Zmiana przepisów

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Zmiana przepisów

Postprzez rooney » sobota 14 czerwca 2008, 21:40

Droga po prawko

Dziś jest tak: badania lekarskie, kurs w ośrodku szkolenia, egzamin państwowy organizowany przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, odbiór prawa jazdy. A według nowych zasad? Najpierw obowiązkowe badania psychologiczne. To absolutna nowość - w Europie podobne regulacje są tylko w Hiszpanii.

Przyszły kierowca wypełniałby specjalną ankietę dotyczącą stanu zdrowia (sprawności psychicznej oraz fizycznej), a wszystko pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania! Ankietę weryfikowałby lekarz, a następnie wystawiał orzeczenie "w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem". Kopię dokumentu psycholog ma przesyłać staroście.

Wszelkie zmiany "zdrowotne" już po badaniu świeżo upieczony kierowca meldowałby staroście, który wydawałby skierowanie na powtórne badania lekarskie.

Uwaga! Kłamstwo (lub zatajenie jakichś ważnych faktów zdrowotnych) może mieć bolesne konsekwencje. Wtedy spowodowanie wypadku samochodowego ze skutkiem śmiertelnym grozić będzie zwiększeniem kary. Teraz można dostać od 6 miesięcy do 8 lat.

Więcej jazdy, mniej placu

Projekt kładzie nacisk na zajęcia praktyczne. Przyszli kierowcy (kategoria A i B) mniej czasu spędzaliby nad testami, a więcej za kierownicą. Ile więcej? O tym zadecyduje w specjalnym rozporządzeniu minister infrastruktury.

Zmianie uległby sposób egzaminowania kursantów. Autorzy projektu chcą:

a) egzaminu wewnętrznego na koniec szkolenia w ośrodku - jeśli nie zdasz, musisz brać udział w dodatkowych zajęciach i dopiero po ich ukończeniu robisz drugie podejście do egzaminu;

b) egzaminu teoretycznego w formie testów jednokrotnego wyboru (tylko jedna odpowiedź prawidłowa, pytania generowałby komputer);

c) zmniejszenia liczby manewrów na placu - egzaminatorzy sprawdzaliby tylko podstawowe umiejętności panowania nad pojazdem, takie jak np. jazda do przodu i do tyłu z zatrzymaniem, slalom między pachołkami, ruszanie pod górę;

d) wprowadzenia dodatkowej części egzaminu praktycznego - jazdy poza obszarem zabudowanym.

Cześć praktyczna egzaminu byłaby rejestrowana (np. kamerą cyfrową).

Ma to zapobiec wymuszaniu łapówek oraz oblewaniu kursantów pod byle pretekstem tylko po to, aby przystępowali kilkakrotnie do egzaminu. Nagranie przechowywano by przez 14 dni.

Uwaga! Na wniosek zdającego jego instruktor z kursu może wziąć udział w egzaminie (w charakterze obserwatora).

Egzamin kończyłby się rozmową zdającego z egzaminatorem plus ewentualnie dodatkowo z instruktorem (jeśli obserwował egzamin). Egzaminator musiałby szczegółowo wyjaśnić, jakie błędy zdający popełnił i nad jakimi elementami jazdy musi jeszcze popracować.

Wolniej i z dorosłym

Na prawo jazdy będzie można zdawać już w wieku 16 lat. Warunek - trzeba odbyć kurs na prawo jazdy kategorii B w tzw. formie rozszerzonej z osobą towarzyszącą oraz oczywiście zdać egzamin. Co to konkretnie znaczy? Kandydat na kierowcę oraz osoba towarzysząca odbywaliby razem dodatkowe zajęcia w ośrodku. Ale to nie wszystko!

Po odebraniu prawka świeżo upieczony małoletni kierowca mógłby prowadzić auto jedynie w towarzystwie osoby dorosłej przez co najmniej rok (a najwyżej dwa lata). Ale oczywiście, to nie może być dowolnie wybrana osoba. Taki "towarzysz podróży" musi: być spokrewniony z kierowcą; mieć od 28 do 65 lat; posiadać auto od minimum pięciu lat, a prawo jazdy od siedmiu lat.

I jeszcze jedno ważne ograniczenie: młody kierowca nie mógłby jeździć szybciej niż 50 km na godz. w mieście i 80 km na godz. poza miastem. Obowiązywałby go także zakaz prowadzenia na autostradach oraz jazdy samochodem z przyczepą.

Po egzaminie na próbę

Okres próbny dla kierowców trwałby dwa lata od otrzymania prawa jazdy.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy świeżo upieczony kierowca musiałby:

a) zaliczyć specjalne szkolenia z techniki jazdy oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na zajęciach instruktorzy pokazywaliby, co grozi kierowcy, jeśli jeździ zbyt szybko i niebezpiecznie. Uczyliby też, jak dostosować prędkość do warunków pogodowych. Szkolenia trwałyby ok. 5,5 godziny;

b) oznaczyć samochód (z tyłu i z przodu) naklejką z liściem klonowym.

Początkujący kierowca przez siedem miesięcy nie mógłby:

a) przekraczać prędkości 50 km na godz. na obszarze zabudowanym i 80 km na godz. poza obszarem zabudowanym;

b) podejmować pracy zarobkowej jako kierowca lub prowadzić działalności gospodarczej polegającej na przewozie osób.

Dlaczego akurat siedem miesięcy? Otóż instruktorzy twierdzą, że właśnie tyle czasu potrzebuje młody człowiek na oswojenie się z ruchem drogowym i nabranie przesadnej pewności siebie, co często daje tragiczne skutki.

Przez całe dwa lata kierowca byłby poddany "szczególnemu nadzorowi".

Po pierwszym wykroczeniu przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym dostawałby list ostrzegawczy, po dwóch - musiałby uczestniczyć w kursie reedukacyjnym (czyli w serii wykładów w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego - koszt ok. 100 zł) i przedłużano by mu okres próbny o kolejne dwa lata, po trzech wykroczeniach traciłby prawo jazdy.

Podobne regulacje na Zachodzie zmniejszyły liczbę wypadków z udziałem młodych kierowców o 20-50 proc.

Od kiedy te zmiany?

Część nowych przepisów wejdzie w życie już od września tego roku, m.in. sposób egzaminowania. Pozostałe, np. dotyczące minimalnego wieku kierowców prawdopodobnie od stycznia 2009 r. - Wszystko zależy od sytuacji politycznej - komentują w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Przepychanki z nowymi wyborami mogą opóźnić niektóre rozwiązania.

Co O tym sądzicie?
Avatar użytkownika
rooney
 
Posty: 24
Dołączył(a): środa 21 maja 2008, 15:44

Postprzez ella » sobota 14 czerwca 2008, 21:52

Autorzy projektu chcą:

a) egzaminu wewnętrznego na koniec szkolenia w ośrodku - jeśli nie zdasz, musisz brać udział w dodatkowych zajęciach i dopiero po ich ukończeniu robisz drugie podejście do egzaminu;



c) zmniejszenia liczby manewrów na placu - egzaminatorzy sprawdzaliby tylko podstawowe umiejętności panowania nad pojazdem, takie jak np. jazda do przodu i do tyłu z zatrzymaniem, slalom między pachołkami, ruszanie pod górę;

Cześć praktyczna egzaminu byłaby rejestrowana (np. kamerą cyfrową).



Chyba jakiś stary artykuł wkleiłeś bo to juz dawno jest a tam napisane "chcą"
Uwaga! Na wniosek zdającego jego instruktor z kursu może wziąć udział w egzaminie (w charakterze obserwatora).

To też żadna nowość bo juz jest.

Reszta dyskutowana już nie raz na forum więc nie będę się powtarzała.
Tu cała dyskusja
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... oga+prawko
Ostatnio zmieniony sobota 14 czerwca 2008, 23:01 przez ella, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez rzeznik » sobota 14 czerwca 2008, 22:04

Hm... Ciekawe. Brzmi to wszytko sensownie, ale co do jednej sprawy mialbym bardzo powazne zastrzezenie, a mianowicie do minimalnego wieku kandydata na kierowce - 16 lat??? Przeciez o jest chore! W tym miejscu postulowalbym znaczne podniesienie tej granicy wiekowej, conajmniej do 21 lat.
Fakt - sam zrobilem prawko kat. B w wieku 17 lat, ale teraz z perspektywy czasu widze, jak zachowywalem sie na drodze wtedy, jakie tez wtedy mialem podejscie do kwestii bezpieczenstwa w ruchu drogowym, a jak to wyglada teraz, kiedy mam niecale 24 lata. Niby krotki okres czasu, ale zmiana jest nieprawdopodobna.
Bez urazy, ale juz teraz widac, co malolaty wyprawiaja na drogach. Nie chce myslec, co byloby, gdyby na drogach pojawili sie 16-latkowie, niewazne pod czyim okiem. W tym wieku wyobraznia bywa najprawde bujna...
No i oczywiscie wielkie TAK dla dokladniejszych badan lekarskich i psychologicznych!
B C D
rzeznik
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek 24 kwietnia 2007, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana przepisów

Postprzez ella » sobota 14 czerwca 2008, 22:35

rooney napisał(a):Od kiedy te zmiany? Część nowych przepisów wejdzie w życie już od września tego roku, m.in. sposób egzaminowania. Pozostałe, np. dotyczące minimalnego wieku kierowców prawdopodobnie od stycznia 2009 r. - Wszystko zależy od sytuacji politycznej - komentują w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Przepychanki z nowymi wyborami mogą opóźnić niektóre rozwiązania.

:D


:D cztery lata temu ukazało się to samo tylko końcówka inna
Od kiedy te zmiany? Nowe przepisy przygotowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Planowano, że zaczną obowiązywać od stycznia 2005 r. Ale już pojawiają się opinie, że nowe regulacje wejdą w życie dopiero od 2006 r.


http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,2 ... as=2&ias=2

Znowu będzie masowe zapisywanie się na kurs. Takie info zawsze powoduje panikę wśród kandydatów a potem się okazuje że coś albo wcale nie wejdzie albo wejdzie za 10 lat.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Rafix » sobota 14 czerwca 2008, 22:51

jacolec napisał(a): ale co do jednej sprawy mialbym bardzo powazne zastrzezenie, a mianowicie do minimalnego wieku kandydata na kierowce - 16 lat??? Przeciez o jest chore! W tym miejscu postulowalbym znaczne podniesienie tej granicy wiekowej, conajmniej do 21 lat.
...
No i oczywiscie wielkie TAK dla dokladniejszych badan lekarskich i psychologicznych!
W pełni się zgadzam. Zwłaszcza badania psychologiczne, aby może chociaż trochę móc odłowić szaleńców.
07.05.2008 - Teoria :) Placyk :) Miasto :(
31.05.2008 - Placyk :) Miasto :)
04.06.2008 - Prawo Jazdy: przyjęto wniosek, trwa postępowanie administracyjne.
11.06.2008 - Prawo Jazdy do odbioru w Urzędzie.
12.06.2008 - Prawo Jazdy w kieszeni :)
Rafix
 
Posty: 285
Dołączył(a): środa 04 czerwca 2008, 21:32
Lokalizacja: wrocław

Postprzez rooney » niedziela 15 czerwca 2008, 10:01

O dziwo ten artykuł ukazał się 01.05.2008r. Tu macie link:
http://www.dora.sosnowiec.pl/site/index ... ktualnosci
I przepraszam za powtórne dodawanie wątków, które już się pojawiły :D :D
Avatar użytkownika
rooney
 
Posty: 24
Dołączył(a): środa 21 maja 2008, 15:44

Re: Zmiana przepisów

Postprzez matheush1 » niedziela 15 czerwca 2008, 10:29

ella napisał(a):Znowu będzie masowe zapisywanie się na kurs. Takie info zawsze powoduje panikę wśród kandydatów a potem się okazuje że coś albo wcale nie wejdzie albo wejdzie za 10 lat.


I znowu zwiększą się kolejki na egzaminy...
matheush1
 
Posty: 13
Dołączył(a): wtorek 22 kwietnia 2008, 20:09

Postprzez kwito » niedziela 15 czerwca 2008, 11:48

skoro ukazało się na stronie OSK to pewnie chcieli zyskać nowych klientów obawiających się zmian w przepisach :P ale kopiowanie artykułu z przed 4 lat to lekkie przegięcie...
Obrazek
kat. B - zdane za pierwszym razem 10.03.2006
od 24.02.2008 jeżdżę Trampkiem i jestem z niego dumny :P
Avatar użytkownika
kwito
 
Posty: 517
Dołączył(a): piątek 02 grudnia 2005, 00:32
Lokalizacja: Elbląg / Gdańsk

Postprzez scorpio44 » niedziela 15 czerwca 2008, 15:32

Przedrukowali stary artykuł, nie zauważając nawet, że część z tych rzekomo planowanych zmian już dawno weszła (o czym wspomniała już Ella). LOL. :D Chociaż z drugiej strony może i zauważyli, tylko miał to być "chłyt matertindody" dla całkiem sporej grupy ludzi, nie mających pojęcia o obecnych wymaniach co do przebiegu kursu i egzaminu.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 14 gości