowie się na ten temat.
jpl
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 00:53

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez asiulinek1989 » piątek 17 sierpnia 2012, 17:38

Na innym forum, na którym zadałam takie samo pytanie otrzymałam taką odpowiedź (cytat):

"Rondo bez żadnych świateł - przy zjeździe i skrecaniu w prawo używasz kierunkowskazu.
Skrzyżowanie o ruchu okreznym z sygnalizacją świetlną - kierunkowskaz tylko jeśli skrecasz w prawo od razu, ale gdy jedziesz prosto lub w lewo to nie "migasz" prawym kierunkowskazem.
Czyli kierunkowskazu przy zjeździe ze skrzyżowania używasz tylko na rondzie bez świateł."

:)
asiulinek1989
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 17 sierpnia 2012, 15:07

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez jpl » piątek 17 sierpnia 2012, 19:08

Generalnie, jeśli są światla, przy zjeździe, a jedziesz prosto (strzałka na tarczy sygnalizatora jest "do góry") to wtedy nie dajesz kierunkowskazu, a jeśli zakręcasz (strzałka w prawo lub w lewo) tak to mniej więcej wygląda.

Powodzenia :!: :D
jpl
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 00:53

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez dylek » piątek 17 sierpnia 2012, 19:11

Mamy sygnalizować zmianę pasa i zmianę kierunku.
Skąd wy wytrzaskujecie te patenty, że to obecność lub brak sygnalizacji świetlnej decyduje o używaniu kierunkowskazów ??
Co mają światła do zmiany pasa lub zmiany kierunku ??
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez asiulinek1989 » piątek 17 sierpnia 2012, 19:34

dylek napisał(a):Skąd wy wytrzaskujecie te patenty, że to obecność lub brak sygnalizacji świetlnej decyduje o używaniu kierunkowskazów ??

O tym mi wczoraj instruktor powiedział, gdy podczas zjeżdżania z ronda ze światłami, włączyłam prawy kierunek. Powiedział, że nie powinnam włączać bo rondo jest kierowane światłami i w takim przypadku nie używa się kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z ronda.

dylek napisał(a):Co mają światła do zmiany pasa lub zmiany kierunku ??


Nie chodziło mi o zmianę kierunku w ogóle ale NA RONDZIE. Zawsze byłam przekonana, że zjeżdżając z ronda włącza się prawy kierunkowskaz. Natomiast wczoraj na jazdach, instruktor powiedział mi, że jak są światła na rondzie to traktuje się to jak zwykłe skrzyżowanie kierowane światłami, a więc nie włącza się kierunkowskazu przy zjeżdżaniu z ronda. Chciałam tylko aby jakiś inny fachowiec (instruktor, egzaminator, policjant, etc) potwierdził/zaprzeczył wersję mojego instruktora i powiedział mi jak należ zrobić na egzaminie aby nie oblać (wydawało by się, że z tak błahego powodu).
A więc jak już jestem przy temacie to zapytam jeszcze: jeżeli faktycznie rondo ze światłami traktuje się jak zwykłe skrzyżowanie ze światłami, to rozumiem, że jak na takim rondzie chcę w lewo to włączam lewy kierunkowskaz (natomiast na rondzie bez świateł, lewego kierunkowskazu się nie włącza, a tylko prawy podczas zjeżdżania z ronda).
I tu kolejny haczyk, który mi się teraz przypomniał :) Klasyczne rondo bez świateł, ja chcę w lewo. W moich materiałach szkoleniowych jest podane, że jadąc w lewo na rondzie należy przed wjazdem na rondo włączyć lewy kierunkowskaz (aby zasygnalizować, w którą stronę chce się jechać), natomiast przy zjeżdżaniu z ronda należy włączyć prawy (mowa tu o rondzie BEZ świateł) -> natomiast zawsze wszyscy (ci którzy od kilkunastu lat i więcej mają prawko) mi powtarzali, że kiedyś to nie było że lewy się włącza przed rondem, a tylko prawy przy zjeżdżaniu - czy w tej kwestii w ciągu ostatnich paru lat się zmieniło i dlatego starsi i doświadczeni kierowcy mówią co innego i w materiałach mam coś innego?

Wiem, że trochę chaotycznie napisałam, ale mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi z tym wszystkim :)
asiulinek1989
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 17 sierpnia 2012, 15:07

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez javelin » niedziela 19 sierpnia 2012, 14:08

Osobiście nie spotkałem jeszcze skrzyżowania o ruchu okrężnym z sygnalizacją świetlną na którym pasy na obwiedni ronda byłyby poprowadzone jednym ciągiem dookoła. Na zwykłym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym pasyna obwiedni tworzą zazwyczaj zamknięty okrąg dlatego używamy prawego kierunkowskazu aby oznajmić zę opuszczamy ten pas biegnący w kółko i zjeżdżamy na inny. Gdy jest sygnalizacja świetlna to zazwyczaj pasy na rondzie poprowadzone są jako cztery przecinające się pasy na wprost i nie tworzą "ciągłości" w postaci okręgu. Dlatego nie sygnalizujemy prawym kierunkowskazem bo nie opuszczamy pasa który prowadzi nas na wprost.
Avatar użytkownika
javelin
 
Posty: 61
Dołączył(a): sobota 04 lutego 2012, 19:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez Bernadette » wtorek 28 sierpnia 2012, 02:55

Zdawałam egzamin w czwartek 23.08, więc mam dość świeże doświadczenie.
Otóż przy zjeżdżaniu z Ronda Solidarności włączyłam migacz w prawo i egzaminator nic nie powiedział. Gdy oznajmił mi wynik egzaminu, zapytałam czy zrobiłam coś źle. Wymienił kilka drobnych błędów, ale prawego migacza przy zjeździe z ronda wśród nich nie było.
Egzamin zdany 23.08.2012
(2012-08-30 14:53:01) Prawo Jazdy: Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne.
(2012-09-05 13:43:54) Prawo Jazdy do odbioru w Urzędzie.
(2012-09-05 15:08:52) Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany
Bernadette
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 01:58

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez Wikser » wtorek 28 sierpnia 2012, 23:35

uwielbiam zagadki z rondami odkąd zacząłem robić kurs :) od swojego instruktora i tego co poczytalem juz w sieci,
wiem ze kierunkowskaz na rondzie zawsze trzeba dawac przy zjezdzaniu i przy zmianie pasa

niekoniecznie a najlepiej nie dawac kierunkowsk przy wjezdzie
Wikser
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2012, 23:26

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez asiulinek1989 » środa 29 sierpnia 2012, 08:36

Nie ma czegoś takiego jak rondo (w przepisach i ustawach). Jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym, a więc jak wcześniej wspomniałam traktujemy to jak skrzyżowanie (ze światłami lub bez). Jednocześnie nie ma też w przepisach nic o "zjeżdżaniu z ronda". Przepisy są jednoznaczne i każą włączać kierunkowskaz podczas zmiany pasa ruchu bądź skręcaniu.

Więc wszystko jest tak jak mówiłam. Potwierdziło to dwóch instruktorów, oraz jeden egzaminator z Poznania. Na egzaminie również, nie włącza się kierunkowskazu przy "zjeżdżaniu z ronda" tylko przy zmianie pasa ruchu (która jest przy okazji OPUSZCZANIA skrzyżowania o ruchu okrężnym).

Tu mamy rondo bez świateł. Widać, że pasy są wokoło wysepki a więc przy zjeżdżaniu zmieniamy pas ruchu na inny i dlatego włączmy prawy kierunkowskaz, a przy jeździe w lewo czyli wokoło ronda nie ma zmiany pasów dlatego nie "migamy"
Obrazek

Tu natomiast jest obrazek ronda ze światłami. Jak widać przy zjazdach nie ma zmiany pasa ruchu bo jazda jest na wprost, a więc nie włącza się kierunkowskazu bo NIE MA zmiany pasa. Ale przy jeździe w lewo, widać już że zmiana pasa nastąpi, a więc włączamy kierunkowskaz w połowie wysepki przed skrętem.
Obrazek


Nie muszę oczywiście dodawać, że skręcając w prawo od razu przed rondem kierunkowskaz włączamy zawsze :)
No i obowiązuje zasada (o której uczą na kursie i taka informacja jest w materiałach i testach), że: z lewego pasa w lewo, ze środkowego prosto a z prawego w prawo. Ewentualnie prosto ze wszystkich pasów o ile za rondem są również trzy pasy do jazdy na wprost. Poza tym w przypadku rond ze światłami na jezdni zawsze są namalowane strzałki kierunkowe.

PS. Obrazki znalezione w internecie.
asiulinek1989
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 17 sierpnia 2012, 15:07

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez maryann » piątek 31 sierpnia 2012, 10:59

asiulinek1989 napisał(a):Jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym, (...)No i obowiązuje zasada (o której uczą na kursie i taka informacja jest w materiałach i testach), że: z lewego pasa w lewo, ze środkowego prosto a z prawego w prawo.
Z rondami nie tak prosto- to potoczna nazwa skrzyzowań "z ruchem okrężnym", nie "o ruchu okrężnym"(jak już sobie wytykamy i chcemy być hiper, ale ja bym tam darował...).
Po drugie- co to jest 'prosto', czy 'w lewo' na rondzie pięciowlotowym(czy więcej-), tym bardziej o nierównych odstępach wlotów? Odpowiem: nie wiadomo. Dlatego z powodu braku umocowania w przepisach powyższej teorii o zajmowaniu pasów można wskazać jedynie na "dobry zwyczaj"(o ile znaki nie nakazują jednoznacznie i konsekwentnie inaczej) zajmowania pasa wewnętrznego jeśli zamierzamy pozstawać na rondzie dłużej lub gdy prawy(zewnętrzny) pas jest zajęty. Przyjmuje się, że około do drugiego zjazdu lepiej jechać prawym. To o rondzie klasycznym(pierwszy rysunek).
Na takim http://www.zumi.pl/,20.027319500000004: ... mapie.html jesteśmy prowadzeni jak po sznurku i sygnalizujemy zgodnie ze strzałkami od początku do końca.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez asiulinek1989 » piątek 31 sierpnia 2012, 11:33

Mniej więcej chodziło mi o takie coś jak poprzednik napisał (chodzi o drugie rondo, ze światłami), że jedzie się tak jak pokazują strzałki i jeśli nie ma przy tym zmiany pasa ruchu to nie włączamy kierunkowskazu.
Co do pasów, to nie spotkałam się z wjazdem/wyjazdem gdzie było by ich więcej niż trzy.
Dla przykładu, kilka największych rond w Poznaniu - ze światłami.
http://www.zumi.pl/,pozna%C5%84_rondo%2Bsolidarno%C5%9Bci,namapie.html
http://www.zumi.pl/,Pozna%C5%84_Rondo%2Bstaro%C5%82%C4%99ka,namapie.html
http://www.zumi.pl/,Pozna%C5%84_Rondo%2Brataje,namapie.html
http://www.zumi.pl/,Pozna%C5%84_Rondo%2B%C5%9Br%C3%B3dka,namapie.html
http://www.zumi.pl/,Pozna%C5%84_Rondo%2BKaponiera,namapie.html
http://www.zumi.pl/,Pozna%C5%84_Rondo%2BNowaka-Jeziora%C5%84skiego,namapie.html

i z tego co mi instruktor mówił - na tego typu rondach nie włącza siękierunkowskazu podczas zjazdu. I tyle. Tylko tą kwestię chciałam wyjaśnić.
asiulinek1989
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 17 sierpnia 2012, 15:07

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez maryann » piątek 31 sierpnia 2012, 11:42

Tak, na tych wszystkich strzałki zjazd powinny pokazywać prosto. Niemniej sygnalizowania czy nie, radzę nie generalizować kategorią występowania świateł, bo gdy zostaną wyłączone nic to nie zmieni w temacie.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez asiulinek1989 » piątek 31 sierpnia 2012, 12:09

Generalni trzeba kierować się strzałkami i liniami na jezdni (czy zmienia się pas czy nie).


A jak jest rondo bez świateł i bez strzałek. Zwykłe rondo ze znakiem ustąp pierwszeństwa. To wtedy jak? Włączamy kierunkowskaz przy zmianie pasa ruchu (tj. przejeżdżając przez linię przerywaną :P ), a że w większości takich rond przy zjeździe z niego taka zmiana pasa ruchu występuje, a więc włączamy przy zjeżdżaniu prawy kierunkowskaz aby zasygnalizować zmianę pasa ruchu na prawy. Ot i cała filozofia (chyba). A że zmiana pasa ruchu pokrywa się z momentem zjazdu z ronda to potocznie przyjęło się, że zjeżdżając włącza się prawy kierunkowskaz. Wytłumaczone tak na "chłopski rozum", ale mam nadzieję, że część z Was zrozumie o co mi chodziło :)

No i oczywiście główna kwestia - egzamin. Bo to, że przyjęło się że robi się tak czy tak to nie oznacza, że jak się tak zrobi na egzaminie to się zda :) Na egzaminie trzeba robić tak jak każe instruktor, kodeks, przepisy i materiały szkoleniowe.
asiulinek1989
 
Posty: 12
Dołączył(a): piątek 17 sierpnia 2012, 15:07

Re: Rondo ze światłami a kierunkowskaz? Jak i kiedy? Poznań

Postprzez maryann » piątek 31 sierpnia 2012, 13:09

asiulinek1989 napisał(a):Tu mamy rondo bez świateł. Widać, że pasy są wokoło wysepki a więc przy zjeżdżaniu zmieniamy pas ruchu na inny i dlatego włączmy prawy kierunkowskaz.
Skoro sama dostrzegasz, że "pasy są wkoło wysepki", to zjechanie z nich jest skrętem w prawo- to dlaczego skręt w prawo wykonujesz z lewego pasa? Czasamio rondo jest tak małe, że trudno rozdzielić moment zmiany pasa na prawy i opuszczenie ronda- wtedy mamy 'washandgo'- zmina pasa i skręt w prawo w jednym. Nie radzę jednak zapominać o art.22.2.1).
asiulinek1989 napisał(a): włączamy przy zjeżdżaniu prawy kierunkowskaz aby zasygnalizować zmianę pasa ruchu na prawy. .
Ot całe zamieszanie- kiedy zmiana pasa, to zmina pasa(wewnętrznego na zewnętrzny lub odwrotnie). Zaś zjazd z ronda to juz skręt w prawo- zmina kierunku, nie pasa.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości