Holowanie

Tutaj mile będą widziane wypowiedzi na temat techniki kierowania, oraz wszelkie porady dotyczące kupna, obsługi i eksploatacji pojazdu.

Moderatorzy: ella, klebek

Holowanie

Postprzez scorpio44 » czwartek 12 października 2006, 00:11

Znowu nie będę krył, że pytanie kieruję głównie do Tomka, Jjaacca i innych tego typu delikwentów siedzących w przepisach, rozporządzeniach itd. ;) :D

Otóż: czy jest gdzieś jakiś przepis mówiący o tym, że w pojeździe holowanym nie ma prawa przebywać nikt poza kierowcą? W PoRD nic na ten temat nie ma.

PS: Oczywiście pomijamy fakt, że logika i rozsądek to podpowiada. Chodzi mi o aspekt ściśle prawny. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez maciass » czwartek 12 października 2006, 00:33

hmm zajrzałem do Lex'a i wygląda na to, że nie ma takiej regulacji która mówiłaby cokolwiek o obecnosci innych osob w holowanym pojezdzie
prawo jazdy kat. B od grudnia 2006 ;)
Avatar użytkownika
maciass
 
Posty: 202
Dołączył(a): poniedziałek 18 września 2006, 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Tomek_ » czwartek 12 października 2006, 10:37

Ja niestety nie kojarze takiego przepisu. Pewnie gdyby istnial mignalby mi gdzies w pamieci.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » czwartek 12 października 2006, 11:26

Tomek_ napisał(a):Ja niestety nie kojarze takiego przepisu. Pewnie gdyby istnial mignalby mi gdzies w pamieci.

No cóż... Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, że wygrałem pewien zakład. ;) :D Dzięki.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

:)

Postprzez Polonez » czwartek 12 października 2006, 18:08

Miałem taką sytuacje : Słowacja wypad wszystko fajnie , Qmplowi niestety zepsuło się CC - uszczelka pod głowica poszła . No to zapinamy go pod Poldka i jazda do Polski :D Na marginesie poldek sobie doskonale poradził :P - my z kumplem też chociaż dopiero 1wszy raz się holowaliśmy. U mnie w aucie były 3 osoby ze mną u niego też 3.Dowalił się do nas na granicy pogranicznik. że tak nie wolno ze przepisów nie znamy , kto bedzie za to odpowiadał jak się coś stanie. Chodziło mu oczywiscie o pasażerów . Dodam ze był to Słowak. Ale z uwagi na to ze był to weekend jakos przepuścił nas przez granice i szczęśliwie dojechaliśmy do domciu [/url]
jestem za nakazem całorocznego używania mózgu podczas prowadzenia auta:)
Polonez
 
Posty: 558
Dołączył(a): niedziela 16 maja 2004, 18:05
Lokalizacja: Bielsko Biała / Kęty

Postprzez jjaacc » czwartek 12 października 2006, 23:30

Moim zdaniem nie wolno przewozić osób w pojeździe holowanym, nie jest to ujęte bezpośrednio, jednak w ustawie jest mowa na temat przewożenia osób i jakoś przewóz osób w pojeździe holowanym mi nie pasuje, art. 63 i 66 ustawy. Ale to tylko moje zdanie, jednak będę się go trzymał.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Tomek_ » środa 01 listopada 2006, 13:07

Nie znalazlem sam jednoznacznego potwierdzenia wiec wyslalem zapytanie do ekspertow z drogowki. Oto odpowiedz.

W odpowiedzi na Pana pytanie internetowe z dnia 13 października 2006 roku
informuję, że zgodnie z art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia
2 kwietnia 1997 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 1997 roku, nr 4 poz. 4 ze
sprost. Dz.U. 01.28.319), m.in. źródłami powszechnie obowiązującego prawa
Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy
międzynarodowe oraz rozporządzenia. Chociaż kierując się względami
bezpieczeństwa lub jak Pan to określa "logiką", należałoby się powstrzymać
od przewozu osób w holowanym pojeździe, to w obecnie obowiązującym prawie nie ma zapisu jednoznacznie zakazującego przedmiotowego zachowania.

NACZELNIK
WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO
KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Porady techniczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 114 gości