Egzamin zdali, jeździć nie mogą...

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Egzamin zdali, jeździć nie mogą...

Postprzez Pablo » środa 28 sierpnia 2002, 13:13

"To skandal - mówią zgodnie młodzi ludzie, którzy właśnie zdali egzamin na prawo jazdy. Wtórują im rodzice. Powodem jest decyzja lokalnych władz odmawiająca wydania praw jazdy. Jak to się stało? Rozpoczęli szkolenie mając 16 lat i 9 miesięcy (bo tak pozwalał stary kodeks drogowy), tymczasem przepisy się zmieniły i teraz prawo jazdy mogą otrzymać dopiero osiemnastolatkowie.
Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że ci, co rozpoczęli szkolenie na starych zasadach, powinni otrzymać dokumenty, natomiast władne w tych sprawach władze lokalne są innego zdania.

Od 1 czerwca tego roku, aby uzyskać prawo jazdy kategorii A lub B, trzeba mieć ukończone 18 lat - stanowi zmieniony kodeks drogowy. Sprawa jest prosta dla ludzi, którzy po 1 czerwca rozpoczęli szkolenie i teraz zdają egzamin. Gorzej jest z tymi, którzy zaczęli naukę jazdy na starych, a o wydanie dokumentu występują na nowych zasadach. Ich sytuację miał rozwiązać przepis przejściowy. Zamiast pomóc, utrudnił zadanie.

- Jest po prostu źle napisany, a przez to niejasny - mówi "Rz" nieoficjalnie pracownik Ministerstwa Infrastruktury. Już pierwsze miesiące pokazały, że niezbędne jest oficjalne stanowisko ministerstwa. Departament Transportu Drogowego przesłał więc na piśmie do wszystkich starostw i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego stanowisko w tej sprawie: każdy, kto rozpoczął kurs przed 1 czerwca 2002 r. i zda egzamin, dostanie prawo jazdy na starych zasadach. Jeśli więc przed tą datą ktoś zaczął kurs w wieku 16 lat i 9 miesięcy (a taką możliwość przewidywał kodeks drogowy), powinien otrzymać prawo jazdy po ukończeniu 17 lat. Powinien, ale nie wszędzie otrzyma. Przykład: Zielona Góra - tu urząd miasta i starostwo powiatowe prezentują odmienny pogląd. Podobnie jest w Krośnie Odrzańskim.
Prezydent odmówił wydania dokumentu kilkunastu młodym ludziom, którzy rozpoczęli szkolenie mając 16 lat i 9 miesięcy. Janusz K. zdał egzamin za pierwszym razem i chciał odebrać prawo jazdy. Wydział komunikacji odmówił, twierdząc, że nie spełnia warunków. Tak samo uważa prezydent miasta, który tym razem swój pogląd wyraził już w decyzji. Chłopak powołuje się na konstytucyjną zasadę równości oraz interpretację ministerstwa i odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego. Tam podobnych spraw przybywa z dnia na dzień.

Denerwują się też rodzice. - Kiedy zapisywaliśmy syna na naukę jazdy, zapewniano nas, że dostanie prawo, gdy zda egzamin, teraz widzimy, że nas oszukano - mówią nasi rozmówcy.

Jak dowiadujemy się, w rozwiązaniu problemu może pomóc Naczelny Sąd Administracyjny. Samorządowe kolegium odwoławcze planuje zwrócić się do niego z pytaniem, jak te sprawy rozwiązać. A co na to Ministerstwo Infrastruktury? Stoi przy swoim i podtrzymuje pogląd z lutego 2002 r. Zastrzega jednak, że nie może wpływać na żadne decyzje terytorialnych władz."


żródło: Rzeczpospolita
Pablo
 
Posty: 93
Dołączył(a): środa 17 lipca 2002, 22:29
Lokalizacja: Morąg/Cromer

Postprzez Sławek_18 » środa 28 sierpnia 2002, 14:52

czytałem to ......dostali WAŁA :D :D :D :D :D [a czytałęm to na wwwkropkaprawojzdykropkapeel ] :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nie wyobrarzajće se rze to jest reklama :D :oops: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez mytek » piątek 30 sierpnia 2002, 00:03

No ja ide w środe zapłacić a niech mi powieda
że mi nie wydadza to bedzie bardzo źle z nimi
hehe :D:D nie bójcie sie I WALCZCIE O SWOJE !!!
...:::Nie zrażajcie się , samo życie :D:D:::...
Avatar użytkownika
mytek
 
Posty: 62
Dołączył(a): czwartek 29 sierpnia 2002, 22:29
Lokalizacja: Ruda Śląska

Postprzez Kordula » piątek 30 sierpnia 2002, 13:53

Też prawda, ale to zależy od miasta, w niektórych wydają.
Kordula
 
Posty: 778
Dołączył(a): niedziela 25 sierpnia 2002, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Damian » piątek 30 sierpnia 2002, 17:00

Ta sprawa nadaje się ewidentnie do sądu. Ja bym tak łatwo nie przepuścił.
Kobieta przede mną, kobieta za mną - czy wyjdę z tego cało?????????????????????
Damian
 
Posty: 15
Dołączył(a): poniedziałek 26 sierpnia 2002, 03:20

Postprzez mpaszko » piątek 30 sierpnia 2002, 22:12

To podejście bardzo " mądrego " urzędnika - wniosek prosty nie lubi ludzi w wieku 17 do 18 lat i nie czyta przepisów.Zarządzenie MI mówi .że osoby ,ktore nabyły prwo do szkolenia i rozpoczęły szkolenie przed 01.06.2002 uważa się za spełnijące warunki przystąpienia do egzaminu i otrzymania prawa jazdy.W tej sprawie była interpretacja MI i "madry" urzędnik jako ostatni szczebelek tej drabinki - w każdym WORD mają to pismo.
mpaszko
 
Posty: 75
Dołączył(a): wtorek 23 lipca 2002, 23:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez mpaszko » piątek 30 sierpnia 2002, 22:21

Urzędnicy z MI często wydają takie rozporządzenia , że sami często nie wiedzą do końca o co chodzi.Powinno być "czarne na białym" tak albo nie i po wszystkim.
mpaszko
 
Posty: 75
Dołączył(a): wtorek 23 lipca 2002, 23:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez Slawek » niedziela 01 września 2002, 22:35

Przede wszystkim trudno, kiedy się ich nie rozumie :lol:
Avatar użytkownika
Slawek
 
Posty: 769
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:57


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości