Kategoria C 2012

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Kategoria C 2012

Postprzez arturr0 » poniedziałek 09 stycznia 2012, 20:02

Witam,
W związku z tym całym zamieszaniem dotyczącym nowelizacji ustawy zastanawiam się nad zdaniem kat. C "na zapas". Tzn. aktualnie nie jest mi potrzebna, ale z racji wykonywanej pracy wiem, że w przyszłości będę jej potrzebował. Chciałbym się dowiedzieć, czy w obecnej sytuacji kategoria C będzie wydawana nadal bezterminowo, czy już na 5 lat?
Przy okazji. Czy nie posiadając kwalifikacji wstępnej mogę prowadzić samochody ciężarowe, a jeżeli tak to jakie warunki muszą być spełnione?
Z góry dziękuję
arturr0
 
Posty: 61
Dołączył(a): poniedziałek 05 grudnia 2011, 20:17

Re: Kategoria C 2012

Postprzez CzarOdziej » poniedziałek 09 stycznia 2012, 21:52

Więc tak kolego - Prawo Jazdy Kat. C, C+E, po zrobieniu Kwalifikacji Wstępnej jest wydawane na 5 lat. Nie ważne czy zrobisz to teraz czy za 10 lat :) Żeby móc poruszać się pojazdami pow. 3.5t. oprócz prawa jazdy musisz dodatkowo zrobić: Badania lek/psychotechniczne (200zł + - ), Kurs KW: Do 21 lat robisz normalną koszt około 6 tys. (280h teorii) po 21 roku życia koszt to około 3 tys.(140h teorii), i wyrobić kartę kierowcy koszt około 200zł :) Bez tego jak Cię złapie ITD grozi Ci mandat około 15 tyś. :)
CzarOdziej
 
Posty: 13
Dołączył(a): poniedziałek 24 stycznia 2011, 17:46
Lokalizacja: WrocLove

Re: Kategoria C 2012

Postprzez szofer80 » poniedziałek 09 stycznia 2012, 22:59

.....na terytorium RP
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kategoria C 2012

Postprzez arturr0 » wtorek 10 stycznia 2012, 21:53

Wielkie dzięki koledzy za odpowiedź. :) Badania psychotechniczne posiadam aktualne ale dla kategorii B, B+E, nie wiem czy obowiązują podobne jak na C?
To teraz trochę inaczej. Jeżeli posiadam własną działalność gospodarczą oraz samochód powyżej 3,5t (np. jakiś bus lub mini ciężarówka typu Mascot) i przewożę własny towar, to również potrzebuję KW, tak? Całe szczęście mam już powyżej 21 lat także obowiązuje mnie KW przyspieszona. ;)
Kolejne pytanie dotyczy pojazdów uprzywilejowanych. Czy jeżeli zrobię prawko kat. C i odpowiedni kurs na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych to mogę jeździć wozami straży pożarnej (OSP i PSP) czy również potrzebuję KW?

CzarOdziej napisał(a):Więc tak kolego - Prawo Jazdy Kat. C, C+E, po zrobieniu Kwalifikacji Wstępnej jest wydawane na 5 lat.

A jeżeli nie zrobię od razu KW to nie wbiją mi kategorii do prawa jazdy czy jak?

Dzięki wielkie i pozdrawiam. :)
arturr0
 
Posty: 61
Dołączył(a): poniedziałek 05 grudnia 2011, 20:17

Re: Kategoria C 2012

Postprzez szofer80 » wtorek 10 stycznia 2012, 22:19

Jeśli wozisz coś na własny użytek to tego nie potrzebujesz tylko musisz udowodnić że nie wykonujesz zawodowo pracy jako kierowca w transporcie. Teraz bez KW wbijają bezterminowo, z KW terminowo na 5 lat. Mają zrobić tak że nawet po zrobieniu prawka na C nie będą wbijać w PJ dopiero wbiją jak ktoś zrobi kwalifikację wstępną, ogólnie biurokracja się panoszy w najlepsze w swoim rozpasaniu dorównuje już tej niemieckiej, z tą róznicą że tam przynajmniej nie żałują na autostrady i widać gołym okiem za co płacą niemcy podatki.komuno wróć.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kategoria C 2012

Postprzez mk61 » wtorek 10 stycznia 2012, 22:53

szofer80 napisał(a):Mają zrobić tak że nawet po zrobieniu prawka na C nie będą wbijać w PJ dopiero wbiją jak ktoś zrobi kwalifikację wstępną,

Trochę fantazja Cię poniosła. A po co komu KW, skoro lubi jeździć dużymi samochodami prywatnie? Jedyne zmiany, jakie w tym temacie nastąpią, to takie, że nieważne, czy z KW, czy bez, uprawnienia będą na 5 lat.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kategoria C 2012

Postprzez szofer80 » wtorek 10 stycznia 2012, 23:34

Ja nie fantazuję tylko tak słyszałem bynajmniej nie pod budką z piwem inna sprawa czy to wejdzie ale przebąkiwania na ten temat są. Jeździć dużymi samochodami prywatnie można nie tylko je lubiąc ale i praktycznie je wykorzystywać byle nie zawodowo w transporcie. Auta na kat C niekoniecznie musza kojarzyć się z kilokudziesięciotonową cięzarówką, wystarczy że dane auto osobowe przekroczy nieznacznie 3,5 t i już wskakuje w kat C. Specjalnie nie musisz mnie przekonywać jak to przepisy są układane na rękę kierującym a nie żeby zarobić.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kategoria C 2012

Postprzez mk61 » środa 11 stycznia 2012, 12:36

Poluzuj sobie pasek od spodni. Ewentualnie kup luźniejsze majtki.

Nikt nikomu nie każe obowiązkowo robić KW, żeby uzyskać kategorię C. I może nie słuchaj innych, tylko zajrzyj do ustawy. Albo słuchaj dokładnie. Obowiązek zrobienia KW będą mieli tylko kierowcy w wieku 18-21 lat, bo to będzie warunek do uzyskania kat. C w tym wieku. Powyżej 21 lat nie ma obowiązku KW i nie jest to związane z prawem jazdy. Jedynie zmienia się fakt, że każdy będzie miał prawo jazdy terminowe.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kategoria C 2012

Postprzez szofer80 » środa 11 stycznia 2012, 14:37

Elementy mojej garderoby nie powinny być przedmiotem Twoich dywagacji, cóż mam wyczytać z ustawy skoro polemizujemy na temat tego co byćmoże będzie w przyszłości? Ja słyszełem co innego od osoby zoorientowanej pracującej w branży, ok dopytam się go jeszcze.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Kategoria C 2012

Postprzez arturr0 » środa 11 stycznia 2012, 23:17

Dzięki wielkie. :wink: Wychodzi na to, że warto byłoby zrobić w najbliższym czasie kat. C, tym bardziej, że nowelizacja ustawy ma być przesunięta do 2013. Rozumiem, że przez cały ten rok kat. C będzie wydawana bezterminowo w przypadku kiedy nie zrobię KW?
Szczerze mówiąc to nie planuję pracy zarobkowej w transporcie, a kat. C potrzebna mi jest mi m.in. w Straży Pożarnej. Mam również dostęp do niewielkich ciężarówek i od czasu do czasu brakuje mi tej kategorii i muszę szukać kogoś do pomocy.

Jest jeszcze kwestia tego typu co rozumie się pod hasłem "praca zarobkowa w transporcie"? Czy firma produkcyjna, w której ciężarówka jest sporadycznie używana do przewozu urządzeń na miejsce montażu też się do tego zalicza? Albo przewóz mebli podczas przeprowadzki używając do tego samochodu służbowego? :wink:

A czy do prowadzenia pojazdu asenizacyjnego czy ciężarówki z dźwigiem również potrzeba KW? Przepraszam, że tak męczę, ale widzę że macie wiedzę na ten temat, a ja niezbyt się orientuję w tym temacie.

szofer80 napisał(a):Teraz bez KW wbijają bezterminowo, z KW terminowo na 5 lat. Mają zrobić tak że nawet po zrobieniu prawka na C nie będą wbijać w PJ dopiero wbiją jak ktoś zrobi kwalifikację wstępną, ogólnie biurokracja się panoszy w najlepsze w swoim rozpasaniu dorównuje już tej niemieckiej, z tą róznicą że tam przynajmniej nie żałują na autostrady i widać gołym okiem za co płacą niemcy podatki.komuno wróć.

Mała dywagacja - jeśli zrobię w tym roku prawo jazdy, wbiją mi samą kat. C bezterminowo bez żadnych kodów 90ileśtam teraz będzie wszystko super. Pytanie, czy po obowiązkowej wymianie dokumentów na wzór UE i wszystkim ograniczą ważność uprawnień, to czy nie będzie problemów z tytułu nie posiadania KW. Ale to już jest gdybanie.
arturr0
 
Posty: 61
Dołączył(a): poniedziałek 05 grudnia 2011, 20:17

Re: Kategoria C 2012

Postprzez mk61 » czwartek 12 stycznia 2012, 00:49

arturr0 napisał(a):Rozumiem, że przez cały ten rok kat. C będzie wydawana bezterminowo w przypadku kiedy nie zrobię KW?

Jeśli ustawa o kierujących zostanie wstrzymana do przyszłego roku, to tak.
arturr0 napisał(a):Szczerze mówiąc to nie planuję pracy zarobkowej w transporcie, a kat. C potrzebna mi jest mi m.in. w Straży Pożarnej. Mam również dostęp do niewielkich ciężarówek i od czasu do czasu brakuje mi tej kategorii i muszę szukać kogoś do pomocy.

W takim razie KW nie będzie Ci potrzebna. Do straży będą Ci potrzebne tylko psychotesty i dodatkowe badania lekarskie (i 21 lat! - warunek konieczny dla kierowców poj. uprzywilejowanych). Z wejściem ustawy o kierujących będziesz również potrzebował kursu na pojazdy uprzywilejowane.
arturr0 napisał(a):Jest jeszcze kwestia tego typu co rozumie się pod hasłem "praca zarobkowa w transporcie"?

To już większy temat i mi się nie chce tłumaczyć. :) Wszystko to definiuje ustawa o transporcie drogowym.
arturr0 napisał(a):A czy do prowadzenia pojazdu asenizacyjnego czy ciężarówki z dźwigiem również potrzeba KW?

Dla asenizacji nie potrzeba - odpady komunalne. Dla dźwigu raczej tak, bo to zapewne prywatna firma, ale nie mam 100% pewności. Nie chce mi się szukać. :D
arturr0 napisał(a):wbiją mi samą kat. C bezterminowo bez żadnych kodów 90ileśtam teraz będzie wszystko super.

Kod 95 to właśnie kwalifikacja wstępna. Jeśli jej nie ukończysz, to przecież nie dostaniesz kodu. A czy go potrzebujesz, to masz powyżej.
arturr0 napisał(a):Pytanie, czy po obowiązkowej wymianie dokumentów na wzór UE i wszystkim ograniczą ważność uprawnień, to czy nie będzie problemów z tytułu nie posiadania KW.

Problemów nie będzie. Nikt Cię nie zmusza do KW, bo to jest potrzebne do wykonywania transportu drogowego. A czy ograniczą? Tak. Bodajże do 2030, albo 2033 wszystkie dotychczasowe bezterminowe uprawnienia mają zostać zastąpione terminowymi. Bez względu na to, czy masz KW, czy chodzisz w zielonych majtkach, czy masz 160cm wzrostu. ;)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kategoria C 2012

Postprzez Borys68 » czwartek 12 stycznia 2012, 10:43

mk61 napisał(a):
arturr0 napisał(a):A czy do prowadzenia pojazdu asenizacyjnego czy ciężarówki z dźwigiem również potrzeba KW?

Dla asenizacji nie potrzeba - odpady komunalne. Dla dźwigu raczej tak, bo to zapewne prywatna firma, ale nie mam 100% pewności. Nie chce mi się szukać. :D

Nie wykluczam, że w przypadku HDS KW może nie być potrzebne. Może to też byc związane z umową o pracę - tzn. jeśli ktoś jest zatrudniony jako DZWIGOWY i przejeżdża z jednego miejsca pracy na drugi, to KW nie będzie potrzebne. Ale to trzeba sprawdzić.

Tu masz ustawę:
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dn ... -drogowym/
Rozdział 7a 41)
Kierowcy wykonujący przewóz drogowy

Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:

1) ukończyła:

a) 18 lat — w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:

— C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,

— C1 lub C1 + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,

b) 21 lat — w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:

— C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,

— D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,

— D1 lub D1 + E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,

..........


5) zyskała kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyśpieszoną, zwane dalej „kwalifikacją”;

6) ukończyła szkolenie okresowe.





3. Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu:

1) do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E;

2) którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h;

3) wykorzystywanego przez siły zbrojne;

4) obrony cywilnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej lub jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;

5) poddawanego testom drogowym do celów rozwoju technicznego przez producentów, jednostki badawczo-rozwojowe lub szkoły wyższe;

6) odbywającego przejazd bez osób lub ładunku:

a) w celu dokonania jego naprawy lub konserwacji,

b) z miejsca zakupu lub odbioru;

7) używanego w sytuacjach zagrożenia lub przeznaczonego do akcji ratunkowych;

8) wykorzystywanego do:

a) nauki jazdy osób ubiegających się o prawo jazdy,

b) szkolenia osób posiadających prawo jazdy,

c) przeprowadzania państwowego egzaminu osób ubiegających się o prawo jazdy;

9) wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;

10) wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem.


I jeszcze z Art.4:

4) niezarobkowy przewóz drogowy — przewóz na potrzeby własne — każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:

a) pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,

b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,

c) w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego — rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane,wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,

d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;


Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: Kategoria C 2012

Postprzez arturr0 » czwartek 12 stycznia 2012, 13:23

Dużo mi pomogliście. :) Chyba się zdecyduję na zrobienie kat. C w tym roku, dzięki czemu do 2028 lub 2033 (w tych latach ma się odbywać wymiana praw jazdy wg. ustawy) będę miał bezterminowo wszystkie kategorie. A jakbym zrobił w przyszłym roku to już pewnie by mi ograniczyli wszystkie posiadane kategorie. I wymiana co 5 lat, żeby móc jeździć na C...

Z tego co mówicie i załączonych fragmentów ustawy wynika, że KW faktycznie nie będzie mi potrzebna.

10) wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem.

W takim wypadku osoba zatrudniona na stanowisku np. serwisant, może jeździć ciężarówką na miejsce pracy, ponieważ kierowanie pojazdem nie jest jego podstawowym zajęciem. Nawet jeśli dojazd na miejsce pracy zajmuje mu pół dniówki. :)

Teraz żałuję że nie zrobiłem kat. C w 2009r. Nie byłoby takich problemów.:)
arturr0
 
Posty: 61
Dołączył(a): poniedziałek 05 grudnia 2011, 20:17

Re: Kategoria C 2012

Postprzez Tomek_ » piątek 13 stycznia 2012, 14:37

Jeżeli nie będziesz prowadził działalności w firmie przewozowej nie potrzebujesz żadnej kwalifikacji.
Nie potrzebujesz kwalifikacji nie tylko do prywatnego prowadzenia ciężarówki, ale również zawodowego, np. gdy jazda ciężarówką jest dodatkową działalnością a nie główną, np. w hurtowni wozisz ludziom pustaki, dla sklepu dowozisz towar - to jazda nie jest działalnością główną lecz poboczną i nie potrzebujesz kwalifikacji.
Jeśli zaczniesz pracować w firmie transportowej gdzie główną działalnością jest transport wtedy owszem, kwalifikacja będzie niezbędna, ale tylko wtedy.

pozdrawiam
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kategoria C 2012

Postprzez arturr0 » sobota 14 stycznia 2012, 11:54

No to rewelacja. :)
Teraz tylko szukam odpowiedniego OSK i zastanawiam się czy robić to w Bielsku-Białej jak poprzednie kategorie czy w Krakowie.
Pozdrawiam. :)
arturr0
 
Posty: 61
Dołączył(a): poniedziałek 05 grudnia 2011, 20:17

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 52 gości