Kategoria B1

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Kategoria B1

Postprzez Radhezz » piątek 08 marca 2013, 16:33

alutkamm7 napisał(a):Mam pytanie odnośnie czterokołowców do 350 kg, bo większe to wspomniana tu kat. B1 , czy osoba pełnoletnia może kierować nimi na dowód osobisty?
Jeśli skończyła 18 lat przed 19 stycznia 2013 to tak, w innym przypadku musi mieć kartę motorowerową (wg. starych przepisów) lub prawo jazdy kategorii co najmniej AM.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kategoria B1

Postprzez silvox » piątek 08 marca 2013, 16:45

Podstawa prawna.. Ustawa o kierujących..
Art. 6.
1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1. - kategorii AM:
motorowerem,
czterokołowcem lekkim;
(...)
5. - kategorii B1:
czterokołowcem,
pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
Art. 133. (...)
3. Osobę, która przed dniem wejœścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.


W/g art. 133 kierować quadem(czterokołowcem) nie można bez PJ kat AM.. Mimo, że ma się 18 lat ..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: Kategoria B1

Postprzez jpl » sobota 09 marca 2013, 02:53

Tudzież prawa jazdy kategorii B1 lub B. :wink:
jpl
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 00:53

Re: Kategoria B1

Postprzez silvox » sobota 09 marca 2013, 12:40

jpl napisał(a):kategorii B1 lub B

Kategoria B1 i B zawiera w sobie kat AM z definicji, więc to całkiem jasne jest.. :spoko:
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: Kategoria B1

Postprzez Radhezz » sobota 09 marca 2013, 13:07

silvox napisał(a):W/g art. 133 kierować quadem(czterokołowcem) nie można bez PJ kat AM.. Mimo, że ma się 18 lat ..

Czyli kolejny bubel prawny. Bo ja tak dokładnie widzę sytuacje gdy odbiera się części właścicieli/użytkowników pojazdów uprawnienia do kierowania nimi, czego uniknięto w przypadku motorowerów. Ale taki stan rzeczy mnie nie dziwi - ta ustawa jest dziurawa jak ser szwajcarski - za niedługo będziemy mieli dwa miesiące od jej wejścia w życie, a wciąż obowiązują bardzo kontrowersyjne zapisy, które aż proszą się o zmianę lub doprecyzowanie...
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Kategoria B1

Postprzez silvox » niedziela 10 marca 2013, 14:54

Radhezz napisał(a):odbiera się części właścicieli/użytkowników pojazdów uprawnienia do kierowania nimi, czego uniknięto w przypadku motorowerów.

Gdyby spojrzeć z drugiej strony - na jakiej podstawie "dorosły" może poruszać się piździkiem po dwupasmówce ?? Że dorósł ?? A znajomość przepisów zerowa..
Byłbym raczej za przeszkoleniem także tych 18-to latków aby mieli jakiekolwiek pojecie o zasadach na drogach..
silvox
 
Posty: 350
Dołączył(a): poniedziałek 03 września 2012, 19:15

Re: Kategoria B1

Postprzez ankak6 » poniedziałek 03 marca 2014, 18:30

witam, mam 35 lat, nie mam prawa jazdy,czy mogę microcarem jezdzic na dowód osobisty? Co z samochodami na kat B1 np. Daihatsu Cuore. Bardzo prosze o szybką odpowiedz
ankak6
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 03 marca 2014, 18:20

Re: Kategoria B1

Postprzez Radhezz » poniedziałek 03 marca 2014, 18:41

ankak6 napisał(a):witam, mam 35 lat, nie mam prawa jazdy,czy mogę microcarem jezdzic na dowód osobisty?
Niemal dokładnie rok temu kończyłem temat z silvoxem na stwierdzeniu że nie można. Jeśli ktoś dysponował kartą motorowerową to może ją wymienić na uprawniające do prowadzenia "microcara" prawo jazdy kat. AM.

http://www.scigacz.pl/Wymien,karte,motorowerowa,na,prawo,jazdy,AM,20354.html

ankak6 napisał(a):Co z samochodami na kat B1 np. Daihatsu Cuore.
Samochody na kat. B1 wymagają jak logika na to wskazuje prawa jazdy kategorii B1.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

m

Postprzez ks-rider » poniedziałek 03 marca 2014, 19:26

ankak6 napisał(a):witam, mam 35 lat, nie mam prawa jazdy,czy mogę microcarem jezdzic na dowód osobisty? Co z samochodami na kat B1 np. Daihatsu Cuore. Bardzo prosze o szybką odpowiedz


od 19.01.2013 nie masz prawa do prowadzenia zadnego z wymienionych pojazdow.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3795
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kategoria B1

Postprzez szofer80 » sobota 26 kwietnia 2014, 16:56

cytat:

"od 19.01.2013 nie masz prawa do prowadzenia zadnego z wymienionych pojazdow."

Ależ ma prawo jeździć pojazdem wyczerpującym definicję pojazdu niesilnikowego. Prawo te nabył(a) wraz z wejściem w pełnoletność. . To ci którzy wejdą w pełnoletność po wprowadzeniu przepisów w życie muszą wyrobić prawo jazdy kat. AM. Zmieniają się przepisy i od daty zmiany przepisów licząc zmieniają się warunki UZYSKIWANIA uprawnień.....

Microcar kat AM jak najbardziej dla Ciebie.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 818
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Poprzednia strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości